Стулити пельку малоросу. Чому вишиванку, мову і “Плине кача” треба поважати кожному?

Марина Данилюк-Ярмолаєва
30 червня, 2021 середа
11:48

Якихось десять років тому бути безродним космополітом, який шукає високочолої культури в Пітері чи Москві, було дуже модним

Куди там “сільській українській культурі”! То нічого, що міфотворчістю про цю культуру з галушками і вічно п’яними кумами насаджували мюзиклами з Філіпом Кіркоровим та творчість “95 кварталу”. То дрібниці, що з українських екранів екрану витискали Ганну Безулик, Юрія Макарова і Данила Яневського. А їхнє чільне місце займали сестра Ігоря Крутого із Москви, Няня Віка і манірне не абищо Сергій Сосєдов. Соромно за все це з висоти років. Еге ж?

“Все лучшее не у нас”. Говорили самі собі і наївній аудиторії численні креакли: співаки, художники, телеведучі і продюсери. Я взагалі дивуюсь, як із такою потужною русифікацією і знеціненням ідентичності — ми відгребли 2014 рік. Видряпали нашу свободу на останньому подиху. Але ми дуже добрі і наївні — і цим користуються зайди із Російської Федерації, які прагнуть заробляти на нашій незрілості. І паралельно розказувати, які українці нікчеми без ментора із Москви.

Ви, певно, в курсі щодо скандалу з маркетологом, уже екс-маркетологом Славою Баранським, який пішов на концерт Васі Басти. І під впливом трьох коктейлів і гордощів за тухлий російський реп — розказав, як “сельскую тупость победит только народ, кладущий болт на ценности села”. А ще “зачем вам Моргенштерн, если есть сельская “Плине кача”. Все це відбулося на платформі Facebook. 

Так привозний спеціаліст із Ульяновська Російської Федерації намагався на прикладі російської депресивної клоаки розповісти нам, як виглядає справжня прогресивна міська культура. То нічого, що наші Кривий Ріг і навіть Горлівка до окупації — виглядають просто Шанхаєм і Мумбаї у порівнянні з Ульяновськом. Зі свіжих звітів РФ про стан справ у місті: 

“Ульяновск, где проживает 624 тысячи человек, входит в число городов России с наиболее сильно загрязненным воздухом из-за превышения предельно допустимой концентрации по таким компонентам, как оксид азота, пыль, фенол, формальдегид. Наибольшее число страдающих легочными заболеваниями детей проживает в Заволжском районе Ульяновска. Если не решить проблему с загрязнением воздуха от гаражных производств, мы можем получить больное поколение детей”.

За запитами у Google лідирує “кодирование от алкоголизма ульяновск”, “женский алкоголизм ульяновск”, “лечение алкоголизма в православном центре ульяновск”. За кількістю смертей жінок від алкоголізму на рік — Ульяновськ прямо вражає. Понад 300 жінок від 20 до 59 років вмирає від русской водки.

Це я до чого? Що не вихідцям депресивної провінції РФ, не Славі Баранському, який утік з рідного краю на ситі і гостинні до гастарбайтерів українські землі — розповідати про наші вишиванки, нашу історію і “Плине кача2 — наш символ героїзму і боротьби за нашу українську незалежність до останнього подиху. 

Вибачте, але подібної “міської культури”, яку нам активно нав’язують отакі зайди — у нас вистачало в своїх Сніжному, Лутугіно і Єнакієво. Які і до війни були депресивним прикладом, як не можна жити, аби стати здоровим, успішним, і не спитись в 50. Такою культурою — спричиненою репресіями радянської влади і штучним переселенням справжніх радянських пролетарів із осердя РФ — треба не пишатися. Все це потребує ретельного викорчовування.

Ось, що пише мені контрольне для оцінки Ульяновська і імпортованих звідти спеціалістів знайома із українського Чернігова: “Колись давно мої колеги їздили у бізнесових справах в оцей Ульяновськ. Я тоді співпрацювала з компанією, яка займається виробництвом обладнання для випуску пластикових пляшок. Так колеги їздили туди робити пуско-налагоджувальні роботи. Повертались з цього російського міста додому вельми у роздумах. Діра і алкоголіки - єдині епітети, якими вони нагороджували Ульянівськ. В підсумку, туди ніхто не хотів їздити, надто все депресивне”

До чого це я? Якихось десять років тому безродним космополітом, який повчав всіх цих українців у хатах-мазанках, як правильно жити в сучасному світі, було дуже модно. Можна було ржати над патріотичними ходами, маршами вишиванок, українським паспортом, українською мовою, де таке смішне “ге”. Прогресивний спеціаліст був зобов’язаний морщити писок при згадці про політичні відмінності України і Росії. А вся ця провінційність Києва, де нема “Сноба”, “Медузы” і “Гаража” тебе просто добивала. 

