
На форумі в Житомирі обговорили проміжні результати реформи лісового господарства
У Житомирі 12 березня відбувся форум "Лісові ресурси: сучасні виклики та перспективи", який об’єднав представників влади, бізнесу та громадських організацій, щоб обговорити майбутнє лісового господарства України
Про це йдеться у сюжеті Еспресо.
Ще три роки тому галузь потерпала від хаосу. Масові нелегальні вирубки, продаж деревини "по знайомству" та застаріла паперова звітність призводили до збитків і корупції. Але реформи докорінно змінили ситуацію.
"Державне підприємство навіть в умовах війни отримує рекордні прибутки, які своєю чергою інвестує у заходи, пов'язані з охороною і примноженням лісів", - зазначив гендиректор ДП "Ліси України" Юрій Болоховець.
"Також створений абсолютно прозорий конкурентний ринок деревини", - додав він.
Завдяки тому, що галузь почала приносити прибуток, вона стала розвиватися та модернізуватися. Якщо раніше лісозаготівля відбувалася переважно вручну, то тепер сучасна техніка виконує більшу частину роботи. Спеціальні машини автоматично зрізають дерево, відділяють гілки та прибирають залишки деревини.
"Раніше не було такої можливості закуповувати й витрачати велику кількість коштів на оновлення основних засобів. Зараз це можливо. Один комплекс із харвестера і форвардера в місяць може замінити 3-4 лісозаготівельні бригади, тобто 12-15 людей", – сказав директор департаменту лісових ресурсів Олександр Жук.
Ще одна важлива реформа – запровадження біржової торгівлі, кажуть учасники форуму. Саме завдяки їй ринок деревини в Україні став прозорим і регульованим, а контракти почали виконувати вчасно та в повному обсязі.
"Відсоток виконання договорів був приблизно на рівні 40%. Тобто тільки 40% законтрактованої продукції фізично постачалася споживачам. Наразі ми закінчили 2024 рік із показником в цілому близько 89% виконання контрактів", – зазначив заступник директора Асоціації "Біржові та електронні майданчики" Олексій Петрашко.
Однак модернізація – це не лише про економіку. Україна бере курс на екологічне та відповідальне лісівництво. До 2027 року галузь має перейти на природоорієнтовану модель ведення лісового господарства.
"Це значить, що в Карпатах не буде суцільних рубок, а деревостан вибиратиметься частково, окремо. Хворе, погане дерево тощо. Завдяки цьому ми отримуємо територію, завжди вкриту лісом", – пояснив Юрій Болоховець.
Форум показав: українська лісова галузь проходить шлях реформ, і результати вже очевидні. Сьогодні обсяги постачання деревини наздогнали довоєнні показники, а рівень рентабельності та сплати податків сягнув рекордних висот. Завдяки цьому лісова галузь перестала бути дотаційною, натомість почала активно наповнювати державний і місцеві бюджети. Контроль, прозорість, технології та відповідальне ставлення до природних ресурсів – це новий стандарт роботи.



- Актуальне
- Важливе









