
Радар великого радіуса дії за $100 млн: що таке російська РЛС "Небо", яку регулярно нищать українські військові
Радіолокаційні станції (РЛС) є критично важливими для російських окупаційних військ в Україні. Вони потрібні для контролю повітряного простору, виявлення українських ударних засобів і наведення засобів ППО. Також завдяки радарам коригують вогонь артилерії та проводять розвідку місцевості. Саме тому Сили оборони регулярно завдають ударів по РЛС, як от по системах "Небо"
Що таке РЛС "Небо" і якими вони бувають
"Небо" – це сімейство російських радіолокаційних станцій метрового діапазону хвиль. Розробку РЛС 55Ж6 "Небо" розпочали ще в СРСР у 1986 році, а завершили вже після розпаду Радянського Союзу – в 1992-му. Перша серійна радіолокаційна система була випущена у 1995 році.
"Перший представник родини – радар 55Ж6 "Небо" – забезпечує виявлення цілі типу "винищувач" на відстані до 400 км. Але це – на висоті 20 км. Якщо ціль знижується до 500 м, дальність виявлення падає до 65 км", – описує цю РЛС у статті для порталу "Мілітарний" військовий історик Андрій Харук.
Розробка радарів РЛС "Небо" йшла за двома основними напрямки – системи для військ протиповітряної оборони та системи для сухопутних військ. Ці дві гілки розвитку відрізняються між собою ступенем цифровізації, чутливості та стійкості до завад, пише Defense Express.
У варіанті ППО антенна система складніша, можливості станції ширші, а час монтажу та демонтажу значно більший. Йдеться про такі системи як "Небо" 55Ж6, "Небо-У", "Небо-УМ", "Небо-Т".
Для сухопутних військ розробляли менші й простіші антени. Це трохи знижує показники РЛС, але вони мобільніші і мають менший час розгортання/згортання. Це такі РЛС як "Небо-СВ", "Небо-СВУ", "Небо-М".
Окрім Росії, "Небо-СВУ" є також на озброєнні в Ірані.
uk.wikipedia.org
Що таке РЛС "Небо-У"
"Небо-У" 55Ж6У – це модернізація першої версії 55Ж6. Прототип був виготовлений ще в 1995 році, але міноборони Росії ця РЛС постачається з 2006 року. У 2006-2011 р.р. було виготовлено 17 станцій.
"У станції застосована хрестоподібна фазована антенна решітка, горизонтальна частина якої є антеною віддалеміра, а вертикальна – антеною висотоміра. Під час модернізації було збільшено зону визначення висоти та підвищено точність вимірювання координат, підвищено захищеність від активних завад? підвищено інформативність системи контролю", – описує систему "Мілітарний".
Для транспортування "Неба-У" потрібні три напівпричепи, в яких перевозять антену, апаратну кабіну, дизель-генератор і виносний пункт управління, що може розташовуватися до 1 км від антени. Сама антена має висоту 43 метри.
У РФ заявляють, що станція здатна знаходити та супроводжувати цілі як аеродинамічні (літаки, вертольоти, крилаті ракети тощо), так і балістичні (бойові блоки ракет). Також "Небо-У" визначає державну приналежність об'єктів і передає інформацію на командний пункт або зенітним комплексам. Виробники заявляють, що система має можливість пеленгувати джерела перешкод і визначати їх місце розташування.
У офіційних характеристиках РЛС "Небо-У" фігурує дальність дії у 700 км. Однак йдеться про максимальний радіус виявлення великих цілей на кшталт пасажирських літаків. Винищувач цей радар бачить на відстані до 400 км, якщо йдеться про висоту 20 км. Чим нижчою є висота, тим меншою дальність дії "Неба-У". Так винищувач, що летить на висоті 3 км радар може засікти лише на відстані до 170 км, а якщо висота 500 м – тільки 65 км.
"Тобто стверджувати, що «Небо-У» контролює повітряний простір над усією Україною – це, звичайно, перебільшення. Але дошкуляти нашій бойовій авіації у прифронтовій смузі цей радар може досить серйозно", – пише Харук.
ЗСУ проти "Неба-У"
РЛС "Небо-У" була знищена 18-го січня 2025 р. й належала одному з підрозділів 90-ї зенітної ракетної бригади 49-ї ОА (в/ч 54821, Краснодарський край), фото: mil.in.ua
Відомі щонайменше два випадки, коли Сили оборони атакували РЛС "Небо-У". У вересні 2023 року спецпризначенці Центру спецоперацій "А" СБУ безпілотниками уразили апаратну машину, головну антену та машину керування системи на території Курської області.
