Огляд

Чому Фіцо ненавидить Україну, Путін посягає на глобальні правила через право вето в ООН, а європейські лідери занепокоєні діями Орбана. Акценти світових ЗМІ 20 жовтня

20 жовтня, 2023 п'ятниця
11:50

У фокусі міжнародних видань причина, чому Фіцо ненавидить Україну, посягання Путіна на глобальні правила через право вето в ООН та занепокоєння європейських лідерів, спричинене зустріччю Орбана із Путіним

Зміст

На це і не тільки звертали увагу світові ЗМІ станом на ранок 20 жовтня.

Чому Фіцо ненавидить Україну

Ймовірний новий словацький прем'єр-міністр Роберт Фіцо досі ображений на те, як з ним поводилися в Києві у 2009 році, пише Politico. Під час нещодавньої виборчої кампанії в країні наробив багато галасу, попередивши, що не посилатиме більше зброї, щоб допомогти Україні захиститися від російського вторгнення.

"Його різкий перехід від рішучої проукраїнської позиції попереднього уряду частково ґрунтується на історичній симпатії Словаччини до Росії, але є також дуже особиста причина, чому Фіцо не любить Україну", – наголошують у виданні.

Проблемою стала зима 2009 року, коли Фіцо був прем'єр-міністром Словаччини, 7 січня тривала суперечка між Росією та Україною щодо природного газу досягла апогею, і потоки російського газу через Україну до країн ЄС припинилися. Це стало кризою для Словаччини серед зими. Заводи в країні мусили зупинитись, і це коштувало словацькій економіці близько 100 мільйонів євро на день.

Тож Фіцо зателефонував Путіну, тодішньому прем'єру Росії, та українській прем'єрці Юлії Тимошенко з проханням відновити постачання газу.

"Рано вранці 14 січня словацька делегація на чолі з Фіцо приземлилася в Києві, щоб зустрітися з українським урядом. Українці змусили їх зачекати, потім ще почекати, – нагадує Politico події 14-річної давнини. – Через три години після прибуття словаків запросили на зустріч, на якій, на їхній подив, були присутні представники преси. Під об'єктивами камер Тимошенко 20 хвилин лаяла Фіцо за те, що він став на бік Москви у газовій суперечці".

За словами високопоставленого словацького чиновника, це була катастрофа та приниження для Фіцо. Проте опісля він полетів до Москви, де його прийняли на продуманій помпезній церемонії.

"Після цього [Фіцо] почав займати відверто антиукраїнську позицію, – цитує медіа старшого наукового співробітника Словацької асоціації зовнішньої політики Александра Дулебу. – Він сказав, що нам не потрібно підтримувати українців, ми не потрібні Україні, вони не ведуть з нами серйозних розмов. Це особисте".

Як зазначає Politico, Тимошенко, яка все ще активна в українській політиці, не має жодних конкретних деталей про цю зустріч, про це виданню повідомила її прес-секретарка.

Але, підкреслює ЗМІ, це була не єдина помилка Києва під час газової кризи. Опісля цього інциденту, вже 16 січня тодішній президент Словаччини Іван Гашпарович також прилетів до Києва, щоб зустрітися зі своїм колегою Віктором Ющенком, який повідомив йому, що Нафтогаз зможе відновити деякі потоки газу до Словаччини. Натомість представники Нафтогазу заявили обом президентам, що цього зробити не вдасться.

"Українцям вдалося принизити і прем'єр-міністра, і президента Словаччини", – говорить високопосадовець.

І попри те, що Тимошенко і Путін домовилися про припинення кризи і 20 січня потоки відновилися, гіркий присмак того, що сталося в Києві, залишився у словаків, виникла недовіра до українців серед певних політичних кіл. І зараз це повертається Києву. 

Словаччина була одним з найсильніших прихильників України, нагадує Politico. Вона надіслала систему протиповітряної оборони радянських часів С-300 і була першою країною, яка разом з Польщею надіслала реактивні винищувачі – цілий флот МіГ-29. Словацькі збройові заводи також продають Україні зброю та боєприпаси.

Але під час виборчої кампанії Фіцо закликав до кардинальної зміни політики, заявивши, що ЄС повинен допомогти у переговорах про мирну угоду замість того, щоб надсилати зброю. Він також звинуватив Україну у війні.

