Російська рулетка для Лукашенка

Максим Розумний
12 серпня, 2020 середа
12:20

Що відбувається в Білорусі – “революція гідності” чи “русская весна”? Події в сусідній країні розкололи вітчизняну експертну спільноту, політиків і небайдужих громадських активістів на кілька таборів з кардинально відмінними оцінками та підходами

У патріотичному середовищі виділяються дві великі групи. Одні вважають, що білоруси повстали проти диктатора і стали на шлях національного самовизначення, який може бути дуже тривалим і тернистим. Інші бачать у масових протестах загрозу навіть тій слабкій формі білоруської державності, що сформувалася під орудою Лукашенка, і чекають посилення залежності сусідньої країни від Москви.

Щоб розібратися в ситуації, спробуємо розглянути події навколо президентських виборів в Білорусі з точки зору логіки і фактів. Які фактори мають об’єктивну природу, а які створені штучно? Що є очевидним, а що викликає сумніви і запитання?

Перше питання – про причини протесту. Очевидно, що Лукашенко справді набриднув значній і найбільш активній частині білоруського народу. Його хамська манера правління, відвертий обман і брутальне насильство, на якому тримається влада “бацьки”, є особистою образою для кожної людини, що має уявлення про свободу, право, гідність. Тому повстати проти абсолютно відвертої узурпації влади, яку дозволив собі Лукашенко на цих виборах, означає просто не бути “скотом”. І подібна мотивація є достатньою для пояснення тих кадрів вуличних протистоянь, які доносять нам стрімери з Мінська та інших міст республіки.

Я був у столиці Білорусі 19 грудня 2010 року, коли відбувалося щось подібне, – заарештовані кандидати в президенти, очевидна фальсифікація результатів голосування (теж близько 80% нібито за Лукашенка), спроба опозиції зібратися на протест, жорстка міліцейська зачистка. Але тоді білоруське суспільство було зовсім іншим. Противники Лукашенка складали його невелику частину, а їхня рішучість долалася нехитрою затією влади зробити на площі анонсованого мітингу льодовий каток. 

Що змінилося за ці десять років? Ясно, що Лукашенко просто морально застарів. Зрозуміло, що нове покоління білорусів, орієнтованих на особисту свободу і сучасні демократичні цінності, переросло колгоспні патріархальні методи управління державою.

Але існує ще один чинник, об’єктивність якого теж не можна заперечити. Лукашенко перестав бути другом для Росії. Точніше, для Путіна.

Справа не в тому, що президент Білорусі став на шлях будівництва національної держави, взяв курс на європейську інтеграцію чи перешкоджає втручанню Росії у свої внутрішні справи. Той-таки Рамзан Кадиров, що одним з перших привітав Лукашенка з “перемогою”, вибудував свою особисту державу всередині РФ без жодних заперечень з боку Москви.

Лукашенко дозволив собі дещо гірше, він порушив феодально-васальну субординацію (чого ніколи не дозволяє собі керівник Чечні).

Лукашенко виторговує у Путіна вигідні поставки нафти, коли внаслідок обвалу світових цін “Роснефть” терпить шалені збитки. Він домовляється з Помпео про поставки зрідженого американського газу, коли “Газпром” стоїть перед загрозою втрати європейських ринків. Він напряму домовляється про підтримку Китаю, який є “старшим братом” для самого Путіна. Лукашенко зриває план з отримання Путіним статусу імператора (глави Союзної держави), дозволяє собі різкі заяви про захист державного суверенітету, категорично відмовляється від створення військової авіабази РФ на своїй території, не визнає державності Абхазії і Південної Осетії, а конфлікт на Донбасі називає російсько-українською війною.

Білоруський президент не лише постійно кидає виклик Путіну, але й має нахабство перегравати його в ключових питаннях. В уявленнях Путіна і його оточення це – провина, яка не може бути пробачена.

Тому, скоріш за все, в Кремлі після провалу “інтеграційного процесу” в рамках Союзної держави було прийнято остаточне рішення про скидання “бацьки” з престолу. А далі вже справа техніки.

Росія створила справжню індустрію дестабілізації та гібридного втручання у внутрішні справи інших держав, що була апробована не лише в Україні, Грузії, Молдові, але й у Франції, Німеччині, США, Великобританії. Тож, імовірність того, що російський фактор в перебігу подій навколо білоруських виборів є другорядним, дорівнює нулю.

Щоб зрозуміти стратегічний задум Кремля, достатньо знайти відповідь на просте питання: якою була місія групи бійців так званої ЧВК “Вагнера” (а насправді найманців ГРУ ГШ), затриманих в Білорусі напередодні виборів.

Зрозуміло, що професійних диверсантів могли послати не для походів з прапорами центральними вулицями міста. Вони – вбивці. Тому основних версій є дві. Перша – створення ефекту “сакральної жертви”, в ролі якої могли бути а) лідери опозиції; б) рядові учасники протесту; в) правоохоронці. У кожному разі, така жертва відрізала б шлях до відступу і Лукашенкові, і його противникам. Тобто, вона б вела до встановлення диктатури, повної міжнародної ізоляції режиму, не менш повної його залежності від Москви, а в перспективі до стагнації, зростання внутрішньої напруги і краху державності.