А далі стався 2014-ий, коли відгрібати почали усі. Незалежно від того, якою мовою говорять. Ти ба — умовно російськомовним Харкову і Одесі довелось йти на фізичний опір. Коли місцеві прогресивні розумашки з російськими озброєними товаришами прагнули організувати там “народні республіки” за взірцем Луганська і Донецька. Бо бачте — “Россия не заканчивается нигде, где есть русский язык”. 

І так поступово рік за роком у нас намальовуються нові стандарти публічної поведінки. Ти - ескортниця? Стули пельку, якщо ти бачиш марш вишиванок у Харкові. Ви дві тупі курки з Дружковки — вивчіть правила мандрівок із дітьми за кордон, а не кидайте паспорти в кущі заради тіктоку. Ти майбутній педагог і матюкаєш українську мову, бо тяжко писати курсову? Тоді не прикривайся вагітністю, якщо отримала потужний осуд своїх сторізів в інстаграмі.

Окремо всі ці правила стосуються численних SMMників, креативних контор і маркетологів, де у нас вагон і кравчучка малоросів. Або імпортованих ватних спеціалістів із Росії та республіки Білорусь, які з висоти свого урбаністичного Вітєбска і Ульяновська розкажуть тут селянам із Ніжина, Бердичева, Чернігова як бути “городским и модным”. І культурним, бо що ви ото знаєте і вмієте зі своїми багатостолітнім досвідом міської культури. Що нам модним і молодіжним ваші князі, козацькі полки і Оноре де Бальзак?! Я взагалі вражена, що на позиції маркетологів і численних креаклів беруть людей, які в дупля не ріжуть, хто такі українці і що є їхнім культурним осердям. 

Кожен “понаєхавший” прихильник Лукашенка і Путіна має запам’ятати істину — якщо вже так хочеться прийти на ситі і гостинні українські міста. Нас не цікавить експертиза нашої історії і культури від людей, є профі в лаптях, тюрі і низці гібридних воєн по всьому світу. Якщо ви - локальний малорос, який уже страшно стомився від війни і тільки чекаєте, аби можна було регулярно їздити до друзів у Пітер, бо всі ми “євреї, геї, росіяни” — то ваша думка теж нас не цікавить. Найкраще не висловлюватися на тему армії, мови і політики у своїх плюшевих піжамах. Щоб наступного дня у тих же піжамах з менш пафосним писком не довелось записувати публічне вибачення. 

Є речі священні для кожного українця. Наша мова рятує нас від інвазивного колорадського впливу Моргенштерна і Ольги Бузової. Наші вишиванки — предмет гордощів і аналог німецького дірндла і норвезького бунаду. Чому європейцям не влом носити свій одяг на свята, до церкви, культурний фестиваль? А у нас обов’язково потрібно вислухати думку експерта по вишиванкам із Ульяновска? Чому він взагалі дозволяє собі відкривати рота про “Плине кача”? Цей твір є недоторканим для будь-якого кривого слова — після того, як тисячі Героїв проводили під нього в останню путь. 

На щастя, публічні лящі і помордаси стають звичкою і приносять перші плоди. Недоблогери лишаються без рекламних контрактів. Ватні розкішниці змушені соромитися в тіктоках — записуючи відео про надмір емоцій і повагу до історії нашої країни. Маркетолог Слава Баранскій був публічно випиляний із посади в жирній продуктовій конторі. На щастя, тамтешнє керівництво почуло, що краще мінус один ватник, аніж тисячі клієнтів підуть в сусідні супермаркети. 

Коли ватник Слава божився і плакався потім у Facebook, що публічні сторіз він писав для себе і його заяви про “Плине кача” були просто жартом для близьких — він виглядав як розмазана тюря на асфальті. Все це сталось тому, що у нас з’явилась нова міська культура — “хочеш жити в Україні — стули пельку, зайдо! Або - чемодан, вокзал, Росія”. І ця сучасна ментальність мені подобається — не вмерли у нас лицарі і козаки з гострими шаблями. 

