Ексклюзив

1000 й 1 спосіб збору донатів на ЗСУ, які вигадують українські діаспоряни в Австралії

8 березня, 2025 субота
07:00

За 15 тисяч кілометрів від України, в австралійському Сіднеї, вже три роки активно працює група волонтерів-діаспорян, основна мета якої — закрити якомога більше потреб українських військових

Зміст

Журналістка "Еспресо" поговорила з трьома жінками, які разом зі своєю волонтерською родиною щодня генерують нові ідеї, щоб зібрати гроші на ЗСУ й нагадати місцевим про війну Росії проти України.

Українки Ірина Раєвська, Наталія Бегшоу і Наталія Явтушенко познайомились у Сіднеї. Вони є головними ідейницями групи волонтерів під назвою "Мрії", яка з’явилась на початку повномасштабного вторгнення.

Читайте також: Як тільки про війну перестають говорити в новинах, підтримка України падає, – представник української громади в Австралії Антон Богданович

"Коли почалося повномасштабне вторгнення, ми щодня ходили на протести, але в нас залишались вільні вечори й ранки. Щоб почати збирати гроші на ЗСУ, ми шукали установу, під егідою якої могли б працювати, і Союз українок в Австралії надав нам таку підтримку. Саме так у союзі з’явився відділ "Мрії". Також ми створили WhatsApp чат під назвою "Цибульки”" де гуртуються всі наші волонтери", — розповідає Ірина.

Збирають гроші на талантах

Уже третій рік українські діаспоряни у вільний час смажать сосиски на вулицях Сіднея, і за вторговані кошти закривають потреби бригад Збройних сил України. 

"Назва групи "Цибульки" з’явилась так — для сендвічів зі смаженими сосисками треба було багато цибулі, і волонтери почали збиратись разом, щоб її почистити. Зрештою ці люди й стали кістяком волонтерської родини "Цибульок"", — каже Ната Явтушенко.

Втім діяльність волонтерів вже давно вийшла за межі початкових сосисок.

"Ми почали долучатися до й організовувати різні ярмарки й базари. Як виявилося, кожен має талант, і разом усі вміють 150 мільйонів різних речей робити. Брошки, сережки, наліпки — всі несуть щось своє. Нам в’язали іграшкових ведмедиків і приносили на продаж, віддавали на ярмарки з дому книжки. Ми також купували в українських ілюстраторів малюнки, переносили їх на горнятка і продавали. У нас завжди на ярмарках найкрасивіші, найяскравіші столи", — каже Наталія Бегшоу.

Австралійські державні установи хочуть бачити українців

Відомо, що Австралія — мультикультурна країна, де ця мультикультурність активно підтримується державою. Жінки розповідають, що українців справді там цінують. Так, австралійські бібліотеки запрошують діаспорянок проводити різні майстер-класи. 

"Ми приходимо, показуємо, як робити намиста, ляльки, ліпити вареники, розказуємо про нашу культуру, показуємо одяг автентичний. На різні події чи вечірки кличуть із нашою кухнею приходити", — каже Ірина.

Про волонтерів

Іра і Нати наголошують, що не хотіли б, аби ця історія була лише про них. Жінки кажуть, що кожен із волонтерів є тою силою, яка рухає інших і не дає здаватись. 

"Коли ми кажемо, що нам на якусь подію треба 15 волонтерів, то за 15 хвилин матимемо всіх 20. І це не наша заслуга, це тому, що люди об'єдналися і хочуть допомагати", — додає Ірина.

Ірина також згадує нещодавній мультикультурний фестиваль у столиці Австралії Канберрі. На ньому волонтери, серед іншого, продавали борщ. Жінка розповідає, що коли готова страва закінчилась, а фестиваль ще тривав, волонтерка Ельміра швидко поїхала додому і зварила ще. Загалом тоді продали близько 100 літрів борщу.

Ірина ділиться, як зазвичай відбувається підготовка до ярмарку: "Ми кажемо, спечи, будь ласка, 2 торти, а людина приносить 40. Наші люди готують ночами, приносять те, що ми не обговорювали, аби більше зібрати грошей".

"У пані Марії, вже літньої жінки, хворий чоловік. Відколи ми проводимо ярмарки, вона вночі вишиває нам українською символікою футболки. Нещодавно от 50 передала. 

Юля пече медівники по старому-старому рецепту бабусі її чоловіка. Ці медівники є шалено популярними в нашому районі, і ми їх продаємо на ярмарках,

Оля приїхала нещодавно. Вона вдень має одну роботу, а вночі працює в аеропорту і водночас робить нам на фестивалі неймовірну кількість налисників і пиріжків.

