Аналітика

Міністерство оборони і оборонної промисловості: чи є в цьому сенс?

23 липня, 2025 середа
12:52

Протягом останнього тижня відбулися урядові трансформації, які багато хто сприйняв як суто символічні. Між тим, одна зі змін є точно важливою, хоча на неї звернули мало уваги. Мова йде про ліквідацію Міністерства стратегічної промисловості і, фактично, передачу функцій Мінстратегпрому до Міністерства оборони України

Зміст

Можна сказати, що це теж "беззмістовне пересування ліжок", і жодних конкретних результатів це об`єднання не матиме. 

Між тим, питання ефективності функціонування оборонно-промислового комплексу України є, без перебільшення, екзистенційним елементом національної стійкості та спроможності протистояти широкомасштабній російській агресії. На даному етапі війни, який може стати дійсно вирішальним і критичним для України, саме матриця координації та функціонування ОПК визначатиме спроможність Сил оборони України переважати противника на фронті.

Основа української стійкості - приватна і волонтерська ініціатива, яка максимально швидко продукує креативні асиметричні рішення для протистояння значно більшому ворогу. Проте, на даному етапі війни надважливим завданням є швидке масштабування проривних технологічних ідей. Очевидно, що без державної системної підтримки перетворення високотехнологічного прототипа на масовий зразок озброєнь є складним, а часто - неможливим. 

Відрив росіян у сфері виробництва оптоволоконних дронів та "Шахедів" засвідчив, що інституціональна архітектура у сфері оборонної промисловості України наразі не забезпечує максимально ефективної адаптації до швидких змін на полі бою. 

Міністерство оборони дійсно зосереджене на нагальному забезпеченні Збройних Сил готовими системами озброєння, але не володіє повноцінними механізмами для системного розвитку передових технологій та озброєння й військової техніки. У свою чергу, Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості переважно займалося підтримкою державних підприємств ОПК, що створювало дисбаланс в оборонно-промисловому середовищі, і сповільнювало реалізацію програм, критичних для фронту.

Ключовим носієм техногенних і виробничих компетенцій є і будуть приватні компанії, адже саме вони визначають динаміку комерційних і технологічних трансформацій поля бою завдяки відкритості до ризику та швидкості прийняття рішень. З огляду на це, очевидно, потрібні трансформації системи для формування проактивного, функціонально спроможного координаційного центру, який би об’єднував державні й приватні ресурси в єдину екосистему, задавав пріоритети розвитку озброєнь і забезпечував оперативне масштабування вдалих рішень. 

Тому, рішення про інтеграцію Мінстратегпрому до Міноборони, насправді, має всі шанси не стати просто зміною вивісок, а запустити процес оптимізації матриці ОПК при координації МОУ, яке і має перетворитися на системного інтегратора оборонно-промислових процесів. Відтепер саме Міністерство оборони могло би відповідати не лише за формування державного замовлення, а й за технологічну політику, координацію R&D, масштабування та супроводження важливих збройових програм, а в подальшому - й експортом продукції українських виробників, незалежно від форми власності.

В той же час, вказана трансформація потребує оптимальної моделі, яка б швидко перетворила Міноборони з замовника озброєнь на координатора його розробки та виробництва. Для того, щоб це реалізувати, варто врахувати досвід країн, в яких реалізовано принцип координації ОПК з боку міністерства оборони. 

Зокрема, Франція є одним з найяскравіших прикладів центральної ролі міністерства оборони у оборонно-промисловій системі. Тут координація ОПК побудована навколо Direction Générale de l’Armement (DGA) - Генеральної дирекції озброєнь, структурного підрозділу Міністерства оборони. DGA - це близько 10 тисяч спеціалістів: інженери, аудитори, фінансисти, які займаються всім спектром завдань - від формування технічних вимог спільно з збройними силами до організації R&D, проведення конкурсів, укладання контрактів, контролю виробництва, тестування, сертифікації і аж до підтримки експорту.

Особливо варто виділити створене при DGA Agence de l’Innovation de Défense (AID) - Агентство оборонних інновацій. Це - "технологічний хаб" DGA, завдання якого - працювати з інноваційними компаніями, університетами, стартапами. Воно адмініструє експериментальні програми, наприклад, фонд PAI, який фінансує розробки обсягом до €2 мільйонів зі строком реалізації до 6-12 місяців. Всі ці зусилля вписані в рамковий багаторічний оборонний закон LPM-2030, який гарантує фінансування та стратегічний горизонт планування.

