Огляд

Трамп говоритиме з Путіним про те, що втратить Україна, українські війська знову відступають на Курщині. Акценти світових ЗМІ 18 березня

18 березня, 2025 вiвторок
12:09

У фокусі міжнародних видань – майбутня розмова Трампа і Путіна, яка зосередиться на тому, що втратить Україна, а також те, що українські війська знову відступають на Курщині

Зміст

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 18 березня.

Трамп говоритиме з Путіним про те, що втратить Україна

Дональд Трамп

Дональд Трамп, Фото: gettyimages

Дискусія Трампа з Путіним зосередиться на тому, що втратить Україна. Нагадуючи Ялтинську конференцію 1945 року, американський і російський лідери у вівторок обговорюватимуть, хто і що отримає в процесі завершення війни в Україні, пише головний вашингтонський кореспондент The New York Times Девід Сенґер.

За словами президента Трампа, вони з президентом Росії Володимиром Путіним ось-ось переживуть щось на кшталт їхнього власного ялтинського моменту, коли великі держави визначатимуть кордони в Європі.

Він не став прямо посилатися на зустріч 1945 року, де Черчилль, Сталін і смертельно хворий Франклін Рузвельт розділили континент на Захід, орієнтований на Америку, і Схід, де домінував Радянський Союз, створивши сфери впливу, які стали полем битви у холодній війні.

Але під час розмови з журналістами на борту літака Air Force One, повертаючись з Флориди в неділю ввечері, Трамп чітко дав зрозуміти, що його запланована на вівторок телефонна розмова з Путіним буде зосереджена на тому, які землі та активи Росія збереже за собою в разі будь-якого припинення вогню з Україною.

"По суті, він буде вести переговори про те, наскільки велику винагороду отримає Росія за 11 років відкритої агресії проти України, починаючи з захоплення Криму у 2014 році і закінчуючи повномасштабною війною, яку Путін розпочав три роки тому", – підкреслює Сенґер.

За його словами, помічники Білого дому чітко дали зрозуміти, що Росія, безумовно, збереже Крим – в одному з тих дивних поворотів історії, місце проведення тижневої Ялтинської конференції в лютому 1945 року – і рішуче припустили, що вона отримає майже всю територію, яку вона утримує.

Хоча представники адміністрації підкреслили, що вони повністю інформують своїх українських колег та європейських лідерів про взаємодію з Росією, у телефонній розмові візьмуть участь лише Трамп і Путін, а їхні помічники, ймовірно, прослуховуватимуть розмову. І не зрозуміло, чи Україна або великі європейські держави підуть назустріч тому, про що можуть домовитися Трамп і Путін.

"Я думаю, що у нас все досить добре з Росією, – сказав Трамп і додав щодо досягнення припинення вогню: – Я думаю, що у нас є дуже хороші шанси".

Але потім, зазначає Девід Сенґер, він перейшов до питання про те, від чого Україні, можливо, доведеться відмовитися.

"Я думаю, ми будемо говорити про землю, це багато землі, – зазначив американський президент. – Як ви знаєте, ситуація значно відрізняється від того, що було до війни. Ми будемо говорити про землю. Ми будемо говорити про електростанції".

Трамп намагався не казати багато про те, які саме частини української території він обговорює, і чи намагатиметься він обмежити амбіції Путіна. Адміністрація Трампа вже дала зрозуміти, що очікує від Росії контролю над територією, яку її війська вже захопили, а це приблизно 20% території України. Але помічники президента України Володимира Зеленського заявили минулого місяця, що вони стурбовані тим, що Трамп може задовольнити інші бажання Путіна щодо частин України, можливо, включно з критично важливим Одеським портом.

Радник Трампа з національної безпеки Майкл Волтц заявив, що він очікує прагматичного підходу до переговорів з Росією, і відкинув будь-яку дискусію про те, чи отримує Росія винагороду за свою агресію. І тут Сенґер зауважує: як член Конгресу, пан Волтц був активним захисником України та її суверенітету, але як голова Ради національної безпеки Трампа, він уникав констатації очевидного – війну розпочала Росія.

