Огляд

У Польщі продовжиться боротьба за посаду президента, а в ЄС хочуть припинити роботу тіньового флоту РФ у Балтійському морі. Акценти світових ЗМІ 19 травня

19 травня, 2025 понедiлок
11:35

У фокусі міжнародних видань – продовження виборів у Польщі, де у другому турі два кандидати змагатимуться за посаду президента, а також прагнення міністрів ЄС припинити роботу тіньового флоту РФ у Балтійському морі

Зміст

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 19 травня.

У Польщі продовжиться боротьба за посаду президента

Рафал Тшасковський

Центристський мер Варшави з невеликим відривом перемагає на президентських виборах у Польщі, але насувається другий тур. Партії, які виступають проти уряду прем'єр-міністра Дональда Туска, спрацювали краще, ніж ті, що його підтримують, що стало проблемою для Рафала Тшасковського, пише Politico.

Це створило умови для запеклої боротьби у другому турі, який відбудеться 1 червня. Тшасковський набрав 31,4% голосів, тоді як Навроцький отримав 29,5%, після того, як були підраховані майже всі голоси. 

Перемога Тшасковського була меншою, ніж прогнозували передвиборчі опитування.

"Я казав вам вісім місяців тому, що це буде дуже близько – і це дуже близько, – сказав Тшасковський на мітингу, організованому його кампанією в неділю ввечері. – Цей результат показує, наскільки сильними і рішучими ми повинні бути, щоб перемогти на президентських виборах".

Тим часом Навроцький подякував своїм прихильникам за те, що вони чинили опір "тиску пропаганди, фальші та брехні, не піддалися владі державних інституцій Дональда Туска".

На мера Варшави зараз чиниться безпосередній тиск, щоб він розширив своє звернення до ширшого електорату, вважає політолог з Університету кардинала Стефана Вишинського Бартош Ридлінський.

"Ми побачимо досить неоднозначні сигнали для всіх можливих виборців інших кандидатів, окрім Навроцького", – сказав Ридлінський.

Боротьба між Тшасковським і Навроцьким точитиметься за те, хто зможе залучити виборців, які в першому турі віддали перевагу одному з другорядних кандидатів. Тшасковський буде шукати прихильників серед центристських та лівих кандидатів, тоді як Навроцький сподіватиметься залучити підтримку ультраправого Славоміра Менцена, який посів третє місце.

"Я хочу звернутися до одного з кандидатів, Славоміра Менцена. Настав час врятувати Польщу. Ми обидва хочемо суверенної, сильної, багатої і безпечної Польщі",– заявив Навроцький у своїй промові після закриття виборчих дільниць.

Спікер парламенту Шимон Головня балотувався від правоцентристської партії "Польща 2050" і отримав 5% голосів, а Магдалена Беят була кандидатом від лівих і здобула 4,2%. Обидві партії входять до правлячої коаліції на чолі з Туском. Напередодні недільного голосування вони уникали руйнівних нападок на Тшасковського.

"Зараз Тшасковський, ймовірно, надішле деякі примирливі сигнали таким кандидатам, як Шимон Головня або Магдалена Беят", сказав Ридлінський.

Але попередженням для Тшасковського і потенційним сигналом ширшого невдоволення урядом Туска є те, що Гжегож Браун, ультраправий кандидат-антисеміт, найбільш відомий тим, що використав вогнегасник, щоб загасити єврейську менору в польському парламенті, посів несподівано сильне четверте місце з 6,6% голосів.

Разом кандидати, які виступають проти Туска, показали кращі результати, ніж кандидати від партій, що підтримують уряд, а це означає, що Тшасковському доведеться піднятися на крутий схил, щоб перемогти на виборах 1 червня.

"Гра за все тільки починається. Жорстка боротьба за кожен голос. Ці два тижні вирішать майбутнє нашої країни. Тому ні кроку назад", написав про ситуацію Туск на X.

В ЄС хочуть припинити роботу тіньового флоту РФ у Балтійському морі

тіньовий флот росії

 Фото: Getty Images

Міністри ЄС закликають до скоординованих дій щодо російського "тіньового флоту" в Балтійському морі, оскільки флот танкерів, що плавають під фальшивими прапорами, за оцінками, перевозить до 85% російського експорту нафти, повідомляє The Guardian.

Заклики до активізації та координації дій проти російського "тіньового флоту" нафтових танкерів у Балтійському морі пролунали цими вихідними перед зустріччю міністрів закордонних справ ЄС у понеділок, на якій, як очікується, будуть запроваджені санкції проти 180 суден. Включення цих суден до списку збільшить загальну кількість суден, що перебувають під санкціями ЄС, до 350.

Зусилля, спрямовані на припинення діяльності тіньового флоту, який, за оцінками, перевозить до 85% російського експорту нафти і, таким чином, фінансує приблизно третину її бюджету, розглядаються як важливий доказ рішучості ЄС продовжувати економічний тиск на Росію.