Американська модель виглядає інакше. Міністерство оборони США не намагається монополізувати виробничий цикл, але будує навколо себе екосистему конкуренції, де стратегічне планування здійснює Office of the Under Secretary of Defense for Acquisition and Sustainment. Цей офіс визначає правила гри, наглядає за ключовими оборонними програмами, формує вимоги до виробників.  Але справжнім двигуном інновацій є DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), що займається високоризиковими дослідженнями в сферах, які можуть змінити правила гри - від штучного інтелекту до гіперзвуку, автономії, біотехнологій. Особливе місце займає DIU (Defense Innovation Unit), який створений для інтеграції цивільних технологічних компаній у військові програми. DIU укладає спрощені контракти, що дозволяють значно швидше просувати «цивільні» технологій у військову сферу. Окремий сегмент займає Office of Industrial Base Policy, що відповідає за підтримку виробничої бази через урядові програми. Таким чином, Міноборони США не контролює заводи чи виробників, але створює систему стимулів - через конкуренцію, гранти, тендери, багаторічні угоди.

У Великобританії загальну координацію забезпечує Міноборони, яке визначає політику та бюджет. Однак, фактичне управління закупівлями та розробками веде Defence Equipment and Support - підрозділ у складі Міноборони, який відповідає за весь цикл: від технічного завдання до підписання контрактів, закупівель та підтримки експлуатації техніки. У 2025 році у Великобританії створили інститут National Armaments Director - Національного директора озброєнь, який став централізованим координатором програм, що раніше розподілялися між різними бюджетними центрами. Це скоротило бюрократичні ланцюги, прискорило ухвалення рішень, особливо в рамках нового Procurement Act (Акту з закупівель), що дало Міноборони більше гнучкості у закупівлях.

Південна Корея має одну з найефективніших моделей у цій сфері. Міністерство оборони формує оборонно-промислову стратегію, але ключову роль виконує DAPA (Defense Acquisition Program Administration) - автономне агентство з питань закупівель, яке займається R&D, закупівлями, управлінням контрактами, експортом. Важливо, що DAPA впроваджує обов'язкові offset-вимоги (локалізація виробництва, трансфер технологій) у всіх міжнародних військово-технічних угодах. У свою чергу, науково-дослідні розробки веде Агенція з оборонного розвитку (Agency for Defense Development), тісно інтегроване з DAPA, забезпечуючи довгострокову перспективу.

Україна, перейшовши до об’єднаної моделі координації оборонної промисловості у системі Міністерства оборони, має шанс створити власну екосистему, яка, окрім врахування міжнародного досвіду, повинна, насамперед, бути заточеною на посилення Сил оборони України у протистоянні російській агресії. Дійсно, логічним виглядає створення українського DGA за прикладом міноборони Франції, однак, з більш швидкими та сучасними процедурами, котрі мають базуватися на максимальній цифровізації (в тому числі, із залученням Мінцифри). 

Також, має сенс створити у структурі Міноборони так звану українську DARPA - тобто, підрозділ, який буде акумулювати передові ідеї, технології та рішення, і надавати підтримку щодо їх перевірки, випробування, експертизи для подальшого масштабування. Очевидно, що "український DGA" має займатися супроводженням, масштабуванням та реалізацією найважливіших збройових програм (на кшталт, дронів-перехоплювачів, балістичних ракет чи наземних роботизованих систем).

В результаті, буде сформовано оборонно-промислову матрицю, яка максимально відповідатиме вимогам воєнного часу: орієнтовану на забезпечення потреб Сил оборони на полі бою, з швидким розвитком технологій та ефективним масштабуванням збройових програм. Залишилося реалізувати ці ідеї на практиці. Інакше час буде безповоротно втрачено, так само як і шанс на технологічне домінування на фронті.

Матеріал підготовлено у співпраці з Консорціумом оборонної інформації (CDI), проєктом, який об’єднав українські аналітичні та дослідницькі організації та спрямований на посилення інформаційної підтримки й аналітичного забезпечення у сфері національної безпеки, оборони й геополітики.
 