"Війна в Україні почалася не рік тому, вона почалася у 2014 році, коли українські нацисти і фашисти почали вбивати російських громадян на Донбасі і в Луганську", – цитує Фіцо Politico.

На виборах 30 вересня популістська партія Фіцо "Смер" посіла перше місце з 23,4% голосів. Тепер він має намір прийти до влади на чолі коаліції з трьох партій. Після виборів тимчасовий уряд припинив постачання зброї в Україну.

"Фіцо здавна симпатизував Москві та Радянському Союзу, тож зміна політики ґрунтується не лише на його гірких спогадах про лікування в Києві у 2009 році – але це справді вплинуло на нього", – підсумовує медіа.

Роберт Фіцо

Фото: gettyimages

Путін посягає на глобальні правила через право вето в ООН

Путін, використовуючи право вето в ООН, посягає на глобальні правила, акцентує The Washington Post. На нещодавньому форумі з питань державної політики президент Володимир Путін вихваляв свій "новий світ" і відкидав глобальний порядок, заснований на правилах, як "якусь нісенітницю".

"Які правила?" - огризнувся Путін на засіданні дискусійного клубу "Валдай" у Сочі на чорноморському узбережжі Росії. Він відкинув міжнародний порядок, заснований на правилах, як "відверто хамський спосіб" Вашингтона вказувати Росії, як їй поводитися. За словами Путіна, епоха глобальних правил "давно закінчилася і ніколи не повернеться".  Раніше він називав цю систему "сфальсифікованою" і "розрахованою на дурнів".

"Відмова Москви від міжнародного порядку, заснованого на правилах, очевидна в її війні в Україні, де вона порушує кордони, вбиває цивільних осіб і завдає ударів по об'єктах інфраструктури, і де є докази того, що її сили застосовують тортури і викрадають дітей. Він також проявляється в міжнародній дипломатії, особливо в Організації Об'єднаних Націй, де Росія використовує своє право вето в Раді Безпеки, щоб ігнорувати заклики до виведення своїх військ з України", – наголошує WP.

Фактично війна Росії проти України, де постійний член Ради Безпеки грубо порушує статут ООН і може в односторонньому порядку заблокувати будь-які суттєві дії, спрямовані на припинення бойових дій, підірвала легітимність Ради Безпеки і викликала нові вимоги щодо її реформування.

Але Кремль цінує своє право вето в Раді Безпеки разом зі своїм ядерним арсеналом як символи глобального статусу. Інші постійні члени Ради Безпеки, в тому числі Сполучені Штати, також чинять опір значущій реформі, хоча на словах підтримують цю ідею.

Автор книги "Росія і новий світовий порядок" Бобо Ло вважає, що тактика Росії в Раді Безпеки відображає уявлення Москви про себе як про велику державу, здатну зруйнувати міжнародні норми і перевернути світовий порядок на свою користь.

Візит Путіна цього тижня до Китаю на саміт, пише видання, підкреслює рішучість двох автократичних лідерів зімкнути зброю проти Сполучених Штатів і решти Заходу.

"Перемога Росії в Україні стала б серйозною поразкою для міжнародного порядку – доказом того, що території можуть бути захоплені силою, а менші країни підпорядковані примхам великих держав", – додає WP.

Деякі аналітики вважають, що ера безладу, конфліктів і фрагментації вже почалася. Путін і його міністр закордонних справ Сергій Лавров часто вихваляють новий багатополярний світ і туманно говорять про демократизацію Ради Безпеки. Але їхня мета, кажуть аналітики, полягає в тому, щоб сформувати Організацію Об'єднаних Націй та інші органи відповідно до власних інтересів Москви.

"Але для Росії демократизація не означає, що Нова Зеландія стає такою ж важливою, як Росія чи Америка", – наголошує Ло. – Демократизація міжнародних відносин означає, що Захід, і особливо Сполучені Штати, не будуть віддавати накази".

Рада Безпеки ООН десятиліттями не могла запобігти конфліктам, в основному через право вето п'яти постійних членів. Але Росія може посіяти ще більше хаосу, якщо захоче, вважає високопоставлений представник російських дипломатичних кіл.

Тим часом змінити Статут ООН практично неможливо, оскільки для цього потрібна одностайність п'яти постійних членів Ради Безпеки, а також більшість у дві третини голосів у Генеральній Асамблеї.

