Свідчити про УКФ

Богдана Матіяш
9 червня, 2021 середа
12:32

Незалежно від того, чи замислюємося про це чи ні, життя кожного з нас є свідченням

Щодня ми своєю поставою, своїми вчинками свідчимо про власну чесність або брехливість, співчутливість чи байдужість, фаховість чи дилетантство, про мужність чи боягузтво, гідність чи підлість тощо. Кожен наш крок – часом, здавалося б, малий і неважливий – про щось говорить. Утішити дитину, яка плаче, чи накричати на неї; нагодувати бездомного чи пройти повз нього; проголосувати за певний закон так, як велить совість, чи так, як за нього сказали проголосувати «зверху», – із цих дрібних щоденних жестів-виборів складаються наші життя. Ми свідчимо своїми життями як особи, а також свідчимо про певні речі як спільноти.

Мене надихають гідні життя людей – і відомих, і незнаних публічно, які є для мене авторитетними, – і знаю, чиїм життєвим свідченням завдячую те, ким я нині є. Мені також приємно, коли можу пишатися гідними свідченнями спільнот, до яких належу або за які вболіваю. В останні тижні пишаюся дуже розмаїтою культурною спільнотою в Україні, яка гучно, виразно й безстрашно взялася свідчити про інституцію, яка за не надто тривалий час існування – п’ять років – зарекомендувала себе як репутаційно чесну, професійну й дуже плідну у створенні стратегії та наданні державної підтримки на реалізацію проектів у різних галузях культури. Мова про УКФ – Український Культурний Фонд, довкола якого вже декілька місяців не вщухають баталії, на жаль, зовсім не культурні, а політичні.

УКФ виник 2017 року як державна інституція, що мала сприяти розвиткові проектів у різних галузях культури: від музики, книговидання і літератури, візуального мистецтва й архітектури до різного штибу мистецьких фестивалів, стипендій і резиденцій, інклюзивних культурних ініціатив, дизайну і моди тощо. Виконавчою директоркою Фонду стала Юлія Федів, а Головою наглядової ради УКФ – Марина Порошенко (незадовго після обрання Зеленського президентом вона склала повноваження). Вже 2018 року було оголошено перші ґрантові програми, і УКФ дебютував низкою цікавих проектів, які було реалізовано за його підтримки. Із кожним роком ґрантових програм і, відповідно, підтриманих проектів більшало, а довіра до Фонду в культурній спільноті зростала. Фонд будував свою діяльність на принципах прозорості й доброчесності; кожну конкурсну заявку оцінювало 5 фахових експертів із відповідної галузі, що запобігало упередженому оцінюванню; крім того, Фонд проводив експертні наради у випадках, коли експертні бали дуже різнилися.

Але чи не ця відкритість і прозорість, як виглядає, стали каменем спотикання і для Міністерства, і для Наглядової ради, які, вочевидь, хотіли мати більший контроль над діяльністю Фонду, самотужки визначати пріоритети його діяльності й стратегію, а можливо, й брати участь у формуванні списків проектів, яким буде надано ґранти? І чи не тому цієї весни Наглядова рада перевищила свої повноваження, прописані у законодавстві щодо УКФ?

Станом на сьогодні в УКФ ніяк не може розпочати роботу новообраний директор, хоч минув уже місяць від часу його обрання, а відповідно, ні з ким із тих, хто переміг у конкурсах, не підписано договори, і переможці конкурсних програм не можуть розпочати реалізацію своїх проектів. До того ж Наглядова рада фонду дозволила собі постфактум змінити правила конкурсів. Передовсім вона відмовила в отриманні ґрантів тим заявникам, які мали найвищі бали в рейтингу і чиї проекти експерти визнали за найкращі (а це не один-два, а десятки проектів); і натомість «на ходу» оголосила конкурс для проектів, приурочених святкуванню 30-ї річниці Дня Незалежності України. На подання документів на цю новостворену програму є лише два тижні, і можна тільки уявити якість заявок, що надійдуть на новооголошений конкурс.

Що особливо обурило культурну спільноту, це те, що все це «перезування на льоту» відбулося з повним нехтуванням процедур ґрантових конкурсів УКФ, згідно з якими Наглядова рада не має ані втручатись у їх перебіг, ані змінювати рейтингові списки переможців конкурсів, ані здійснювати експертне оцінювання проектів і тим більше не знецінювати експертну оцінку представників фахових спільнот, що вона дозволила собі зробити, – все це не належить до її компетенцій. Наглядова рада має схвалювати проекти, бюджет яких перевищує 150 мінімальних зарплат, але ані не відмовляти у ґрантах тим заявникам, які отримали високі рейтингові бали, ані не впроваджувати новації в час, коли вже мала розпочатися реалізація всіх конкурсних програм. Окрім того, рішення Наглядової ради є чинними, якщо їх схвалили в голосуванні 2/3 її членів, тобто 6 осіб із 9; натомість нараду, на якій було ухвалено згадані одіозні рішення, було проведено за участі лише 5 членів Наглядової ради. Однак таке порушення не збентежило учасників голосування. Коли воно стало явним, Наглядова рада через десять днів постфактум «доголосувала» свої рішення, додавши ще один голос.

