live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Централізація закупівель - іноземний досвід впроваджений в Україні

Поки уряд прямує до децентралізації, державні закупівлі ідуть зворотнім шляхом. Можливість делегувати обов’язки проведення тендерних операцій одній відповідальній компанії могла б зменшити ризик недбалості та корупції, а учасники торгів працювали б з більш обізнаним замовником

Саме тому, для державних компаній, які мають недостатньо практичного досвіду в сфері публічних закупівель або не вистачає компетентних фахівців нещодавно з’явилася можливість скористатися послугами централізованих закупівельних організацій.

Такі організації в багатьох країнах світу існують вже понад 15 років. В Україні ж цей проект має вигляд пілотного та запустився в листопаді 2016 року. Умови створення та існування організацій затверджено постановою КМУ, а учасниками пілотного проекту, як замовники в інтересах яких проводитимуться процедури закупівель, стали Секретаріат Кабінету Міністрів України, міністерства та інші центральні органи виконавчої влади.

Такий підхід дозволить значно зменшити навантаження на тендерні комітети, яких сьогодні нараховується понад 15 тисяч, та дасть змогу більш ніж 200 тисячам штатних працівників державних установ більше уваги приділяти своїм безпосереднім обов’язкам.

Перед тим, як говорити про переваги ЦЗО для замовників і для учасників, варто згадати, що Законом України “Про публічні закупівлі” визначено три способи організації закупівельної діяльності: створення тендерних комітетів, введення до штату уповноважених осіб або передання права на проведення процедур закупівель централізованим закупівельним організаціям (ЦЗО).

Отже замовник може обирати: використовувати один із передбачених способів чи комбінувати різні підходи. Головне, аби закупівлі були ефективними та якісними.

Мінекономрозвитку визначило державну установу “Професійні закупівлі” юридичною особою, відповідальною за виконання функцій Централізованої закупівельної організації і вже є певні результати економії. 22 березня ЦЗО оголосила свій перший тендер. І відбувся він на закупівлю паперу для центральних органів виконавчої влади. Так, зокрема, ЦЗО через електронну систему Prozorro закупила папір для Секретаріату Кабінету Міністрів України, чотирьох Міністерств, Фонду держмайна, ДСНС та Державної прикордонної служби.

Наразі ведуться переговори з постачальниками та підписуються договори з ними. Але вже зараз, підводячи підсумки першої закупівлі, маємо значну економію, яка досягає 15 % та досить велику конкуренцію - по 7 учасників на кожен лот.

Переваги впровадження для держорганізацій:

  • позбавлення невластивих організації функцій;

  • спрощення проведення процедур закупівель;

  • зниження ризиків.

Переваги впровадження для бізнесу:

  • професійний закупівельник розмовляє однією мовою з бізнесом. Разом з тим, обсяги товарів сконцентровані в одному місці є значно цікавішими для постачальників;

  • з’являється можливість довгострокових стратегічних відносин, враховуючи застосування  рамкових угод.

Централізація дала шанс зекономити значну кількість державних коштів, але зараз важко сказати, скільки країні потрібно таких центрів, як вони мають працювати і в якому напрямку розвиватись. На основі результатів та досвіду пілотного проекту буде створюватися велика система централізованих закупівельних організацій, зокрема на регіональному рівні.

Впровадження даної системи передбачене угодою з ЄС і фактично є впровадженням іноземного досвіду, а отже варто чекати значних змін.

Антон Припіченко, керівник онлайн-майданчику SmartTender.biz

новини партнерів

25 березня, 2018 неділя

24 березня, 2018 субота

25 березня, 2018 неділя

24 березня, 2018 субота

23 березня, 2018 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати