Екуменічний соціальний тиждень: про що говорили у перший день

5 жовтня, 2023 четвер
21:07

У середу, 4 жовтня, у Львові розпочався 16-й Екуменічний соціальний тиждень із фокусною темою "Від війни – до сталого миру: через справедливість та солідарність". У перший день відбулась однойменна міжнародна панельна дискусія

Зміст

Форум триватиме до 7 жовтня. Під час нього відбудуться круглі столи, міжнародні панельні дискусії, семінари, виставки та майстер-класи, поділені за тематичними блоками: релігійно-екуменічний та етичний, історико-політичний, екологія, міграція, культурно-освітній та інформаційний.

Еспресо - головний інформаційний партнер заходу.

У перший день форуму відкрив панельну дискусію професор Мирослав Маринович, віцеректор Українського католицького університету. У своїй доповіді він наголосив, що ми не можемо побудувати дієву систему безпеки – тобто сталий мир – шляхом спотворення чи ігнорування цінностей, передусім справедливості. Водночас що більше політики ігнорують цінності через несправедливі поступки агресору, то зарозумілішим він стає, і дедалі меншу безпеку ми отримуємо.

"Для українців головним критерієм є справедливість, а тому якщо їхня держава чинить несправедливість, вони бунтують проти держави. І в історії було не раз, що через свою вимогу справедливості ми занапащували свою державність. Для московитів же все навпаки: головним критерієм є державність. І вони легко змиряться з несправедливістю своїх правителів, якщо при цьому буде збережено їхню державу", – поділився Мирослав Маринович.

Ще одним доповідачем міжнародної панелі "Від війни – до сталого миру: через справедливість та солідарність" став доктор Жерар Паверс, директор Католицького центру з миробудування, професор Університету Нотр-Дам. Він зазначив, що справедливий мир має багато складових. Як мінімум, він повинен гарантувати негативний мир - безпеку, вільну від постійної загрози нової війни. Але він повинен йти набагато далі і прагнути до позитивного миру - миру, заснованого на справедливості, свободі, правді і примиренні.

"Україна зараз є жертвою цієї небезпечної і невиправданої доктрини, доктрини "сила має рацію", яка слугує лише сильним державам, що прагнуть домінувати над слабшими. Якщо Україна та інші країни хочуть мати безпеку, на яку вони заслуговують, необхідно відкинути вседозволені підходи до етики і законів війни, а також небезпечні доктрини, такі як превентивна війна. Застосування військової сили має бути справді винятковим випадком - як у випадку з Україною - захисту від реальної агресії або збройного нападу", – зазначив він.

Валерій Пекар, викладач Львівської бізнес-школи УКУ, поділився основними тезами Маніфесту сталого миру, розробленого українським громадянським суспільством. Він наголосив, що страх, що Україна неспроможна держава, має залишитись в минулому. Бо неспроможна держава не могла б чинити опір такому великому ворогу.

Маніфест спрямований водночас на українське суспільство — щоб українці уявляли свою перемогу, міжнародних  союзники —  світ має знати, як запобігти наступній війні, а також на наших антиімперських союзників в РФ — на них, як зазначено в Маніфесті, покладається основна робота.

"Неможливо отримати мир ціною справедливості чи справедливість ціною миру. Сталий мир – це мир і справедливість одночасно", — наголосив Валерій Пекар, представляючи Маніфест.

Організаторами форуму є Інститут екуменічних студій (ІЕС) УКУ, Український католицький університет (УКУ УГКЦ), Фонд Конрада Аденауера в Україні (ФКА), Німецька лютеранська церква (EKD).

