Всі говорять про штучний інтелект. Простими словами пояснимо, що це

Марія Гурська
4 листопада, 2017 субота
14:24

Багатьом людям здається, що штучний інтелект - це далеке мабутнє, але ми з ним стикаємося щодня

Саудівська Аравія, 2017 рік. Перший в світі робот отримує громадянство. Це Софія, найвідоміший представник технологій штучного інтелекту в медійному просторі. Вона вміє підтримувати бесіду, відтворює до 62 правдоподібних виразів обличчя, робить провокативні заяви і жартує про Ілона Маска та знищення людства.

Здавалося б, такі технології поки далекі від "простих смертних", та насправді ми взаємодіємо зі штучним інтелектом кожного дня. То що це таке, де його знайти і як машинам вдається вчитися?

Що, коли, звідки

На запит, що таке штучний інтелект (англ. Artificial intelligence, AI), Вікіпедія відповість, що це - розділ комп`ютерної лінгвістики та інформатики, що формалізує завдання, які нагадують справи, що виконує людина.

Простими словами, штучний інтелект (англ. Artificial intelligence, AI) - це широка галузь комп'ютерних наук, які спрямовані на імітацію інтелекту людини машинами. І хоча про цю технологію активно говорять десь з початку 2000-х, вона далеко не нова.

Термін "штучний інтелект" ще в 1956 році ввів професор Дартмутського коледжу Джон МакКарті, коли очолив невелику команду вчених, аби визначити, чи можуть машини вчитися, як діти,  методом спроб та помилок, врешті розвинувши формальне мислення.

Фактично проект базувався на намірі з'ясувати, як змусити машини "використовувати мову, абстрактні форми, вирішувати ті проблеми, які зазвичай вирішують люди, та вдосконалюватись". І це було понад 60 років тому. 

Чому попит на AI виник саме зараз

1.  Сьогодні ми маємо справу з безпрецедентним обсягом інформації. За останні кілька років було створено 90% світових даних. Вперше ця статистика згадується в дослідженні корпорації IBM ще в 2013 році, але ця тенденція залишається постійною. Дійсно, кожні два роки протягом останніх трьох десятиліть обсяг даних у світі збільшується приблизно в 10 разів.

2. Алгоритми стають все більш витонченими, а машини з нейронними мережами здатні відтворювати спосіб роботи людського мозку і формувати складні асоціації.

3. Обчислювальна потужність постійно зростає, і здатна обробити гігантський об’єм даних.

Скласти все це разом, і отримуємо безліч технічних працівників, керівників компаній та венчурних капіталістів, які інвестують в розвиток AI та зацікавлені в прогресі технології.

"Штучний розум" і ми

Технології штучного інтелекту захоплюють уяву громадськості протягом десятиліть, але багато людей не розуміють, що вони використовують їх кожного дня.

Так, профільна компанія SpotHub провела рандомне опитування 1400 людей з різних куточків світу, і виявилося, що 63% з них не усвідомлюють повсякденне значення AI.

Можливо, це тому, що коли мова йде про штучний інтелект, ми очікуємо бачити розумного робота, який говорить і думає, як і ми. І хоча Софія та подібні їй машини наразі можуть здатися "привітом" з майбутнього, це все ще технологія, далека від самосвідомості.

Наразі ж нас оточують безліч неймовірно складних інструментів штучного інтелекту, які покликані полегшити всі аспекти сучасного життя. Ось лише деякі з них:

Голосовий пошук

Пошукові асистенти, такі як Siri, Alexa та Cortana, оснащені програмами обробки і розпізнавання людського голосу, що робить їх інструментами AI. Наразі можливості голосового пошуку доступні на 3,9 мільярдах пристроїв Apple, Android і Windows по всьому світу, і це не враховуючи інших виробників. Через свою розповсюдженість голосовий пошук є однією з найсучасніших технологій з підтримкою АІ. 

Відеоігри

Відеоігри вже давно використовують АІ, складність і ефективність якого зросла в геометричній прогресії протягом останніх кількох десятиліть. В результаті цього, наприклад, віртуальні персонажі здатні поводити себе абсолютно непередбачуваним чином, аналізуюючи навколишнє середовище.

Автономні автівки

Повністю автономні автомобілі все більше наближаються до реальності. В цьому році Google повідомила про алгоритм, здатний навчитися водити машину точнісінько, як це робить людина - через досвід. Ідея в тому, що врешті авто буде здатне "дивитися" на дорогу і приймати рішення, відповідне до побаченого.

Пропозиція товарів

Великі ритейлери, на кшталт Target і Amazon заробляють мільйони завдяки здатності їх магазинів передбачити ваші потреби. Так, сервіс рекомендацій  на сайті Amazon.com працює на базі технологій машинного навчання, вони ж допомагають обирати оптимальні маршрути автоматичного переміщення в центрах обробки і виконання замовлень.

