
Китайці в армії Росії та виведення військ США з ключового центру постачання зброї Україні в Польщі. Акценти світових ЗМІ 9 квітня
У фокусі міжнародних видань – полонені китайці, які воювали у російській армії, та ймовірне виведення військ США з ключового центру постачання зброї Україні в Польщі
Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 9 квітня.
Україна захопила в полон двох громадян Китаю, які воювали на боці Росії
Інформацію про те, що українські військові взяли в полон двох китайців, які воювали в російській армії потрапила на шпальти більшості провідних міжнародних видань.
Як пише CNN, президент України Володимир Зеленський заявив, що двоє громадян Китаю, які воювали в російській армії, потрапили в полон на сході України. Українські сили, які воюють у Донецькій області, отримали документи, банківські картки та особисті дані китайців.
"У нас є інформація, що громадян Китаю в підрозділах окупанта набагато більше, ніж двоє. Зараз з'ясовуємо всі факти, – цитує видання Зеленського. – Я доручив міністру закордонних справ України негайно зв'язатися з Пекіном і з'ясувати, як Китай збирається на це реагувати. Залучення Росією Китаю до цієї війни в Європі, прямо чи опосередковано, є чітким сигналом, що Путін збирається робити все, що завгодно, окрім припинення війни. Він шукає шляхи для продовження війни".
Український президент також закликав своїх союзників у США та Європі висловити протест. Наразі незрозуміло, чи є громадяни Китаю, яких, як стверджує Україна, захопила в полон, китайськими солдатами чи добровольцями. Західні офіційні особи у вівторок заявили CNN, що вони не бачать "доказів державного спонсорства" у цих випадках.
Разом із тим речниця Державного департаменту США Теммі Брюс заявила, що ці повідомлення "викликають занепокоєння".
"Китай є головним помічником Росії у війні в Україні. Китай постачає майже 80% товарів подвійного призначення, необхідних Росії для підтримки війни", – зазначила вона.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив у вівторок, що Київ викликав тимчасового повіреного у справах Пекіна в Україні, "щоб засудити цей факт і вимагати пояснень".
"Ми сподіваємося, що після цієї ситуації американці будуть більше говорити з українцями, а потім з росіянами. І ми сподіваємося, що китайська сторона також відреагує", – сказав також Зеленський. – Це ще одна країна, яка військово підтримує вторгнення Росії в Україну на боці Росії. Це ще одна країна після Ірану та Північної Кореї".
Китай послідовно заперечує свою причетність до війни. У середу Пекін заявив, що "наразі перевіряє" ситуацію з Україною.
"Важливо підкреслити, що китайський уряд завжди інструктував своїх громадян триматися подалі від зон збройного конфлікту і уникати залучення в конфлікт у будь-якій формі, особливо уникати участі у військових операціях будь-якої сторони", – заявив на пресконференції в середу речник міністерства закордонних справ КНР Лінь Цзянь.
Тим часом BBC також акцентує на інформації від французької газети Le Monde, яка раніше повідомляла, що виявила близько 40 акаунтів у додатку Douyin, аналогу TikTok, доступному лише в Китаї. Ці акаунти належать китайським громадянам, які стверджують, що записалися на службу в російську армію.
За даними Києва та західних офіційних осіб, Північна Корея відправила тисячі військових на допомогу Росії у війні проти України.
"Але є різниця, – сказав Зеленський під час пресконференції: – Північні корейці воювали проти нас на Курській дузі, китайці воюють на території України".
США планують виводити свої війська з ключового центру постачання зброї Україні в Польщі
США виведуть війська і техніку з Ясьонки, логістичного центру на південному сході Польщі, який постачає більшість озброєнь, що відправляються в Україну, що, за їхніми словами, дозволить заощадити "десятки мільйонів доларів", повідомляє Politico.
"Після трьох років перебування в Ясьонці це можливість правильно визначити розмір нашої присутності", – сказав командувач Сухопутних військ США в Європі і Африці Крістофер Донаг'ю.
Тим часом, за словами міністра оборони Польщі Владислава Косіняка-Камиша, обов'язки, які раніше виконували американські війська в Ясьонці, тепер перебирають на себе інші союзники.
"Американські війська залишаються в Польщі, але дислокуються в різних місцях. Місія в Ясьонці тепер виконується переважно норвезькими, німецькими, британськими і польськими військами разом з іншими союзними військами", – додав він.
Цей крок відбувається на тлі зростаючого занепокоєння в Європі щодо відданості США європейській обороні за президента Дональда Трампа, який погрожував не захищати країни НАТО, які, на його думку, не витрачають достатньо коштів на оборону, а також погрожував суверенітету членів НАТО Гренландії та Канади.
У понеділок американські військові наполягали на тому, що це рішення є частиною "давно запланованих зусиль з оптимізації операцій при збереженні сильної підтримки України й НАТО".
Як зазначало раніше міноборони Польщі, розташований поблизу українського кордону, аеропорт Ясьонка з 2022 року, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, слугує критично важливим плацдармом для збройних сил США, НАТО і країн-партнерів. До 95% військової допомоги Україні проходить через Ясьонку.
Американські військові відігравали провідну роль в управлінні аеродромом і в доставлянні зброї в Україну.
"Важлива робота з надання військової допомоги Україні через Ясьонку буде продовжуватись під керівництвом Польщі і НАТО за підтримки оптимізованої військової присутності США. Польща і її союзники підтримуватимуть надійну захисну інфраструктуру навколо цього критично важливого об'єкта", – йдеться у повідомленні.
Німеччина нещодавно взяла на себе захист об'єкта за допомогою власних батарей ППО Patriot.
Міністерство оборони Польщі заявило, що робота хабу триває безперебійно, додавши, що намагання перекласти більший тягар на неамериканських союзників випливає з рішень, прийнятих на торішньому саміті НАТО у Вашингтоні, де було створено нове командування під назвою "Допомога НАТО з безпеки та тренування для України".
Трамп вже давно критикує країни НАТО за те, що вони недостатньо витрачають на оборону, але Польща була відзначена похвалою. Вона виділяє 4,7% валового внутрішнього продукту на свої збройні сили, що є найвищим показником в альянсі.
Попри зростання занепокоєння щодо переходу Трампа на бік Росії, його тиску на Україну з метою досягнення мирної угоди з Росією та торговельної війни, яку він розв'язав минулого тижня проти більшості країн світу, включно з союзниками по НАТО, польські офіційні особи продовжують наголошувати, що США є ключовим союзником, і цю оцінку підтримують у Вашингтоні.
- Актуальне
- Важливе












