
Спецтрибунал для посадовців РФ: за що та як судитимуть тих, хто почав вторгнення в Україну
Сьогодні, 14 травня, Комітет міністрів Ради Європи схвалив ініціативу щодо створення Спеціального трибуналу для притягнення до відповідальності за злочин агресії, вчинений під час війни Росії проти України
Еспресо розповість, яким чином функціонуватиме Спецтрибунал у Гаазі та на які вироки слід очікувати.
Створення юридичного механізму і покарання для "трійки"
Отже, 14 травня 39 країн, серед яких представники Ради Європи та G7, розпочали процес створення Спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії проти України. В межах цього міністри доручили генеральному секретарю Алену Берсе очолити ініціативу, уклавши угоду про це з Україною.
"Міністри привітали поточні зусилля, спрямовані на досягнення угоди щодо створення Комісії з розгляду претензій для України, можливо, під егідою Ради Європи, та підтвердили свою рішучість забезпечити повернення українських дітей, незаконно депортованих або примусово переміщених Росією", – йдеться в заяві на ресурсах Ради Європи.
Однак слід розуміти, що наразі не йдеться ні про вироки, ні навіть розслідування. Як пояснював в етері Еспресо виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко, тільки розпочато процес документального оформлення його створення.
Відтак після сьогоднішнього схвалення міністрами РЄ має відбутися ратифікація державами, які долучатимуться до цієї розширеної часткової угоди.
"Цей трибунал передбачатиме індивідуальну кримінальну відповідальність, як і МКС, але виключно за злочин агресії. Планується, що спецтрибунал буде переслідувати до 20 вищих посадових осіб РФ. Тобто це така структура, яка чимось нам нагадуватиме Нюрнберзький трибунал. Важливо, щоб цей процес відбувався відповідно до встановлених правил", – пояснив виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини.
Що ж до того, яким чином та чим він керуватиметься, то йдеться про Статут Спеціального трибуналу і міжнародне право. У разі ж необхідності можуть задіювати і українське право, а також практику міжнародних трибуналів для Руанди та Югославії.
Як вже зазначав Олександр Павліченко, Спецтрибунал розглядатиме справи близько 20 вищих посадових осіб РФ. Однак, перш за все, йтиметься про суд над так званою трійкою – диктатором Володимиром Путіним, прем’єр-міністром Михайлом Мішустіним і міністром закордонних справ Сергієм Лавровим.
Російський диктатор Володимир Путін, скріншот: YouTube
Що цікаво, правосуддя інституції може зачепити й білоруського диктатора Олександра Лукашенка, який дозволив російським військам здійснити вторгнення в Україну зі своїх територій, а також північнокорейського Кім Чен Ина за підсилення армії РФ військовими зі своєї країни.
Суди, як мінімум над "трійкою", відбудуться лише після зміщення посадовців з займаних ними місць. Однак розслідування проводитимуть до цього.
Натомість у випадках інших посадовців судові процеси відбуватимуться in absentia – за їхньої відсутності. Відтак і вироки у цьому випадку можна очікувати набагато раніше. Додамо, що за таким принципом в Україні наразі судять більшість воєнних злочинців та колаборантів.
За різними оцінками Спеціальний трибунал може розпочати роботу у 2026 році. Як пояснив Генсек Ради Європи Ален Берсе, для забезпечення його функціонування необхідне фінансування.
"Правосуддя також потребує ресурсів. Має бути забезпечене фінансування, і має бути надана необхідна підтримка для функціонування майбутнього трибуналу.Цей спеціальний трибунал може допомогти сформувати майбутнє України для наступних поколінь», – зазначив Берсе.
Рада Європи, фото: Рада Європи
Займатимуться цим країни, які підписали угоду про співробітництво з Трибуналом і ратифікувала її. Важливо, що затвердження цих угод також означатиме, що країна-підписант зобов’язана видати Спецтрибуналу підозрюваного.
Також додамо, що серед країн, які підписали декларацію про заснування спецтрибуналу, не було США, хоча вона й брала активну участь у процесі. "Призупинення участі США в процесі створення трибуналу було однією з приблизно дюжини важливих поступок, які адміністрація США зробила Володимиру Путіну", – розповів кореспондентці DW глава МЗС Польщі Радослав Сікорський, який був одним із підписантів декларації у Львові.
Хто та як судитиме російських злочинців
Для початку, суддів та прокурорів обиратимуть демократичним шляхом, тобто голосуванням, яке здійснюватиме комітет від країн-засновниць Спецтрибуналу. А от кандидатів на ці посади висуватимуть усі його охочі члени.
Отже, визначили суддів та обвинувачів. А які ж справи вони розглядатимуть? Передачею усіх матеріалів займеться Генеральний прокурор України. До цього нагадаємо, що з початком повномасштабного вторгнення Росії Офіс ГП відкрив магістральну справу "24 лютого". Наразі у ній є 735 підозрюваних.
Окрім того, допомогою Генпрокурору займеться Міжнародний центр з переслідування за злочин агресії проти України (ICPA), який розпочав роботу у липні 2023 року на базі Євроюсту (Агенції ЄС з питань кримінальної юстиції). Ця установа документує російські злочини від 2014 року.
На Великдень РФ ударила по Харкову та області, фото: Нацполіція
Покарання для підсудних Трибуналу передбачене у вигляді до 30 років ув’язнення або довічне. Також судді можуть призначити конфіскацію особистих ресурсів, які перебувають за межами Росії, та штраф, розмір якого визначатимуть під час розгляду справи.
Важливим аспектом є різниця між юрисдикцією Міжнародного кримінального суду та Спецтрибуналу. Останній зможе розглядати лише злочини агресії, тобто пов’язані з організацією та реалізацією нападу на суверенну державу. Водночас МКС займеться геноцидом, воєнними злочинами та злочинами проти людяності.
Підсумовуючи, наразі невідомо, коли саме розпочнуться судові процеси у Гаазі, а тим більше коли українці зможуть почути вироки для росіян, які ініціювали повномасштабне вторгнення, анексували Крим та вчиняли сотні інших злочинів.
Для довідки, за заявою прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, від початку повномасштабної війни росіяни знищили або пошкодили понад 218 тисяч об’єктів цивільної інфраструктури: житлові будинки, школи, лікарні, церкви. Також путінський режим убив 616 і поранив понад 1800 дітей. Ще понад 19 тисяч дітей депортував на російську територію. Україна зафіксувала понад 167 тисяч злочинів агресії та воєнних злочинів Росії.
І за усе ці жахи українського народу покарання повинна понести не лише російська "трійка", а й кожен причетний – від солдата, який тиснув на курок, до генерала, який віддав на це наказ.
- Раніше у Львові в День Європи дали старт запуску спецтрибуналу з розслідування злочинів РФ проти України.
- Актуальне
- Важливе









