OPINION

Чому в Ізраїлі немає свого Арестовича?

11 жовтня, 2023 середа
16:48

Ізраїль в топі українських новин. А отже, варто порівняти інформаційну політику двох країн у війні, які зіткнулися зі знущаннями з цивільних, викраденням дітей і потребою швидкої масової мобілізації

Зміст

Трапилось так, що вторгнення ХАМАСу на територію Ізраїлю, терористичні атаки й масовий розстріл цивільних відбулися в момент найбільшої політичної кризи. Півроку Ізраїль постійно перебуває як не у вирі дострокової виборчої кампанії, так у протестах проти судової реформи, яка надає чимало невластивих повноважень прем’єр-міністру. І поки Беньямін Нетаньягу позбавляв повноважень Верховний суд країни, який досі виконував функції стримування виконавчої та законодавчої влади — поруч відбувались речі, що суттєво підривали безпеку й оборону. 

Наприклад, в знак протесту проти узурпації влади прем’єром у липні було зірвано традиційні збори резервістів. Ще тоді командування ізраїльської армії сказало, що протест резервістів, які відмовляються з'явитися на обов'язкові щорічні військові збори, є найсерйознішою загрозою безпеці країни за останні десятиліття. А начальник Генштабу Герци Га-Леві натякав, що боєздатність країни вже підірвана і ситуація серйозно погіршиться за лічені тижні. У цей же період 160 офіцерів штабу ВПС припинили свою резервну службу на знак протесту проти "спроб узурпації влади". 

Тож цілком логічно, чому ХАМАС, за яким рясно видніються вуха нової вісі зла Ірана-Китаю та Росії вирішив влаштувати криваве побоїще під річницю початку війни Судного дня. "Можем повторить", як то кажуть. 

Тут є чимало паралелей із початком нашої повномасштабної війни. У січні-лютому 2022 року було зірвано навчання наших ТРО, країна билась у дискусіях, що важливіше — дороги чи армія, Зеленський ігнорував інформацію розвідок і кликав усіх на травневі шашлики. 

Власне, далі спільності політичні розходяться. І можна побачити, як працює країна, для якої війна — стиль життя. 

Найперше, що зробив Беньямін Нетаньягу, чия політика і жага всеохопного політичного контролю кинула тінь на армію і розвідку — покликав своїх найзапекліших політичних опонентів формувати уряд національної єдності. Попередній очільник уряду Яір Лапід та міністр оборони Бенні Ганца терпіти не можуть Бібі, однак погодились працювати разом. 

Можна звісно зауважити, що на словах Володимир Зеленський теж говорив про національну єдність. Однак на ділі — в перші місяці війни з ефіру були викинуті три опозиційні канали, і безумовно не було ніякої пропозиції попрацювати разом колишніми прем’єрами та міністрами, яких поважають на Заході й вважають здатними до діалогів та реформ. Варто лише згадати постійне гарчання то на Кличка, то на Порошенка, то на неугодних мерів — і публічні слова про об’єднання заради перемоги розсипаються на друзки. 

Станом на зараз в Ізраїлі продовжують працювати абсолютно всі ЗМІ. Нікому в голову не прийшло замінити їх на мапет-шоу єдиного телемарафону. При чому в низці ЗМІ Нетаньягу критикують так, що Зеленському та його близькому оточенню і не снилось. Нетаньягу дістається на горіхи й за спробу диктатури, і за розхитування армії політикою та протестами. І за інфантильне ставлення до підготовки до нинішньої війни — якраз під п’ятдесяту річницю Війни Судного дня. Такої сили проблиски критики Зеленського почали з’являтись хіба після серії інтерв’ю влітку 2022 спочатку виданню NOS, далі — The Washington post. Де Зеленський визнав, що був попереджений західними розвідками заздалегідь, але боявся, що будуть політичні протести і його уряд не втримає владу". А ще — просто економив гроші, не хотів витрачати 7 мільярдів на оборону. Бо ж боявся паніки, хоча США попереджали. 

