США та Німеччина досягли домовленості по будівництву "Північного потоку-2", - WSJ

За інформацією журналістів, новину про домовленості США та Німеччини щодо "Північного потоку-2" офіційно оголосять в найближчі дні

Про це заявляє Wall Street Journal з посиланням на джерела у Вашингтоні та Берліні.

За даними видання, адміністрація президента США Джо Байдена "фактично відмовиться" від опору в запуску "Північного потоку-2".

В обмін на це Німеччина погодиться допомагати Україні в енергетичних проєктах і дипломатії.

За даними видання, угода між США і Німеччиною складається з чотирьох пунктів.

Згідно з одним із пунктів, Німеччина та США інвестують $50 млн в українську інфраструктуру відновлюваної енергетики та суміжні галузі. Також ФРН підтримає переговори в сфері енергетики в рамках Центральноєвропейського дипломатичного форуму "Ініціатива трьох морів".

При цьому США збережуть право в майбутньому вводити санкції проти трубопроводів в разі дій Росії з енергетичного примусу третіх країн.

Відзначається, що Німеччина відхилила вимогу США включити в правила експлуатації газопроводу опцію вимкнення. Це дозволило б Берліну припиняти поставки газу в разі агресивних дій Росії проти своїх сусідів. Замість цього Німеччина не відмовилася від введення в майбутньому санкцій проти енергосектора РФ, заявили джерела WSJ.

Читайте також: Білий Дім неофіційно закликав Україну відмовитись від критики "Північного потоку-2", - ЗМІ

Офіційні особи розповіли журналістам, що Байден продовжує виступати проти трубопроводу і розглядає його як крок Росії щодо розширення свого впливу на інші країни. При цьому Байден вважає об'єднану групу країн-союзників найбільш ефективним способом протидії Москві, пише видання.

Оголошення про угоду відклали, щоб "не затьмарити" прощальний візит канцлера Німеччини Ангели Меркель в Білий Дім, додали співрозмовники видання. Один з них заявив, що про угоду оголосять найближчими днями, інший - що вже сьогодні.

За даними Bloomberg, проєкт угоди передбачав просування США і ФРН інвестицій в розмірі $1 млрд в "Зелений фонд" для України. Це мало б допомогти Україні перейти на більш чисті джерела енергії. Відзначається, що спочатку ФРН зобов'язалася вкласти в фонд $175 млн.

Також Німеччина призначить спеціального посланника - з фінансуванням у розмірі $70 млн - для підтримки енергетичних проектів Німеччини і України.

Крім того, угода зобов'яже Німеччину сприяти продовженню договору між Україною і Росією про транзит газу до 2034 року. Ці переговори повинні початися до 1 вересня.

Читайте також: "РФ не повинна використовувати ресурси як зброю": Байден на переговорах з Меркель висловився щодо "Північного потоку-2"

Відзначається, що Німеччина зможе самостійно вводити санкції проти Росії, якщо вона буде використовувати енергетику як зброю або агресивно діяти проти України. Санкції можуть включати обмеження експорту російських енергоносіїв. Анонімний топ-чиновник в США заявив, що формулювання в угоді - двозначні. Це нібито зроблено спеціально, щоб не давати Росії готовий план дій країн на її агресивну поведінку.

Сенатор США і головний республіканець в Комітеті з міжнародних відносин Джим Ріш заявив, що угода "повна обіцянок і запевнень, але мало що пропонує в плані значущих заходів щодо усунення основних загроз нацбезпеки союзникам і інтересам США".