"Рада Безпеки стала найбільш дискредитованою багатосторонньою інституцією у світі, – зазначає Ло. – І я не бачу, щоб ситуація покращувалася. Реформа ООН – це майже оксюморон".

путін і орбан

Фото: gettyimages

Європейські лідери стурбовані зустріччю Путіна та Орбана

Президент Чехії закликав західні столиці не піддаватися на тактику російського лідера, спрямовану на розхитування європейської єдності, повідомляє The Guardian. Таку заяву він зробив через два дні після останніх дій Орбана. 

Видання нагадує, Віктор Орбан, що є нетиповим кроком для лідера країни, яка є членом ЄС і НАТО, зустрівся з Путіним у Пекіні у вівторок для того, що офіс угорського лідера назвав обговоренням енергетичного співробітництва і миру.

Угорщину вже давно критикують за відступ від демократії всередині країни і дружню до Росії і Китаю політику за кордоном.міністр закордонних справ Петер Сійярто регулярно відвідує Москву. І, що розчарувало її союзників, Угорщина разом з Туреччиною досі не ратифікувала заявку Швеції на членство в НАТО.

Зустріч Орбана і Путіна цього тижня змусила чиновників у західних столицях хвилюватися:

"Як було неодноразово показано, Путін не зустрічається з європейськими лідерами з метою досягнення миру в Україні, – цитує The Guardian Павела. – Він проводить ці зустрічі лише для того, щоб зруйнувати єдність європейських країн і всього демократичного світу. Ми не повинні піддаватися на його тактику".

У середу прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас заявила також, що зображення угорського прем'єра, який потискає руку Путіну, "дуже, дуже неприємні" і не піддаються логіці. Посол США в Будапешті Девід Прессман також різко розкритикував цю зустріч.

"У той час, як той  Росія завдає ударів по українському цивільному населенню, Угорщина благає про бізнес-угоди", – критикує він.

Посол Німеччини в Угорщині Юлія Гросс підтримала цю думку: "Отже, Путін повинен припинити свою агресивну війну проти України, припинити бомбардування мирного населення, обстріли шкіл і лікарень, викрадення дітей? Це малося на увазі і обговорювалося, звичайно?"

Тим часом речник угорського уряду Золтан Ковач відповів на критику, зазначаючи, що ,мовляв, Угорщина щодо Росії та війни в Україні із самого початку виступала за відкритий і прозорий діалог, щоб допомогти знайти мирне вирішення.

"Я знаходжу певну потіху в тому, як ці політики злітаються, щоб критикувати угорський уряд і нашу відкриту зацікавленість у збереженні дипломатичних відносин з Росією, в той час, як їхня моральна вищість є в кращому випадку фасадом", – сказав він.