На базі цих же технологій працюють ланцюжок поставок і системи прогнозування й розподілу ресурсів. Технології розуміння і розпізнавання природньої мови лягли в основу сервісу Alexa. На базі глибокого навчання побудована нова ініціатива компанії з використанням дронів, Prime Air, а також технологія із застосуванням машинного зору в нових точках роздрібної торгівлі, Amazon Go.

Онлайн підтримка клієнтів

У сфері послуг чат-боти зробили революцію в обслуговуванні, і споживачі вважають їх не менш зручними за телефони чи е-мейли.

Концепція проста: бот з AI, що працює на веб-сайті підприємства, відповідає на запити відвідувачів, на кшталт: Яка ціна? Який номер телефону вашої компанії? Де ваш офіс? Відвідувач отримує пряму відповідь замість того, щоб шукати потрібну інформацію по сайту.

Читайте також: Штучний інтелект може перетворити автономну зброю на роботів-вбивць. Чому це дійсно страшно

Новинні портали

Штучний інтелект здатен  писати прості історії, як от фінансові звіти, спортивні репортажі і т.д. До цього Гелловіну дослідники з Массачусетського технологічного інституту створили "Шеллі" - перший в світі штучний інтелект, покликаний співпрацювати з людьми в вигадуванні страшних історій.

Шеллі "живе" в Twitter і вже навчена використовувати більше 140 000 історій жахів, які допомагають їй створювати страшилки на Гелловін.

Як саме машини навчаються

Машини, як і люди зберігають у пам'яті інформацію і з часом стають розумнішими. Але на відміну від нас, їм не знайомі такі речі, як короткочасна втрата пам'яті, перевантаження інформацією, розлад сну чи неуважність. 

Ще 1959 року дослідник Артур Семюель визначив машинне навчання як "Галузь досліджень, яка дає комп'ютерам здатність навчатися без того, щоб їх явно програмували". Тобто, це коли машини навчаються так само, як і люди - на власному досвіді. 

Під час машинного навчання програми аналізують тисячі прикладів, аби написати алгоритм. Потім налаштування алгоритму змінюється, в залежності від того, чи досягнуто поставлених цілей, і з часом програма дійсно прогресує. 

Читайте також: Штучний інтелект перетворюється на расиста і жінконенависника. Як машина успадкувала гріхи людей

Саме так машини, на кшталт суперкомп'ютера IBM Watson можуть діагностувати рак, складати класичні симфонії, та конкурувати а часто й перевершувати людину. Деякі програми навіть імітують структуру людського мозку, що в комплекті з нейронними мережами призводить до того, що машини можуть вирішувати проблеми. 

Чи не позбавить АІ людство роботи

Багато людей негативно ставиться до прогресу штучного інтелекту через острах, що врешті машини позбавлять людей роботи.Так, AI напевне замінить мільйони людей на робочих місцях. Цілком ймовірно, що традиційні авто повністю замінять автономні, більшість фабричних позицій займуть роботи, і навіть у творчих сферах штучний інтелект  конкуруватиме з людиною.

Читайте також: Мертві професії. Як зробити так, щоб вас не звільнив робот

Але це не означає негатив для нашого майбутнього. Багато хто стверджує, що АІ стане поштовхом для розвитку нових, більш цікавих професій. Інші прогнозують масове економічне відродження, за рахунок збільшення продуктивності праці до 40% до 2035 року.

Навіть Білий дім розглядає питання про те, як АІ може оживити безпеку, освіту, інфраструктуру та державну політику. У звіті "Підготовка до майбутнього штучного інтелекту" за 2016 рік аналізується поточне становище АІ, його існуючі та потенційні додатки, а також питання, що стосуються прогресу в галузі штучного інтелекту у всіх суспільно-важливих сферах.

IT
Читайте також:
21 червня, 2021 понедiлок
Спека і короткочасні дощі: синоптик Наталка Діденко розповіла про погоду на найближчі дні
Фінляндія - Бельгія
22 червня, 2021 вiвторок
Бельгія впевнено перемогла Фінляндію на Євро-2020
Росія - Данія
21 червня, 2021 понедiлок
Данія розгромила Росію і дала Україні шанс на плей-офф Євро-2020
Київ
+30
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.16
  Купівля 27.16
  Продаж 27.39
 • EUR
  Купівля 32.22
  Продаж 32.63
 • Актуальне
 • Важливе
2021, вiвторок
22 червня
19:48
Олександр Зінченко
Нам не звикати до критики: Зінченко про поразку України від Австрії на Євро-2020
19:45
швидка
Масове отруєння у ресторанах Харкова: число хворих зросло
19:39
Сергій Палкін
"Шахтар" оголосив про закриття трансферної кампанії