Читайте також:
У Києві зник один із засновників "Білоруського дому в Україні"
Автор Віталій Портников
3 серпня, 2021 вiвторок
Віталій Портников: Вбивство Шишова - ще одне свідчення деградації інституцій
Сергій Ребров
3 серпня, 2021 вiвторок
Ребров стане новим тренером збірної України, - ЗМІ
Тайсон Ф'юрі - Деонтей Вайлдер
3 серпня, 2021 вiвторок
Ф'юрі перед третім боєм "налякав" Вайлдера своєю вагою
Київ
+18
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.83
  Купівля 26.83
  Продаж 27.06
 • EUR
  Купівля 31.7
  Продаж 32.09
 • Актуальне
 • Важливе
2021, середа
4 серпня
23:00
Микола Чаус
ВАКС відправив Чауса під домашній арешт
22:54
Ігор Харатін
"Ференцварош" переміг "Славію" у Лізі чемпіонів, двічі забили українці
22:50
Україна отримає від Британії два протимінних кораблі
22:39
Андрій Шевченко
Шевченко похизувався мільйоном підписників у Instagram
22:25
У Києві та ще 11 областях України за добу не зробили жодного щеплення, - МОЗ
У Британії підліткам віком 16-17 років рекомендують робити щеплення від COVID-19
22:02
Під час зіткнення потягів у Чехії загинули три людини
21:55
Спартак - Бенфіка
"Бенфіка" Яремчука обіграла "Спартак" у Лізі чемпіонів
21:28
вакцинація
ВООЗ закликає країни поки не вакцинувати громадян третьою дозою від COVID-19
21:01
Працівника УДО, якого підозрюють у побитті танцівника шоу-балету співачки Дорофеєвої, звільнили з посади
20:28
Нафтогаз
Суд скасував ухвалу, що зупиняла припис НАЗК про незаконність призначення Вітренка очільником Нафтогазу
19:40
РНБО
РНБО доручила Кабміну покласти обов'язки глави правління Укрзалізниці на Кубракова
19:35
Жан Беленюк
Сконцентруюсь на роботі в парламенті, там також необхідна перемога, - Беленюк після тріумфу на Олімпіаді
19:20
Уряд призначив тимчасового керівника АРМА
19:05
Отримання 1 млн грн хабара: голову Харківської облради Товмасяна виключили з фракції "Слуги народу"
19:00
Інфографіка
Олександр Хижняк
Олімпіада-2020: За кого українцям вболівати 5 серпня
18:47
Сергій Ребров
Ребров знайшов спосіб покинути клуб з ОАЕ заради збірної України
18:44
covid-19
Втрата нюху чи смаку менш поширені: МОЗ назвало характерні для штаму "Дельта" симптоми
18:27
На Хмельниччині у ДТП загинув 4-річний хлопчик
18:10
Знайдені на автобусній зупинці секретні документи щодо НАТО і корабля ВМФ Британії Defender загубив кандидат у посли, - ЗМІ
18:10
НАТО
Україна подала запит на приєднання до центру НАТО з кібероборони, - РНБО
17:59
ЮНЕСКО
Україна номінувала на внесення до списку світової спадщини ЮНЕСКО 17 об'єктів
17:57
Роман Зозуля
Все, що сказано про мене - брехня, - футболіст Зозуля
17:53
Голові Харківської облради оголосили про підозру в отриманні 1 млн грн неправомірної вигоди
17:37
Микола Чаус
Обрання запобіжного заходу Чаусу: захист заявив відвід судді
17:33
безпілотник
Окупанти на Донбасі п'ять разів порушили "тишу" та запускали безпілотник
17:32
авіаносець Vikrant
Індія випробувала новий авіаносець Vikrant
17:26
ОПУ
В Офісі президента пропонують компенсувати банківські комісії для малого бізнесу
17:24
Мірча Луческу
Луческу прооперували в Києві, - ЗМІ
17:07
Держбанк вперше видав кредит на купівлю сільськогосподарської землі
16:50
Інфографіка
Жан Беленюк
Олімпіада-2020: Який вигляд має медальний залік Ігор у Токіо
16:47
ТЕЦ
Уряд передав в управління Нафтогазу п'ять державних ТЕЦ
16:43
Підозрюваній у справі Шеремета Юлії Кузьменко змінили запобіжний захід
16:26
Іван Федик
Клуб УПЛ погнав з команди головного тренера
16:26
Денис Шмигаль
Уряд затвердив Стратегію енергетичної безпеки на період до 2025 року
16:25
5G
В Україні перенесли впровадження 5G на лютий 2022 року
16:24
Туреччина лісові пожежі
Туреччина евакуювала понад 16 тис. осіб через лісові пожежі на узбережжі: вогонь дістався житлових районів
16:20
Канада
Канада стала частіше надавати українцям візи, - посол
16:15
Іловайський котел: ще двом російським генералам оголошено підозри
16:08
Шуфрич-Юрчишин.
Генпрокуратура відмовилась відкривати справу за вислови Шуфрича про кримських татар
15:58
НСЗУ
Уряд оголосив повторний конкурс на посаду голови НСЗУ
Більше новин