Огляд

Той, до кого дослухається Трамп: президент Фінляндії Александр Стубб. Досьє Еспресо

31 березня, 2025 понедiлок
20:09

29 березня президент Фінляндії Александр Стубб відвідав Сполучені Штати Америки з неофіційнийним візитом. Там, під час гри у гольф, з президентом Дональдом Трампом він обговорив, серед іншого, питання війни в Україні. Його вже назвали одним із тих, до кого дослухається Трамп

Зміст

Як писав Валерій Чалий, український дипломат, колишній надзвичайний і повноважний посол України у США про цю зустріч: "Кількагодинна гра в одній команді з Президентом США Дональдом Трампом в гольф і дружній обід після неї дали можливість проговорити в деталях стільки питань, яких сторони не змогли б торкнутися і в трьох офіційних зустрічах в Овальному кабінеті".

Еспресо підготувало досьє на фінського політика, 13-го президента Фінляндської Республіки, який цю посаду обіймає уже понад рік, з 1 березня 2024 року.

Дитинство і роки навчання

Александр Стубб народився 1 квітня 1968 року в Гельсінкі. Хлопець виріс у двомовній родині. Він розмовляв фінською зі своєю покійною матір'ю, Крістель Стубб, а зі своїм батьком, Йораном Стуббом, розмовляє шведською. Цікаво, що батько Стубба був хокеїстом, згодом хокейним функціонером, головою Хокейної асоціації Фінляндії, а з 1984 року очолював європейський офіс Національної хокейної ліги США (NHL).

Стубб розпочав навчання у фінськомовній початковій школі, але в 4 класі перейшов до шведськомовної школи.

У 1988-1989 роках пройшов службу в фінських Збройних силах. У 1989 році за успіхи в гольфі Стубб здобув спортивну стипендію для вступу до Фурманського університету в США. Закінчив його зі ступенем бакалавра гуманітарних наук у 1993 році.

У вільний від навчання час підробляв хокейним тренером, продавцем в крамниці спорядження для гольфу та стажером на фабриці з виробництва паперу в Німеччині. Потрапив до національної збірної з гольфу. Вміння фінського президента грати в гольф на високому рівні, як виявилось, зіграло важливу роль у майбутньому. Батько Йоран Стубб ще декілька десятиліть тому сказав: "Що б не сталося з гольфом у  житті сина – ці навички стануть у нагоді".

У 1994 році він продовжив навчання в Університеті Сорбонна в Парижі, де отримав диплом з французької мови та культури. У 1995 році він здобув ступінь магістра мистецтв у Коледжі Європи в Брюгге. Після цього захистив докторську дисертацію з міжнародних відносин у Лондонській школі економіки та політичних наук у Великобританії. Його дисертація була присвячена гнучкій інтеграції Європейського Союзу.

Політичне життя Александра Стубба

Ще до 30-річчя Александр Стубб працював радником у Міністерстві закордонних справ. Згодом якийсь час займався дослідженнями у Фінській академії наук. З 1999 року почав працювати у Брюсселі, в Постійному представництві Фінляндії при ЄС. 

Працюючи паралельно професором у Коледжі Європи в Брюгге, Стубб робив політичну кар'єру в Бельгії в структурах ЄС. Зокрема, він був радником Президента Європейської комісії Романо Проді та членом спеціальної комісії з розробки Європейської конвенції.

У 2004 році Стубб, представляючи Національну коаліційну партію, тріумфально виграв вибори до Європарламенту, отримавши другу найбільшу кількість голосів у Фінляндії – понад сто тисяч. 

Через чотири роки він входить до уряду Фінляндії. Стубб був міністром закордонних справ Фінляндії з 2008-го до 2011-го. До слова, під час війни в Південній Осетії в серпні 2008 року, він був одним з авторів плану мирного врегулювання. Як очільник ОБСЄ (у 2008 році Фінляндія головувала в організації) засудив визнання Росією незалежності Південної Осетії і Абхазії 26 серпня 2008 року. 

Також був міністром європейських справ і зовнішньої торгівлі Фінляндії.

У 2014 році балотувався до Європейського парламенту і був обраний з найбільшою кількістю голосів у Фінляндії. Однак він не зайняв своє місце, оскільки в червні 2014 року його обрали головою Національної коаліційної партії. Після цього Стубб взяв на себе роль прем'єр-міністра, яку він обіймав трохи менш як рік – до кінця парламентського терміну.

Міністром фінансів Фінляндії був у 2015-2016 роках. У 2017 році Стубба призначили заступником генерального директора Європейського інвестиційного банку Там він працював, аж поки 11 лютого 2024 року не був обраним президентом Фінляндії. На посаду вступив 1 березня 2024 року.

У свою першу закордонну поїздку на посаді президента Фінляндії поїхав на військові навчання НАТО у північній Норвегії.

