Всі говорять про штучний інтелект. Простими словами пояснимо, що це

Марія Гурська
4 листопада, 2017 субота
14:24

Багатьом людям здається, що штучний інтелект - це далеке мабутнє, але ми з ним стикаємося щодня

Саудівська Аравія, 2017 рік. Перший в світі робот отримує громадянство. Це Софія, найвідоміший представник технологій штучного інтелекту в медійному просторі. Вона вміє підтримувати бесіду, відтворює до 62 правдоподібних виразів обличчя, робить провокативні заяви і жартує про Ілона Маска та знищення людства.

Здавалося б, такі технології поки далекі від "простих смертних", та насправді ми взаємодіємо зі штучним інтелектом кожного дня. То що це таке, де його знайти і як машинам вдається вчитися?

Що, коли, звідки

На запит, що таке штучний інтелект (англ. Artificial intelligence, AI), Вікіпедія відповість, що це - розділ комп`ютерної лінгвістики та інформатики, що формалізує завдання, які нагадують справи, що виконує людина.

Простими словами, штучний інтелект (англ. Artificial intelligence, AI) - це широка галузь комп'ютерних наук, які спрямовані на імітацію інтелекту людини машинами. І хоча про цю технологію активно говорять десь з початку 2000-х, вона далеко не нова.

Термін "штучний інтелект" ще в 1956 році ввів професор Дартмутського коледжу Джон МакКарті, коли очолив невелику команду вчених, аби визначити, чи можуть машини вчитися, як діти,  методом спроб та помилок, врешті розвинувши формальне мислення.

Фактично проект базувався на намірі з'ясувати, як змусити машини "використовувати мову, абстрактні форми, вирішувати ті проблеми, які зазвичай вирішують люди, та вдосконалюватись". І це було понад 60 років тому. 

Чому попит на AI виник саме зараз

1.  Сьогодні ми маємо справу з безпрецедентним обсягом інформації. За останні кілька років було створено 90% світових даних. Вперше ця статистика згадується в дослідженні корпорації IBM ще в 2013 році, але ця тенденція залишається постійною. Дійсно, кожні два роки протягом останніх трьох десятиліть обсяг даних у світі збільшується приблизно в 10 разів.

2. Алгоритми стають все більш витонченими, а машини з нейронними мережами здатні відтворювати спосіб роботи людського мозку і формувати складні асоціації.

3. Обчислювальна потужність постійно зростає, і здатна обробити гігантський об’єм даних.

Скласти все це разом, і отримуємо безліч технічних працівників, керівників компаній та венчурних капіталістів, які інвестують в розвиток AI та зацікавлені в прогресі технології.

"Штучний розум" і ми

Технології штучного інтелекту захоплюють уяву громадськості протягом десятиліть, але багато людей не розуміють, що вони використовують їх кожного дня.

Так, профільна компанія SpotHub провела рандомне опитування 1400 людей з різних куточків світу, і виявилося, що 63% з них не усвідомлюють повсякденне значення AI.

Можливо, це тому, що коли мова йде про штучний інтелект, ми очікуємо бачити розумного робота, який говорить і думає, як і ми. І хоча Софія та подібні їй машини наразі можуть здатися "привітом" з майбутнього, це все ще технологія, далека від самосвідомості.

Наразі ж нас оточують безліч неймовірно складних інструментів штучного інтелекту, які покликані полегшити всі аспекти сучасного життя. Ось лише деякі з них:

Голосовий пошук

Пошукові асистенти, такі як Siri, Alexa та Cortana, оснащені програмами обробки і розпізнавання людського голосу, що робить їх інструментами AI. Наразі можливості голосового пошуку доступні на 3,9 мільярдах пристроїв Apple, Android і Windows по всьому світу, і це не враховуючи інших виробників. Через свою розповсюдженість голосовий пошук є однією з найсучасніших технологій з підтримкою АІ. 

Відеоігри

Відеоігри вже давно використовують АІ, складність і ефективність якого зросла в геометричній прогресії протягом останніх кількох десятиліть. В результаті цього, наприклад, віртуальні персонажі здатні поводити себе абсолютно непередбачуваним чином, аналізуюючи навколишнє середовище.

Автономні автівки

Повністю автономні автомобілі все більше наближаються до реальності. В цьому році Google повідомила про алгоритм, здатний навчитися водити машину точнісінько, як це робить людина - через досвід. Ідея в тому, що врешті авто буде здатне "дивитися" на дорогу і приймати рішення, відповідне до побаченого.

