
Дистанційне керування до 1 км: що таке "ГАРТ 5100" – український важкий комплекс розмінування
Внаслідок повномасштабного вторгнення росіян близько 30% території України було заміновано. Ідеться про територію, що за масштабами приблизно дорівнює двом Австріям або чотирьом Швейцаріям. Станом на весну 2025-го прем'єр-міністр Денис Шмигаль говорив уже про 23% замінованої території та 225 розмінувальних машин, що працюють, аби її стало ще менше. Серед них і зразки, виготовлені в Україні
Що таке "ГАРТ 5100"
Офіційний Київ неодноразово називав гуманітарне розмінування своєю стратегічною ціллю. На ці потреби західні союзники вже передали десятки спеціалізованих машин.
Читайте також: Що таке Wisent 1MC: машина, якою ЗСУ переорюють мінні поля
Україна також рухається в напрямку розробок у цій галузі. Машина "ГАРТ 5100" стала першим важким дистанційним комплексом розмінування виробництва української інженерної компанії XTI Engineering.
"ГАРТ 5100" – повністю українська розробка. Усі етапи виробництва – від проєктування до складання – здійснюються в Україні. Це суттєво скорочує логістику, забезпечує швидке постачання, полегшує техобслуговування та ремонт", – писали про комплекс на сайті Міністерства економіки України.
Дистанційний комплекс для гуманітарного розмінування "ГАРТ 5100". Фото: Мінекономіки України
"ГАРТ 5100" – це приклад того, як українські інженери створюють рішення світового рівня для подолання викликів, які постали перед Україною. Повністю вітчизняне виробництво цієї машини не лише збільшує наші спроможності в розмінуванні, а й створює додану вартість, робочі місця та стимул для розвитку українського промислового комплексу", – казала очільниця відомства віцепрем’єрка Юлія Свириденко.
Повна локалізація виробництва і відсутність імпортних деталей роблять машину дешевшою.
Комплекс уже пройшов процедуру державної сертифікації і готується до серійного виробництва. Сертифікат видав Державний науково-дослідний інститут випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки.
Як працює "ГАРТ 5100"
"Машина призначена для знешкодження різних типів мін та інших вибухонебезпечних предметів шляхом їх детонування та руйнування молотками ланцюгового агрегату або фрезою", – описують методи роботи "Гарта" на сайті Міністерства оборони України.
Ланцюговий молотковий агрегат або фреза при проходженні через поле активують вибухові пристрої, пошкоджуючи їх або провокуючи детонацію. При цьому глибина розмінування - 30 сантиметрів, а ширина смуги – 2,5 м.
Важливим параметром машини є дистанційне керування. Оператор може перебувати на відстані до 600 м, що гарантує безпеку під час розмінування. Якщо встановити ретранслятор, то цей параметр можна підвищити до кілометра. Таким чином оператор розмінувального комплексу більше не наражає себе на пряму загрозу.
Комплекс оснащений системою камер з широким кутом огляду. Камери дають змогу оператору отримувати повну інформацію про робочу зону, контролювати процес в реальному часі. Це важливо для маневрування та ефективної роботи на складному рельєфі.
Інфографіка: www.facebook.com/MinistryofDefence
Технічні характеристики комплексу "ГАРТ 5100"
- Експлуатаційна маса – 17 тонн
- Ширина смуги очищення – 2,5 м
- Глибина розмінування – 0,3 м
- Двигун – Volvo TAD843VE 320 к.с.
- Робоча швидкість – до 1,5 км/год
- Дальність дії системи дистанційного керування – 600 м
Можливості "ГАРТ 5100"
Важливою особливістю першого важкого українського дистанційного комплексу гуманітарного розмінування "ГАРТ 5100" є його модульна конструкція. Змінне обладнання (ланцюгові барабани, фрези та інші інструменти) дає можливість адаптувати роботу під різні завдання та типи ґрунтів. Це гарантує агрегату універсальність і можливість працювати цілорічно – навіть у період, коли ґрунти є найскладнішими для пересування та обробки. "Гарт" називають украй ефективним для планового розмінування як населених пунктів, так і доріг, полів чи лісосмуг.
За один світловий день машина здатна розмінувати понад 2 гектари забруднених вибухонебезпечними предметами територій, повідомляють у Міноборони.
Загалом у квітні 2025 року, за офіційною інформацією, фермери, що долучилися до державної програми компенсацій розмінування земель сільськогосподарського призначення отримали у використання понад 295 гектарів очищених угідь. Усього ж із початку програми оператори протимінної діяльності провели роботи та повернули фермерам у користування майже 1400 га земель, звільнених від мін та снарядів, що не вибухнули.
- Актуальне
- Важливе








