Огляд

"Павутина" – кошмар для Кремля: як рік тому українські дрони знищили третину стратегічних бомбардувальників РФ

1 червня, 2026 понедiлок
12:56

Сьогодні, 1 червня, рік тому відбулася одна з найгеніальніших і найзухваліших спецоперацій в історії сучасних воєн, назва якої – "Павутина"

Зміст

Українські FPV-дрони, завезені тисячі кілометрів у глибокий російський тил і заховані в звичайних вантажівках, несподівано атакували стратегічні аеродроми РФ. За один день було уражено понад 40 літаків, серед яких ледь не третина всього парку носіїв крилатих ракет – Ту-95МС, Ту-22М3, А-50 та інші. Вартість збитків – близько 7 мільярдів доларів. Це була не просто атака. Це був урок, який змінив уявлення про сучасну війну та заставив Кремль переосмислити свої можливості. Більше про цю унікальну операцію, нагадає Есперсо. 

Підготовка "Павутини": як дрони перетнули кордон у контейнерах на фурах

Василь Малюк за картою аеродромів та безпілотники, які їх атакували, фото: СБУ

Операцію готували понад півтора року. Служба безпеки України (СБУ) розробила унікальну схему: спочатку дрони (загалом 117 штук спеціально модифікованих FPV-камікадзе з елементами ШІ) контрабандою переправили на територію РФ. Потім їх сховали в модульних дерев’яних будиночках-контейнерах, які встановили на звичайні вантажівки. Водії-фур (російські далекобійники) вважали, що везуть звичайні "каркасні будинки". Насправді, кожен дрон мав бойову частину вагою 1,6 кг спеціального кумулятивного фугасного заряду. Контейнери могли дистанційно відкриватися дахом, щоб дрони могли вилетіти прямо з кузова.

Все було продумано до дрібниць: від маскування під цивільний вантаж до системи керування на тисячі кілометрів. Штучний інтелект "навчали" на 3D-сканах радянських літаків із Полтавського музею авіації, щоб дрони точно били в найвразливіші місця – паливні баки. Це була логістична операція світового рівня про яку знали лише одиниці, щоб не сталося витоку інформації. 

Чому операцію перенесли: "запій" російських водіїв і травневі свята

Спочатку "Павутину" планували провести ще до 9 травня – до Дня перемоги в РФ. Але... росіяни традиційно "відзначили" Великдень та травневі свята так, що частина водіїв фур просто "зайшла в запій". Як пізніше з гумором розповів вже колишній голова СБУ Василь Малюк, "вони сильно зловживали спиртними напоями", і місяць фактично "випав". На дзвінки не відповідали і фури не рухалися. Операцію довелося відкласти на початок червня. 

Особливо принизливим для російських спецслужб стало те, що для операції "Павутина" СБУ створила у Росії підприємство під прикриттям поряд із місцевим ФСБ. 

День, коли загорілися російські бомбардувальники

1 червня все спрацювало як годинник. Вантажівки припаркувалися біля аеродромів Оленья (Мурманська область), Бєлая (Іркутська область, Сибір), Дягілєво (Рязанська) та Іваново (Івановська). Понад сотня дронів одночасно вилетіли з контейнерів і вдарили по цілях.

За даними СБУ, уражено 41 літак: щонайменше 8 Ту-95МС, 7–12 Ту-22М3, 2 А-50, Ан-12 та інші. Це приблизно 34% усіх стратегічних носіїв крилатих ракет РФ. Супутникові знімки та відео СБУ підтвердили масштабні пожежі – деякі літаки горіли разом із ракетами на борту. Один контейнер (для аеродрому Українка в Амурській області) все ж не спрацював. Під час транспортування вантажівка загорілася, один з дронів детонував, а водій загинув при спробі загасити вогонь. Але решта чотирьох ударів пройшли ідеально.

Росіяни були в шоці. Дим над аеродромами, паніка серед персоналу, а дрони спокійно робили свою справу без жодного перехоплення. Пізніше, всі водії були затримані ФСБ, але вони нічого не могли сказати, бо просто робили свою роботу. 

Зауважимо, хоча Україна заявила про ураження 41 російського літака, незалежні оцінки виявилися дещо обережнішими. За даними НАТО, пошкодження дійсно отримали щонайменше 40 літаків, та лише 10–13 із них були знищені безповоротно. Однак головне навіть не в цифрах. Багато уражених Ту-95, Ту-22М3 та А-50 належать до типів літаків, які Росія вже не виробляє. Тому навіть машини, що вижили після атаки, можуть роками чекати на ремонт або розбирання на запчастини. У результаті "Павутина" стала не просто разовим ударом по російській авіації, а довгостроковою проблемою для Кремля, який втратив частину свого найціннішого повітряного ресурсу.

Унікальна операція, яку тепер вивчає увесь світ

"Павутина" увійшла в підручники сучасної війни, а медіа зі всього світу написали про це, називаючи операцію "атакою року" та російським "Перл-Гарбором" епохи безпілотників.

Читайте також: Унікальна "Павутина" СБУ: як міжнародні ЗМІ оцінили масштабний удар по стратегічній авіації Росії

Розвідки світу були в захваті: вперше дешеві FPV-дрони, завезені всередину країни-агресора, знищили стратегічну авіацію вартістю мільярди. США навіть провели навчання "Операція Чистий горизонт" на базі Еглін у Флориді, де відтворили український сценарій. Це показало головну вразливість сучасної війни: дорогі бомбардувальники та бази в "глибокому тилу" більше не в безпеці від рою дешевих дронів. Експерти також відзначали, що українці переписали правила пов’язані з ядерною тріадою, яка вважалася найбільш захищеною, а виявилося, що це далеко від правди.

Операція також довела, що асиметрична війна працює. Україна не має авіації стратегічного рівня, але може знищувати чужу – руками інженерів і операторів за тисячі кілометрів.

Фактично Україна показала, що рій дешевих дронів вартістю кілька тисяч доларів може знищувати стратегічну техніку вартістю сотні мільйонів доларів за одиницю. Для порівняння: один Ту-95 коштує 100 млн, А-50 – ще більше, понад 300 млн доларів, натомість один FPV-дрон – 500-2000 доларів. Під час операції застосували близько 117 дронів, тобто близько 60 тис. доларів.

Як "Павутина" вплинула на переговори і фронт

Операція "Павутина"

операція "Павутина", фото: СБУ

Не менш важливим був політичний ефект. Операція відбулася саме тоді, коли між Україною та Росією поновлювалися дипломатичні контакти і тривали чергові раунди переговорів. До цього російська сторона демонструвала впевненість, що має стратегічну перевагу і може диктувати умови.

А потім – раптові вибухи на аеродромах. "Павутина" стала холодним душем для Кремля. Бо виявилося, Україна теж може завдавати болючих ударів у тилу. Це зміцнило позиції Києва на переговорах і показало, що диктувати умови може не лише Москва.

Ще одним важливим наслідком "Павутини" стала фактична втеча російської стратегічної авіації на Далекий Схід. Після удару супутникові знімки зафіксували, що десятки Ту-95, Ту-22М3 і Ту-160 залишили свої звичні бази та були перебазовані на аеродроми біля Тихого океану й навіть поблизу китайського кордону. Частину літаків відправили на Чукотку та Камчатку – майже на іншому кінці Євразії. Росія вперше за час війни була змушена визнати, що навіть тисячі кілометрів від фронту більше не гарантують безпеки її стратегічній авіації.

Так, Росія не припинила використання стратегічних бомбардувальників у війні, але їхня експлуатація стала менш зручною. Деякі експерти зазначали, що переліт Ту-95 із таких далеких баз до районів пуску крилатих ракет може займати понад 20 годин, що збільшує навантаження на літаки, витрати пального та потребу в обслуговуванні. 

Сьогодні ефект досі триває. Українські дрони все активніше контролюють логістичні коридори на окупованих територіях: знищують склади, ешелони, ППО. Вони нівелюють російську перевагу в техніці, роблячи логістику ворога вразливою. Дешеві FPV-камікадзе стають головною зброєю асиметричної війни – і "Павутина", наразі, була її чи не найгучнішим акордом.

Як зауважив в етері Еспресо та Slawa.TV військовий експерт та речник Української добровольчої армії Сергій Братчук, українська логістична "павутина" розповсюджується вже від Криму до Луганщини і це "має змінити характер війни".

"На сьогодні, якщо ми говоримо про удари по ворожій логістиці та взяття під вогневий контроль вогневих маршрутів, то йдеться більше про сухопутний коридор на півдні - траса Джанкой - Таганрог. Нині можемо констатувати, що не лише на Луганщині, а і на Харківщині, логістичні шляхи противника беруться під контроль, і фактично взяті. Основні ворожі маршрути сьогодні перебувають під пильним оком наших військових. Зокрема, ми говоримо про Третій армійський корпус, коли йдеться про Луганщину - Старобільськ, Алчевськ та інші логістичні шляхи, які на сьогодні ворог намагається оминати й шукати альтернативу", - відзначив експерт.  

Ба більше, як пише Bloomberg, РФ залишитися без пального через рекордні удари України по нафтопереробних заводах. Лише у травні Україна завдала щонайменше три десятки далекобійних ударів по російських нафтових об'єктах – найбільше за будь-який місяць із початку повномасштабного вторгнення. Росіян вже говорять про обмеження експорту дизельного та авіаційного палива. Зокрема, Кремль запровадив тимчасову заборону на експорт авіагазу до 30 листопада 2026 року.

Тож минув рік, а "Павутина" все ще тримає Росію в напрузі. Бо те, що сплели українські спецслужби тоді, наші військові продовжують плести ще міцніше своїми далекобійними ударами.

Читайте також: "Вкладається в логіку нашої готовності": Селезньов про створення кругової оборони навколо міст