Друга версія полягає в тому, що планувалося вбивство самого Лукашенка.

Третя версія, що затримання “вагнерівців” - це якась складна узгоджена гра Путіна з Лукашенком, - поки що виглядає як малоймовірна. Російські ідеологи і практики “гібридної війни” діють за відпрацьованими алгоритмами, і їм, як людям військовим, різноманітні імпровізації та ускладнення сценарію не потрібні. До того ж, поведінка самого Лукашенка в цій ситуації достатньо зрозуміла. Він не став чекати гарячої фази, щоб взяти найманців безпосередньо при виконанні їхнього завдання. Бойовики були взяті у заручники. І не тому, що вони становлять якусь цінність для Кремля, а тому, що їх у потрібний момент можна буде вивести до преси. 

Повертаючись до двох основних версій, слід зазначити, що кожна з них вписана в альтернативні сценарії дестабілізації. Якщо відпрацьовувалась ідея “сакральної жертви”, то, скоріш за все, план Путіна полягав не в тому, щоб знищити Лукашенка, а в тому, щоб принизити його, заплямувати кров’ю і “посадити на ланцюг”.

Тоді як ліквідація білоруського лідера відкривала шлях до масштабної політичної кризи, яка проходила б під пильним контролем російських кураторів та привела б, на їхній вибір, - до соціально-економічної катастрофи, територіального розпаду, захоплення влади кремлівськими маріонетками.

Вибір між цими сценаріями залежить не стільки від прагматичного розрахунку Кремля, скільки від глибини особистої образи Путіна на Лукашенка та його фантазій про кращий варіант помсти.

Чи можна на підставі всього цього говорити, що протести в Білорусі були інспіровані та контролюються Москвою? Ні, цього не можна стверджувати з певністю.

Водночас, немає сумніву в тому, що росіяни через свою агентуру намагаються зробити зіткнення якомога жорсткішими. Білоруський ОМОН такою ж, або ще більшою мірою, ніж український “Беркут” 2013-2014 років, вихований російськими інструкторами та пропагандою “русского мира”. Серед протестувальників напевне є організовані групи представників різноманітних “спортклубів” та “патріотичних” осередків, щільно контрольованих російськими спецслужбами. Та й різноманітних “ветеранів” російських гібридних війн у сьогоднішній Білорусі є достатньо і без “вагнерівців”. Рано чи пізно, ця складова протесту дасть про себе знати, як це було в Україні 2014 року.

Питання у виборі моменту. Путін не може дозволити Лукашенкові швидко впоратися з кризою. Ідеолог гібридних спецоперацій Сергій Марков наполегливо “радив” білорусам переходити до загальнонаціонального страйку. Адміністратори анонімних телеграм-каналів ведуть білоруську революцію нікому не відомим поки що шляхом, який, з великою ймовірністю, закінчиться кровопролиттям.

Якщо “кольоровій революції” не можна запобігти, то її слід очолити і спрямувати у потрібне русло. Ця випробувана в Україні теза стала вже, очевидно, аксіомою російського штабу проведення “активних заходів”. 

Але в білоруській ситуації є свій нюанс. Він полягає в тому, що культурна і світоглядна близькість росіян і білорусів створює ризики наслідування. Російській пропаганді досить складно буде представити учасників протестів у сусідній країні “фашистами” і “бендерівцями”, а цілком зрозуміле пересічним росіянам гасло “Уході!” може дуже швидко з’явитися на вулицях Москви і Пітера.

Як далеко готовий іти Кремль в дестабілізації Білорусі, можна буде судити по одній важливій деталі. Найбільш показовою буде поведінка силовиків, серед яких російських агентів і симпатиків, мабуть, найбільша концентрація. Перехід “на бік народу” якихось важливих силових структур буде свідчити, що рішення по Лукашенку прийняте.

Але в будь-якому разі, Путін зробить усе можливе, щоб нічим хорошим для білоруського народу це повстання проти тиранії не закінчилося.

Читайте також:
Київ
-2°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 37.07
  Купівля 37.07
  Продаж 37.64
 • EUR
  Купівля 40.25
  Продаж 41.21
 • Актуальне
 • Важливе
2023, середа
29 листопада
16:57
Маріанна Буданова
Bellingcat розслідує отруєння дружини Буданова, ЗМІ пишуть про внутрішнє розслідування в ГУР
16:47
Андрій Шевченко
Посередники запропонували "Мілану" послуги Шевченка
16:45
Херсон
Росіяни вдарили по передмістю Херсона: загинув чоловік
16:40
Ексклюзив
Мирослав Чех
Груба політика, яка розрахована на міжвладдя: польський політик Чех про блокування кордону
16:39
генералу армії РФ Поплавському заочно повідомили підозру
Віддавав накази катувати учасників руху опору в Лимані: генералу армії РФ Поплавському заочно повідомили підозру
16:27
У Музеї Гончара в Києві відбудеться ярмарок традиційного мистецтва
16:19
Киргизстан
Виглядає як соняшник, що символізує мінливість: у Киргизстані змінять дизайн державного прапора
16:15
Вірменський собор
В Україні запустили реєстр нерухомих об'єктів культурної спадщини єПам'ятка
16:10
Ексклюзив
Безугла
Заяви на користь ворогу: Безуглу потрібно прибрати з комітету ВР з нацбезпеки, - нардеп Наливайченко
16:03
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Поміряли рейтинги й ошаліли. Чому Безуглу нацькували на Залужного?
15:58
Валерій Залужний
У НАТО заявили, що Залужний має план, а припущення деяких політиків є некоректними, - ЄП
15:56
OPINION
Віталій Портников
"Ми отримали у спадок ту ж агентуру, яка існувала в СРСР": Портников про отруєння дружини Буданова
15:50
Microsoft
Microsoft ще на рік продовжила безоплатний доступ українським держустановам до хмарних сервісів
15:38
Оновлено
Суд. Павло «Мерседес»
У Печерському суді розглядають справу митрополита УПЦ МП Павла Лебедя
15:36
Ексклюзив
знищені окупанти
Ворог в агонії постійно йде в наступ: офіцер ЗСУ про ситуацію навколо Авдіївки
15:33
Джамала
Московський суд заочно заарештував українську співачку Джамалу
15:14
Мігранти з Центральної Азії на ТОТ
Центр нацспротиву назвав кількість мігрантів з Центральної Азії, яку Росія завезла на ТОТ
15:03
Електроенергія
В Україні зафіксовано дефіцит електроенергії: ситуація в енергосистемі станом на 29 листопада
15:00
Оновлено
Дмитро Кулеба і Єнс Столтенберг на першому засідання Ради Україна - НАТО
Україні надали рекомендації щодо реформ на шляху в Альянс: підсумки засідання Ради Україна - НАТО на рівні голів МЗС
14:56
Ексклюзив
Війна з Росією
Ротація тиловиків на фронт і зняття броні з чиновників: військовий експерт про організаційні рішення мобілізації
14:21
PR
Як ЕКО МАРКЕТ адаптувався до роботи під час війни
14:06
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:02
OPINION
Ірина Федорів
Доля судді Львова з російським паспортом залежить від двох "але"
13:52
Єнс Столтенберг
Столтенберг підтвердив дані Генштабу ЗСУ про втрати російської армії
13:47
Володимир Мединський
У Путіна заявили, що Київ урятував би сотні тисяч життів, якби підписав мирну угоду навесні 2022 року. В ОП відреагували
13:45
Володимир Завадський
На війні в Україні ліквідували російського генерала Володимира Завадського
13:45
Аналітика
санкції проти Росії
Порівняння міжнародних та українських персональних санкцій проти російської агресії. Дослідження YouControl
13:28
Петер Сіярто
"Що більше зброї, то довше триватиме війна": Сіярто підтвердив відмову Угорщини допомагати Україні
13:24
Чехія Україна
Чеські депутати схвалили продовження терміну навчання українських військових на наступний рік
13:22
Анналена Бербок, міністерка закордонних справ Німеччини
Україні потрібен взимку "захисний щит", - глава МЗС Німеччини
13:03
Книги року ВВС-2023
"Книга року BBC-2023": оприлюднили короткі списки літературної премії
13:01
Оновлено
Зеленський на Миколаївщині провів нараду щодо ситуації у регіоні
Ситуація в Чорному морі, ППО і безпека "зернового коридору": Зеленський відвідав Одещину і зустрівся із захисниками півдня
12:58
Оновлено
Кирило Буданов
Дружину Буданова отруїли, зокрема, миш'яком і ртуттю, - джерела
12:45
Дмитро Кулеба
"Запропонуйте подібне своїм урядам": Кулеба різко відповів тим, хто схиляє Україну до територіальних поступок
12:42
Оновлено
Негода в Україні, сніг, ДСНС
Кількість загиблих через негоду в Україні зросла до 12
12:39
Росіяни значно збільшили активність на Таврійському напрямку, залучають бронетехніку
12:30
Ексклюзив
Карта заставочна
Карта бойових дій за період 23-29 листопада: рекордне знищення росіян під Авдіївкою та безпілотники в Москві
12:20
Дмитро Кулеба
Кулеба розповів, скільки снарядів з обіцяного ЄС мільйона вже отримала Україна
12:15
Оновлено
Ілюстративне фото
У Міненерго розповіли про стан працівників шахти в Торецьку, поранених унаслідок атаки РФ 28 листопада
12:13
Координаційний штаб
Ми готові обміняти "всіх на всіх", але РФ не хоче бачити своїх військових удома, - представник Координаційного штабу
Більше новин