Він та інші помічники Трампа мало говорять про умови припинення вогню, але припускають, що вони є вторинними порівняно з цією більш масштабною місією.  Волтц попередив, що конфлікт все ще може "перерости у Третю світову війну", повторюючи аргументи, які Трамп наводив Зеленському під час їхньої гарячої публічної суперечки в Овальному кабінеті минулого місяця.

Є й інші питання, відзначає Сенґер, які можуть стати центральними на переговорах. Франція і Велика Британія запропонували ввести війська в Україну, можливо, разом з іншими європейськими державами. Але не зрозуміло, чи погодиться Путін на миротворчі сили. Ці сили могли б стати частиною гарантії безпеки для України, хоча незрозуміло, наскільки ефективними будуть європейські війська без підтримки з боку Вашингтона.

Є й інші ознаки того, що Трамп готується піти на поступки Путіну. Міністерство юстиції повідомило європейським чиновникам, що Сполучені Штати виходять з багатонаціональної групи, яка розслідує дії лідерів, відповідальних за вторгнення в Україну, включно з Путіним.

Адміністрація також скорочує роботу Групи з розслідування воєнних злочинів міністерства юстиції, створеної у 2022 році Мерріком Гарландом, генеральним прокурором при Байдені, для притягнення до відповідальності росіян, винних у звірствах, скоєних після повномасштабного вторгнення в Україну три роки тому.

"У сукупності ці дії є значним відступом від зусиль, оголошених тодішньою віцепрезиденткою Камалою Гарріс у 2023 році після того, як США дійшли висновку, що Росія вчинила "злочини проти людяності". Ці кроки, схоже, є частиною зусиль Трампа, спрямованих на те, щоб полегшити досягнення згоди з Путіним", – підкреслює Сенґер.

Звичайно, пише кореспондент, жодна історична аналогія з попередньою епохою не є точною, і переговори про припинення війни в Україні мають багато відмінностей від умов глибокої зими 1945 року, коли було зрозуміло, що нацистська Німеччина незабаром програє. Проте посилається на слова професорки міжнародної політики Університету Тафтса Моніки Даффі Тофт про те, що "сьогоднішній геополітичний ландшафт особливо нагадує кінець Другої світової війни", тому що "великі держави прагнуть домовитися про новий світовий порядок у першу чергу один з одним, так само, як це робили лідери союзників, коли вони перекроювали карту світу" в Ялті.

Українські війська знову відступають на Курщині

Курська область

Українські солдати, які воюють у Курській області Росії, описують сцени "як у фільмі жахів" під час відступу з лінії фронту, розповідає BBC.

BBC отримала численні свідчення українських військових, які розповідають про "катастрофічний" відхід під шквальним вогнем, знищені колони військової техніки та постійні атаки з боку зграй російських безпілотників. Солдати, які говорили через соціальні мережі, використовували псевдоніми, щоб захистити себе. Деякі з них розповідали про "крах", коли Україна втратила Суджу, найбільше місто, яке вона утримувала.

9 березня "Володимир" надіслав телеграм-повідомлення BBC, в якому повідомив, що все ще перебуває в Суджі, де "паніка і розвал фронту". Українські війська "намагаються вийти колони військ і техніки. Деякі з них спалюються російськими безпілотниками по дорозі. Вдень виїхати неможливо". Пересування людей, матеріально-технічних засобів і техніки залежало від одного основного маршруту між Суджею і Сумською областю України.

На момент написання цієї статті, зазначає видання, незадовго до того, як Росія повернула собі Суджу, Володимир сказав, що українські війська були під тиском з трьох боків.

Згідно з повідомленнями "Максима", до 11 березня українські сили боролися за те, щоб не допустити перекриття дороги.

"Кілька днів тому ми отримали наказ залишити лінію оборони і організовано відступити», сказав він, додавши, що Росія зібрала значні сили для захоплення міста, Включаючи велику кількість північнокорейських солдатів".

За оцінками військових експертів, Росія зібрала сили чисельністю до 70 тисяч військовослужбовців для відвоювання Курська, в тому числі близько 12 тисяч північнокорейців. Росія також відправила на фронт свої найкращі підрозділи безпілотників і використовує камікадзе і варіанти з видом від першої особи (FPV), щоб "взяти під вогневий контроль основні логістичні шляхи".

