
У Туреччині затримали опозиційного мера Стамбула Імамоглу. В ЄС відреагували
У ході масштабної антикорупційної кампанії у Туреччині 19 березня затримали мера Стамбула Екрема Імамоглу, який представляє опозиційну Народно-республіканську партію (НРП)
Про це написали CNN Türk та Reuters.
Зазначається, що крім Імамоглу, ордери на затримання отримав його прессекретар Мурат Онгун та ще близько ста співробітників мерії, включаючи журналістів та бізнесменів.
Як пишуть турецькі ЗМІ, щодо стамбульської мерії розпочато велику антикорупційну операцію. Вона стосується проведення міських тендерів, а також з'ясування подробиць взаємодії опозиційних чиновників із забороненою в країні Робочою партією Курдистану.
Рано-вранці радник мера зі зв'язків із пресою Мурат Онгун повідомив про своє затримання, не уточнивши подробиць. Сам Імамоглу заявив, що поліція оточила його будинок, наголосивши, що не піддасться тиску і продовжить відстоювати свою позицію. CNN Türk показало десятки співробітників поліції перед його резиденцією, де проводили обшук.
Журналіст Джем Кючук повідомив, що в рамках операції, під час якої було затримано мера Стамбула Імамоглу, було проведено обшук у будинку мера району Бейлікдюзю Мурата Чалика та видано ордер на його затримання.
У вівторок Стамбульський університет анулював через виявлені порушення диплом про вищу освіту Імамоглу, легітимність диплома якого раніше вимагала встановити генпрокуратура цього міста.
Пізніше головна опозиційна сила Туреччини висловила обурення затриманням Екрема Імамоглу. Його соратники назвали затримання опозиціонера "переворотом проти наступного президента".
Лідер НРП Озгюр Озел закликав опозицію до єдності й заявив, що його партія підтримає Імамоглу як кандидата в президенти в неділю, незважаючи ні на що.
"Туреччина переживає переворот, спрямований проти наступного президента. Ми зіткнулися зі спробою державного перевороту", – сказав він.
Попри те, що влада тимчасово заборонила протести, а поліція перекрила деякі вулиці Стамбула, близько 100 людей зібралися біля поліцейської дільниці, куди доставили Імамоглу, і скандували: "Настане день, коли ПСР (керівна Партія справедливості і розвитку – ред.) буде притягнута до відповідальності".
Реакція Євросоюзу
Єврокомісія оприлюднила спільну заяву Високого представника ЄС Каї Каллас та європейського комісара з питань розширення Марти Кос. В ній сказано, що сьогоднішнє затримання Імамоглу, та хвиля арештів і звинувачень, спрямованих проти політиків, активістів, журналістів та інших громадян з початку року, ставлять під сумнів дотримання країною її демократичних принципів.
Також Європейський Союз наполягає на тому, щоб влада Туреччини гарантувала прозорість та дотримання всіх вимог правової процедури.
"Як країна-кандидат на вступ до ЄС і давній член Ради Європи, Туреччина повинна застосувати найвищі демократичні стандарти та практику", - сказано в заяві.
Окрім цього зазначається, що повага до основних прав і верховенство права є важливими для процесу вступу до Євросоюзу, і вони й надалі будуть "невідʼємною частиною відносин між ЄС і Туреччиною".
Що передувало
З початку року щодо Імамоглу було розпочато кілька розслідувань, включаючи звинувачення у "впливі на слідство, експерта чи свідка" після його заяв про підготовку начебто купленим експертом сфальшованих доповідей проти НРП та її представників у місцевих органах влади. Ще один розгляд пов'язаний з його висловлюваннями про генпрокурора Стамбула та його родину.
Екрем Імамоглу був обраний мером Стамбула у 2019 році. У грудні 2022 року його засудили до двох років і семи місяців позбавлення волі за "образу" членів Вищої виборчої ради Туреччини, що супроводжувалося забороною політичної діяльності. Імамоглу заперечував звинувачення, стверджуючи, що його слова були відповіддю на критику з боку міністра внутрішніх справ.
Раніше також Стамбульський університет анулював диплом Імамоглу на запит генеральної прокуратури Туреччини. Це рішення заважає йому висуватися на пост президента, адже балотуватися можуть лише громадяни з закінченою вищою освітою. Мер Стамбула був єдиним кандидатом на праймериз від найбільшої опозиційної партії – НРП.
Його також називали головним противником чинного президента Туреччини Реджепа Ердогана в разі його повторного висунення на посаду.
- Актуальне
- Важливе