Пропозиція товарів

Великі ритейлери, на кшталт Target і Amazon заробляють мільйони завдяки здатності їх магазинів передбачити ваші потреби. Так, сервіс рекомендацій  на сайті Amazon.com працює на базі технологій машинного навчання, вони ж допомагають обирати оптимальні маршрути автоматичного переміщення в центрах обробки і виконання замовлень.

На базі цих же технологій працюють ланцюжок поставок і системи прогнозування й розподілу ресурсів. Технології розуміння і розпізнавання природньої мови лягли в основу сервісу Alexa. На базі глибокого навчання побудована нова ініціатива компанії з використанням дронів, Prime Air, а також технологія із застосуванням машинного зору в нових точках роздрібної торгівлі, Amazon Go.

Онлайн підтримка клієнтів

У сфері послуг чат-боти зробили революцію в обслуговуванні, і споживачі вважають їх не менш зручними за телефони чи е-мейли.

Концепція проста: бот з AI, що працює на веб-сайті підприємства, відповідає на запити відвідувачів, на кшталт: Яка ціна? Який номер телефону вашої компанії? Де ваш офіс? Відвідувач отримує пряму відповідь замість того, щоб шукати потрібну інформацію по сайту.

Читайте також: Штучний інтелект може перетворити автономну зброю на роботів-вбивць. Чому це дійсно страшно

Новинні портали

Штучний інтелект здатен  писати прості історії, як от фінансові звіти, спортивні репортажі і т.д. До цього Гелловіну дослідники з Массачусетського технологічного інституту створили "Шеллі" - перший в світі штучний інтелект, покликаний співпрацювати з людьми в вигадуванні страшних історій.

Шеллі "живе" в Twitter і вже навчена використовувати більше 140 000 історій жахів, які допомагають їй створювати страшилки на Гелловін.

Як саме машини навчаються

Машини, як і люди зберігають у пам'яті інформацію і з часом стають розумнішими. Але на відміну від нас, їм не знайомі такі речі, як короткочасна втрата пам'яті, перевантаження інформацією, розлад сну чи неуважність. 

Ще 1959 року дослідник Артур Семюель визначив машинне навчання як "Галузь досліджень, яка дає комп'ютерам здатність навчатися без того, щоб їх явно програмували". Тобто, це коли машини навчаються так само, як і люди - на власному досвіді. 

Під час машинного навчання програми аналізують тисячі прикладів, аби написати алгоритм. Потім налаштування алгоритму змінюється, в залежності від того, чи досягнуто поставлених цілей, і з часом програма дійсно прогресує. 

Читайте також: Штучний інтелект перетворюється на расиста і жінконенависника. Як машина успадкувала гріхи людей

Саме так машини, на кшталт суперкомп'ютера IBM Watson можуть діагностувати рак, складати класичні симфонії, та конкурувати а часто й перевершувати людину. Деякі програми навіть імітують структуру людського мозку, що в комплекті з нейронними мережами призводить до того, що машини можуть вирішувати проблеми. 

Чи не позбавить АІ людство роботи

Багато людей негативно ставиться до прогресу штучного інтелекту через острах, що врешті машини позбавлять людей роботи.Так, AI напевне замінить мільйони людей на робочих місцях. Цілком ймовірно, що традиційні авто повністю замінять автономні, більшість фабричних позицій займуть роботи, і навіть у творчих сферах штучний інтелект  конкуруватиме з людиною.

Читайте також: Мертві професії. Як зробити так, щоб вас не звільнив робот

Але це не означає негатив для нашого майбутнього. Багато хто стверджує, що АІ стане поштовхом для розвитку нових, більш цікавих професій. Інші прогнозують масове економічне відродження, за рахунок збільшення продуктивності праці до 40% до 2035 року.

Навіть Білий дім розглядає питання про те, як АІ може оживити безпеку, освіту, інфраструктуру та державну політику. У звіті "Підготовка до майбутнього штучного інтелекту" за 2016 рік аналізується поточне становище АІ, його існуючі та потенційні додатки, а також питання, що стосуються прогресу в галузі штучного інтелекту у всіх суспільно-важливих сферах.

