live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

"Людожерство переходить у звичку", - звітували чекісти під час Голодомору

Вилучення прихованого селянами зерна в с. Ново-Красне на Одещині, листопад 1932 р. Галузевий державний архів СБУ
фото: Станіслав Цалик
Розсекречені документи радянської окупаційної спецслужби ОГПУ дають виразну картину того, що насправді відбувалося в українських селах у 1932-1933 роках

Про це розповідає Еспресо.TV з посиланням на BBC.

"В Ново-Василівському районі відбувається торгівля трупами кішок, собак і м'ясом полеглих коней з боку спекулятивних елементів серед селян. Продажна ціна собаки в середньому 12 руб., м'ясо полеглого коня - 6-8 руб. кг. Розплата в більшості випадків проводиться речами (килимами, одягом та інше)" (Дніпропетровський облвідділ, 5 березня 1933-го).

"На ґрунті голоду відзначено 6 випадків людоїдства. Є випадки свідомого умертвіння батьком своїх двох дітей через те, що останніх не було чим годувати" (Вінницький облвідділ, 9 березня).

"За останній час ми відзначаємо значне зростання трупоїдства і людоїдства. Щодня з районів отримую 10 і більше повідомлень. У ряді випадків людоїдство переходить навіть у звичку" (Київський облвідділ, 12 березня).

Побачивши безвихідь, селяни почали тікати зі штучно утворених колгоспів, де їх утримували силою.

З довідки ОГПУ "Про масові виїзди з сіл України і оперативні заходи боротьби з ними" від 2 лютого 1933-го:

"Зареєстровані села, з яких втекли всі дорослі й працездатні чоловіки".

В тому ж документі відзначено: "З метою припинення виїздів із сіл органами ГПУ прийнято рішучі заходи, які полягають: в категоричній забороні сільрадам видавати будь-які довідки на виїзд; мобілізації агентури і сільського активу на виявлення організаторів виїздів; створення по лінії транспортних органів ГПУ і по районах оперативних заслонів; арештів організаторів і учасників утечі".

Тих, кого ловили, переважно повертали назад - вмирати у своєму селі. Певну частину кидали за ґрати, а декого висилали до Казахстану.

Про масштаби втечі з села свідчить, наприклад, така цифра: лише протягом п'яти днів - з 6 по 10 лютого 1933 року - в Україні спіймали 5913 осіб. А загалом на той момент було затримано 29 406 втікачів.

новини партнерів

31 травня, 2020 неділя

30 травня, 2020 субота

31 травня, 2020 неділя

30 травня, 2020 субота

29 травня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати