
Кремль шукає спосіб послабити санкції, а Польща у війні з РФ протрималася б лише два тижні. Акценти світових ЗМІ 26 березня
У фокусі міжнародних видань – що означає погоджена угода про безпечне судноплавство в Чорному морі, а також, чому не варто довіряти Кремлю і які його головні мотиви
Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 26 березня.
Чи є домовленості лише "риторичною акробатикою"
Однією з головних тем про яку писали великі міжнародні медіа стала угода досягнута в Саудівській Аравії між Україною та Росією за посередництва США щодо безпеки в Чорному морі.
У The Washington Post написали, що США отримали від Росії та України зобов'язання щодо припинення вогню в Чорному морі.
"Заяви, які прозвучали після технічних переговорів цього тижня в Ер-Ріяді відрізнялися двома ключовими моментами. США окремо погодилися допомогти Росії отримати доступ до світових ринків для експорту добрив та іншої сільськогосподарської продукції. Відносно України Вашингтон підтвердив своє зобов’язання сприяти обміну військовополоненими, утримуваними цивільними особами та викраденими дітьми", - відзначають у виданні.
Цікаво те, що у заяві на сайті Кремля йдеться, що угода передбачає зняття санкцій з російського сільськогосподарського банку та деяких інших установ, і що часткове припинення вогню не набуде чинності, поки це не станеться. При цьому Білий дім досі не відповів на питання про те, чи готовий він скасувати санкції і які саме.
Американські журналісти відзначають, що Росія та Україна по-різному трактують початок перемир’я та врегулювання порушень. Кремль заявив, що мораторій діє ще з 18 березня і охоплює п’ять типів енергетичної інфраструктури: нафтопереробні заводи, трубопроводи, сховища, електростанції та гідроелектростанції. У разі порушення одна сторона може вважати себе вільною від зобов’язань. Зеленський зазначив, що механізм реагування на порушення не визначений, адже США намагалися зберегти угоду. Анонімний учасник переговорів повідомив, що Росія використовує ситуацію, щоб вимагати від Трампа скасування санкцій, применшуючи його дипломатичні успіхи. Чиновник назвав це "приниженням і маніпуляцією".
Голова Чорноморського інституту стратегічних досліджень Андрій Клименко заявив, що позиції Росії та України "залишаються непримиренними", а нові домовленості виглядають лише "риторичною акробатикою".
У The New York Times додають, якщо Сполучені Штати виконають вимоги Росії, це стане першим кроком до скасування санкцій проти російської економіки, таким чином "відчутно змінивши політику Заходу щодо посилення тиску на Кремль і його фінансову систему".
У BBC нагадали, що попередню домовленість про безпечний прохід комерційних суден у Чорному морі було досягнуто у 2022 році. Спочатку вона діяла протягом 120 днів, але після кількох подовжень Росія вийшла з неї в липні 2023 року, заявивши, що ключові частини угоди не були виконані. "І Україна, і Росія є великими експортерами зерна, і ціни різко зросли після початку війни", - додають у виданні.
У The Guardian відзначили, що угода про припинення вогню в Україні виглядає як "російський список бажань, перев'язаний американською стрічкою". Адже Кремль використовує Білий дім, який прагне довести, що Трамп єдиний, хто може принести мир у війні проти України.
"Угода виглядає як поступки Росії, викликаючи сумніви, чи дала Москва щось взамін для послаблення санкцій. Сторони домовилися не атакувати кораблі в Чорному морі, де Україна змусила російський флот відступити. Але Кремль заявив, що перемир’я почнеться лише після зняття США санкцій з агросектору Росії та повернення "Россельхозбанку" на біржу", - пишуть у виданні.
У Der Spiegel також кажуть, що імплементація угоди "залишається під питанням, оскільки Кремль, очевидно, шукає спосіб послабити західні санкції".
Тим часом Росія вже здійснила атаку безпілотників на український порт, що забезпечує вихід до Чорного моря, пишуть у Reuters. Це сталося сьогодні вночі, коли дрони полетіли на український порт Миколаїв, і завдала удару по Кривому Розу, що, за словами українських чиновників у середу, було найбільшим нападом безпілотників на місто у війні.
У Bloomberg написали, що за оцінкою розвідки США, що суперечить обіцянкам Трампа швидко завершити трирічний конфлікт, Росія та Україна можуть бути більш схильні продовжувати війну, ніж поспішати до врегулювання. Хоча обидві сторони готові до часткового припинення вогню, лідери вважають ризики тривалої війни меншими, ніж незадовільного миру, йдеться у звіті директора Національної розвідки.
Також у виданні відзначили слова Трампа, що, можливо, Володимир Путін ухилявся від завершення угоди про припинення вогню, але президент США як і раніше "впевнений, що російський лідер має намір укласти угоду".
Польща у війні з РФ протрималася б лише два тижні
Новий саперний батальйон армії Польщі на кордоні з Білоруссю, Фото: twitter.com/MON_GOV_PL
У виданні Rzeczpospolita написали про заяву голови Бюро національної безпеки Польщі, генерала Даріуша Луковського, який сказав, що країна у війні з РФ могла б захищатися не довше 14 днів.
"З сьогоднішнім рівнем запасів Польща могла б захищатися від агресії протягом тижня або двох", - сказав він.
Генерал також підтвердив інформацію про наявність боєприпасів лише на кілька днів, хоча зазначив, що це стосується не всіх видів боєприпасів.
Читайте також: Американський газ в українських сховищах. Чи є перспективи східноєвропейського хабу



- Актуальне
- Важливе