Теги:
Читайте також:
Київ
+21.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, вiвторок
21 липня
10:55
Дональд Трамп
Трамп анонсував першу зустріч із новим премʼєром Британії для обговорення тем взаємного інтересу
10:40
Огляд
Одіссея по-українськи: як 34 роки тому один корабель обрав Україну і кинув виклик Москві
10:23
Оновлено
Петер Мадяр
Мадяр запропонував тимчасово очолити пост президента Угорщини гросмейстерці Полгар. Вона відмовилась
10:15
Росія атакувала Запоріжжя увечері 12 липня 2026
Росія обстріляла Харків, Чернігів і Херсон: є загиблі та руйнування. На Сумщині атаковано рятувальників
10:15
Інтерв’ю
Як активістка з Донеччини Оксана Муравльова об’єднала людей 
Мова, традиції, вишиванка: як активістка з Донеччини Оксана Муравльова об’єднала людей 
10:11
Ексклюзив
Олександр Краєв
Росія може спробувати розіграти "Крим 2" у країнах Балтії, - Краєв
10:03
Оновлено
МВФ
Україна найближчими днями отримає від МВФ транш $690 млн
09:45
Вес Стрітінг
Міністром оборони Британії в новому уряді Бернема став Вес Стрітінг
09:30
PR
Як обрати шкільний рюкзак
Більше ніж шкільний рюкзак: як обрати модель, готову до реального життя дитини
09:23
Оновлено
обстріли рф
У російському Липецьку пожежа в районі ТЕЦ, а над Білгородською агломерацією "йшов дощ із уламків збитих ракет"
09:16
Ексклюзив
73-річний Володимир Путін на нараді зі своїми силовиками (травень 2026 р.)
Путін селекціонував росіян на сліпих виконавців: Тимочко пояснив провал набору РФ до військ безпілотних систем
09:09
"Я була неправа": блогерка Лумер з оточення Трампа, яка раніше була на боці РФ, прибула в Україну
08:27
Ексклюзив
Президент сам довів до цієї ситуації: Подорожній про кризу в оборонному блоці
08:25
Ексклюзив
Віталій Портников
Персоналістські протести приречені на програш: Портников пояснив, чому акції на площах не змінять ситуацію
08:24
США - Іран
Союзники пропонують США та Ірану встановити 10-денне перемирʼя, – Axios
08:01
Ексклюзив
війна з росією
На тлі загроз з боку Росії Європа вивчає український досвід війни дронів, - Попович
08:01
OPINION
Відставка Федорова: Безглуздо намагатися здолати міф аргументами
07:55
Каш Патель
Директор ФБР Патель планує поїздку до РФ, – Politico
07:43
Оновлено
Війна з Росією
Україна запускає серійне виробництво керованого боєприпасу Firefly, на фронті — 186 боїв та мінус 1 370 окупантів. Головне за добу 20 липня
07:35
Ексклюзив
Компенсація за зруйноване житло на окупованих територіях існує лише "на словах": переселенка про ваучери
07:28
Дональд Трамп
Трамп ввів 50% мита на імпорт з Канади
2026, понедiлок
20 липня
23:00
путін
Путін відтерміновує мобілізацію завдяки перевазі в балістичних ракетах над Україною, — ЗМІ
22:52
Оновлено
Рятувальники Одещини працюють над ліквідацією наслідків атаки 20 липня
Росія атакувала Україну 20 липня: в Одесі четверо загиблих, у Павлограді — четверо, у Херсоні та Сумах - 19 поранених
22:27
Ексклюзив
Наталка Діденко
З наступного тижня температура повітря в Україні може перевищувати +30°C, - Діденко
22:26
Ед Мілібенд став новим главою МЗС Британії в уряді Бернема
Ед Мілібенд став новим главою МЗС Британії в уряді Бернема
22:12
Засідання Ставки
Зеленський провів Ставку. Що обговорювали
22:03
Ексклюзив
Олександр Сирський
Заміна Сирського назріла: новому головкому знадобиться щонайменше пів року на реформу армії, - Герой України Кащенко
21:58
міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш
Росія захопила чимало українських дронів і може використати їх для провокації, — міністр оборони Польщі
21:55
Кримський рубильник off
Кримський рубильник off. Мадяр заявив про ураження ще 19 енергооб'єктів на окупованому півострові і ТОТ
21:29
мітинг
П'ятий день протестів з вимогою повернути Федорова і звільнити Сирського. Організатор дав владі час до п'ятниці
21:17
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп бачить силу України: удари по Росії викликають у нього повагу, - Айзенберг
20:44
Євгеній Хмара
Хмара став т.в.о міністра оборони з 20 липня, – розпорядження Кабміну
20:42
Ексклюзив
Ціни на пальне, АЗС
Паливна криза загострюється: Куюн розповів, наскільки подорожчає пальне
20:37
Сирський попросив вибачення у Федорова: "Війну виграє реальна робота, а не публічна драма навколо неї"
20:29
Ексклюзив
Віталій Портников
Не потрібно звільняти обох - і в цьому є мистецтво політики: Портников про рішення Зеленського щодо Федорова та Сирського
20:11
Енді Бернем
Зеленський поговорив з новим прем'єром Великої Британії
20:03
Кевін Кіган
Помер легендарний футболіст, дворазовий володар "Золотого м'яча" і тренер Кевін Кіган
20:01
Ексклюзив
Михайло Федоров
Скандали між головкомами та міністрами оборони були запрограмовані системою, - Лакійчук
20:01
OPINION
Відкриття переговорних кластерів для України: чому дива не сталося
19:53
Apple-Росія
У Росії стався масштабний збій сервісів Apple. ЦПД вважає його штучним блокуванням з боку влади
Більше новин