Штучний інтелект "впізнав" початок "манускрипту Войнича". Про що йдеться у стародавньому шифрі

Фахівці канадського Альбертського університету розробили алгоритми, здатні розшифрувати тексти, написані на невідомому алфавіті. В якості першого випробування системи їй запропонували розшифрувати загадковий рукопис Войнича

Про це повідомляє New Atlas.

Рукопис Войнича, названий так на честь чоловіка, котрий придбав книгу в 1912 році у польського колекціонера, викликає безліч суперечок серед любителів криптографії.

Вона написана на пергаменті початку XV століття невідомим автором невідомою мовою і стала об'єктом безлічі гіпотез: одні припускають, що це містифікація, інші - що це секретний шифр, який поки нікому не вдавалося розшифрувати.

Чергову спробу виконали Грег Кондраков і Бредлі Хауер. Вони почали збирати зразки 400 різних мов, щоб алгоритмічно ідентифікувати зашифровану мову в рукописі.

Незважаючи на те, що спочатку існували припущення, що манускрипт написаний арабською, виявилося, що найбільш вірогідна мова шифру - іврит.

Взявши за основу цю гіпотезу, фахівці спробували розшифрувати рукопис. Припустивши, що рукопис зашифровано за допомогою альфаграмм (розташованих в алфавітному порядку анаграм), вчені розробили алгоритм, який міг би зламати цей загадковий текст.

"Виявилося, що дійсно понад 80% слів взято з івриту, але ми не знаємо, як з'єднати їх разом, щоб вони набули сенсу", - каже Кондраков.

Вивчивши отримані дані пильніше, канадські фахівці зробили висновок, що перший рядок рукопису в перекладі і після декількох орфографічних виправлень може звучати так: "Вона дала поради священику, главі дому, мені і людям".

Втім, вченим ще належить ретельно проаналізувати ці переклади, оскільки синтаксис тексту виглядає дуже незвично, каже Кондраков.

Спільнота дослідників рукопису Войнича зустріла дослідження канадців зі скептицизмом.  Кондраков і Хауер і самі визнають, що їх версія перекладу не безперечна і що цінність їх роботи полягає в основному в розпізнанні окремих слів.

Так, опізнавши в одному з абзаців манускрипту слова "вузький", "землероб", "світло", "повітря" і "вогонь", написані на івриті, вони припустили, що весь текст - середньовічний трактат про лікування травами.

У будь-якому випадку, таємниця рукопису Войнича ще далека від розгадки, а Кондраков і Хауер збираються продовжити покращувати свій алгоритм і застосовувати його до інших стародавніх манускриптів.

Читайте також: Всі говорять про штучний інтелект. Простими словами пояснимо, що це

Фахівцями з японських університетів Тохоку і Хокайдо був розроблений робот, який може адаптуватися до фізичних каліцтв і показувати емоції болю

Штучний інтелект створив власну релігію: фізик Джанель Шейн за допомогою нейромережі вирішила перевірити, що буде, якщо поєднати декілька людських вірувань і звести їх у єдину систему

Вчені завантажили "мозок" хробака в робота, і той самотужки взяв його під контроль: науковці створили біологічно достовірну модель нейронної мережі круглого черв'яка і завантажили в простого робота з Lego.

Лабораторія реактивного руху NASA в Каліфорнії провела експеримент, щоб з'ясувати, хто швидше і краще керує безпілотним літальним апаратом - штучний інтелект чи професійний пілот.

Вчені Каліфорнійського університету навчили штучний інтелект визначати, як будуть розвиватися відносини пари, ґрунтуючись на записи їхніх голосів.