Віталій Портников: Заяви Фокіна - нісенітниця

Портников Віталій
31 серпня, 2020 понедiлок
12:17

Заяви колишнього прем'єр-міністра України Вітольда Фокіна про можливість надання особливого статусу не тільки окупованим Росією територіям Донецької та Луганської областей, а й всьому Донбасу - зовсім ніяка не сенсація

Зміст

Це уявлення про Донбас як особливий регіон, який не просто відрізняється від України, але самим своїм перебуванням у складі України повинен унеможливити незалежність нашої країни і шанси на вибір нею власного шляху розвитку культивуються у номенклатурному середовищі ще з початку двадцятих років минулого століття. Власне, саме такими міркуваннями керувався Йосип Сталін, коли відстоював ідею щодо включення території Донбасу до складу УРСР, коли полемізував з російським шовіністом-більшовиком Артемом, який наполягав на тому, щоб окупований Червоною Армією Донбас став частиною радянської Росії.  Цими ж міркуваннями Сталін керувався під час Голодомору, коли місце загиблих українських сіл мав зайняти суцільний індустріальний басейн, населений переселенцями з різних регіонів тодішньої комуністичної імперії, позбавленими національних коренів зовсім не тому, що вони шахтарі.  А тому що вони прибули на “зачищені” комуністами землі у період денаціоналізації всього Радянського Союзу, у період появи "нової історичної спільності людей" - радянського народу, за маскою якого ховався вже знайомий нам російський шовініст.

У пострадянський час цей міф про Донбас успішно наклався на кримінальні інтереси угруповань, які прагнуть наживатися на праці жителів регіону.  Саме завдяки з'єднанню цього міфу і інтересів мафії прийшов до влади Віктор Янукович зі своєю бандою.  І саме цей міф - тільки вже з новими виконавцями - намагається зберегти на Донбасі Володимир Путін.

Фокін - дитя цього міфу. Він просто висловлює погляди, властиві радянській номенклатурі його часу. Він цих поглядів ніколи і не приховував. Наявність цих поглядів багато в чому зумовило крах його політичної кар'єри, тому що навіть у дев'яності роки цей колишній голова українського Держплану був жахливо не сучасним.  Але Фокін продовжував відстоювати свої погляди й після відходу з політичного життя.  Для того, щоб переконатися в цьому, досить ознайомитися з його інтерв'ю і текстами останніх років.

Навіщо Фокін потрібен в українській делегації - питання відкрите.  Можливо, з його допомогою Леонід Кравчук хоче обдурити росіян, “підсунути” їм “справжнього представника Донбасу”, який, однак, хоче, щоб регіон залишався в складі України, нехай і з особливим статусом.  Можливо, з його допомогою Леонід Кравчук хоче обдурити Володимира Зелінського, показати, що відшукав людину, здатну знайти спільну мову з представниками “народних республік”.  Можливо, Леонід Кравчук хоче обдурити самого Фокіна, покласти на нього відповідальність за неприємні пропозиції, які сам колишній президент не хоче озвучувати. У Леоніда Макаровича завжди так багато варіантів обману, що він нерідко сам у них плутається - тим більше зараз, у його нинішньому віці. Тому я не буду навіть намагатися вгадати.

Не буду просто тому, що це не має ніякого значення. Це мало б значення, якщо б на Донбасі було справжнє повстання, а не російська окупація. Якби потрібно було проводити переговори з представниками населення цього регіону, а не з російськими окупантами і їх маріонетками.  Адже саме населення Донбасу нічого не вирішує.  І завдання нашої країни - зовсім не надати регіону особливий статус, а повернути його жителям можливість вільно обирати свою владу.  Можливість, якої позбавлені і жителі окупованих Росією територій, і громадяни самої Росії.

Не має значення позиція Фокіна і тому, що він, як типовий номенклатурник, вміє розділяти свої погляди і “генеральну лінію”. У 1991 році Фокін просто втік з Кремля під час церемонії підписання угоди про економічний союз радянських республік. Тепер вже ясно, що він був прихильником такого підписання. Але ось тільки Леонід Макарович не був прихильником і Вітольд Павлович просто втік.  Точно так він втече і зараз, якщо зрозуміє, що якісь його наміри не подобаються Володимиру Олександровичу. Тому що наміри і погляди - це публіцистика.  А ось дача в Конча-Заспі - це реальне життя.  І якщо людина проживає життя заради дачі, то її вже ніщо не змінить.

Тому потрібно реагувати не на безглузді висловлювання Фокіна, а на безглузді дії Зелінського і його оточення, потрібно утримувати діючу владу від кроків, які могли б призвести до поразки України та її подальшого зникнення з політичної карти світу. Це і є головне завдання українського народу на період президентства Володимира Зеленського.