Александр Стубб є автором близько двадцяти робіт з міжнародної політики.  Був автором 10 книг та 30 статей з історії Європейського Союзу. Впродовж багатьох років також писав колонки для найбільшої щоденної газети Фінляндії Helsingin Sanomat, бортового журналу Finnair Blue Wings, фінського щотижневого журналу Apu, шведської ділової газети Dagens Industri та Financial Times.

Приватне життя і захоплення президента Фінляндії Стубба

З 1998 року Стубб одружений з адвокаткою Сюзанною Іннес-Стубб, яка має громадянство Великобританії та Фінляндії. У подружжя є двоє дітей: дочка Емілія та син Олівер.

Александр захоплюється різноманітними видами спорту. Грав у хокей, футбол і гандбол. У молодому віці потрапив до національної збірної з гольфу. Зараз президент Фінляндії захоплюється велоспортом, плаванням, бігом і лижами, а також тріатлоном, в якому він регулярно бере участь у змаганнях. У 2012 році на Франкфуртському Ironman (особливо виснажливий вид тріатлону) він змагався з командою "Iron Birds Finland", яка складалася з 18 осіб і змагалися на підтримку досліджень лейкемії. На Франкфуртському марафоні у 2015 році Стубб пробіг за 3:08:13.

Крім того, Стубб є шанувальником літератури. Читає різноманітні твори, починаючи від політичної філософії й закінчуючи біографіями.

Раніше у нього було два коти, але один з них помер у 2024 році. Одну з тваринок він взяв з рятувальної організації у 2016 році.

Вільно володіє фінською, шведською, англійською, французькою та німецькою мовами

Погляди Александра Стубба

Александр Стубб вважає, що найважливішим політичним розколом у сучасній політиці є розкол між прихильниками глобалізації (такими, як він сам) та її противниками. 

Також політик підкреслював, що кожну людину потрібно цінувати й поважати, навіть якщо вона відрізняється. Він підтримує одностатеві шлюби, і був патроном гей-параду в Гельсінкі. Підтримує мультикультуралізм.

У вересні 2024 року Стубб заявив, що Фінляндія не готова визнати палестинську державу.

Александр Стубб, Україна та Росія

Александр Стубб

 

Приблизно через місяць після інавгурації Стубб підписав двосторонню безпекову угоду з Україною. Фінляндія пообіцяла надавати довгострокову військову та фінансову допомогу, а також поглиблювати співпрацю в політичній, фінансовій, гуманітарній галузях та у сфері реформ. Крім того - відбудовувати енергетичний сектор, оцінювати екологічні збитки, посилювати захист кордону й критичної інфраструктури. Також Фінляндія бере участь у лікуванні українських військових. 

Упродовж року каденції Стубба Фінляндія тричі виділяла допомогу Україні. Суомі бере участь у спільній ініціативі Чехії щодо закупівель боєприпасів, у "бронетанковій коаліції" та в "коаліції з інформаційних технологій" на підтримку України. Стубб особисто закликав країни НАТО "підтримувати Україну стільки, скільки потрібно". 

Александр Стубб висловлював підтримку операції України на Курщині, зазначаючи, що Україна має повне право захищати себе, використовуючи в тому числі зброю, надану Фінляндією, де і як вважає за потрібне. 

"Найкращий спосіб уникнути війни - це менше говорити і більше готуватися", – казав президент Фінляндії. Він пропонував Європі, в зв'язку з агресивною політикою РФ, перейти на "економіку воєнного часу".

Александр Стубб

Одним зі способів розв'язання проблеми з війною в Україні Стубб називав вплив Китаю. 

"Росія зараз дуже залежить від Китаю. Один телефонний дзвінок президента Сі Цзіньпіна вирішив би цю кризу (російсько-українську війну, - ред.)", – заявляв Стубб.

3 березня 2025 року політик заявив, що Фінляндія бере участь у підготовці мирного плану, однак фінських солдатів в Україну не відправлятимуть. Стубб попросив поставитись до такого рішення з розумінням, адже Фінляндія сама має з РФ доволі протяжний кордон. 

Щодо самої Росії, то президент Фінляндії закликав  скасувати право вето для будь-якої держави в Раді безпеки ООН, а Росію, як країну, що розпочала агресивну та незаконну війну, пропонував виключити з Радбезу.

Одна з останніх заяв Стубба стосувалася санкції проти Росії. на думку президента Фінляндії їх потрібно не скасовувати, а посилювати.