Третій солдат, з яким розмовляла BBC, служив у штабі Курського фронту. Він також підкреслив шкоду, завдану російськими БПЛА. 

"Раніше у нас була перевага в безпілотниках, тепер її немає", зазначив він. Та сказав, що шляхи постачання були перервані.

Солдат прогнозує, що весь плацдарм у Курську буде втрачено, але "з військової точки зору курський напрямок себе вичерпав. Більше немає сенсу його утримувати".

За оцінками західних офіційних осіб, у Курській наступальній операції брали участь близько 12 000 українських військовослужбовців. Це були одні з найбільш підготовлених солдатів, оснащені західним озброєнням, включаючи танки і бронемашини.

Ще один боєць висловився про ситуацію менш похмуро. 13 березня "Артем" надіслав телеграм-повідомлення з військового госпіталю, де він лікувався від осколкових поранень, отриманих під час атаки безпілотника. Артем повідомив, що воював далі на захід біля села Локня, де українські війська чинили жорсткий опір і "билися, як леви". Він вважає, що операція досягла певного успіху.

"Важливо, що поки що Збройні Сили України створили цю буферну зону, завдяки якій росіяни не можуть увійти в Суми", сказав він.

Головний український генерал Олександр Сирський наполягає на тому, що українські війська відійшли на вигідніші позиції, залишаються в Курську і залишатимуться там "доти, доки це буде доцільно і необхідно".

За його словами, Росія зазнала понад 50 тисяч втрат під час операції вбитими, пораненими та полоненими. Однак, ситуація зараз дуже відрізняється від ситуації в серпні минулого року. За оцінками військових аналітиків, дві третини з 1 тис. кв. км, здобутих на початку операції, були втрачені.

Минулого тижня президент Володимир Зеленський заявив, що, на його думку, Курська операція "виконала своє завдання", змусивши Росію відвести війська зі сходу і послабити тиск на Покровськ.

