OPINION

Другий найтяжчий ворог

Олеся Ісаюк
25 березня, 2023 субота
18:06

Провінційність вірить у прості рішення, украй погано розділяє власні потреби, бажання, а то й примхи, – і вимоги об’єктивних обставин та загальну користь для суспільства. У духовних провінціалів завжди є проблеми з ієрархією пріоритетів і горизонтом планування.

Колись Юрій Шевельов поставив у ряд найбільших ворогів України провінційність. І не просто поставив, а назвав її наступною в переліку після Москви. Радше ніхто не піддає сумніву, що Москва є екзистенційним ворогом України. Тут без варіантів – "або ми, або вони". Натомість на провінційність звертають значно менше уваги – настільки мало, що повсякденні її прояви називають то корупцією, то проросійськістю, то ще якось.

Провінційність дратує передусім невідповідністю рівневі, на якому діють її продуценти.

Йдеться про регулярні скандали та й просто "несмачні" деталі, які продукує оточення президента, та й він сам, нівроку. Починаючи від регулярного видання збірників президентських промов, які що далі, то більше нагадують навіть не "Малу землю" Брежнєва, а громіздкі ґросбухи мудрагелів рівня районного містечка про новий устрій, як мінімум, країни, як максимум – світу. І завершуючи серією останніх скандалів – історії з нагородженням панянки-ескортниці, перипетіями навколо оголошення лауреатів цьогорічної Шевченківської премії, оприлюдненням чергових матеріалів ДБР про Шафіра, Коломойського et consortes. Усе це має одну спільну рису. Як ви уже здогадалися – це вона, провінційність. Саме вона так дратує – передусім, невідповідністю рівневі, на якому діють її продуценти.

Ця риса практично завжди, коли її носії опиняються на вищих щаблях, включає дріб’язковість, перечуленість щодо власного впливу, бажання виглядати всемогутнім, кепську освіту, брак такту, витримки і того, що називають відчуттям доречності. Вона не завжди співпадає з походженням і місцем проживання – історія знає чимало осіб, які все життя прожили у маленьких містечках чи селах, а відкритістю мислення і широтою горизонту могли змагатися зі столичними мешканцями, та не меншу кількість нащадків родин із традицією, чий рівень, попри всі старання, так і не переріс підліткового.

"Вульгарність завжди каже: я" – саме цією фразою Жана Марітена можна означити стиль переважної більшості тих дій влади, які стосуються культури, інформації, церемоній, традицій тощо.

Провінційність вірить у прості рішення. Провінційність украй погано розділяє власні потреби, бажання, а то й примхи, – і вимоги об’єктивних обставин та загальну користь для суспільства. Ще гірше її носіям вдається відокремити одне від іншого в процесі практичної діяльності, і геть погано – придушувати власні бажання задля відкладеної вигоди. Загалом, у духовних провінціалів завжди є проблеми з ієрархією пріоритетів і горизонтом планування.

У мережах вирує інше обличчя провінційності – коли прихильники різних партій вважають лідера конкурентів ледь не посланцем пекла на землі, а його прихильників – безнадійними ідіотами.

Втім, якщо спуститися у надра фейсбука, то президент ім’ярек з усією командою перестає здаватися виключним втіленням і еманацією провінційності, а починає виглядати цілком логічним вивершенням загального тренду. Адже тимчасом у мережах вирує інше обличчя провінційності – коли прихильники різних партій вважають лідера конкурентів ледь не посланцем пекла на землі, а його прихильників – безнадійними ідіотами. І це стосується всіх – і порошенківців, і "зелених". Той факт, що загалом притомна і виважена позиція Порошенка залишається назагал абсолютно нечутною для основної маси його прихильників, змушує підозрювати, що аналогічно було б і з Зеленським, якби він опинився на позиції свого конкурента.

За цією "битвою народів", за якою вже абсолютно незрозуміла різниця між прихильниками обох партій, крім хіба тієї, що кожна жадає піраміди з голів прихильників іншої у стилістиці Тамерлана, загубилися ще дві групи. Перша – це прихильники решти "старих політиків", які час від часу зринають із плачами: "А от якби нашого вибрали, не послухали, невдячні..." Інші – це умовні прихильники реформ, які нарікають на нереформованість і загалом недосконалість України: "А от якби були її реформували", – це коли йдеться про нереформовані сфери. Там, де результат все ж є: "А от якби були реформували швидше..."

Найбільше в цьому дивують автори заяв, які кажуть, мовляв, не буду голосувати за ось цього політика, бо в нього такі дурні і нарвані прихильники. Позаяк з іншого боку барикад точнісінько такі ж дурні та нарвані. Тут виринає асоціація не з роялістами та республіканцями Франції, чи пілсудчиками й дмовчиками Польщі, – тут за милю видно наших рідних архетипічних Кайдашів з повибиваними у запалі сімейної сварки очима і грушею на межі. Коли головне – не досягнути мети, а показати опонентові власну значущість і крутизну, знецінивши його, а ще краще – тотально знищивши.

Енергія травми, завданої війною, не знаходить негайного виходу у тому, щоб втовкти москаля, і скеровується усередину – на політичних конкурентів у стилі ославленої Кайдашевої сімейки.

І це теж провінційність. Яка почалася минулої весни з травми свідка і гострого спалаху ненависті до москалів. Разом з цією ненавистю прийшло гостре бажання цього самого москаля втовкти. Але обставини чітко показали, що от зараз ти, конкретний Іване чи Марусю, москаля не задушиш.

Відповідно, енергія почала шукати собі виходу. І вона його знайшла – у політичних конкурентах. З персоналізованістю нашої політики й нашим же таки інвідуалістичним завзяттям лідер конкурентної політичної групи виявився цілком непоганою сублімацією лідера ворогів.

До того ж в умовах хронічного стресу людині властиво скочуватися на звичний рівень. А одна з колективних звичок нашого народу дуже добре втямлена Оксаною Забужко у формулі "синдром закритої піраміди". Це стан, коли вся енергія змушена триматися всередині спільноти, позаяк шляхи до суб’єктності супроти зовнішніх контрагентів обрубані. Як наслідок – ця нерозтрачена енергія знаходить вихід у внутрішніх чварах і взаємному суперництві. Починається самопожиранння. Саме, аби запобігти цьому явищу, добрі вчителі обов’язково придумують заняття для учнів, а добрі командири стежать, щоб солдати були зайняті чимось корисним. Адже перша категорія ще не зовсім доросла для повноцінної суб’єктності, а друга завдяки специфіці середовища є категорією підпорядкованою.

На рівні влади провінційність – це майже завжди ще й культурна та звичаєва проросійськість, часто не усвідомлена і начебто й заперечувана.

Ця звичка на рівні народу є одним із виявів вимушеної провінційності, як наслідку тривалого підневільного стану. На рівні влади провінційність – це майже завжди ще й культурна та звичаєва проросійськість. З дуже простої причини: провінційність – це завжди про вторинність відносно когось чи чогось більшого. У колоніальному стані центром для нації стає колоніальна метрополія. У нашому конкретному випадку – це не менш конкретна Москва. Упродовж десятиліть, якщо ти претендував на вище становище, ти мусив переходити на російську, переймати практики росіян і обов’язково визнавати їх вищими. Саме у цьому секрет очевидно проросійського крену влади. Саме тут – корінь потягу до "хороших русскіх" і намагання наслідувати російські ж владні практики.

На нижчих рівнях ми маємо – наче на доведення тези, що суспільство змінилося більше, ніж влада, – радше компенсацію провінційності. Найчастіше через намагання продемонструвати свою значущість і окремішність. Але компенсація на те і компенсація, аби відповідати за своєю силою глибині подразника. А позаяк спадок колоніальної провінційності у нас чималий, а фоновий стрес додатково стягає нас на "звичний", тобто підлеглий рівень, то в результаті отримуємо ситуацію, коли бажання уперто поставити на своєму і за всяку ціну довести власну значущість, переважує все. Навіть усвідомлення, що триває кривава війна за наше існування.

Триста років тому такі прагнення привели нас до кривавої Руїни. Менше, як сто років тому – до отаманії, коли локальні загони відривали сили від єдиної армії.

Нашого демографічного потенціалу на долання наслідків ще одної Руїни не вистачить.

Може, таки стримаємося і не будемо доводити до всохлої груші? Бо нашого демографічного потенціалу на долання наслідків ще одної Руїни не вистачить. Адже наслідки попередньої ми долали майже два століття.

Спеціально для Еспресо.