Теги:
Читайте також:
Київ
+26.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, субота
6 червня
17:02
OPINION
Простий і жорстокий парадокс цієї війни. Колонка Віталія Портникова
16:42
удар по Запоріжжю 6 червня 2026 року
Росія атакувала Запоріжжя: серед поранених – 10-річний хлопчик, пошкоджені будинки
16:25
Сі Цзіньпін літак
Сі Цзіньпін уперше за сім років відвідає КНДР
16:24
Папа Лев XIV прибув з візитом до Іспанії
15:46
Олександр Лукашенко
Лукашенко запевнив, що Білорусь не є співагресором і закликав Захід до "цивілізованого діалогу"
15:25
Через війну РФ Чорне море втрачає дельфінів: 22 тіла за один день викинуло на узбережжя нацпарку "Тузлівські лимани"
15:24
Водію, який вчинив ДТП з чотирма загиблими в Києві, повідомили про підозру, він перебуває під охороною в лікарні
14:59
Український Крим під російською окупацією
ССО взяли під повітряний контроль сухопутний шлях до Криму — постачання пального та техніки РФ ускладнено
14:44
Окупанти
Окупанти заборонили пасажирські перевезення на ключових трасах ТОТ
14:23
Спалах Еболи в Центральній Африці може зрівнятися з рекордними масштабами 2014 року
14:01
OPINION
Кримський тупик: Як вогневий контроль України ламає плани окупантів на півдні
13:47
ДТП у Києві
Водій Mercedes, який скоїв смертельну ДТП в Києві, мав 39 порушень ПДР, більшість — за перевищення швидкості
13:30
Оновлено
Сили оборони вдарили по нафтобазі Кубані, Кронштадту та Маріуполю
Дрони подолали 1000 км: Сили оборони вдарили по нафтобазах РФ, Кронштадту та складу ВМФ під Петербургом
13:22
Шахтар, УПЛ
"Шахтарю" заборонили проводити домашні матчі єврокубків у Кракові
12:34
Сергій Лавров
Лавров заявив, що захист "прав російськомовних" в Україні є необхідною умовою "врегулювання конфлікту"
12:32
Огляд
Україна створила найзахищеніший бронеавтомобіль нового покоління: чим унікальна MAC OWL "Сова"
12:12
На фото: британський актор Ентоні Хед
На 72-му році життя помер британський актор Ентоні Хед — зірка "Баффі" та "Тед Лассо"
12:10
Ексклюзив
дрони ЗСУ
Україні вдається зберігати першість в інноваціях, водночас Росія має іншу перевагу, - експрацівник ЦРУ Гофф
11:47
курс валют
Курс валют на 6 червня: скільки коштують євро та долар
11:28
Володимир Путін в етері "Росія 1"
Оточення Путіна літає на західних приватних джетах попри санкції, — розслідування WSJ
11:01
OPINION
Стратегія цивілізаційного реваншу. Про що сказали Дугін і Малофєєв у Петербурзі
11:00
Оновлено
У румунському порту Констанца вибухнули чотири морські дрони: президент Дан скликав екстрену нараду
10:43
Віктор Єленський
В Україні можуть запровадити альтернативну військову службу, — голова ДЕСС Єленський
10:38
Оновлено
ДТП у Києві
У Києві авто на великій швидкості влетіло в підземний перехід. Серед жертв 12-річний хлопець та двоє поліцейських. Водія затримали
10:26
Україна НАТО
На саміті НАТО в Анкарі члени Альянсу планують надати Україні 70 мільярдів євро, — ЗМІ
10:15
Словаччина Україна
Прем'єр Словаччини закликає говорити з Путіним, МЗС підтримує суверенітет України
09:28
радбез ООН
Радбез ООН збереться на екстрене засідання через недавню масовану атаку РФ в Україні
09:12
Ексклюзив
Карта бойових дій за березень-травень
Карта бойових дій: епічний провал весняного наступу із апогеєм у травні, які перспективи літньої кампанії
09:06
Олег Тягнибок
Командир батальйону 128-ї бригади Олег Тягнибок отримав контузію внаслідок атаки ворожого дрона
09:02
Ексклюзив
Ральф Гофф
Експрацівник ЦРУ Гофф дав прогноз щодо можливого російського літнього наступу
08:57
Кожен п'ятий із затриманих в Україні за співпрацю з Росією у 2025 році є неповнолітнім, — ЗМІ
08:39
Сили оборони, ЗСУ, фронт, Генштаб
За добу на фронті зафіксували 269 боїв, Сили оборони ліквідували 1380 російських загарбників
08:24
У Дніпрі під час затримання поліцейськими чоловік підірвав гранату. Четверо правоохоронців поранено. Порушник загинув
08:17
Атака рф на Запоріжжя 6 червня
Росіяни вночі атакували дронами Запоріжжя, Одещину та Миколаївщину: є поранена, пошкоджено медцентр
08:05
Оновлено
Греція вручила Києву ноту протесту через український морський дрон у її територіальних водах. МЗС України вибачилося
08:01
OPINION
Звір повинен стекти кров'ю. Літня фаза російського наступу буде провальною
08:00
Ексклюзив
трамп путін
РФ намагається використати відносини зі США у власних інтересах, - професор Міхта
07:43
Ексклюзив
Каховська ГЕС
Три роки без Каховського водосховища: унікальне відродження Великого Лугу і тривожні зміни клімату Херсонщини
07:30
Огляд
Михайло Булгаков
Киянин з імперськими поглядами: хто такий Михайло Булгаков і чому в Києві знесли його пам'ятник. Пояснюємо
2026, п'ятниця
5 червня
23:38
Конкурс Благодійна Україна - нагороди
Переможців Національного конкурсу "Благодійна Україна-2025" оголосять 9 червня
Більше новин