
Данія наближається до ратифікації оборонної угоди зі США, попри суперечку щодо Гренландії
У п'ятницю,11 квітня, парламент Данії зробив важливий крок до ратифікації угоди про оборонну співпрацю зі Сполученими Штатами, яка розширює права американських військових у цій країні, попри на суперечку щодо Гренландії
Про це пише Reuters.
Данський уряд, який підписав угоду про двосторонню співпрацю у 2023 році, коли Джо Байден був президентом США, заявив, що це має вирішальне значення для зміцнення оборони Данії на тлі ймовірної загрози для Європи з боку РФ.
В рамках цих зусиль парламент Данії провів перше з трьох читань законопроєкту перед остаточним голосуванням, яке очікується до кінця червня.
Депутат Сімон Колеруп, який представляє Соціал-демократичну партію прем'єр-міністра Метте Фредеріксен, виступив на захист угоди.
"Було б абсолютно нерозумно відштовхнути Сполучені Штати, викинувши найважливішу оборонну угоду за багато років просто у смітник", - заявив він.
Прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен також підтримала цю угоду.
Натомість ліві партії "Альтернатива" і "Червоно-зелений альянс" виступили проти угоди, хоча очікується, що вона буде ухвалена завдяки підтримці пропозиції уряду меншості з боку кількох інших опозиційних партій.
У виданні зазначили, що угода не поширюється на саму Гренландію, куди США вже мають широкий доступ завдяки оборонному пакту 1950-х років, а також на Фарерські острови, ще одну данську територію в Північній Атлантиці.
Політика США щодо Гренландії
10 березня Дональд Трамп звернувся до жителів Гренландії, пообіцявши зробити їх багатими, якщо країна приєднається до Сполучених Штатів.
12 березня у Гренландії відбулися парламентські вибори на тлі заяв президента США Дональда Трампа про намір взяти острів під контроль. Найбільшу кількість голосів набрала правоцентристська партія Demokraatit.
13 березня WSJ писало: Трамп вивчає перспективу включення Гренландії до складу Сполучених Штатів, допускаючи навіть потенційне використання військових заходів. За інформацією джерел у Білому домі, питання щодо придбання острова досі є актуальним для адміністрації, тоді як тиск на Данію продовжує посилюватися.
Згодом Джей Ді Венс прокоментував територіальний інтерес Штатів до Гренландії, сказавши, що главі Білого дому "байдуже, що нам кричать європейці".
26 березня американський президент анонсував візит до Гренландії, щоб "перевірити, як там ідуть справи".
28 березня чотири з пʼяти парламентських партій Гренландії домовились сформувати коаліцію на тлі заяв Трампа щодо намірів взяття острова під контроль.
Віцепрезидент США Джей Ді Венс підтвердив готовність Сполучених Штатів вести переговори з жителями Гренландії, якщо вони вирішать обрати незалежність від Данії.
30 березня Трамп вкотре припустив, що Штати можуть спробувати встановити контроль над Гренландією, не виключаючи навіть застосування військової сили.
WP писало: посадовці у Білому домі готують оцінку того, скільки коштуватиме федеральному уряду контроль над Гренландією.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте вважає, що вирішення ситуації стосовно Гренландії та намірів США на цей острів полягає у співпраці.
- Актуальне
- Важливе













