Всі говорять про штучний інтелект. Простими словами пояснимо, що це

Марія Гурська
4 листопада, 2017 субота
14:24

Багатьом людям здається, що штучний інтелект - це далеке мабутнє, але ми з ним стикаємося щодня

Зміст

Саудівська Аравія, 2017 рік. Перший в світі робот отримує громадянство. Це Софія, найвідоміший представник технологій штучного інтелекту в медійному просторі. Вона вміє підтримувати бесіду, відтворює до 62 правдоподібних виразів обличчя, робить провокативні заяви і жартує про Ілона Маска та знищення людства.

Здавалося б, такі технології поки далекі від "простих смертних", та насправді ми взаємодіємо зі штучним інтелектом кожного дня. То що це таке, де його знайти і як машинам вдається вчитися?

Що, коли, звідки

На запит, що таке штучний інтелект (англ. Artificial intelligence, AI), Вікіпедія відповість, що це - розділ комп`ютерної лінгвістики та інформатики, що формалізує завдання, які нагадують справи, що виконує людина.

Простими словами, штучний інтелект (англ. Artificial intelligence, AI) - це широка галузь комп'ютерних наук, які спрямовані на імітацію інтелекту людини машинами. І хоча про цю технологію активно говорять десь з початку 2000-х, вона далеко не нова.

Термін "штучний інтелект" ще в 1956 році ввів професор Дартмутського коледжу Джон МакКарті, коли очолив невелику команду вчених, аби визначити, чи можуть машини вчитися, як діти,  методом спроб та помилок, врешті розвинувши формальне мислення.

Фактично проект базувався на намірі з'ясувати, як змусити машини "використовувати мову, абстрактні форми, вирішувати ті проблеми, які зазвичай вирішують люди, та вдосконалюватись". І це було понад 60 років тому. 

Чому попит на AI виник саме зараз

1.  Сьогодні ми маємо справу з безпрецедентним обсягом інформації. За останні кілька років було створено 90% світових даних. Вперше ця статистика згадується в дослідженні корпорації IBM ще в 2013 році, але ця тенденція залишається постійною. Дійсно, кожні два роки протягом останніх трьох десятиліть обсяг даних у світі збільшується приблизно в 10 разів.

2. Алгоритми стають все більш витонченими, а машини з нейронними мережами здатні відтворювати спосіб роботи людського мозку і формувати складні асоціації.

3. Обчислювальна потужність постійно зростає, і здатна обробити гігантський об’єм даних.

Скласти все це разом, і отримуємо безліч технічних працівників, керівників компаній та венчурних капіталістів, які інвестують в розвиток AI та зацікавлені в прогресі технології.

"Штучний розум" і ми

Технології штучного інтелекту захоплюють уяву громадськості протягом десятиліть, але багато людей не розуміють, що вони використовують їх кожного дня.

Так, профільна компанія SpotHub провела рандомне опитування 1400 людей з різних куточків світу, і виявилося, що 63% з них не усвідомлюють повсякденне значення AI.

Можливо, це тому, що коли мова йде про штучний інтелект, ми очікуємо бачити розумного робота, який говорить і думає, як і ми. І хоча Софія та подібні їй машини наразі можуть здатися "привітом" з майбутнього, це все ще технологія, далека від самосвідомості.

Наразі ж нас оточують безліч неймовірно складних інструментів штучного інтелекту, які покликані полегшити всі аспекти сучасного життя. Ось лише деякі з них:

Голосовий пошук

Пошукові асистенти, такі як Siri, Alexa та Cortana, оснащені програмами обробки і розпізнавання людського голосу, що робить їх інструментами AI. Наразі можливості голосового пошуку доступні на 3,9 мільярдах пристроїв Apple, Android і Windows по всьому світу, і це не враховуючи інших виробників. Через свою розповсюдженість голосовий пошук є однією з найсучасніших технологій з підтримкою АІ. 

Відеоігри

Відеоігри вже давно використовують АІ, складність і ефективність якого зросла в геометричній прогресії протягом останніх кількох десятиліть. В результаті цього, наприклад, віртуальні персонажі здатні поводити себе абсолютно непередбачуваним чином, аналізуюючи навколишнє середовище.

Автономні автівки

Повністю автономні автомобілі все більше наближаються до реальності. В цьому році Google повідомила про алгоритм, здатний навчитися водити машину точнісінько, як це робить людина - через досвід. Ідея в тому, що врешті авто буде здатне "дивитися" на дорогу і приймати рішення, відповідне до побаченого.

Пропозиція товарів

Великі ритейлери, на кшталт Target і Amazon заробляють мільйони завдяки здатності їх магазинів передбачити ваші потреби. Так, сервіс рекомендацій  на сайті Amazon.com працює на базі технологій машинного навчання, вони ж допомагають обирати оптимальні маршрути автоматичного переміщення в центрах обробки і виконання замовлень.