Теги:
Читайте також:
Київ
+27.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, вiвторок
14 липня
14:01
OPINION
Прізвище прем'єра знову не матиме значення
13:43
Верховна Рада, ВР
Верховна Рада підтримала продовження воєнного стану до 31 жовтня
13:38
валюта
Курс валют на 14 липня: гривня слабшає щодо євро та долара
13:32
Юлія Свириденко
Свириденко відмовилась стати послом в США, – ЗМІ
13:28
Болгарія
Премʼєр Болгарії Радев оголосив про вихід країни з Коаліції охочих
13:26
Оновлено
Володимир Зеленський та Михайло Федоров
Новий уряд для Зеленського: чи справді вся перестановка через Федорова і хто може стати новим міністром оборони
13:11
Ярослав Железняк
Железняк назвав причини зміни уряду та підтримав кандидатуру Корецького на посаду прем'єра
13:05
Азовська Чорнобаївка
СБС вполювали ще 11 суден тіньового флоту РФ та майже паралізували нафтопервалку в Азовському морі
13:04
Україна ЄС
Україна та ЄС відкрили 6 кластер переговорів про вступ
12:56
Оля Полякова
Оля Полякова на засіданні слідчої комісії ВР із захисту прав українців під час війни поскаржилася на недопуск до Нацвідбору на Євробачення
12:33
Дональд Туск
"Забезпечать реальні гарантії безпеки для України": Туск анонсував навчання військ Коаліції охочих у Польщі
12:21
Оновлено
Наслідки атаки на НПЗ. Башкортостан, РФ
Сили оборони вразили один з найбільших нафтохімічних комплексів "Газпрому" у Башкортостані та НПЗ у Краснодарському краї
12:19
центри для біженців Польща
Єврокомісія готує зміни до тимчасового захисту українців: військовозобов'язаним можуть обмежити в'їзд до ЄС
12:10
видобуток нафти, нафта
ЄС готує масштабну електрифікацію для зменшення залежності від нафти й газу на тлі війни з Іраном
11:55
Огляд
Останній захисник козацької автономії: 304 роки від смерті гетьмана Івана Скоропадського
11:51
Ексклюзив
Україна ЄС
Українці збережуть право просити притулок у ЄС, - аналітик Кнаус
11:28
Дональд Трамп
Трамп заявив, що союзники винні США "відшкодування" за захист Ормузької протоки
11:09
Ексклюзив
санкції проти Росії
21-й пакет санкцій ЄС стане болючим ударом для Росії, - Висоцька
11:04
літо
Наталка Діденко розповіла, коли до України повернеться "справжня літня погода"
11:00
OPINION
Зміна уряду: за прізвищами знову забувається зміст
10:43
Інфографіка
Кіліан Мбаппе та Ламін Ямаль
Франція - Іспанія: де та коли дивитися півфінал ЧС-2026 з футболу
10:35
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп може застосувати до РФ підхід "поганого і хорошого поліцейського", - політолог Ференс
10:24
Сенат США
Сестра покійного сенатора Грема тимчасово займе його місце в Сенаті США
09:53
Ексклюзив
Cистема ППО Patriot
Шляхи посилення ППО шукають, але зима буде дуже складною, - офіцер ЗСУ
09:32
Наслідки атаки РФ 14.07.2026. Дніпровщина
Росіяни завдали ударів по Україні: на Дніпровщині та Херсонщині загинули люди, на Чернігівщині є поранені
09:18
Андрей Бабіш
У Чехії заявили, що не відправлятимуть військових до України після ймовірного припинення вогню
09:14
Ексклюзив
Часта зміна міністрів оборони шкодить державі, - політолог Леонов
08:59
ЄвропейськийСоюз, ЄС, Европарламент
В ЄС ввели санкції проти причетних до катування українських полонених
08:50
Ексклюзив
Віталій Портников
Портников: Головна стратегія Путіна - "пересидіти"
08:34
Анонс
Діалоги про Україну: у Львові стартує новий дискусійний проєкт
08:31
Оновлено
У Fire Point показали українську антибалістику, на фронті 244 бої, а РФ втратила ще 1120 військових. Підсумки роботи Сил оборони на ранок 14 липня
08:25
Рубіо
У Трампа заявили, що збираються "демонтувати" Міжнародний кримінальний суд
08:20
Ексклюзив
Карта бойових дій за 16-22 травня
На Олександрівський напрямок росіяни підтягують резерви з окупованої Донеччини, - 37 ОБрМП
08:00
OPINION
Робота над усвідомленням власної історії дуже потрібна Польщі
07:33
Ормузька протока
Іран вдарив по нафтовим танкерам в Ормузькій протоці: поранено двох українців, - Reuters
07:21
Київ. Наслідки атаки РФ 14.07.2026
РФ уночі атакувала Київ балістикою: у кількох районах міста спалахнули пожежі
2026, понедiлок
13 липня
23:02
Сенатор Грем у Києві
Трамп підтримав пакет "пекельних санкцій" проти РФ, який просував сенатор Грем, - CNN
22:52
Ексклюзив
Ліндсі Грем
Смерть Ліндсі Грема шокувала Вашингтон: у США закликають розслідувати всі обставини та ухвалити його законопроєкт про санкції проти РФ, - Ульяновська
22:50
Оновлено
Дональд Трамп
США беруть під контроль Ормузьку протоку. Трамп офіційно повідомив Конгрес про відновлення війни в Ірані
22:42
Фрідріх Мерц
"Настав час сісти за стіл переговорів": Мерц закликав скористатися успіхами України у війні з РФ
Більше новин