Теги:
Читайте також:
Київ
+19°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.35
  Купівля 41.35
  Продаж 41.89
 • EUR
  Купівля 45.07
  Продаж 45.82
 • Актуальне
 • Важливе
2024, субота
20 липня
22:07
Ексклюзив
транзит газу, газ
Портников пояснив, чому транспортування нафти й газу через Україну не вигідне Росії та що не так з азербайджанською сировиною
22:05
Наслідки "прильоту" по Ніжину: 2 ушпиталених, 18 постраждалих квартир
21:55
Київ Цифровий
У застосунку "Київ Цифровий" 11 годин не працюватиме оплата сервісів
21:36
домедична допомога-тренінг
У Міноборони затвердили 4 рівні домедичної допомоги для військових
20:51
Держсекретар Ватикану відвідав зруйнований окупантами кафедральний собор в Одесі
20:49
Ексклюзив
Віталій Портников
Росія почала використовувати політичні вбивства й розраховувала на дестабілізацію після пострілів у Фаріон, - Портников
20:31
Оновлено
У Києві знесли історичну садибу Зеленських
У Києві знесли садибу Зеленських кінця ХІХ сторіччя: у поліції та Мінкульті відреагували
20:20
Дональд Трамп та Борис Джонсон
Кордони 24 лютого 2022 року та особливий статус "російськомовних" в обмін на членство України в ЄС і НАТО: Борис Джонсон пояснив, на яких умовах Трамп міг би зупинити Росію
20:09
Оновлено
Джозеф Байден, саміт НАТО
"Він повинен піти у відставку зараз": Венс хоче, щоб Байден негайно склав повноваження президента
20:06
OPINION
Блог Андрія Любки
Стріляли у Фаріон. Цілили – в Україну
20:05
Microsoft
Microsoft заявила, що внаслідок останнього кіберзбою постраждало 8,5 млн її пристроїв
19:40
Ексклюзив
Джозеф Байден
Байден має піти у відставку з посади президента США: Піонтковський про заміну кандидата від демократів у передвиборчій кампанії
19:36
ядерна торпеда "Посейдон"
США розсекретили інформацію про запаси ядерної зброї
19:22
У відповідь на атаку дрона по Тель-Авіву ізраїльські F-35 розбомбили НПЗ у Ємені, - ЗМІ
18:59
Ексклюзив
корупція
"Гріши та плати": журналіст Ніколов щодо законопроєкту про пом'якшення покарання за корупцію
18:52
Олександр Лукашенко стає президентом Республіки Білорусь (20 липня 1994 року)
Лукашенко незмінно керує Білоруссю вже рівно 30 років
18:44
Дональд Трамп
У США заарештували чоловіка, який у соцмережах погрожував убити Трампа та Венса, - Sky News
18:44
Оновлено
У російських Краснодарі та Анапі через відсутність світла місцеві жителі перекрили вулиці
18:24
Одна та дві черги відключень світла: як діятимуть графіки 21 липня
18:16
Ексклюзив
Ірина Фаріон
Після 72 годин менша ймовірність знайти вбивцю, а одинака вистежити складніше, ніж групу осіб, - експерт Ступак про справу Фаріон
18:11
хакери
В Іспанії заарештували трьох проросійських хакерів, причетних до кібератак на держустанови
18:04
OPINION
Геннадій Друзенко
Між Малоросією та анти-Росією: як нам збудувати Україну?
17:55
Впала, коли малювала картину на стіні: в Одесі 13-річна дівчинка загинула в покинутому санаторії
17:38
Огляд
система ППО Skyguard
Знищує літаки, гелікоптери, ракети та дрони: все про систему ППО Skyguard, призначену для захисту стратегічних об'єктів
17:25
В Одесі маршрутка в’їхала у вантажівку: водій та 12 пасажирів отримали ушкодження
17:02
ЗСУ, військові
На фронті з початку доби відбулося 85 боєзіткнень: окупанти продовжують атакувати на Покровському напрямку
16:57
вибух
Російська армія FPV-дроном ударила по магазину в селі Івашки на Харківщині: є поранені
16:48
Оновлено
шахеди, ППО, ЗСУ
РФ атакувала Україну "шахедами" та ракетами: є загиблі й постраждалі, у трьох регіонах влучання по енергооб'єктах
16:39
айтішнік it хакер
Компаніям можуть знадобитися тижні, щоб відновитися після глобального збою Microsoft, - Financial Times
16:27
повістка
Чи можна після отримання повістки замість ТЦК піти до рекрутингового центру: відповідь Міноборони
16:15
таксі Bolt
Водій Bolt у Києві сказав пасажирці, що Крим Україні "просто дали": як відреагував працедавець
16:07
OPINION
Богдан Данилишин
Україна: економічні тенденції літа
15:46
Ексклюзив
Не треба мати ілюзій, що переговори можуть бути про мир, вони про перемир'я, - аналітик Гармаш
15:35
Ентоні Блінкен
Блінкен заявив, що Ізраїль і ХАМАС близькі до угоди про перемир'я в Газі
15:01
Оновлено
БпЛА "Лютий"
Після атаки українських дронів на російському військовому аеродромі "Мілерово" спалахнули пожежі
14:49
грузія
Переважна більшість грузинів вважає Росію головним ворогом, - опитування
14:42
До порту Маріуполя зайшов другий російський танкер
РФ готує порт в окупованому Маріуполі до переправлення краденого українського зерна, - "Спротив"
14:34
Ексклюзив
Орбан, Трамп і його новий віцепрезидент Венс посилено працюють над планом капітуляції України, - Піонтковський
14:23
Оновлено
польща дтп
У Польщі розбився автобус з українцями: 9 постраждалих, серед них - діти
14:19
хусити
Британія заявила про дві атаки хуситів на судно під прапором Ліберії у Червоному морі
Більше новин