
Україна отримувала американську допомогу для захисту від РФ безкоштовно, там стоять підписи президентів та Конгресу: пояснення ексаташе Гаврилова
Ексаташе з питань оборони України в США генерал-майор Володимир Гаврилов заявив, що військова допомога Силам оборони для захисту від російської агресії з боку Сполучених Штатів надавалася на безоплатній основі, а тому де-юре наполягати на її відшкодуванні чи компенсації американська сторона не може
Про це він пояснив у розмові з журналісткою "Еспресо" Христиною Яцків 12 квітня 2025 року.
"Справа в тому, що просто ця передача відбувалась не за якимось контрактом, де ми ставили якісь свої підписи, а за рішеннями їхнього Конгресу і за рішеннями їхнього президента. Тобто там ніде не було прописано, що ця допомога йде за гроші, які Україна має повернути. Вона по всіх цих документах була оформлена як матеріально-технічна допомога. Україна юридично нічого не винна Сполученим Штатам за те озброєння, яке вона вже отримала. І це буде предметом дискусії нашої групи, в тому числі в рамках цієї угоди (майбутньої угоди про корисні копалини, - ред.), яка, в принципі, по своїх сумах виходила на те, щоб ми компенсували витрати американців попередні. Не буде такого, це точно. Будуть інші варіанти, будуть шукати якийсь компромісний варіант, з розумінням інтересу американців також мати якісь джерела прибутків для себе в майбутньому з наших територій. Але це вже треба віддати урядам, хай вони там розбираються", - зазначив Гаврилов.
Читайте і дивіться також: Договір у цій редакції не можна підписувати і неможливо виконати, - Яценюк щодо угоди про корисні копалини
Як наголосив дипломат, це було не схожим на програму ленд-лізу Другої світової війни, яка була для Радянського Союзу та Великої Британії з боку Америки, де вся допомога надавалася у вигляді кредитів, які треба було потім повертати й потім Британія повертала ці гроші понад 50 років.
"В нашому випадку це оформлено по-іншому. З боку Америки там стоять підписи Конгресу, там стоять підписи президентів, і ця допомога, що ми отримали, безкоштовна", - наголосив колишній військовий аташе України в США.
Трамп та українські надра
Після приходу до Білого дому на свій другий термін повноважень Дональд Трамп припинив надання Україні подальшої прямої фінансової допомоги, що йшла на покриття оборонних видатків і значною мірою осідала в США на рахунках виробників озброєння, яке постачалося ЗСУ.
Окрім того, Трамп став вимагати повернення наданих коштів шляхом угод про повний доступ до українських корисних копалин та енергетичної інфраструктури, з чим офіційний Київ категорично не погоджується. Обговорення проєкту документа триває.
Українська делегація в пʼятницю, 11 квітня, прибула до Сполучених Штатів Америки для проведення переговорів про угоду стосовно рідкісноземельних мінералів. За інформацією джерел, у перемовинах і надалі триває напруженість.
- Актуальне
- Важливе