Президент України Володимир Зеленський обговорив у суботу з прем'єр-міністром Канади Марком Карні останні кроки щодо боротьби з тіньовим флотом – групою з приблизно 500 застарілих і погано застрахованих танкерів, які під прикриттям зручних прапорів експортують російську нафту до таких країн, як Індія, всупереч санкціям, запровадженим у 2022 році країнами "Великої сімки", включно з Канадою.

Але міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс заявив, що нинішнє правозастосування є неефективним, і тепер Литва зіткнулася із загрозою військових репресій з боку Росії. Щодня близько трьох завантажених тіньових танкерів проходять через північноєвропейські води, зокрема через Данські протоки і Ла-Манш.

Ще однією ознакою напруженості стало затримання російською владою в неділю грецького нафтового танкера після того, як він вийшов з естонського порту, прямуючи узгодженим маршрутом в російських територіальних водах.

Будріс, виступаючи на конференції Леннарта Мері в Таллінні, наголосив на невизначеності закону про заборону в міжнародних водах і побоюваннях тотальної військової конфронтації з Росією. Міністр оборони Естонії Ханно Певкур закликав заборонити всім суднам, що перебувають під санкціями, заходити у води економічної зони відчуження ЄС, так само як їм заборонено заходити в порти ЄС. Цей крок серйозно обмежить російський флот, але, можливо, порушить морське законодавство.

Битва за тіньовий флот посилилася минулого тижня, коли російський літак Су-35 влетів у повітряний простір Естонії, що виглядало як помста за танкер "Ягуар", який, ймовірно, перевозив російську нафту і був виведений з економічних вод Естонії військово-морськими силами країни в супроводі естонського військово-морського флоту. 

Естонські військово-морські сили вважали, що судно може становити загрозу для розташованих поблизу підводних кабелів, і зв'язалися з ним, щоб перевірити його статус і реєстрацію. Зіткнувшись з опором екіпажу "Ягуара", естонці відмовилися від спроб висадитися на борт судна для перевірки вантажу і замість цього супроводили його в міжнародні води Фінської затоки на шляху до російського порту Приморськ. Під час супроводу судна російський літак на хвилину без дозволу увійшов у повітряний простір Естонії.

Це вважається першим інцидентом, коли Росія продемонструвала військову силу на підтримку тіньового флоту, і першим вторгненням в повітряний простір Естонії за останні щонайменше три роки.

Будріс зазначив, що парадокс полягає в тому, що менше половини кораблів, які перебувають під санкціями ЄС, США чи Великої Британії, потрапили під ембарго з боку всіх трьох країн. Він сказав, що хотів би бачити всі кораблі флоту під санкціями, а рівень доказів, необхідний для накладення санкцій на корабель, мав би бути знижений і стандартизований.

"Події минулого тижня, пов'язані з російським захистом "Ягуара" за допомогою російських літаків, змінюють загальну оцінку і картину. Росія зараз демонструє силу, створює інцидент і навіть входить у повітряний простір НАТО для захисту цих кораблів", – каже він.

З січня місія НАТО "Балтійський вартовий" була створена для захисту критично важливої інфраструктури Балтійського моря, головним чином підводних кабелів, але вона не має безпосередньої відповідальності за тіньовий флот.

"Нам потрібно не лише продовжувати діяльність"Балтійського вартового", але й розширювати його місію, тому що збільшення тіньового флоту збільшує ймовірність військових інцидентів у Балтійському морі. Це дуже серйозно", – наголошує Будріс.

Джон Мід, заступник командувача Об'єднаних збройних сил НАТО в Брунсумі, підкреслив, що НАТО зосереджується на захисті підводних кабелів, але через це викликали 1800 кораблів для перевірки статусу прапора. Для поліпшення моніторингу також запускається флот безпілотників.

Анна Вісландер, директор з питань Північної Європи в Атлантичній раді, сказала в середині минулого року, що "ми зрозуміли, що це не паралельно з зусиллями Росії підтримувати свою військову економіку, тіньовий флот лежить в основі всієї її системи".

"Тіньовий флот є основою їхньої національної безпеки.  зауважує вона щодо того, що  епізод минулого тижня показав. – Перший крок – це усвідомити масштаби цієї військової економіки. Ми повинні накласти санкції на них усіх, чому б і ні?"

