OPINION

Єдине, що може утримати українців після війни в Україні – це свобода

Сергій Таран
13 серпня, 2023 неділя
14:05

І тому після війни треба негайно відновити усі свободи, призупинені на час дії воєнного стану

Зміст

Єдине, що може утримати українців після війни в Україні – це свобода. Свобода – жити у країні, яка відстояла свою незалежність у війні з однієї з найжорстокіших сучасних диктатур в історії людства і свобода не залежати від бюрократії нехай і щасливих, але чужих для мігрантів суспільств.

І тому після війни треба негайно відновити усі свободи, призупинені на час дії воєнного стану. Свобода обирати й бути обраним у владу, свобода вільно говорити та діяти, — це невіддільна частина України, без збереження якої неможливе збереження української ідентичності.

Свобода підприємництва має стати візитною карткою країни. Відверто кажучи, у нас просто немає іншого виходу. Бо жодним іншим чином утримати та зацікавити інвестувати в геополітично складну Україну просто неможливо. Приватна власність в Україні має стати святою. І всіх, хто захоче "забрати й поділити" або кошмарити бізнес "перевірками" треба жорстко карати. Бо недоторкана приватна власність — це не лише робочі місця, а і безпека.

Читайте також: Ніхто нікому не заборонить виїзд за кордон після війни

Іноземні інвестиції та заводи світових компаній, розташовані ближче до російських кордонів — це ще один аргумент для Заходу захищати Україну від нових загроз. Лібералізація бізнесу та тотальне зменшення податків – це абсолютно реалістичний план з огляду на те, що Захід вже бере на себе значні фінансові зобов’язання з відновлення України. І ці кошти треба витрачати не на "проїдання", а на створення в Україні самодостатньої динамічної економіки.

Професійна армія з дуже високими зарплатами – це надпотужний аргумент мати впевненість в майбутньому України. Фінансування такої оснащеної потужної армії – це предмет перемовин із Заходом про гарантії безпеки до вступу в НАТО. І Захід на це піде, бо там чудово розуміють, що ЗСУ захищають і їх теж.

Гуманітарна політика – це створення сприятливого середовища, яке можна буде знайти лише в Україні. А ще – це безпека. Там, де менше ошмать "руцкого міра" – там менше війни. Якщо у питаннях економіки потрібна лібералізація, то тут треба невпинне плекання власної ідентичності, — так, як це робиться у переважній більшості успішних країн, де захищають своє розуміння історії, культури та майбутнього.

Читайте також: Чому нікого не хвилює, що робитимемо після війни з "батальйоном Монако"?

Наука та освіта – це окрема стратегія. В Україні державні інвестиції в інтелект ніколи не були пріоритетом, а зарплати у сфері науки та освіті – просто ганебні. Це має раз і назавжди змінитися. Конкурентна освіта та наука —  не лише збереже молодь та науковий потенціал в Україні, а і може привернути науковців з інших країн, — тих, за якими полюють у світі передові економіки.

Найбільший капітал сучасної економіки – це ідеї і ясні голови. А їх можуть привернути не гулагівські "шарашки", які вже, певно, хтось мріє маштабувати на всю Україну, а перспективи, свободи і гроші. Завдяки ним в України будуть свої найсучасніші технології та своє новітнє озброєння.

І останнє. Всі ці зміни мають бути лише в контексті невідворотного набуття членства в НАТО та ЄС. І не треба вважати, що це неможливо, бо колись хтось вважав, що для України неможливо отримати "безвіз", або асоціацію з ЄС, або — бити Росію на полі бою… Як колись були й ті, що не вірив у розпад СРСР, або обʼєднання Німеччини.

Все можливо. І в основі цих змін мають бути вільні громадяни. Не відгороджені від світу стінами. А інтегровані зі світом правами, можливостями, повагою та визнанням.

