
Єдиний відомий рукописний сценарій фільму Жана-Люка Годара "На останньому подиху" виставили на продаж
Через понад 60 років у маєтку відомого продюсера Жоржа де Борегара знайшли рукописний сценарій дебютного повнометражного фільму Жана-Люка Годара 1960 року "На останньому подиху"
Про це пише The Guardian.
Єдиний відомий сценарій до одного з найвидатніших фільмів "французької нової хвилі" режисера Жана-Люка Годара "На останньому подиху" (À Bout de Souffle) виставлять на аукціон. Близько 70 сторінок з рукописними нотатками Годара та синопсисами деяких з найвідоміших сцен, зокрема драматичного початку стрічки, були виявлені в маєтку відомого французького продюсера Жоржа де Борегара через понад 60 років після премʼєри.
Фільм "На останньому подиху" розповідає про приречений роман між американською студенткою в Парижі (Жан Себерг) і її бойфрендом-хуліганом, якого розшукують за те, що він убив поліцейського (Жан-Поль Бельмондо). Фільм є наріжним каменем французького руху Nouvelle Vague, який сколихнув світ кіно, зокрема Голлівуд.
Завдяки новаторському методу роботи Годара сценарії його фільмів трапляються рідко. Він уникав офіційних сценаріїв і любив писати діалоги ввечері перед зйомками, щоб спонукати акторів поводитися природно. Він також мав схильність знищувати письмові записи.
Енн Гейлбронн, керівниця відділу книг і рукописів паризького аукціону Sotheby’s, який виставляє на продаж рукопис разом із фотографіями та іншими речами з маєтку Борегара, зізналася, що її переповнили емоції, коли вона побачила документи.
"Мені хотілося плакати. Це був неймовірний шок тримати в руках цей рукопис, який є записом історії французького та світового кіно. "На останньому подиху" — культовий фільм для всього світу, і тут ми бачимо частину діалогів, сцени, трейлер вперше з 1960 року. Наскільки нам відомо, це єдиний сценарій у своєму роді", - поділилась вона.
Оригінальний сюжет історії, заснований на події з новин, яка захопила Францію в 1952 році, був написаний другом Годара та колегою режисером "Нової хвилі" Франсуа Трюффо, який дозволив йому розвивати сюжет.
Де Борегар, ще одна з ключових фігур руху, познайомився з Годаром через Трюффо і погодився продюсувати "На останньому подиху" - перший повнометражний фільм невідомого тоді режисера.
Годар почав зйомки влітку 1959 року, використовуючи метод документаліста, знімаючи на вулицях ручною камерою та здебільшого при природному освітленні. Почавши з точного сценарію для перших 14 хвилин дії, він відмовився від нього і вирішив писати сценарій кожного дня напередодні ввечері. Оскільки діалоги мали бути синхронізовані під час постпродакшну, він не заперечував, якщо актори забували репліки, які вони часто чули вперше вранці перед зйомками, як це часто траплялося.
У Sotheby’s кажуть, що називають рукопис частковим не тому, що чогось не вистачає, а тому, що Годар не подав повний синопсис і сценарій до національного центру кінематографії та анімаційних мистецтв міністерства культури, як це було б нормально на той час, і багато чого вигадував на ходу під час зйомок.
Годар пояснив свою думку в Cahiers du Cinéma в 1968 році.
"Я написав першу сцену [Жан Себерг на Єлисейських полях], а для решти у мене була величезна кількість нотаток, що відповідали кожній сцені. Я сказав собі, це обурливо! Я припинив усе. Потім я подумав, що замість того, щоб знайти щось давно, я знайду це незабаром. Коли ти знаєш, до чого йдеш, це повинно бути можливим. Це не імпровізація, це тонке налаштування в останню хвилину", - поділився режисер.
Рукопис, оцінений у $450 тис. - $650 тис., продадуть у рамках онлайн-аукціону книг і рукописів Sotheby’s. Торги проходитимуть 14-18 червня. Один лот включатиме чотири оригінальні фотографії Годара та Себерга, старовинний аркуш із контактами, листи від Годара та актора й режисера Роджера Ханіна, який знявся у фільмі.
- Актуальне
- Важливе