Про авторку: Олеся Ісаюк – історик, докторка гуманітарних наук, наукова співробітниця Центру досліджень визвольного руху та Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького", дослідниця нацистських і совєтських репресій у ХХ столітті.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Слідкуйте за найважливішими новинами України! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Читайте також:
Київ
+21°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 37.06
  Купівля 37.06
  Продаж 37.6
 • EUR
  Купівля 39.86
  Продаж 40.68
 • Актуальне
 • Важливе
2023, вiвторок
30 травня
20:20
Ексклюзив
вода, водопостачання Миколаїв
Проблема з питною водою в Миколаєві досі не вирішена, - депутатка облради Москаленко
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 461 дня війни: британський виробник зброї відкриє офіс в Україні, Москву атакували безпілотники, а ЗСУ знищили 4 артпідрозділи ворога
19:39
Оновлено
атака безпілотників на Москву
Атака дронів на Москву: США не схвалюють, а Велика Британія за право України захищатися
19:38
Кам'яна картина зі Львівщини
"Разом ми зберігаємо. Разом ми творимо": представництво ЄС в Україні оголосило конкурс художніх проєктів присвячених війні
19:35
Микола Княжицький
За внесок у розвиток польсько-українських відносин: народного депутата Миколу Княжицького нагородили Медаллю Св. Кирила та Мефодія 
19:22
окупанти орки
За день ворог завдав 44 авіа- та одного ракетного удару по Україні, — Генштаб
19:21
Порошенко везе на фронт вантажівку Foden, яка піднімає 18 тонн, – тягатиме снаряди і бронетехніку
19:19
паспорт рф
Влада РФ заявила про видачу 1,5 млн російських паспортів на тимчасово окупованих територіях України
19:15
Словацька тенісистка Анна-Кароліна Шмідлова
Словацька тенісистка Шмідлова у синьо-жовтих кольорах обіграла росіянку на Roland Garros - 2023
19:08
OPINION
Дмитро Снєгирьов
Удари по Києву: РФ продовжить "полювання" на українську ППО. Який запас ракет має агресор
19:02
Твердження Росії про українську "брудну бомбу" - абсурдні, - Столтенберг
Столтенберг: ми не спостерігаємо втоми країн НАТО та партнерів від допомоги Україні у війні з РФ
18:53
Ексклюзив
ПЦУ
До ПЦУ щодня переходить по 2-3 парафії від московського патріархату, - релігієзнавиця Филипович
18:50
МВФ
Відкриває шлях до траншу у $900 млн: Україна та МВФ переглянули програму співпраці
18:47
SAMP-T
Італія готує новий пакет військової допомоги Україні: він включатиме, імовірно, системи ППО
18:36
Ексклюзив
винищувач Eurofighter
У наступні тижні відбудеться розширення авіаційної коаліції, який передбачатиме постачання не тільки F-16 Україні, - експерт Defense Express Киричевський
18:28
Оновлено
Воїн ТрО заявив, що комбат підірвав авто, куплене волонтерами, а йому погрожують через розголос. Триває службове розслідування
18:21
Зеленський зустрівся з представниками ВAE Systems, яка виготовляє танки Challenger: обговорили розміщення виробництва продукції компанії в Україні
18:03
МЗС Польщі
Речник МЗС Польщі позбувся посади після скандальної заяви про Волинську трагедію
17:55
Ексклюзив
Ярослав Железняк
Історія про повернення доплат так не вирішується: нардеп Железняк про законопроєкт щодо виплат та відпусток для військовослужбовців
17:49
Оновлено
відключення електроенергії
В Україні через збій в енергосистемі відбулись екстренні відключення світла. Причини можуть критися у мережах Укренерго
17:46
Ексклюзив
Євгенія Кравчук
Україна має отримати спрощену процедуру вступу до НАТО, - нардепка Кравчук
17:44
До Міжнародного дня захисту дітей у Музеї війни відкрилась виставка "Барви Перемоги"
17:43
ракетний комплекс "Іскандер-М"
Армія Білорусі тренуватиметься завдавати ракетних ударів "іскандерами"
17:42
Олег Кіпер
Уряд призначив нового очільника Одеської ОВА
17:30
Дотисли через три місяці боротьби: Порошенко про доплати військовим та збільшення відпусток
17:27
Оновлено
головнокомандувач ЗСУ Залужний та командувач Сухопутних військ Сирський
В РФ оголосили в розшук головнокомандувача ЗСУ Залужного та командувача Сухопутних військ Сирського
17:22
Смартфон
єВідновлення: відтепер заявку для отримання коштів можуть подати й ті, у кого немає Дії або смартфона
17:06
відключення електроенергії
В Україні з 1 червня зростуть тарифи на електроенергію для населення, – ЗМІ
17:03
Дмитро Кулеба та очільник МЗС Руанди Вінсент Бірута
Кулеба після турне Африкою заявив, що країни континенту вірять у перемогу України
16:46
легіон "Свобода Росії"
В РФ заборонили прапор легіону "Свобода Росії"
16:46
Оновлено
РосЗМІ заявили, що в Москві затримали українку, яка намагалася оформити опікунство над дітьми з Херсонщини
16:40
Ексклюзив
москва, кремль
Запусками дронів по Москві ФСБ намагається підштовхнути російський народ активно долучатися до війни, - військовий експерт Селезньов
16:40
Оновлено
НАБУ прийшло з обшуками в Укрзалізницю. В УЗ прокоментували
16:31
"Білі Янголи" вивезли з фронтового Нью-Йорка трьох осиротілих діток 
16:27
Віктор Орбан
"Є сумніви": у Німеччині озвучили ставлення до майбутнього головування Угорщини в ЄС
16:05
Каха Каладзе
У правлячій партії Грузії заявили, що розглядатимуть санкції проти РФ тоді, коли країна стане частиною ЄС
16:03
зенітно ракетний комплекс Patriot
Шойгу вдруге за місяць заявив про нібито ураження Patriot у Києві. У Повітряних силах прокоментували
15:50
Шахрайський кол-центр
Кол-центри та фінансові піраміди в Україні: Рада створила слідчу комісію
15:46
Оновлено
крилата ракта "Калібр"
Росія утримує в Чорному морі 12 кораблів, серед них чотири носії "калібрів"
15:30
Ексклюзив
Роман Костенко
Поранені військові мають отримувати зарплату, як до поранення, а щодо доплати 30 тис. грн - потрібно розробити градацію, - полковник СБУ Костенко
Більше новин