Ще одне "Небо-У" спецслужбовці Служби безпеки України віднайшли на території Брянщини у квітні 2024 року.
"РЛС вартістю 100 млн доларів уразили сімома дронами-камікадзе літакового типу. Джерела Служби Безпеки підтвердили, що комплекс "Небо-У" більше не працює і "ймовірно перетворився на друшляк", – писало Радіо Свобода з посиланням на джерело в СБУ.
Крім того, 20 листопада 2023 українські військові уразили дві ворожі радіолокаційні станції у Курській області, серед яких – попередник "Неба-У" РЛС Небо-55Ж6. Ці радіолокаційні станції, використовувалися РФ для моніторингу повітряного простору над Україною. Кадри від українських розвідників показали, як дрони вночі завдавали ударів по РЛС, скидаючи на них вибухові боєприпаси.
Що таке "Небо-СВУ"
Якщо говорити про станції для ППО сухопутних військ, то радар "Небо-СВ", створений на базі 55Ж6, має менші розміри антени і скромніші характеристики щодо дальності. Але головною його ознакою є те, що він працює не з трьома, а лише з двома координатами – визначає напрям і відстань, але не висоту цілі.
Трикоординатною зробили вже наступну версію РЛС 1Л119 "Небо-СВУ", що його російські агресори також широко використовують. Вона призначена для контролю повітряного простору, виявлення, визначення координат та супроводу повітряних цілей – літаків стратегічної та тактичної авіації, а також малопомітних цілей.
uk.wikipedia.org
"Радіолокаційна система "Небо-СВУ" має активну твердотільну антенну решітку з приймально-передавальним модулем у кожному випромінювальному елементі, аналого-цифровим перетворенням ехосигналів у кожному рядку та можливістю програмного управління променем діаграми спрямованості у вертикальній площині для супроводження балістичних цілей", – пише "Мілітарний".
"Небо-СВУ" постачається до російської армії з 2017 року. Заявлено, що вона має високу прохідність та може бути розгорнута на непідготовлених позиціях. Для РЛС задекларована повністю цифрова обробка сигналів та висока стійкість до завад, а також здатність зафіксувати малопомітний літальний апарат із ефективною площею розсіювання на рівні 0,1 м² на дальності 100 км, описує РЛС видання Defense Express.
У матеріалі йдеться, що коли у РФ розповідають про характеристики РЛС "Небо-СВУ", то постійно говорять, що вона виявляє "стелси", але мовчать з якою точністю, а про похибки виявлення цілей взагалі намагаються не згадувати.
"У РФ активно вихваляються тим, що дальність виявлення цілей у "Небо-СВУ" складає до 360 км це відносно цілей, які знаходяться на висоті 20 км. У випадку їх висоти у 10 км дальність, як зазначається у її публічних характеристиках, падає до 270 км, а для об'єктів на висоті 500 метрів - лише 60 км. Також росіяни хоч і дуже люблять згадувати про можливість метрового діапазону виявляти літаки типу "стелс", що пов'язано із довжиною хвилі, яка співставна з розміром літального апарату, але не згадують, що точність РЛС у такому діапазоні доволі мала", – пише Defense Express.
Точність вимірювання координат по дальності складає бл. 100 метрів, по азимуту бл. 0,3 градуса, а щодо висоти – аж 1,5 градуса. Через таку значну похибку видання називає трикоординатність "Небо-СВУ" доволі умовною.
Технічні характеристики РЛС "Небо-СВУ"
uk.wikipedia.org
- Дальність виявлення цілі типу винищувач на висоті 20 км – 380 км,
- Дальність виявлення цілі типу винищувач на висоті 10 км – 270 км,
- Дальність виявлення цілі типу винищувач на висоті 500 м – 65 км,
- Час розгортання – до 30 хв,
- Обслуга – 4 особи,
- Ефективна площа розсіювання цілі – 0,1 м² на дальності 100 км,
- Похибка по дальності – 100 м,
- Похибка по азимуту – від 0,3° до 2° (на відстані 360 км),
- Похибка по висоті – 1,5°
- Кількість цілей, які можливо одночасно супроводжувати – 100,
- Оновлення даних – раз на 5-20 сек.,
- Час напрацювання на відмову – 600 год.
"Небо-СВУ" в Україні
9 квітня 2023 року в соцмережах було опубліковане відео зі знищеною російською РЛС "Небо-СВУ". На ньому видно потрощені антену і кабіну керування.