Андрій народився тут, в Австралії. Він кожного разу на сосиски приходить першим і йде останній. 

Сергій має в Європі свої бізнеси. Він приходить, вдягає фартушок і смажить з нами сосиски.

Вся наша волонтерська родина нереальна. Якщо я напишу в чаті, що завтра буде фестиваль, то в цю ж секунду Зіна Кріпак вʼязатиме ведмедиків, Іра Чавез малюватиме дошки, Наталя та Володя Ловчуки коптитимуть шинку та сало, Оля Максимчук та Олена Дяченко смажитимуть пиріжки, Валентина Тарасова з Максимом та Оля Селезньова пектимуть пиріжки та пляцки, а я з Юлею Подстречною, Танею Кошелевою, Олею Шестаківською, Ірою Чавез, моїми Натами та Іванкою Канінською будемо ліпити вареники. Ви б знали, які смачні салати у нашого Саші Сабіщікова, львівські сирники в Ірини Петринець, борщ і татарський соус в Ельміри Шаповалої. Наші хлопці Юрій Кріпак, Георгій Шаповалов, Дмитро Рогозін, Андрій Васьович, Олександр Сабіщіков будуть триста раз їздити в магазин і  носити столи. Міла з Алексом живуть за 2 години їзди від Сіднею і приїжджають допомагати. Я не всіх згадала, але кожен наш волонтер невтомний та неймовірний", — каже Ірина.

"Люди працюють, у всіх родини, діти, онуки, і вони все одно знаходять якусь хвилинку, щоб щось зробити", — додає Ната Бегшоу.

Читайте також: Як в Австралії фейсбук-група об’єднала тисячі діаспорян навколо допомоги ЗСУ

Усі зібрані гроші йдуть на ЗСУ

Усі гроші, які збирають волонтери, йдуть українським захисникам і захисницям. 

"Всі хлопці й дівчата на передовій, яким ми допомагаємо, це наші друзі, знайомі, батьки, брати. Ми звітуємо за кожну копійку, показуємо, куди всі гроші витрачаємо, тому люди нам довіряють", — каже Ірина.

Не на різних берегах

"Коли відбуваються масові атаки на Україну, приходить відчай. Бо ми всі люди й все відчуваємо. Але швидко збираємося докупи й одразу починаємо думати, що ми можемо ще зробити? Як ще гроші заробити, щоб хлопцям і дівчатам відправити", — каже Ната Явтушенко.

"Напевно люди, що живуть в Україні, можуть подумати, що ми на різних берегах. Часто я чую від друзів "Та, ти не в Україні, ти цього не розумієш". Так, ми не живемо в стані війни, у нас не літають над головою ракети, але ми відчуваємо цей біль і максимально робимо все щоб допомогти Україні, допомогти хлопцям і дівчатам на передовій",— зауважує Ірина.

"Ми хочемо, щоб в Україні люди знали, що нам дуже-дуже болить. У нас немає можливості тримати небо над Україною, немає можливості тримати за руку наших рідних і близьких,  хлопців і дівчат в окопах. Але у нас є можливість збирати гроші й розказувати про Україну. І ми щодня це робимо і не перестанемо. Скільки в Україні люди стоять, стільки ми будемо стояти", — додає Ната Бегшоу.