IT
Читайте також:
Київ
+1°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.61
  Купівля 39.61
  Продаж 40.31
 • EUR
  Купівля 42.64
  Продаж 43.63
 • Актуальне
 • Важливе
2023, п'ятниця
3 лютого
15:02
на фото Дмитро Лубінець і Шереф Малкоч
Туреччина пообіцяла сприяти тому, щоб Україна "максимально швидко звільнила всі свої території"
14:53
Королева Єлизавета ІІ
Погрожував вбити королеву Єлизавету: чоловік визнав звинувачення у державній зраді
14:44
Голова Євроради Мішель перелічив "фундаментальні умови" для вступу України до ЄС
14:32
Заступник голови МЗС Польщі Павел Яблонський
У МЗС Польщі озвучили "найгірший" сценарій завершення війни в Україні
14:26
Крим
У Криму "парламент" окупантів підтримав націоналізацію близько 500 об'єктів українських бізнесменів
14:19
ядерна зброя рф ракета
НАТО закликає Росію виконати зобов'язання щодо нового договору про ядерну зброю
14:03
На Дніпропетровщині ухвалили рішення виплачувати родинам загиблих цивільних по 300 тис. грн
14:00
OPINION
Валерій Пекар
Що відрізняє Росію від християнської культури
13:55
Су-25
Українські воїни поблизу Бахмута знищили російський літак Су-25
13:47
війна з росією
Розвідка очікує, що лютий - березень стануть місяцями активних подій на фронті
13:27
Дмитро Кулеба
"Слово Німеччини не є ключовим": Кулеба сказав, від кого залежить рішення про передачу Україні винищувачів F-16
13:10
на фото наслідки обстрілу Покровська
Росіяни обстріляли Покровськ на Донеччині забороненими касетними осколково-фугасними снарядами
13:03
СБУ піймала керівництво Центральної військово-лікарської комісії на хабарі: давали довідки про непридатність до служби
13:02
Інформація про російський паспорт Лієва не відповідає дійсності, приношу вибачення, - журналіст Ткач
12:50
ЄС
Оператори з ЄС та України продовжили угоду про доступний роумінг для українців
12:48
Литва прапор
Світовий рекорд:за годину литовці зібрали мільйон євро на радари для ЗСУ
12:47
Ексклюзив
Червоний Хрест Україна
Червоний Хрест України виплачує по 2000 грн вимушеним переселенцям, - віцепрезидент Товариства Розенко
12:41
У Києві можуть чути звуки вибухів: на річці Десна підриватимуть льодовий затор
12:41
На фото Дмитро Кулеба
Кулеба сказав, чи може Україна розірвати дипломатичні відносини з Іраном
12:30
На фото Іванківський районний історико-краєзнавчий музей
За час повномасштабного вторгнення Росії в Україні постраждало понад 1270 об'єктів культури
12:28
Кулеба
"Південна Корея виявилася найскладнішим випадком": Кулеба назвав країни, від яких Україна хотіла би отримати озброєння
12:24
Ексклюзив
Фейк, Росія
Якість російських ІПСО проти України сильно погіршилася, - тимчасовий керівник Центру при РНБО
12:24
ОПЗЖ
Позбавлення депутатських мандатів членів ОПЗЖ: Зеленський відреагував на другу петицію
12:09
OPINION
Богдан Данилишин
Для повернення замінованих посівних земель знадобиться до року
12:05
Зеленський показав світлини з Бахмута
Україні, можливо, доведеться відмовитись від Бахмута, аби перекинути сили на південь, - Bloomberg
11:57
Терміновий збір для парамедиків
11:55
Крилаті бомби GLSDB
Bloomberg: За 9 місяців Україна може отримати далекобійні ракети із GPS-наведенням
11:55
Двох підприємців підозрюють у розкраданні 120 млн грн на закупівлях продуктів для ЗСУ
11:42
прикордонники
Після заборони на виїзд держслужбовцям з України не випустили двох осіб, - прикордонники
11:27
Євроcoюз ЄС
Глава Європейської ради прибув до Києва на саміт Україна-ЄС
11:27
відключення електроенергії
Росіяни піддали артобстрілам енергетичну інфраструктуру у п'яти областях, - Укренерго
11:26
Справа розкрадання 40 млрд грн: головна бухгалтерка Укртатнафти отримала підозру
11:14
Армія РФ уночі обстріляла село в Запорізькій області: пошкоджені домівки мирних жителів
11:04
Гонконг планує роздати 500 тис. авіаквитків безоплатно для відновлення туризму
10:59
ЧВК «Вагнер»
Росія зменшила інтенсивність вербування в'язнів до ПВК Вагнера
10:48
Інтерв’ю
Ганна Булгакова
Підтримка дитячої книги в Україні є питанням нацбезпеки, - видавчиня Ганна Булгакова
10:23
Євген Пригожин
Офіс генпрокурора повідомив про підозру керівнику ПВК Вагнера Євгену Пригожину
10:06
OPINION
Сергій Марченко
Чому я вирішив не боятися
09:59
Парламент Канади
Парламент Канади закликали офіційно визнати Росію країною-спонсором тероризму
09:56
Біля Макарова на Київщині трактор підірвався на ворожій міні
Біля Макарова на Київщині трактор підірвався на ворожій міні 
Більше новин