На базі цих же технологій працюють ланцюжок поставок і системи прогнозування й розподілу ресурсів. Технології розуміння і розпізнавання природньої мови лягли в основу сервісу Alexa. На базі глибокого навчання побудована нова ініціатива компанії з використанням дронів, Prime Air, а також технологія із застосуванням машинного зору в нових точках роздрібної торгівлі, Amazon Go.

Онлайн підтримка клієнтів

У сфері послуг чат-боти зробили революцію в обслуговуванні, і споживачі вважають їх не менш зручними за телефони чи е-мейли.

Концепція проста: бот з AI, що працює на веб-сайті підприємства, відповідає на запити відвідувачів, на кшталт: Яка ціна? Який номер телефону вашої компанії? Де ваш офіс? Відвідувач отримує пряму відповідь замість того, щоб шукати потрібну інформацію по сайту.

Читайте також: Штучний інтелект може перетворити автономну зброю на роботів-вбивць. Чому це дійсно страшно

Новинні портали

Штучний інтелект здатен  писати прості історії, як от фінансові звіти, спортивні репортажі і т.д. До цього Гелловіну дослідники з Массачусетського технологічного інституту створили "Шеллі" - перший в світі штучний інтелект, покликаний співпрацювати з людьми в вигадуванні страшних історій.

Шеллі "живе" в Twitter і вже навчена використовувати більше 140 000 історій жахів, які допомагають їй створювати страшилки на Гелловін.

Як саме машини навчаються

Машини, як і люди зберігають у пам'яті інформацію і з часом стають розумнішими. Але на відміну від нас, їм не знайомі такі речі, як короткочасна втрата пам'яті, перевантаження інформацією, розлад сну чи неуважність. 

Ще 1959 року дослідник Артур Семюель визначив машинне навчання як "Галузь досліджень, яка дає комп'ютерам здатність навчатися без того, щоб їх явно програмували". Тобто, це коли машини навчаються так само, як і люди - на власному досвіді. 

Під час машинного навчання програми аналізують тисячі прикладів, аби написати алгоритм. Потім налаштування алгоритму змінюється, в залежності від того, чи досягнуто поставлених цілей, і з часом програма дійсно прогресує. 

Читайте також: Штучний інтелект перетворюється на расиста і жінконенависника. Як машина успадкувала гріхи людей

Саме так машини, на кшталт суперкомп'ютера IBM Watson можуть діагностувати рак, складати класичні симфонії, та конкурувати а часто й перевершувати людину. Деякі програми навіть імітують структуру людського мозку, що в комплекті з нейронними мережами призводить до того, що машини можуть вирішувати проблеми. 

Чи не позбавить АІ людство роботи

Багато людей негативно ставиться до прогресу штучного інтелекту через острах, що врешті машини позбавлять людей роботи.Так, AI напевне замінить мільйони людей на робочих місцях. Цілком ймовірно, що традиційні авто повністю замінять автономні, більшість фабричних позицій займуть роботи, і навіть у творчих сферах штучний інтелект  конкуруватиме з людиною.

Читайте також: Мертві професії. Як зробити так, щоб вас не звільнив робот

Але це не означає негатив для нашого майбутнього. Багато хто стверджує, що АІ стане поштовхом для розвитку нових, більш цікавих професій. Інші прогнозують масове економічне відродження, за рахунок збільшення продуктивності праці до 40% до 2035 року.