Якщо говорити серйозно за критику Зеленського — навсправжки вона почалась після історій про підозри в корупції Кирила Тимошенка. В жовтні 2022 року заступник Офісу президента примудрився "умикнути"
Chevrolet Tahoe, який був переданий Україні як гуманітарна допомога. А ще раніше його прізвище прив’язували до масштабних розкрадань гуманітарної допомоги в Запорізькій та Дніпропетровській областях. 

Чи є в ізраїльського уряду якесь "заспокійливе" для маргінальних прошарків, для яких не існувало ні війни, ні політичного життя? Ні, ніяких "арестовичів" з розповідями про "завершення війни за 2-3 тижні" на люди не випускали. Натомість Нетаньягу взяв сміливість сказати, що війна буде складною, довгою і матиме надзвичайно високу ціну в людських втратах. Тож цілком логічно, що суспільство більш ніж тверезо оцінило ризики — і станом на зараз Ізраїль мобілізував 300 000 резервістів для відповіді на терористичну атаку і вторгнення ХАМАСу.

І мабуть, важливо, що в пресі та на телебаченні крутять історії звичайних людей, які відбили напад на кібуц, організували тероборону, хто викликав спецсили й відвертав увагу терористів кока-колою. 

Також можна бути впевненими, що Беньямін Нетаньягу 100% понесе політичну відповідальність, піде у відставку і довго пояснюватиме колегам — як так трапилось, що країна проблимала підготовку до війни й зазнала найбільших втрат цивільних. Як так трапилось, що цивільні шукають рідних в полоні ХАМАС через соцмережі, а терористи упиваються радістю вбивства дівчат з музичного фестивалю. 

Ізраїль точно вигребе свою війну і розбереться з політиками, які за власні рейтинги боялись більше ніж загрози війни. Але чи точно так можна сказати про нас? Особливо у світлі свіжих обіцянок Зеленського піти знову в президенти, якщо війна буде далі? 

Це також історія про те, що хайп і халява закінчуються. І питання рятунку своєї держави, відповідальність за ближнього — твоя справа, а не когось іншого. І не можна жити деінде своє життя, бо нема цілком безпечних місцин. Скрізь є сусіди, які захочуть скористатися правом сили над правом розуму.