Зрештою, Наглядова рада неодноразово порушила чинне законодавство щодо УКФ – імовірно, ніхто з тих, хто до неї входить, його й не читав. Та й про яке читання документів мова, якщо низка членів Наглядової ради (зокрема, представники з Офісу Президента, котрі, здається, взагалі не ходять на ці наради), є, як виглядає, випадковими для культури людьми, які, напевно, ніколи не сприймали сферу культури як щось гідне уваги і для котрих вся українська культура, вочевидь, обмежується цариною шоу-бізнесу?

Меседж, що його транслювала й далі транслює щодо УКФ Наглядова рада вкупі з Міністерством культури на чолі з міністром Ткаченком, – це так звана «криза Українського Культурного Фонду». От тільки цікаво, як у стані глибокої кризи УКФ міг розробити безліч ґрантових програм, відгукуючись на потреби культурної спільноти, сформувати професійну спільноту експертів, до якої нині належить понад півтисячі осіб, а також допомогти заявникам реалізувати за підтримки УКФ сотні проектів, зокрема й у співпраці з міжнародними партнерами? Криза – це те, що відбувається тепер. Хоча це більше схоже просто на знищення Фонду.

Мені пощастило від першого року існування ґрантових програм в УКФ бути його експерткою. Це означало для мене неможливість подаватися на конкурси фонду із власними проектами, але мені було цікаво зануритися і в цю дещо бюрократичну, на перший погляд, діяльність, прислужитися власними знаннями і вміннями тому, щоб фахово оцінити проекти, що надходили на конкурс. Мені було приємно починати співпрацю з підписання декларації про доброчесність: я була свідома того, що не маю права оцінювати проекти, до яких причетні мої рідні, друзі чи колеги, – і щороку я писала низку відмов від оцінювання заявок, коли натрапляла в них на знайомі прізвища.

Мені подобалась атмосфера, яка панувала у Фонді впродовж цих років: атмосфера поваги – привітна, попри неймовірну подієву насиченість та завантаженість усіх без винятку його працівників і мало не постійну понаднормову роботу. За чотири роки я жодного разу не чула ні від кого з працівників УКФ роздратування в голосі, не бачила випадків неадекватного чи недоброзичливого ставлення чи до експертів, чи до заявників. Навпаки: все було м’яко, терпляче, коректно й тактовно. Щиро кажучи, не можу згадати, чи ще десь я опинялась у подібній робочій атмосфері, – можливо, хіба що в Українському Католицькому Університеті, з яким УКФ мав розпочати програму з навчання експертів. Але, як виглядає, тепер і вона опинилася під загрозою: якщо не всі члени Наглядової ради знають, що це за університет і дозволили собі висловити недовіру до нього, – це теж немало свідчить про їхню обізнаність і в освіті, і в культурі. А бажання втручатися в сферу, в якій вони не є компетентними, сигналізує радше про охоту нищити, а не будувати, керувати й тримати контроль, а не делегувати повноваження фахівцям.

У такій атмосфері є багато підстав для смутку й знеохочення, але мене тішить те, скільки гідних людей виявили сміливість свідчити про свій досвід співпраці з УКФ, а також фахово коментувати ситуацію, в яку його завела Наглядова рада спільно з Міністерством культури. Не кожна державна інституція заслужила на заяви підтримки до уряду від спільнот фахівців, а також на публічні протести, які вже також розпочалися, як і не кожна державна інституція зуміла чинити опір ручному управлінню. Українському Культурному Фондові донедавна це вдавалося. І добре, що є ті, хто відчуває за обов’язок про це свідчити.