Джерело

Про автора. Сергій Таран, політолог

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+26.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, четвер
25 червня
13:00
Чемпіонат світу 2026 з футболу, ЧС-2026 з футболу
У трьох групах визначились переможці: який вигляд мають турнірні таблиці ЧС-2026 після 3-го туру
12:49
Ексклюзив
Конференція Гданськ
Основне призначення конференції у Гданську не розрулювати двосторонні суперечки, а вести глобальну дискусію на тему розвитку України, - політолог Сушко
12:47
Інтерв’ю
Священик Олександр Більський про побудову церкви на Херсонщині
Збудувати греко-католицьку церкву на Херсонщині та допомагати людям під час окупації: як це вдалося священнику Олександру Більскому
12:37
В Уфі палають і димлять два з трьох НПЗ
12:32
Ексклюзив
Іван Тимочко
Ні росіяни, ні білоруси не впевнені, що зможуть ефективно захистити ретранслятори на території РБ, - військовий експерт Тимочко
12:16
США вперше випробували систему ПРО "Золотий купол"
12:16
Меру Українки повідомили про підозру через заволодіння землею
12:01
OPINION
Навіщо Росія примазується до країн-гегемонів
11:33
Через особливу конституційну процедуру "мовчазного ухвалення" у Румунії розглянуть законопроєкт об'єднання з Молдовою
11:14
Ексклюзив
Крим є додатковою точкою, щоб всадити Росію за стіл перемовин, - політична експертка Покровщук
11:14
Вінісіус Жуніор та Ашраф Хакімі (ліворуч), Бразилія - Марокко, ЧС-2026
Бразилія, Мексика і Швейцарія виграли групи A, B і C, а ПАР сенсаційно здолала Південну Корею: результати матчів ЧС-2026
10:56
Володимир Зеленський та Урсула фон дер Ляєн (Брюссель, 17.08.2025)
Проти Урсули фон дер Ляєн розпочали розслідування через секретний чат із Зеленським та європейськими лідерами
10:26
відновлення електропостачання
В "Укренерго" попередили про можливі вимкнення світла цього літа
10:25
Оновлено
РФ зранку вдарила по АЗС у Сумах та Запоріжжі: виникли пожежі, про постраждалих невідомо
10:23
Оновлено
землетрус
У Венесуелі сталися два найпотужніших за понад сто років землетруси: 32 загиблих і 700 поранених
10:20
OPINION
В ДТП за рік загинуло більше, ніж від російських ракет і дронів. Прийшов час змінювати ПДР
10:05
Ексклюзив
Гуляйполе
Росіяни намагаються взяти в оточення лівобережжя Запорізької області, - командир окремої служби БПЛА УДА Арутюнян
09:10
Оновлено
пожежа на ТЕЦ у Керчі
Краснодарський край РФ та Крим атакували дрони. У Севастополі зникло світло
09:00
OPINION
Мобілізація в Росії неминуча?
08:10
Ексклюзив
спека
Наталка Діденко розповіла, коли Україну накриє спека
08:08
Оновлено
fpv-дрон, фпв, ЗСУ, Сили оборони, фронт, Генштаб
Бійці 28-ї бригади вперше знищили пускову машину "шахедів", на фронті 148 боїв і мінус 1270 окупантів. Підсумки роботи Сил оборони за добу 24 червня
08:01
OPINION
Чому українці не бояться ядерної бомби
2026, середа
24 червня
23:02
Ексклюзив
Конференція Гданськ
"Постійно звучали історичні питання": нардепка Сірко про міжпарламентські переговори з Польщею у Гданську
22:58
ЗСУ, Сили оборони, Генштаб, фронт
"Ситуацію вдалось переламати": Держдеп США заявив, що Україна зараз виграє війну
22:42
Ексклюзив
Княжицький на Via Carpatia
Україна і Польща мають не розхитувати відносини, а будувати спільний фронт у ЄС, - Княжицький
22:39
Ексклюзив
Лідер Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров
Чубаров прогнозує у Криму повний колапс через проблеми з пальним і електроенергією
22:16
єврейська громада україни
Посольство Ізраїлю заявило про "нацистський салют" на акції "Братства" у Києві і закликало покарати учасників
22:12
Зеленський
Зеленський доручив завдавати ударів на випередження по об'єктах, які РФ використовує для війни
22:06
Ексклюзив
Сергій Лавров в інтерв'ю NBC News (24.08.2025)
"Лавров не впливає на рішення в переговорах, його завдання - напускати туману", - міжнародник Дубовик
21:50
Микола Княжицький Парламентська асамблея України і Польщі у Гданську
Разом Україна та Польща будуть потужніші за Німеччину та Францію: Микола Княжицький про подолання найбільшої кризи стосунків
21:41
пожежа на НПЗ у Сизрані
Замість переробки — на продаж: РФ б'є рекорд експорту сирої нафти через простій НПЗ після ударів українських дронів
21:26
Оновлено
Окупанти вдарили по кінотеатру в центрі Конотопа та по Запоріжжю: є постраждалі та загибла
21:17
фейк
РФ поширює фейк про мільйони втрат української армії. У РНБО спростували
21:13
Оновлено
фахівець з розмінування
На Херсонщині РФ вбила двох фахівців міжнародної гуманітарної організації NPA
20:51
Андрій Сибіга
У МЗС України закликали світ пильнувати "навчання" Білорусі
20:46
Ексклюзив
Олександр Лукашенко
"Рішення Лукашенка повністю синхронізовані з Кремлем": Смолій про роботу ретрансляторів
20:31
Оновлено
ДБР
Розслідування про штурмовий полк "Скеля": ДБР почало розслідування, омбудсмен - перевірку
20:27
Ексклюзив
Наступний крок після мостів: капітан 1 рангу запасу ВМС ЗСУ Риженко пояснив значення удару по підстанції у Севастополі
20:15
Михайло Федоров
"Боремося за кожен долар": Федоров переконав Данію замінити допомогу на 15 000 далекобійних пострілів
20:01
OPINION
Не дозволити Росії перетворити нашу сутнісну силу на нашу слабкість
Більше новин