Спеціально для Еспресо

Про авторку: Марина Данилюк-Ярмолаєва, журналістка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+19.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, понедiлок
6 липня
21:18
На могилі Софії Мельник, дружини голови ОУН Андрія Мельника, встановили пам'ятник
На могилі Софії Мельник, дружини голови ОУН Андрія Мельника, встановили повноцінний пам'ятник
20:55
Ексклюзив
Саміт НАТО у Гаазі
Романюк: Найважливіше для учасників саміту НАТО - щоб Альянс не розвалився
20:48
Оновлено
війна з росією
"Рейд" знищив С-400, який обстрілював Київ, РФ змінює тактику ударів "шахедами", а на фронті — 69 боїв від початку доби
20:29
Ексклюзив
безпілотник, дрон, шахед
Оглядач порталу "Мілітарний" розповів про використання росіянами реактивних "шахедів" та про перспективи застосування такого виду БПЛА
20:21
Володимир Зеленський
Очікую від СБУ і розвідки детального зʼясування того, що сталось у Вишневому, — Зеленський
20:04
Дональд Трамп
Трамп підтвердив, що говорив з президентом ФІФА про червону картку футболісту збірної США
20:02
Ексклюзив
Віталій Портников
Головним завданням влади зараз - не пам'ятники чи пантеон, а думати, як зберегти життя ще живих людей, - Портников
20:01
OPINION
Ми продовжуємо дивитися на себе і світ довкола себе колоніальними очима
19:32
На цвинтарі у Кракові, де сплюндрували поховання Богдана Лепкого, знищили ще одну могилу
19:30
Огляд
Міністр оборони Польщі Владислав Косиняк-Камиш
Скандал з "роззброєнням Польщі": як військова допомога Україні стала інструментом політичної боротьби
19:26
МіГ-29 польща
Танки, "Краби" і МіГ-29: Польща вперше розкрила повний список зброї, переданої Україні
19:15
Партнерський матеріал
Мандрівка краями гуцульської столиці
Від Чукутихи до Франкового каменя: у Верховині створюють інтерактивний маршрут "Мандрівка плаями Гуцульської столиці"
19:08
Велика Британія запровадила санкції проти розробників "Новачка" та іншої хімічної зброї
18:52
Марк Рютте
Рютте: Ніхто не може передбачити, що змусить Путіна сісти за стіл переговорів
18:25
Марк Рютте
Постачання за програмою PURL не припинялися, — Рютте
18:25
Дональд Трамп
Трамп: Путін нарешті відчув тиск, і це може прискорити кінець війни
18:20
Огляд
Мая Санду
Відставка прем'єра Молдови на тлі корупційного скандалу: чи стане це ударом по проєвропейській Маї Санду та курсу на ЄС
18:02
Оновлено
Вишневе
У Вишневому ракетний удар РФ забрав вже сім життів, зруйновано майже сто будинків
17:58
Економіка рф
Європейська розвідка попередила про ризик "вибухової" банківської кризи в Росії, — Reuters
17:52
прапор Азербайджана
Азербайджан вручив ноту послу Росії за удари по АЗС та дипломатичних представництвах Баку в Україні
17:41
пальне росія
Дешевше за УАЗ: росіяни через дефіцит пального пересідають на коней
17:34
Полонений правнук Брежнєва підписав контракт з армією РФ, щоб розрахуватися з боргами
17:31
Оборона Севастополя
Російська розвідка звинуватила Велику Британію в ударі по панорамі "Оборона Севастополя"
17:13
Україна НАТО
Україна планує підписати "дронові угоди" із сімома країнами НАТО до кінця року, — заступник РНБО
17:04
Оновлено
Росія атакувала Київ: кількість загиблих зросла до 15, ще 56 постраждали, пошкоджено 15 будинків. Не вдалось збити жодної балістики
17:01
OPINION
Саміт НАТО в Анкарі визначить список "першопричин" для самої Росії
16:41
Оновлено
головна електропідстанція Севастополя
Дрони дістали останній найбільший НПЗ РФ, до Омська пролетіли 3 тис. км, ще горить НПЗ в Ярославлі, а в Криму повний блекаут
16:15
Ексклюзив
Андрій Жолоб
Ветеранові не треба одразу казати, мовляв, витри соплі і йди працюй, йому потрібна психологічна декомпресія, - Андрій Жолоб
16:09
Марта Костюк
Марта Костюк вперше в кар'єрі вийшла у чвертьфінал Вімблдона
16:02
Володимир Зеленський і Дональд Туск
"Не грайтесь із вогнем. Політики "ПіС" змагаються в антиукраїнськості". Прем'єр Польщі та керівник МЗС прокоментували рішення розсекретити військову допомогу Україні
15:24
Огляд
брати Веселі
Замість допитів і слідчих дій катаються на Ferrari Лазуровим берегом: фігурантів операції "Мідас" помітили на півдні Франції
15:22
OPINION
Україна захищає Європу. Натомість там дехто відкриває другий фронт проти України
14:53
винищувач F-35 ВПС Норвегії
Британія у Норвезькому морі перехопила літак РФ, який здійснював "небезпечні маневри"
14:01
OPINION
Брак "Patriot"? Позбавте Росію західних компонентів для балістики
13:55
Єврокомісія
Єврокомісія працює над розширенням ЄС, - ЗМІ
13:33
PR
Індивідуальні таблички на двері: коли стандартний каталог не відповідає концепції об'єкта
13:23
ППО Москва
США допомагають Україні обходити ППО Росії під час ударів по НПЗ, – Financial Times
12:53
Огляд
Юрій Іванющенко
Заочно заарештований в Україні ексрегіонал Іванющенко "знайшовся" в елітному готелі у Монако, – УП
12:46
ЗРК Patriot
Федоров проведе переговори з міністрами оборони країн-партнерів щодо ракет до Patriot
12:09
Атака РФ на Суми 28 червня
Росія змінила тактику ударів по Сумщині, щоб посіяти страх і виснажити людей, — політтехнолог Бобиренко
Більше новин