Теги:
Читайте також:
Київ
+18.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.3
    Купівля 41.3
    Продаж 41.83
  • EUR
    Купівля 47.68
    Продаж 48.35
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
19 червня
03:15
Оновлено
Дональд Трамп
"Ніхто не знає, що я зроблю": Трамп ухилився від запитання про можливість удару по ядерних об’єктах Ірану
02:39
Володимир Путін
"Питання, хто підписуватиме документи": Путін заявив, що готовий зустрітися з Зеленським на завершальному етапі перемовин
02:16
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила БПЛА по території України: на Київщині спрацювала ППО
02:08
російський диктатор Володимир Путін
Путін: моя онука, у якої вихователька з Пекіна, вільно розмовляє китайською
01:29
Оновлено
Ілюстративне фото
"Приїхали лікувати 7-річну доньку від онкології": в Ізраїлі через іранські удари загинула родина з Одеси
00:30
Оновлено
ЗСУ прапор
З початку доби 18 червня на фронті зафіксували 136 боїв: на Покровському напрямку Сили оборони відбили 36 атак
00:12
Оновлено
Серхіо Рамос, Монтеррей, клубний ЧС
"Манчестер" всуху переграв "Відад": результати й розклад клубного ЧС за 18 червня
00:03
США Ізраїль
США розпочали евакуацію своїх громадян з Ізраїлю
2025, середа
18 червня
23:27
телевізор телебачення
Іранське державне телебачення перервали кадрами протестів
23:24
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Трамп хоче займатися тим, що йому дається найпростіше": експерт Краєв про терміновий від'їзд Трампа з саміту G7
22:56
Ексклюзив
Ігор Луценко
Надія росіян - це просування, треба її вбити. Тоді вони почнуть рахуватися з втратами, - військовослужбовець Луценко
22:40
дрон
"Супроводив до наших позицій": воїн ЗСУ взяв у полон окупанта за допомогою дрона
22:22
Новим командиром бригади безпілотних систем "Птахи Мадяра" стане Андрій Клименко
22:21
Ексклюзив
Андрій Осадчук
Ми дали чіткий імпульс біженцям з України: нардеп Осадчук щодо законопроєкту про множинне громадянство
22:03
бензин
Бензин без додавання біоетанолу в Україні дозволили продавати до кінця року
21:38
Україна_Словаччина
Імовірні порушення у використанні коштів на допомогу Україні: у Словаччині затримали 8 осіб
21:37
Ексклюзив
У Києві презентували книгу Наталки Діденко "Тролейбус номер 15. Подорож у близьке минуле"
21:34
Ексклюзив
БПЛА, шахед, дрон
РФ виробляє на добу кілька ракет і до сотні "шахедів", але 5 БПЛА за вагою бойової частини відповідають крилатій ракеті, - Defence Express
21:06
росія депутат
Концерн "Калашніков" російського ВПК набирає підлітків на "літній підробіток", - ЦПД
21:00
Ексклюзив
Елла Лібанова
Дітей зараз не можна вчити емпатії до росіян, це злочин, - демографка Лібанова
20:57
Молодіжна збірна України
Україна програла Нідерландам і вибула з молодіжного Євро-2025
20:15
Оновлено
Дональд Трамп
"Спочатку займімося Росією": Трамп відповів Путіну на пропозицію посередництва щодо конфлікту між Ізраїлем та Іраном
20:03
Оновлено
Наслідки атаки РФ на Київ, 17.06.2025
Масована атака РФ 17 червня: у Києві загинули 28 людей, пошукові роботи завершено
19:59
Іран
"Іран не веде переговори під примусом": Тегеран заявив, що відповість зустрічною погрозою на будь-яку загрозу
19:55
паспорт
Росіяни й білоруси, котрі зазнали політичних переслідувань, зможуть отримати громадянство України: у Раді розкрили деталі
19:43
на фото: Бріджит Брінк
Колишня посолка США в Україні Брінк оголосила, що балотуватиметься до Конгресу
19:34
Михайло Мудрик, Челсі, Ліга конференцій
Футбольна асоціація Англії висунула Мудрику звинувачення у вживанні допінгу
19:29
"Не бачу можливості бути продуктивним у парламенті": нардеп Довгий складає мандат
19:07
До 70% музики, згенерованої ШІ, на Deezer є частиною шахрайської схеми
19:00
Огляд
оборона країн Балтії
Реальна загроза з боку Росії: як країни Балтії готуються боронити свої кордони
18:47
Тарас Березовець
Речник ТрО Березовець пояснив, що заважало зводити фортифікації на Сумщині
18:44
художній музей Лувр
Лувр закрився на кілька годин через працівників, які протестували проти надмірної кількості відвідувачів
18:35
Ексклюзив
Елла Лібанова
До України після війни поїдуть мігранти, які хочуть заробляти, - демографка Лібанова
18:34
Бердянськ
У Бердянську ліквідували "т.в.о. мера" окупаційної влади Грицая, підозрюваного в держзраді
18:08
OPINION
Втеча Дональда Трампа з саміту G7 в обійми Путіна
18:05
OPINION
Чому українські ракети — питання нашого виживання
17:54
Автор кримінальних романів Майк Крейвен пише книжку про Джеймса Бонда для дітей
17:51
Австралія
Австралія вперше запровадила санкції проти суден тіньового флоту РФ
17:51
росія спорт
Російських санкарів не допустять до участі в Олімпіаді-2026
17:47
ядерні відходи
"Атомна енергетика стала другим полем бою": Україна обговорила з Норвегією посилення захисту ядерних об'єктів
Більше новин