OPINION

Логістична криза окупаційних військ: тактичний вимір для ЗСУ

20 червня, 2026 субота
14:01

Після атак українських військ по російській тиловій логістиці наступальні можливості противника суттєво скоротилися. І на окремих ділянках фронту Сили оборони України мають тактичні успіхи

Зміст

Блокада ключових транспортних артерій Криму та глибоководних портів Азовського моря обернулася для окупаційної армії  логістичним колапсом.

Слід зазначити, що ще донедавна Крим був основною логістичною складовою російської окупаційної армії. Йшлося про можливість перекидання особового складу, паливно-мастильних матеріалів, боєкомплектів, важкої бронетехніки з тилових районів Росії у Тамані залізничними поромами в напрямку Запорізької та Херсонської областей через окупований Крим. Плюс Крим використовувався як база накопичення тих самих боєкомплектів і паливно-мастильних матеріалів. Наразі в окупантів такої можливості немає.

Нагадаю, що останній із залізничних поромів, а саме "Славянин", був знищений безпілотниками Головного управління розвідки Міноборони України у квітні 2026 року.

Те, що зараз відбувається, — Сили оборони України відсікають окупований Крим і від материкової України. Удари завдаються як безпосередньо по Чонгарському перешийку, так і по Чонгарському та Армянському мостах. 

Тобто, фактично, йдеться про паралізацію логістики російських окупантів і неможливість використовувати Крим як базу накопичення. 

Причому, зазначу, самі окупанти визнають серйозні логістичні проблеми в моменті передислокації особового складу, боєкомплектів, продовольства, води і, головне, паливно-мастильних матеріалів безпосередньо до лінії зіткнення.

Читайте також: Кримський тупик: Як вогневий контроль України ламає плани окупантів на півдні

Під вогневим контролем опинилася не лише логістична система окупованого Криму, а й портова інфраструктура окупованих Маріуполя та Бердянська. Ці глибоководні порти на Азовському морі активно використовувалися російськими військами як ключові логістичні хаби.

У зв’язку з цим на лінії бойового зіткнення в окупантів серйозні проблеми. Удари Сил оборони України по російській логістиці призвели до того, що окупанти тепер не можуть вести активні бойові дії.

Вони не можуть передислокувати особовий склад, проводити ротації, вивозити поранених, підвозити боєкомплекти, паливно-мастильні матеріали. Без усього цього активна фаза бойових дій окупаційних військ неможлива.

Блокування логістики в тилу противника дає можливість активізувати військові дії українським захисникам. Так, на Запорізькому напрямку Сили оборони мають низку серйозних тактичних успіхів у районі селищ Степногірськ, Приморське, Кам’янське. У районі окупованого Кам’янського українські підрозділи атакують фланги військ РФ, створюючи серйозні проблеми для російського угруповання.

Крім цього, на стику трьох областей — Донецької, Запорізької та Дніпропетровської — за останні тижні Сили оборони України, саме завдяки блокуванню логістики окупантів, зуміли провести успішні рейдові дії та деокупувати до 47 кв. км. Водночас територіальні втрати України за весь травень склали всього лише 14 кв. км.

Як бачимо, поступово Сили оборони України перехоплюють ініціативу на окремих ділянках фронту.

ЗСУ посилили удари по тиловій логістиці окупантів не тільки на південному напрямку, але й на захоплених частинах Донецької, Луганської областей. А також на території Росії — насамперед у Бєлгородській та Курській областях, де розташовані тилові бази паливно-мастильних матеріалів, польові склади боєкомплектів, командно-штабні пункти.

Читайте також: Сили оборони України системно завдають ударів по глибокому тилу російської логістики

І, як наслідок, на Лиманському напрямку фронту за останні кілька днів Сили оборони України досягли серйозних тактичних успіхів. 

Завдяки блокаді російської логістики Сили оборони України провели зачистку Зеленої Долини та Шандриголового. Деокуповано 11,7 кв.км. Плюс, Сили оборони України просунулися на схід від Рай-Олександрівки — це Слов’янський напрямок фронту. І головне, ЗСУ вибили противника з трьох населених пунктів — Дробишеве, Новоселівки та Дерилове (Лиманський напрямок). Як бачимо, захисникам України вдалося досягти серйозних тактичних успіхів завдяки так званому транспортному локдауну противника.

Щобільше, зупинилося подальше просування окупантів на цьому напрямку. А це була одна із найскладніших ділянок фронту для Сил оборони України.

Крім того, внаслідок ударів ЗСУ по логістиці російських військ практично зупинено просування противника в районі села Гришине та міста Родинське на Покровському напрямку.

Окупанти визнають факт, що в районі Гришиного Сили оборони України проводять успішні контрзаходи з метою недопущення розширення російської присутності.

На мій погляд, тактика масштабування ударів по оперативних тилах російських військ може найсерйознішим чином вплинути на подальший хід бойових дій. І країна-окупант буде позбавлена можливості під час переговорів використовувати військову складову для політичного тиску як на американську, так і на українську сторону. А російський диктатор неодноразово заявляв, що контроль окупаційних військ над усією Донецькою областю є основним пунктом російських "мирних пропозицій". І якщо Україна не віддасть цей регіон дипломатичним шляхом, то Росія захопить його військовим. Але, як бачимо, зараз ситуація саме на лінії фронту змінилася найсерйознішим чином.

Спеціально для Еспресо

Про автора. Дмитро Снєгирьов, військовий експерт, співголова ГІ "Права Справа".