Цікаво, що зустріч Стубба із Трампом відбулася фактично відразу після зустрічі із Володимиром Зеленським 18 березня. Тому, ймовірно, він може виступити одним із посередників між двома президентами, стосунки між якими зараз доволі натягнуті. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+16°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.31
    Купівля 41.31
    Продаж 41.88
  • EUR
    Купівля 47.08
    Продаж 47.81
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
25 квітня
01:04
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила БПЛА по території України: у Харкові влучання в промислове підприємство
00:55
Олександр Зубков
Гол українця Зубкова вивів "Трабзонспор" до фіналу Кубка Туреччини
00:44
Оновлено
Індія Пкистан конфлікт
Індія призупинила дію договору про води Інду. В Пакистані назвали це актом війни
00:12
Олександр Усик та Даніель Дюбуа (праворуч)
Дюбуа отримав ультиматум щодо бою з Усиком за титул абсолютного чемпіона світу
2025, четвер
24 квітня
23:53
Оновлено
Віктор Коваленко
Українець Коваленко забив гол у півфіналі Кубка Італії
23:28
Молдова ЕС
Молдова отримає від ЄС €20 млн для модернізації ППО
22:50
На фото: метро "Площа Українських Героїв"
У метрополітені Києва загинув пасажир, який потрапив під поїзд
22:44
Дональд Трамп та Борис Джонсон
За вбивство цивільних українців Путін отримує винагороду: Борис Джонсон після удару по Києву розкритикував мирні пропозиції США
22:36
Віктор Циганков (праворуч)
"Жирона" із Циганковим втратила важливі очки у боротьбі за місце в Ла Лізі
22:28
Оновлено
За добу на фронті зафіксували 133 бої: на Покровському напрямку окупанти здійснили 51 атаку
22:17
Оновлено
Дональд Трамп
"Мають сісти за стіл переговорів": Трамп заявив, що США чинять "великий тиск" на РФ для досягнення угоди щодо миру
22:10
Ексклюзив
Стів Віткофф
У колі Віткоффа — мафія і мільярди з Росії: дипломат Чалий розкрив тіньові зв’язки друга Трампа
22:04
Новини компаній
"Евакуація, логістика, знищення: українські наземні роботи демонструють ефективність у бойових умовах"
21:49
Оновлено
наслідки атаки РФ на Київ, 24.04.25
Зеленський підтвердив, що РФ ймовірно атакувала Київ північнокорейською балістичною ракетою
21:30
Володимир Зеленський
Нам би хотілося домогтися миру через силу, спрямовану на РФ, - Зеленський
21:28
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Технології проти терору: як Україна відбиває масовані ракетні атаки РФ. Колонка Сергія Згурця
21:10
Ексклюзив
І в наступні тижні, до 9 травня, треба також очікувати терористичних ударів, - дипломат Чалий
20:48
Роман Насіров
Екскерівника ДФС Насірова взяли під варту
20:37
Прапор США
США вимагатимуть від РФ визнати право України мати власну армію, - Bloomberg
20:05
OPINION
Не втрачаймо віри. План Бога — наша перемога
19:56
Спікер МЗС України Георгій Тихий
У МЗС перелічили пріоритети України в переговорах із партнерами
19:51
втрати окупантів
РФ втратила майже 155 тис. військових у війні проти України з початку 2025 року, - Сирський
19:43
діти, злочини росії
РФ планує вивезти з окупованої Донеччини ще 50 тис. українських дітей, – Спротив
19:29
Дональд Трамп-молодший
Син Трампа відвідає Будапешт 25 квітня для зустрічі з Сіярто
19:27
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
РФ планує призвати до своєї армії 2,5 тис. людей з окупованого Криму, - Спротив
19:25
Україна Польща
Польща планує звести нову будівлю свого посольства в Києві
19:10
Оновлено
Вікторія Рощина
РФ повернула Україні останки Вікторії Рощиної. Причину смерті журналістки не вдалося встановити через стан тіла
19:07
Оновлено
Комбінована атака РФ по Україні: найбільше постраждав Київ, є загиблі й поранені, в 9 регіонах палали пожежі
18:54
Побиття військового у київському Гідропарку: підозрюваним підліткам обрали запобіжні заходи
18:50
окупанти, оркі, російські солдати
РФ активізувала розробку морських безпілотних систем: у розвідці розкрили деталі
18:37
Ексклюзив
обстріл, ППО
Досить дивні маршрути ворожих дронів та ракет: полковник запасу ЗСУ Селезньов про нічну атаку Києва
18:34
світлофори
У Херсоні тимчасово вимкнули світлофори у звʼязку з високою активністю дронів
18:26
Ексклюзив
Робоча поїздка Володимира Зеленського на Донеччину 14 серпня
"Якщо стоятимемо так міцно, як зараз, то не програємо": дипломат Веселовський про політику США щодо України
18:24
су 30
ГУР: у Росії на аеродромі згорів винищувач Су-30СМ
18:18
Аналітика
ВПК КНДР (Північної Кореї)
Виробництво всього спектру зброї і поставки до Росії: як КНДР перетворюється на потужну воєнну силу. Аналітика Консорціуму оборонної інформації
18:17
Родеріх Кізеветтер (ХДС)
У німецькій ХДС назвали пропозиції Трампа щодо припинення війни РФ проти України "актом капітуляції" Києва
18:05
OPINION
"Хитра гра Трампа": чому це міф?
18:01
ЗСУ прапор
У ЗСУ назвали найуспішніші операції Сил оборони
17:48
фейк
РФ поширює фейк про нарколабораторію ЗСУ на Курщині: ЦПД спростував
17:43
Папа Римський Франциск
Це був один із тих інсультів, які забирають життя за години, - лікар Папи Римського
Більше новин