Теги:
Читайте також:
Київ
+23.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.77
  • EUR
    Купівля 47.04
    Продаж 47.94
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
23 квітня
11:15
світ, міжнародний огляд
Держсек США не приїде на переговори після відмови Зеленського визнати Крим російським та адміністрація Трампа зменшує зусилля у розслідуваннях воєнних злочинів РФ. Акценти світових ЗМІ 23 квітня
11:07
Оновлено
Андрій Сибіга
МЗС Британії: мирні переговори на рівні міністрів у Лондоні відкладені, зустріч відбудеться між посадовцями нижчого рангу
11:05
Оновлено
Армія РФ атакувала Україну дронами: в Одесі, Полтаві й на Дніпропетровщині є постраждалі, у Харкові - зруйновані будівлі
10:46
електроенергія
Споживання електроенергії в Україні демонструє тенденцію до зростання: ситуація в енергосистемі 23 квітня
10:45
Оновлено
наслідки ворожої атаки по Запоріжжю 22.04.25
Удар по багатоповерхівці у Запоріжжі 22 квітня: є загибла, серед постраждалих четверо дітей
10:43
Киргизстан
У Киргизстані заарештували працівницю Російського дому за підозрою у вербуванні найманців
10:40
Ексклюзив
Україна ЄС
Уже в липні санкції ЄС проти РФ можуть бути зупинені, а заморожені активи розблоковані, в Євросоюзі шукають вихід, - кореспондентка Висоцька
10:17
долар євро валюта обмін
Курс валют на 23 квітня: скільки в середньому коштують долар, євро та злотий
10:15
Ексклюзив
Військові медики
Були випадки, коли професор був солдатом: Солошенко про важливість ротації військових медиків
10:15
Готував координати для ракетно-дронових атак РФ: на Черкащині затримала чоловіка з Бахмута, який працював на ФСБ
10:11
віце-президент США Джей Ді Венс
Венс: США відмовляться від посередництва між РФ та Україною, якщо не отримають позитивної відповіді
10:06
Оновлено
РФ вдарила дроном по Марганцю на Дніпропетровщині
РФ вдарила дроном по автобусу на Дніпропетровщині: 9 загиблих, десятки поранених
10:05
OPINION
Слабка самовпевнена позиція
10:04
ППО
Українська ППО за ніч знищила 67 ворожих БПЛА, ще 47 не досягли цілей
09:59
Ексклюзив
на 51 арсеналі ГРАУ рф
"Зберігали точно більше, ніж пишуть у ЗМІ": військовий експерт Жмайло про кількість боєприпасів, які вибухнули на 51-му арсеналі ГРАУ в Росії
09:26
Дональд Трамп
Адміністрація Трампа згортає зусилля з розслідування воєнних злочинів Росії в Україні, - WP
09:25
Енергетика
Росіяни знищили один із ключових енергооб'єктів Херсона: в ОВА попередили про можливі відключення світла
09:18
Ексклюзив
окупанти, оркі, російські солдати
Росіяни готуються до наступальних дій в районі Часового Яру: у 93 ОМБр "Холодний Яр" розповіли про тактику
09:10
Британія
Україна хоче обговорити у Лондоні 30-денне припинення вогню, а не "мирний план" Трампа, - Axios
08:48
Ілон Маск
Маск заявив, що скоротить час роботи в DOGE на тлі обвалу доходів Tesla
08:24
Дональд Трамп
Трамп заявив, що мита для Китаю "суттєво знизяться"
08:17
Ексклюзив
Україна НАТО
Питання членства України в НАТО є дуже серйозним козирем для Заходу на переговорах з Росією, - редактор Радіо Свобода Хотин
08:09
Оновлено
війна проти РФ ЗСУ
За добу на фронті сталося 144 бої: Сили оборони відбили 53 штурми окупантів на найгарячішому Покровському напрямку
08:04
путін трамп
Збереження контролю РФ над окупованими територіями, зняття санкцій: The Telegraph опублікував план США щодо України з семи пунктів
08:03
OPINION
Чи має сенс продовження переговорів?
07:31
На фото знищена військова техніка окупантів
Засіб ППО, 85 артсистем і 1210 окупантів: втрати РФ за добу війни в Україні
07:27
Instagram
Instagram запускає новий додаток для редагування відео Edits
07:00
Огляд
перший спільний цех Rheinmetall та Укроборонпрому
Чи може Україна стати глобальним гравцем на ринку озброєння. Аналітика Консорціуму оборонної інформації
06:59
Південна Корея та Китай
КНР просить Південну Корею припинити продаж до США продукції з рідкоземельними металами Китаю, - ЗМІ
06:38
НАТО Росія
Винищувачі НАТО двічі перехоплювали над Балтією літаки РФ, які порушили правила польоту
06:24
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
РФ вивела у Чорне море два ракетоносії: загальний залп - до 12 ракет
06:19
Кая Каллас
Євросоюз ніколи не визнає Крим російським, - Каллас
05:28
Алжир
Алжир ухвалив законопроєкт про мобілізацію на тлі територіального конфлікту з Марокко
01:27
Оновлено
на 51 арсеналі ГРАУ рф
Детонація боєприпасів у військовій частині Володимирської області РФ: є постраждалі, проводиться евакуація цивільних
00:54
В Індії бойовики влаштували стрілянину по туристах: загинули щонайменше 20 людей
00:37
Голос Америки
У США суд зобов’язав адміністрацію Трампа відновити роботу "Голосу Америки"
00:05
росія китай
Україна передала Китаю докази участі його громадян у бойових діях на боці РФ
2025, вiвторок
22 квітня
23:21
Оновлено
путін
FT написала, що Путін готовий відмовитися від претензій на 4 області України та заморозити бойові дії по лінії зіткнення. У Кремлі відреагували
22:50
"Загрожують нацбезпеці": РФ позбавила громадянства стендап-коміків Славу Комісаренка й Дмитра Романова
22:43
Ексклюзив
Це погано завуальована капітуляція: екскомандир взводу батальйону "Айдар" Дикий про компроміси з РФ
Більше новин