Улітку 2024 року ще одну систему такого типу було уражено в Запорізькій області. Російський комплекс був вражений на відстані 70 км від фронту, він міг контролювати повітряний простір на сотні кілометрів. Спочатку радар знайшов український БпЛА Shark, що скорегував ракету так, щоб уламкова бойова частина потрапила точно в ціль. За інформацією журналістів, уразили радіолокаційну станцію боєприпасом M30A1, відстріляним із HIMARS.
Найсвіжіший епізод протистояння Сил оборони радарам "Небо-СВУ" датований січнем 2025 року, коли таку станцію було знищено на тимчасово окупованій частині Херсонської області. Для атаки на 1Л119 "Небо-СBУ" було залучено три ударні безпілотники. Атакована російська радіолокаційна станція відновленню не підлягає.
Що відомо про радар "Небо-М"
55Ж6М "Небo-М" – це мобільний радіолокаційний комплекс виявлення аеродинамічних і балістичних цілей на середніх і великих висотах. Комплекс визначає три координати цілей. Росіяни переконують, нібито "Небo-М" здатний виявляти малорозмірні цілі та об’єкти, збудовані з використанням технологій малої помітності. Начебто радіолокаційна система може виявляти літаки 5-го покоління, як-от F-22 та F-35.
Окрім радару метрового діапазону РЛМ-М, тут також використовують решітки РЛМ-Д та РЛМ-С – решітки дециметрового і сантиметрового діапазону. Кожна з них розміщена на окремому автомобільному шасі.
Росіяни розпочали серійне виробництво РЛС "Небо-М" в 2012 році. У 2017-му такі системи почали отримувати частини ППО за Уралом та в Арктиці.
"Рашисти стверджують, що їх РЛС "Небо-М" може виявляти балістичні цілі на дистанції аж до 600 км, та одночасно супроводжувати 200 "трас". Для розгортання такої станції потрібно начебто лише 15 хвилин, а строк напрацювання до першої відмови складає начебто аж 1000 годин", – пише Defense Express.
Видання наголошує, що "окупанти аж настільки перелякались із перспективи можливої появи ракет ATACAMS в ЗСУ", що перекинули свої рідкісні РЛС із позицій за Уралом та в Арктиці в Україну.
"РЛС «Небо-М» є дуже складним об'єктом для ураження, що працює у стелс-режимі, скануючи горизонт у пошуках повітряних об’єктів. За наявною інформацією, в противника залишилося лише 10 працюючих систем цього типу, вартість кожної з яких оцінюється у понад 100 мільйонів доларів США", – писали про цю систему на сторінці Генерального штабу ЗСУ.
Протидія РЛС "Небо-М"
Перше повідомлення про знищення системи 55Ж6М "Небo-М" датоване літом 2022 року. Про нього повідомляли в оперативному командуванні "Південь".
У грудні 2023 року безпілотники Служби безпеки України уразили радіолокаційну систему "Небо-М" на території тимчасово окупованого Криму. Навесні 2024 року РЛС "Небо-М" був уражений внаслідок ракетного удару по аеродрому біля окупованого Луганська. Збройні сили України застосували тактичні балістичні ракетами ATACMS з касетною бойовою частиною.
Ще одного успішного удару балістичними ракетами ATACAMS по російській РЛС "Небо-М" Збройні сили України завдали в жовтні 2024 року. Успішного удару по російській радіолокаційній станції завдали трьома балістичними ракетами ATACAMS. Вартість однієї ракети MGM-140A перевищує $1,5 млн, але зважаючи на вартість "Неба" (100 млн доларів), операція була вкрай успішною не лише у військовому, але і в фінансовому аспекті.
За інформацією Генштабу ЗСУ, станом на осінь в противника залишилося лише 10 працюючих систем цього типу. У відомстві зазначили, що знищення "Неба-М" створить сприятливий "повітряний коридор" для ефективного використання крилатих ракет Storm Shadow і SCALP-EG.
"Цих десятьох станцій їм вкрай не вистачає. Зараз ми бачимо абсолютно діряву російську систему протиповітряної та протиракетної оборони, тоді як наші безпілотні системи можуть безперешкодно літати до Москви, і далі між Москвою і Петербургом, вражаючи дуже цінні для росіян об’єкти", – зазначив в етері телеканалу "Еспресо" військовослужбовець ЗСУ, експерт з питань національної безпеки Іван Варченко.
За його словами, завдання подібних РЛС – раннє виявлення будь-яких повітряних об’єктів, які можуть завдати шкоди Росії.
"З кожним таким враженням українці здобувають майстерність щодо пошуку подібних об’єктів і високоточного їх знищення. Це дає більше можливостей для українських повітряних систем знищувати та виявляти ворога", – додав військовий.



- Актуальне
- Важливе