Опитування

Чи вірять європейці брехливим заявам Путіна про Україну?
19:28
Поліція назвала пожежу в будинку на Київщині спробою приховати умисне вбивство, підозрюваного затримано
19:17
Наталка Діденко
"Гарячі градуси пішли": Наталка Діденко попередила про спеку та грозові дощі
19:13
Зеленський та Меркель обмінялися запрошеннями: планують обговорити ситуацію на Донбасі
18:50
На морському узбережжі Одещини стався зсув ґрунту: під завалами шукають людей
На морському узбережжі Одещини стався зсув ґрунту: під завалами шукають людей
18:48
У ЄС розпочали розслідування проти Google на предмет спотворення конкуренції
18:44
Руслан Малиновський
Були великі очікування, але я не показав свій максимум, - Малиновський про Євро-2020
18:26
Семен Семенченко
Справа ПВК: суд залишив Семенченка під вартою
18:25
Під Києвом три вантажівки потрапили в ДТП, рух у напрямку Чернігова ускладнено
18:11
безпілотник
Проліт безпілотників та обстріл із гранатометів: окупанти на Донбасі 5 разів порушили "тишу"
18:03
Ангела Меркель
Меркель вдруге прищепилася від коронавірусу: змінила вакцину
17:47
суд
Вбивство 5-річного Кирила Тлявова: суд залишив обвинуваченого під вартою
17:43
Міккель Дуелунд
"Динамо" позбулось легіонера, в якого найвища зарплата в клубі
17:35
Уряд Іспанії помилував ув’язнених лідерів каталонського сепаратизму
17:30
Андрій Шевченко
Ексфутболіст збірної України закликав Шевченка піти в відставку
17:22
У центрі Миколаєва сталася стрілянина, є поранені
17:20
У Тернополі стався зсув ґрунту під час земляних робіт: одна людина загинула
У Тернополі стався зсув ґрунту під час земляних робіт: одна людина загинула
16:56
Правоохоронці викрили масштабну контрабанду героїну до ЄС через Україну
На понад €10 млн: правоохоронці викрили масштабну контрабанду героїну до ЄС через Україну
16:56
SpaceX планує до вересня забезпечити весь світ покриттям супутникового інтернету Starlink
16:47
США встановлюють системи ПРО у Польщі
16:15
Пилова буря
Київ накрила пилова буря з астраханських степів
15:57
міна
Окупанти на Донбасі підірвалися на своїх мінах: шестеро загинули
15:50
ДБР викрили столичних податківців у сприянні ухиленню від податків на 2,5 млрд грн
15:38
вакцина
Необхідно робити два щеплення COVID-вакциною навіть тим, хто перехворів, - речник МОЗ
15:35
пожежа
В Україні оголосили найвищий рівень пожежної небезпеки на три дні
15:25
Ентоні Джошуа
Джошуа зневажливо висловився про Вайлдера
15:20
Яворівський полігон
Штурм та зачистка у місті: десантники 95 бригади проходять навчання на Яворівському полігоні
15:02
Ексклюзив
Володимир Омелян
Зеленський є головним бенефіціаром корупційних потоків на створенні інфраструктурних об’єктів, - Омелян
14:50
Василь Ломаченко
Усунули збій в матриці: Ломаченко пообіцяв повернути собі чемпіонські титули
14:49
Арабські Емірати пропонуватимуть безкоштовну вакцину від коронавірусу для всіх туристів
14:47
Євгенія Кравчук
Україні в ПАРЄ вдалося відстояти розгляд резолюції щодо порушення прав кримських татар в окупованому Росією Криму, — Кравчук
14:24
Родріго Дутерте
На Філіпінах президент Дутерте погрожує громадянам в'язницею за відмову від вакцинації
14:18
Андрій Шевченко (праворуч) та Микола Матвієнко
Після поразки від Австрії на Євро-2020 віцепрезидент УАФ запропонував відправити футболістів збірної Україна на Донбас
14:16
Вчені COVID-19
В Україні знижується динаміка захворюваності на коронавірус, - ОПУ
14:10
вакцина
В Україні почалася вакцинація від COVID-19 робочих колективів
14:06
Віктор Бабарико
В Білорусі прокуратура вимагає 15 років ув'язнення для екскандидата в президенти Бабарико
14:06
Наживо
Володимир Омелян
Хто щорічно краде в Україні $37 млрд. Володимир Омелян у стрімі з Сергієм Руденком
13:53
Віктор Ляшко
У додатку "Дія" цьогоріч з’явиться цифровий кабінет пацієнта, - Ляшко
Більше новин