
"Не потрібно руйнувати місцеве самоврядування": Княжицький про законопроєкт щодо розвитку співробітництва громад
Народний депутат Микола Княжицький вважає, що законопроєкт №11412 "Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку співробітництва територіальних громад" може бути шкідливим з погляду обмеження органів місцевого самоврядування
Про це він сказав під час виступу у Верховній Раді, передає кореспондентка Еспресо Катерина Галко.
"Цим законом, який є технічним і загалом позитивним, ми продовжуємо вбивати місцеве самоврядування і демократію, ми повністю нівелюємо ради, ми забираємо у спроможних рад механізм участі в укладанні договорів про співробітництво. Скасовуючи процедуру на час воєнного стану і 6 місяців після нього, законопроєкт не пропонує жодної іншої процедури", - сказав Княжицький.
За його словами, на практиці міські голови самостійно вирішуватимуть питання щодо співробітництва в питаннях підтримки сектору безпеки й оборони, ліквідації наслідків збройної агресії, реабілітації військових, забезпечення прав ВПО. Проте усі ці рішення усувають місцеві ради від ухвалення рішень і контролю за їх ухваленням місцевими головами.
Нардеп вважає, що насправді це просто забезпечення додаткового піару для чинних міських голів і усунення спроможних рад від прийняття рішень.
"Так, дійсно, у нас є регіони, де ради спроможні, і можна було б у той чи інший спосіб в законі це передбачити. Натомість тут це не передбачено. Ми не повинні обмежувати ради у здійсненні їхньої представницької функції. Якщо рада є неспроможною, президент може ввести там військову адміністрацію. Але не потрібно руйнувати місцеве самоврядування. В частині скорочення термінів прийняття рішень ми підтримуємо цей законопроєкт, бо маємо воєнну ситуацію, але з точки зору фактичного обмеження органів місцевого самоврядування, рад в ухваленні рішень - це абсолютно шкідлива ініціатива", - вважає Микола Княжицький.
Нардеп наголосив: "Скорочувати строки можна, але усувати ради від контролю за діяльністю міських голів заради їхнього піару - не потрібно".
Що відомо про законопроєкт
17 липня 2024 року у Верховній Раді України народні депутати зареєстрували Проєкт Закону №11412 про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку співробітництва територіальних громад.
Основні новели законопроєкту:
У договорі про співробітництво можуть поєднуватися кілька форм співробітництва.
Однією з форм співробітництва визначена агломерація, але умови її утворення визначатимуться окремим законом.
Громади здійснюють співробітництво через органи місцевого самоврядування, а не лише через місцеві ради, як передбачено зараз.
У разі відмови одного з учасників співробітництва від участі інші учасники зможуть продовжити процедуру співробітництва, а не починати усе спочатку.
Співробітництво в умовах дії режиму воєнного або надзвичайного стану може відбуватися за спрощеною процедурою.
На період дії воєнного стану та шести місяців після його припинення чи скасування спрощуються процедури для таких проєктів:
- підтримки сектору безпеки та оборони;
- ліквідації наслідків збройної агресії;
- забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб;
- створення умов для реабілітації Захисників та Захисниць, ветеранів війни та членів їхніх сімей.
На період дії надзвичайного стану за спрощеною процедурою можуть реалізовуватися договори, які стосуються ліквідації наслідків особливо тяжких надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.У деяких випадках не потрібне рішення місцевих рад для припинення договору співробітництва, зокрема: коли усі суб’єкти співробітництва в результаті змін адмінтерустрою об’єднуються в одну громаду.
Строк дії договору про співробітництво може бути продовжений без громадського обговорення.
Місцеві ради отримують дискреційні повноваження визначати доцільність і термін проведення громадських слухань з питань співробітництва. Під час дії режиму воєнного стану громади також мають можливість проводити громадські обговорення дистанційно.
Фінансування заходів співробітництва, в разі узгодження усіма учасниками, може розпочинатися раніше наступного бюджетного періоду.
Строки припинення договору про співробітництво уточнюються залежно від підстав припинення.
Також законопроєкт пропонує скасувати звітування учасників співробітництва перед Міністерством і більш чітко прописує вимоги до моніторингу співробітництва, який щоквартально має виконувати центральний орган виконавчої влади, котрий забезпечує формування державної політики у сфері розвитку місцевого самоврядування.
- Актуальне
- Важливе












