Громадянство Коломойського: Радник Єрмака каже про Кіпр та Ізраїль, але суддя назвав його громадянином України

В Офісі президента заявляють, що заарештований підприємець Ігор Коломойський проходить у матеріалах кримінальної справи як особа з громадянством Кіпру й Ізраїлю. Натомість на відео з оголошенням рішення суду щодо запобіжного заходу бізнесмен фігурує як громадянин України

Про це інформує позаштатний радник керівника Офісу президента Андрія Єрмака Сергій Лещенко.

"У матеріалах слідства Коломойський фігурує як громадянин Ізраїлю та Кіпру. Це руйнує популярний брехливий наратив про те, що Коломойського не позбавили громадянства України та начебто не видадуть до США", - пише Лещенко.

Фото: Сергій Лещенко

Радник наголосив, що Коломойський згаданий саме, як особа, яку позбавили громадянства України. А щодо запитів на екстрадицію його до США, то вони в Україну не надходили.

Читайте також: Чому суд над Ігорем Коломойським має бути в США. Позиція Сергія Фурси

"Якщо надійде, цей запит буде виконаний згідно з Договором між Україною та Сполученими Штатами Америки про взаємну правову допомогу у кримінальних справах. Жодних обмежень у вигляді громадянства Коломойського для цього не існує", - додав Лещенко.

Разом з тим, портал "ЦензорНет" опублікував відео з оголошенням судового рішення про обрання Коломойського запобіжного заходу, зняте ввечері 2 вересня 2023 року у залі Шевченківського районного суду міста Києва.

"Кримінального провадження про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно Коломойського Ігоря Валерійовича 13 лютого 1963 року народження, який народився у місті Дніпропетровськ, громадянина України,  який підозрюється у вчиненні кримінального порушення", - зачитав документ суддя.

Читайте такожФігурує ПриватБанк та "Нафтохімік Прикарпаття": ЗМІ оприлюднили підозру Коломойського

За даними "Дзеркала тижня", президент України Володимир Зеленський в липні 2022 року підписав таємний указ про позбавлення громадянства низки осіб, в тому числі олігарха Ігоря Коломойського. Згодом цю інформацію підтвердив депутат, член Комітету ВР з питань правової політики Сергій Власенко, який опублікував фото указу, а також депутат від фракції "Голос" Ярослав Юрчишин, який посилався на відповідь Офісу президента.

Водночас в ОП та особисто президент Зеленський не коментували цю інформацію.

Що відомо про справи, пов’язані з Коломойським

Наприкінці 2016 року уряд ухвалив рішення про націоналізацію ПриватБанку, після чого фінустанову докапіталізували на суму в понад 155 млрд гривень. Раніше Міністерство юстиції США звинуватило Ігоря Коломойського у розкраданні мільярдів доларів з ПриватБанку, які він потім нібито "відмивав" через компанії у США та світі. Натомість сам олігарх заперечив звинувачення та зазначив, що всі інвестиції "робив з власних коштів".

Відомо, що в українських та іноземних судах розглядалося понад 240 проваджень щодо націоналізації ПриватБанку. Зокрема, у лондонському суді триває процес за позовом ПриватБанку до колишніх власників фінустанови Коломойського та Боголюбова й афілійованих до них компаній. Банк вимагає відшкодування у зв’язку зі схемами, які мають усі ознаки шахрайства і відмивання коштів та які, як вважає Банк, було реалізовано його колишніми власниками.

5 березня 2021 року США запровадили санкції проти Ігоря Коломойського та членів його родини.

У вересні 2022 року українські антикорупційні органи повідомили вісьмом фігурантам кримінального розслідування підозру у заволодінні коштами ПАТ "Укрнафта", одним з акціонерів якої є пов’язана з Ігорем Коломойським група "Приват", на суму у понад 13 мільярдів гривень. Серед підозрюваних — колишній голова правління "Укрнафти"; колишня заступниця керівника управління з продажу нафти, газу та продуктів нафто- і газопереробки компанії; колишня керівниця відділу контролю за обліком та поставками нафти і нафтопродуктів "Укрнафти"; колишні директори п’яти комерційних підприємств.

Пізніше, 7 листопада того ж 2022 року держава вилучила майно п'яти стратегічно важливих підприємств, серед яких були "Укрнафта" та "Укртатнафта". При цьому у листопаді 2022-го у Росії бізнесменів Ігора Коломойського та співвласника групи "Приват" Геннадія Боголюбова заочно заарештували за нібито привласнення 800 тисяч тонн російської нафти.

Ранком суботи, 2 вересня 2023 року, олігарху Ігорю Коломойському вручили підозру у вчиненні легалізації майна, отриманого шахрайським шляхом.

Того ж дня Коломойський прибув до Шевченківського районного суду міста Києва, де йому обрали запобіжний захід у справі про шахрайство. Олігарха відправили під варто строком на 60 днів із можливістю внесення застави у розмірі майже 510 мільйонів гривень.