Теги:
Читайте також:
Київ
+26.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, четвер
11 червня
12:06
путін
Путін підписав закон про арешт майна росіян, які виїхали за кордон
11:58
Ексклюзив
іноземний легіон
Україна могла б активніше залучати іноземних добровольців до війська, - полковник ЗСУ Кащенко
11:52
Александр Стубб
Стубб відмовився бути посередником на переговорах ЄС — Росія
11:43
Дональд Трамп
На G7 спробують залучити Трампа до плану відновлення переговорів з РФ, - Bloomberg
11:32
Сергій Єлісєєв
Ексвіцеадмірал ВМС України Сергій Єлісєєв заочно отримав 15 років за держзраду
11:30
шахи
ФІДЕ призупинила членство шахової федерації РФ
11:20
Оновлено
Куйбишевський НПЗ
Дрони атакували Афіпський НПЗ у РФ, а в Криму - вибухи і пошкоджені мости
11:08
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Валерій Залужний
Політтехнолог Подорожній пояснив, чому мирний процес понизить рейтинг Зеленського на користь Залужного
11:02
ЗАЕС
На окупованій росіянами ЗАЕС стався 19-й блекаут: ситуація в енергосистемі 11 червня
11:01
OPINION
Україна-Польща. Підлаштовуватися під ультиматуми — шлях у нікуди
10:52
Нова Вільга карта
Росія будує новий гарнізон поблизу кордону з Фінляндією
10:48
валюта
Курс валют на 11 червня: гривня продовжує падати щодо долара та євро
10:40
Ексклюзив
Оксана Жолнович, міністерка соцполітики України
Мігранти можуть бути проблемою або стартом для розвитку, залежно від правил, які ми визначимо, - Жолнович
10:29
Оновлено
Наслідки удару по Чебоксарам, Чувашія
Атака "Фламінго" на завод у Чебоксарах: у Dnipro Osint нзвали кількість ракет, які досягли цілі
10:25
Ексклюзив
Запоріжжя
Росіяни прагнуть окупувати Оріхів і прорватися до Запоріжжя, - Братчук
10:20
Оновлено
Один з ОТРК "Іскандер" на трасі у Калінінградській області РФ (13.09.205)
РФ обстріляла Україну безпілотниками та "Іскандерами": у Конотопі загинула людина, немає світла та води
09:58
Піт Геґсет
Геґсет під час тренування з військовими на Гуантанамо попередив Кубу про наслідки за купівлю дронів
08:41
Оновлено
багі ATC BOLT 1000
За добу на фронті відбувся 251 бій, РФ втратила 1310 військових. Підсумки роботи Сил оборони за 10 червня
08:28
Китай Тайвань
Тайвань провів бойові пуски HIMARS у бік Китаю
08:10
Кубок світу, чемпіонат світу 2026, ЧС-2026
Мексика - ПАР: де та коли дивитися матч-відкриття ЧС-2026 з футболу
08:00
OPINION
Росія поступово втрачає монополію на темп війни
07:46
Ексклюзив
Оксана Жолнович, міністерка соцполітики України
Ми в жодному разі не маємо перетворитися на країну дешевої робочої сили, - ексміністерка соцполітики Жолнович
07:20
СБУ провела обшуки у фігуранта "плівок Міндіча" бізнесмена Василя Веселого, - ЗМІ
2026, середа
10 червня
23:14
Куйбишевський НПЗ
Куйбишевський НПЗ зупинив роботу після нічної атаки БПЛА, – Reuters
22:59
Ексклюзив
НБУ
Попри неадекватність дій Нацбанку, я впевнений, що ніякого обвалу курсу не буде, - економіст Кушнірук
22:58
Заступник глави ОП Татаров програв суд ексдиректору НАБУ Ситнику й "Суспільному мовленню"
22:55
Ексклюзив
Марина Данилюк-Ярмолаєва
"Удар по іміджу спецслужб": Данилюк-Ярмолаєва про заяву Лубінця щодо заблюрених людей на зустрічі з омбудсменкою РФ
22:43
Фортифікації, зуби дракона
НАБУ й САП прийшли з обшуками до Держфінмоніторингу через розкрадання на будівництві фортифікацій, – ЗМІ
22:35
Ексклюзив
Андрій Смолій
Смолій: Рейтинги довіри КМІС не є електоральними та не прогнозують вибори
22:06
Володимир Зеленський і Емманюель Макрон
Макрон запросив Зеленського на саміт G7 у Франції
22:04
Ексклюзив
Крим можуть поступово ізолювати з повітря та моря, - військово-політичний оглядач Коваленко
21:53
росія потяг ржд
Більшість поїздів курсуватиме вдень: після ударів ЗСУ в Криму скоригували розклад потягів 
21:51
Ексклюзив
У Костянтинівці почалися міські бої, росіяни намагаються відрізати промзону міста, - Коваленко
21:39
Кабмін
Уряд витратив 96% річного резервного фонду, і майже третина затрат не відповідають меті, – Рахункова палата
21:08
безпілотник, дрон, шахед
РФ атакувала два іноземні суховантажі в Чорному морі й південь Одещини
20:35
Ексклюзив
Енергетика, споживання електроенергії
В Україні не буде інвестицій заради інвестицій, оберуть сектори, - експерт з євроінтеграції Веселовський
20:27
НАБУ й САП викрили масштабну схему розкрадання запчастин до бронетехніки на понад 350 млн грн
20:08
Владислав Бельбас і Томас Ґоттшильд
"Українська бронетехніка" й концерн MBDA, виробник ракет Taurus, домовилися про стратегічну співпрацю
20:01
OPINION
Коли закінчиться наша війна?
19:56
Ексклюзив
Оксана Жолнович, міністерка соцполітики України
Українцям, які повертаються з-за кордону, потрібно буде заново адаптовуватися, - ексміністерка соцполітики Жолнович
Більше новин