Усі фото надані волонтерами

Теги:
Читайте також:
Київ
-4.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.22
    Купівля 41.22
    Продаж 41.73
  • EUR
    Купівля 44.78
    Продаж 45.48
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
18 березня
06:47
Дональд Трамп
Багато елементів мирної угоди щодо України вже узгодженні, - Трамп
06:33
У Харкові автівка працівників ТЦК наїхала на велосипедиста: військовослужбовці прокоментували
06:18
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
У Чорному морі відсутні військові кораблі РФ
06:15
Володимир Зеленський, Дональд Трамп
Трамп заявив, що суперечка із Зеленським в Овальному кабінеті була елементом тиску на Україну
05:27
США Ізраїль
Ізраїль консультувався зі США щодо атаки на Газу, - Білий дім
04:49
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакувала Україну "шахедами": на Дніпропетровщині й Запоріжжі пошкоджено інфраструктурні об'єкти
03:39
Ізраїль, ЦАХАЛ
Армія оборони Ізраїлю завдала ударів по об'єктах ХАМАС у Газі
02:44
Статуя Свободи у США
У Білому домі відреагували на вимогу французького євродепутата повернути Статую Свободи
02:22
Усі редакції української служби "Радіо Свобода" планують продовжувати роботу, - Детектор медіа
01:41
студенти
Гарвард планує запровадити безкоштовне навчання для студентів, дохід сімей яких не перевищує $200 тис.
00:57
Українські полярники на станції "Академік Вернадський"
Українські полярники вперше оприлюднили запис зі спілкуванням косаток
2025, понедiлок
17 березня
23:47
Трамп заявив, що оприлюднить секретні документи про вбивство Кеннеді
23:24
литва кордон
У Литві запропонували анулювати посвідку на проживання для росіян та білорусів
22:54
Оновлено
ЗСУ, Донецька область, 22 лютого 2025 р.
На фронті з початку доби сталося 143 боєзіткнення: найгарячіша ситуація на Покровському напрямку
22:44
Оновлено
У РФ скаржаться на атаку БПЛА по Білгороду: біля ТЦ зайнялась пожежа, нібито є постраждалі
22:43
катастрофа літака МАУ в Ірані
Ірану завадили уникнути відповідальності за збиття українського літака МАУ у 2020 році, - Сибіга
22:39
Оновлено
Речниця Білого дому Керолайн Левітт
"Ми знаходимося за 10 ярдів від миру": у Білому домі прокоментували заплановану розмову Трампа з Путіним
22:37
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
США діятимуть рішуче, відступати — не в правилах Трампа: нардеп Чернєв про затягування Росією мирного процесу
22:28
на фото Зеленський і Макрон
"Конструктивна розмова": Зеленський обговорив з Макроном припинення вогню з РФ і гарантії безпеки для України
22:16
Ексклюзив
ЗСУ
"Є висоти, з яких можна добре давати прочуханку ворогу": речник InformNapalm про ситуацію на Курщині
21:55
міністр закордонних справ Великобританії Девід Леммі
МЗС Британії вважає, що пауза в постачанні військової допомоги Україні від США не мала суттєвого впливу
21:52
Чехія запропонувала ЄС розглянути купівлю "Радіо Свобода"
21:37
Україна ЄС
Іспанія та Італія не готові підтримати пропозицію ЄС щодо збільшення військової допомоги Україні до €40 млрд
21:29
Девід Леммі
Країни G7 продовжать тиск на Росію, щоб Кремль погодився на перемир'я, - глава МЗС Британії Леммі
21:24
Володимир Зеленський
Путін уже тиждень не здатний вичавити із себе "так", - Зеленський про пропозицію перемир'я
21:16
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Курська операція набуває нових форм, а також як модернізували ракету "Нептун" для сучасних бойових умов. Колонка Сергія Згурця
21:11
Володимир Зеленський
Випробування на 3 тис. км: Зеленський анонсував розширення виробництва дронів
21:09
Ексклюзив
Андреас Умланд
Скандали, які відбуваються у Вашингтоні, ідуть на користь Україні, – аналітик Умланд
20:35
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
На Сумщині окупанти намагаються проводити наступальні дії та сформувати буферну зону, - генерал Романенко
20:31
"Україна - це мистецтво": акторка Шерон Стоун показала вдома картину українського художника Артура Солецького
20:22
Ексклюзив
Україна-Угорщина
Сибіга звернувся до ЄС із проханням натиснути на Угорщину щодо початку перемовин з Україною про вступ, - журналістка Висоцька
20:07
Ексклюзив
ЗСУ прапор
Дискусія переходить на вищий рівень, - журналістка Висоцька припустила, коли в ЄС фіналізують рішення про надання Україні допомоги на €40 млрд
20:03
OPINION
Про патологічну віру диктаторів у вічність режимів
19:55
Зеленський
"Росія висуває абсолютно непотрібні умови": Зеленський закликав президента Аргентини Мілея допомогти в наближенні миру
19:53
Роман Костенко
РФ змінила пріоритети й наступає на Курщині, аби мати сильнішу позицію перед перемовинами, – нардеп Костенко
19:52
Ексклюзив
"Звертаємось до європейських колег з пропозицією, щоб вони перебрали на себе фінансування принаймні "Радіо Свобода": нардеп Юрчишин
19:39
У КМДА пояснили, чому звинувачений у домаганнях Білоус повернувся на посаду директора Молодого театру
19:35
Австрія
Найважливішою гарантією безпеки є те, щоб українська армія була добре оснащена, – очільниця МЗС Австрії
19:31
Фонд держмайна
Фонд держмайна скерував 1,2 млрд грн від оренди ТРЦ Ocean Plaza на ліквідацію наслідків збройної агресії РФ
19:18
У ДТП під Кривим Рогом загинули двоє членів збірної України з ММА, ще троє юних спортсменів - у лікарні
Більше новин