Навіть Білий дім розглядає питання про те, як АІ може оживити безпеку, освіту, інфраструктуру та державну політику. У звіті "Підготовка до майбутнього штучного інтелекту" за 2016 рік аналізується поточне становище АІ, його існуючі та потенційні додатки, а також питання, що стосуються прогресу в галузі штучного інтелекту у всіх суспільно-важливих сферах.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.17
    Купівля 41.17
    Продаж 41.7
  • EUR
    Купівля 47.58
    Продаж 48.33
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
13 червня
01:14
Генасамблея ООН
Генасамблея ООН ухвалила резолюцію щодо Ізраїлю і припинення вогню в Газі
01:00
Трамп
Трамп сказав, що дуже розчарований Росією, а також Україною
00:28
Колишня єврокомісарка Ілва Йоханссон стане спецпосланником ЄС у справах українців, – Politico 
00:23
кібератака
Атеш атакував пропагандистські онлайн-ресурси РФ, що поширювали фейки про війну в Україні
2025, четвер
12 червня
23:42
МАГАТЕ
МАГАТЕ вперше за 20 років звинуватило Іран у порушенні ядерних зобов’язань. Тегеран відреагував
23:18
Оновлено
війна з РФ, ЗСУ
Від початку доби на фронті зафіксували 168 боїв: найбільше атак на Покровському і Новопавлівському напрямках
23:17
Ізраїль та Іран
Трамп не виключає масштабного конфлікту на Близькому Сході. Держдеп США попередив про зростання напруженості в регіоні
22:42
митці відтворили мозаїку Алли Горської
У Києві відтворили мозаїку Алли Горської "Боривітер", яку росіяни зруйнували в Маріуполі
22:41
Оновлено
Дим піднімається після авіакатастрофи незабаром після зльоту з міжнародного аеропорту Сардар Валлабхай Патель у західному штаті Індії Гуджарат 12 червня 2025 року
Авіакатастрофа літака Air India в Індії: щонайменше 240 людей загинули, вижив один пасажир
22:37
Оновлено
У Харкові з-під завалів підприємства, обстріляного РФ 7 червня, дістали тіло шостого загиблого. Рятувальну операцію завершили
22:18
Протести у Лос-Анджелесі
Міграційні протести у США: в Лос-Анджелесі поліція здійснила понад 80 арештів, у Техасі розгорнули 5 тис. нацгвардійців
21:56
Ексклюзив
Кримський міст
Не лише Кримський міст: українська "Павутина" має оплести залізничні коридори окупантів до Криму, - військовий експерт
21:53
Ексклюзив
Дмитро Снєгирьов
Це праця лауреата Нобелівської премії Солженіцина: Снєгирьов про сценарій окупації українських територій
21:48
Учасники засідання у форматі "Веймар +" заявили про готовність посилити безпекову підтримку України
21:44
Петер Сіярто
Сіярто заявив, що Угорщина та Словаччина виступлять проти відмови від російських енергоресурсів
21:31
Ексклюзив
Марко Рубіо
"Це як у 1943 році хтось привітав би німецький народ": дипломат Єльченко про вітання держсекретаря США з днем РФ
21:17
Літак Raynair
Ryanair штрафуватиме пасажирів за порушення поведінки
21:14
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росія застосовує нові реактивні "шахеди" та що відомо про нову техніку для ЗСУ. Колонка Сергія Згурця
21:12
На фото людина, яка користується мобільним телефоном
Росіяни на ТОТ вимагають від населення реєструвати сім-картки через портал "держпослуг", - Спротив
21:00
Молодіжна збірна України
Україна поступилася Данії у стартовому матчі молодіжної збірної на Євро-2025
20:20
Голосування у Польщі
Вибори президента Польщі: суд дозволив перерахувати голоси в частині дільниць
20:07
OPINION
Блог Тетяна Трощинська
Моральне право говорити й мовчати
20:00
аеропорт у Керчі
У Криму цивільний аеропорт переобладнують на військовий, імовірно, для запуску БПЛА, - "Схеми"
19:58
Курт Волкер
"Це цікаво": експредставник США в Україні Волкер щодо відсутності згадки про Путіна в привітанні Рубіо з днем Росії
19:33
підземне сховище газу
В українських сховищах зафіксували історично найнижчий рівень запасів газу, - директор Центру досліджень енергетики Харченко
19:23
немовля
На Одещині від пневмонії помер двомісячний хлопчик: слідчі встановлюють обставини
19:16
Оновлено
обмін полоненими 12.06.2025
Україна та РФ провели черговий обмін полоненими: з російської неволі повернули групу важкопоранених і тяжкохворих захисників
19:12
Пресреліз
Яценюк і Келлог
Російський цар - голий: Яценюк у розмові з Келлогом
19:09
на фото Володимир Зеленський
Сили оборони на Сумщині потроху виштовхують окупантів, – Зеленський
19:01
Оновлено
Швеція
У Швеції відбудеться закрита зустріч щодо майбутнього України
18:53
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
РФ не полишає спроб перетягувати техніку через річку Оскіл, - DeepState
18:50
дрон Shahed-136, атака росії по Києву 17 жовтня
Бійців добровольчих формувань тергромад залучать до відбиття атак російських БПЛА
18:34
Помер учасник концертної програми "Океану Ельзи", гітарист Гриша Чайка
18:33
В Україні судитимуть полоненого росіянина, який розстріляв цивільних на Харківщині
18:24
видобуток нафти, нафта
Більшість країн G7 готові без США знизити цінову стелю на нафту РФ, - Reuters
18:22
У міській бібліотеці Бангкока запрацювала перша в Таїланді українська книжкова поличка
18:14
Кая Каллас
Санкції ЄС щодо Росії послаблюють її можливості вести війну проти України, – Каллас
18:07
Оновлено
Борис Пісторіус, міністр оборони Німеччини
Міністр оборони Німеччини Пісторіус прибув до Києва
18:04
OPINION
Василь Пехньо
День Росії та мільйон втрат
18:02
Російська дезінформація
"Україна не забрала більшість тіл військових, оскільки не хоче платити компенсації": ЦПД попередив про новий фейк від РФ
Більше новин