Читайте також:
Володимир Омелян
22 червня, 2021 вiвторок
Зеленський є головним бенефіціаром корупційних потоків на створенні інфраструктурних об’єктів, - Омелян
21 червня, 2021 понедiлок
Спека і короткочасні дощі: синоптик Наталка Діденко розповіла про погоду на найближчі дні
21 червня, 2021 понедiлок
Наші антисептики проти кремлівської зарази діють, - Гончаренко про російську делегацію в ПАРЄ
Київ
+26
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.15
  Купівля 27.15
  Продаж 27.39
 • EUR
  Купівля 32.27
  Продаж 32.67
 • Актуальне
 • Важливе
2021, середа
23 червня
11:55
В Туреччині на відпочинку загинув 28-річний українець
11:46
Іван-Павло ІІ
Богдана Матіяш: Згадуючи Папу
11:45
Уряд виклав у відкритий доступ дані про порушення перевізниками вагового контролю

Опитування

Чи вірять європейці брехливим заявам Путіна про Україну?
11:44
Роман Яремчук
Клуб Яремчука відмовився відпускати форварда збірної України до "Мілану"
11:31
Зеленський
Віталій Портников: Зеленський не повинен допустити маніпуляцій із “Північним потоком-2”
11:27
Нафтогаз
"Укртрансгаз" вимагає у Нафтогазу повернення понад 300 млн кубів газу фірмі, яку раніше назвали "шахрайською", - ЗМІ
11:23
PR
Як використовувати Іnfluencer-маркетинг в 2021 році
11:11
Бій Теофімо Лопес - Масайоші Накатані
Ломаченко перед боєм назвав найнебезпечніші якості Накатані
11:04
хакер
Польська розвідка звинуватила російських хакерів у масштабній атаці на чиновників та міністрів країни
11:02
Ігор Лапін
Близько 60-70 ракетних комплексів "Нептун" здатні виправити ситуацію в Чорному морі, − Ігор Лапін
10:42
Есмінець США пройшов між Китаєм та Тайванем: КНР засудила Штати
10:40
Андрій Шевченко
Євро-2020: букмекери оцінили шанси збірної України на вихід до 1/8 фіналу
10:30
вакцинація
Київський центр вакцинації на цьому тижні працюватиме чотири дні
10:17
Пункт пропуску "Дзвінкове" на українсько-угорському кордоні відновив роботу
10:10
Стамбул, Ліга чемпіонів
Відбулися стартові матчі Ліги чемпіонів 2021/2022
09:58
"карантинні" рейди
Київ і п'ять областей не відповідають показникам "зеленої" зони карантину, - МОЗ
09:47
Олександр Новіков
"Ні Шмигаль, ні Малюська не мали права звертатися до суду щодо звільнення Вітренка", – Олександр Новіков
09:41
Вдруге у Києві відбудеться “Кіновернісаж просто неба”
09:40
Ліонель Мессі
Мессі повідомив президенту "Барселони" про своє рішення щодо майбутнього у клубі
09:24
ремонт дороги
Укравтодор тимчасово перекрив проїзд в напрямку Борисполя через ремонт
09:09
Україна - Австрія
Євро-2020: Україна опустилася на одну позицію в рейтингу третіх збірних у групах
08:58
сепар
Окупанти на Донбасі 9 разів порушили режим припинення вогню
08:39
Даяна Ястремська
Українську тенісистку виправдали у допінговій справі
08:33
Олег Пендзин
Україна має розраховуватись за держборгом, питання у вартості запозичень, — експерт Пендзин
08:22
долар
Офіційний курс: долар здорожчав ще на 11 копійок
08:14
коронавірус
Коронавірус: за добу померли 70 українців
08:08
Домагой Віда
Визначилися 12 збірних, які зіграють у плей-офф Євро-2020
07:58
AstraZeneca
Виробники AstraZeneca заявили, що вакцина ефективна проти "індійських" штамів коронавірусу
07:41
Ярослав Думанський та Дієго Марадона (праворуч)
Помер колишній футболіст "Динамо" Думанський, який ставав віцечемпіоном світу
07:38
Новий різновид "індійського" штаму коронавірусу виявили в десяти країнах
07:34
Інфографіка
Євро-2020: розклад матчів і трансляцій вівторка
07:20
ВМС США
Росія закликала США відмовитися від участі у Sea Breeze-2021
07:02
Чехія - Англія
Євро-2020: результати всіх матчів вівторка
2021, вiвторок
22 червня
23:59
Чехія - Англія
Англія здолала Чехію і з першого місця вийшла в 1/8 фіналу Євро-2020
23:52
Хорватія - Шотландія
Хорватія впевнено перемогла Шотландію та вийшла у плей-офф Євро-2020
23:06
Саміт Кримської платформи має ухвалити підсумковий документ про деокупацію, - представник Зеленського
23:02
"Ніколи не було "російським озером": моряки ВМС Британії передали Данілову принт першої у світі британської карти Чорного моря
22:54
Зеленський схвалив продовження угоди про співробітництво у сфері науки та технологій з США
22:38
Російські хакери
Влада Польщі заявила про атаки російських хакерів на електронну пошту понад сотні політиків
22:34
У Дніпрі помер 9-річний хлопчик від отруєння грибами
Більше новин