
У Верховному Суді вирішили, що протиправні дії ТЦК не звільняють військовозобов'язаного від мобілізації
Верховний Суд дійшов висновку, що процедура призову військовозобов’язаного під час мобілізації є незворотною і навіть якщо її буде визнано протиправною, це не є підставою для звільнення призваної особи та повернення її до попереднього статусу
Про це повідомляє пресслужба Верховного Суду України.
Відповідне рішення ухвалив Касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду у справі за позовом військовослужбовця до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Як зазначається, позивач звернувся до суду першої інстанції за захистом своїх прав, а їх порушення пов’язував із недотриманням порядку проведення його призову на військову службу, що полягало у непроходженні позивачем медичного огляду.
Суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, визнав протиправними дії районного ТЦК та СП щодо призову позивача на військову службу під час мобілізації і зобов’язав військову частину звільнити його з військової служби, що, на думку судів обох інстанцій, є належним відновленням порушених прав позивача.
Однак Верховний Суд наголосив, що відновлення порушеного права повинне відбуватися в межах спірних правовідносин за участю їх учасників. Водночас зобов’язання військової частини звільнити особу з військової служби виходить за межі правовідносин між районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки й позивачем щодо порядку його призову на військову службу під час мобілізації, яка є предметом розгляду в цій справі.
Верховний Суд вважає, що у спірних правовідносинах порушеним було право позивача на належну процедуру його призову на військову службу під час мобілізації. Обраний же позивачем спосіб захисту порушеного права, який надалі застосували суди обох інстанцій за наслідками розгляду справи, – звільнення з військової служби – є неефективним, адже не вирішує правомірності акта, який приймається за результатом проведеної процедури призову позивача на військову службу.
Суд постановив, що такий спосіб захисту порушеного права втручатиметься в інші правовідносини, які врегульовані іншими правовими нормами, що не досліджувалися судами попередніх інстанцій, і створюватиме ситуацію невиконуваності судового рішення.
"Процедура призову військовозобов’язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулася, а визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу", - постановив Верховний Суд.
Суд дійшов висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не відповідає суті порушеного права позивача, а задоволення цієї вимоги не приведе до поновлення такого права, тому висновки судів обох інстанцій про задоволення позовних вимог у цій частині є помилковими.
- Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №12442 про запровадження кримінальної відповідальності за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинені керівниками ТЦК та головами й членами ВЛК.
- Актуальне
- Важливе