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+25.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, субота
20 червня
18:00
OPINION
Міхал Бронятовський
Ті, хто розмахує символами, ризикують бути висміяними
18:00
Оновлено
РФ вдарила КАБами по житловому будинку в Харкові
РФ атакувала регіни України КАБами і дронами: є загиблі та постраждалі, пошкоджено дитсадок і авто Укрпошти
17:43
Огляд
Неймовірний Голмс, тіньові імперії та брудна московська лайка – 5 книг для розумак
17:28
Зеленський відправив орден Білого Орла в ПОльщу
"Україна вдячна Польському народові": Зеленський повідомив, що відправив орден Білого Орла президенту Польщі
17:03
Ормузька протока
Іран заявив про закриття Ормузької протоки нібито через порушення Америкою умов меморандуму. Що кажуть у США
17:01
OPINION
Польща і ордени. Прелюдія до надскладного виборчого року
16:40
ЗСУ, Сили оборони, Генштаб, фронт
Батальйон Darknode повідомив про перші 3 тис. збитих "шахедів", а на фронті від початку доби зафіксували 66 боїв 
16:28
ЗАЕС
ЗАЕС удвадцяте за час війни втратила зовнішнє електропостачання
16:16
Джеймс Берроуз
Помер режисер Джеймс Берроуз, відомий роботою над серіалами "Друзі" та "Теорія великого вибуху"
16:02
Оновлено
пожежа на НПЗ в Омську
Вибухи пролунали за 2 тис. км від України: безпілотники атакували Тюменський НПЗ, міноборони РФ підтвердило удар
16:00
OPINION
Леся Вакулюк
Польща тепер пишеться з маленької літери, як росія?
15:41
У Німеччині на промисловій території стався витік надзвичайно токсичного газу
15:16
Оновлено
Скандальне рішення Навроцького. Реакції в Україні та Польщі
15:15
Ексклюзив
Путін Лукашенко
Дуже малоймовірно, що Білорусь стане активним учасником війни, - генерал Годжес
15:14
OPINION
Тарас Добко
Наша реакція на цю нефортунну ситуацію з орденом має бути реакцією дорослого в кімнаті
15:07
вибух на московському НПЗ
Супутникові знімки вперше показали масштаб руйнувань Московського НПЗ після удару ЗСУ
14:45
Хезбола, Ліван
Після перемир'я через удари по Лівану загинули щонайменше 10 людей. Ізраїль каже, що відповідає на напади "Хезболли"
14:30
Лукойл
Британія без пояснень пом'якшила обмеження "дочці" російського "Лукойлу" в Австрії
14:11
Кавалерський хрест Ордена Заслуг Республіки Польща, вручений Ігорю Жовкві
Заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква відмовився від польської нагороди
13:38
Оновлено
Ростислав Карандєєв
Ексміністру культури Карандєєву повідомили про підозру у справі про виїзд військовозобов'язаних. Він прокоментував
13:29
долар євро валюта обмін
Курс валют на 20 червня: скільки коштує долар та євро в обмінниках
13:21
Оновлено
Дрон, СБС, ЗСУ, Сили оборони, фронт, Генштаб
СБС уразили газосховище Криму, міст через Генічеську протоку та об'єкти РФ на ТОТ. Знищено 1240 окупантів у 234 боях. Підсумки роботи Сил оборони на ранок 20 червня
13:06
Брак ППО: для захисту Московського НПЗ росіяни, ймовірно, привезли додатковий "Панцирь" з фронту, – Defense Express
12:16
Перше фатальне зіткнення пасажирських потягів у Британії за 25 років: загинув машиніст, 89 постраждалих
Перше фатальне зіткнення пасажирських потягів у Британії за 25 років: загинув машиніст, 89 постраждалих
12:07
Magura-V7
Українські дрони експортуватимуть до Японії і Тайваню, - Reuters
11:36
Чемпіонат світу 2026 з футболу, ЧС-2026 з футболу
ЧС-2026. Нідерланди – Швеція та Німеччина – Кот-д'Івуар: розклад матчів і трансляцій на 20-21 червня
11:35
Еммануель Макрон
В Анкориджі Трамп був за крок від угоди про передачу Путіну неокупованих територій України, — Макрон
11:02
Інфографіка
Кубок світу, чемпіонат світу 2026, ЧС-2026
США увірвалися до плейоф, а Туреччина та Гаїті вилетіли з ЧС-2026: який вигляд мають турнірні таблиці після 2-го туру
11:02
OPINION
Навроцький vs Зеленський. А тепер про деякі наші помилки
10:44
Україна Британія
Британія розробляє дешеві далекобійні ракети для України без американських компонентів, — Bloomberg
10:22
Партизани пошкодили електропідстанцію в Таганрозі та зупинили виробництво ударних БПЛА для армії РФ
Партизани пошкодили електропідстанцію в Таганрозі та зупинили виробництво ударних БПЛА для армії РФ
10:01
США - Іран
Посланець Трампа Віткофф і міністр закордонних справ Ірану Арагчі летять до Швейцарії на потенційні переговори, — Axios
10:00
Ексклюзив
Абрамович
Лукас: Абрамович міг пропонувати угоду про демілітаризований Крим в обмін на Донбас
09:52
Від польської нагороди відмовився і Посол України у РП Василь Боднар
09:27
Оновлено
ЧС-2026, чемпіонат світу 2026 з футболу, ФІФА
ЧС-2026: Бразилія розгромила Гаїті та очолила групу, США вийшли у плей-оф, Марокко здолало Шотландію, а Парагвай переміг Туреччину
09:14
Ексклюзив
Трамп на даху
В адміністрації Трампа існує певна плутанина: генерал Годжес про американський контингент в Європі
09:09
Дональд Трамп і Сі Цзіньпін
Трамп знову зібрався до Китаю
08:38
Ексклюзив
Карта бойових дій за 13-20 червня
Карта бойових дій 13-20 червня: ситуація в Костянтинівці повторює Покровськ, але ЗСУ об'єднали кілька контр кампаній
08:32
Кирило Буданов
Буданов відмовився від Золотого офіцерського хреста ордена "За заслуги перед Польщею"
08:20
Ексклюзив
москва червона площа
Росіяни готові терпіти злидні, тому масового повстання проти Путіна не буде, - експерт з безпеки Лукас
Більше новин