
Жінки на фронті, в бізнесі та "чоловічих" професіях: правозахисниця Печончик про позитивні зрушення й проблеми гендерної рівності на шляху України до ЄС
Голова правління Центру прав людини Zmina Тетяна Печончик в інтерв'ю ведучому програми "Європейський простір" Юрію Фізеру зазначила, що проблеми з упровадженням державної політики гендерної рівності на шляху до ЄС залишаються, але спостерігається позитивна динаміка
Про це вона сказала в етері телеканалу "Еспресо".
"Також порушується тема гендерної рівності, і в цій сфері є як досягнення, так і проблеми. По-перше, є позитивні зрушення. Наприклад, зростає кількість жінок у складі Збройних Сил України. Крім того, Україна ратифікувала Стамбульську конвенцію щодо боротьби з домашнім насильством і продовжує ухвалювати підзаконні акти та інше законодавство для її імплементації.
З іншого боку, у зв'язку з повномасштабним вторгненням і тим, що багато чоловіків перебувають на фронті, значно зросло навантаження на жінок у побуті та догляді за дітьми. Якщо чоловік воює, а жінка залишається вдома з дитиною, на неї покладається як хатня робота, так і необхідність працювати", - зауважила Печончик.
За словами правозахисниці, серед позитивних тенденцій зі впровадженням державної політики гендерної рівності є зростання кількості бізнесів, які реєструють жінки. Жінки також почали працювати в професіях, де раніше їх не було. Наприклад, машиністками поїздів метро та в інших галузях, що традиційно вважалися суто чоловічими. Частково це пов'язано з нестачею чоловіків, але водночас це підвищує значущість жінок у цих професіях.
"Ще одним позитивом є збільшення кількості жінок на урядовому рівні - жінки очолюють низку міністерств. Водночас на нижчих рівнях влади, зокрема в регіонах, гендерний розрив залишається значним. Зберігається також гендерна різниця в оплаті праці - близько 18–20% між чоловіками та жінками", - наголосила Печончик.
Голова правління Центру прав людини Zmina також додала, що окрему увагу заслуговує становище жінок у ЗСУ.
"Йдеться не лише про необхідність забезпечити їх формою, адаптованою до жіночого тіла - бронежилети, білизна тощо, а й про боротьбу з сексуальними домаганнями щодо жінок-військовослужбовиць. Робота в цьому напрямку триває, зокрема, у складі Міністерства оборони з'явилася радниця з гендерних питань. Проте цього поки що недостатньо для повного розв'язання наявних проблем. Отже, проблеми залишаються, але спостерігається позитивна динаміка", - пояснила Печончик.
- Торік стало відомо, що Міністерство оборони впроваджуватиме стандарти НАТО щодо гендерної рівності в Збройних Силах України.
- У Збройних Силах України з'явилася посада радниці з гендерних питань. На неї призначили колишню радницю з гендерних питань командування Сухопутних військ Оксану Григор'єву.
- Актуальне
- Важливе








