![На фото: Меланія та Дональд Трамп На фото: Меланія та Дональд Трамп](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/318000_319000/318921_GettyImages-1244812622_new_80x50_0.webp)
У Києві відкриється виставково-просвітницький проєкт "Очі квітів", присвячений 140-літтю Ганни Собачко-Шостак
15 грудня о 16:00 у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відкривається масштабний проєкт, присвячений видатній художниці Ганні Собачко-Шостак (1883–1965)
В ньому поєднуються її декоративні композиції із килимами, вишивками, керамічними виробами, творами сучасних митців і графічними ескізами видатних художників ХХ століття.
Еспресо - інформаційний партнер події.
Проєкт розпочинається виставкою, яка презентує близько 50 творів з унікальної за повнотою музейної збірки творів Ганни Собачко-Шостак, починаючи з 1911 року до 1964 року. Виставкова експозиція об’єднує твори традиційного мистецтва – кераміки, килимів, вишивки, гаптування, які поряд з роботами художниці унаочнюють широке коло мотивів, які вона добре знала та сміливо їх перетлумачувала як перша українська авангардистка.
"Ганна Собачко-Шостак – майстриня яскравого й індивідуального самовияву, декоративні твори якої, за менеджерської підтримки художниці Євгенії Прибильської, побачили на початку ХХ століття у Києві, Парижі, Берліні та Нью-Йорку. Флористичні фантазії майстрині побудовані за вибуховими ритмами, з яскравим колоритом насичених барв. Квіти й листя художниця збирає в екзотичні букети, вінки, гірлянди, що трансформуються в образи птахів, комах, риб, фантастичних істот. Її схильність до інтерпретації традиційних мотивів є винятковим явищем в історії європейського мистецтва ХХ століття", – зазначає кураторка проєкту Діана Клочко.
Окрім виставкового простору (куратор експозиції – художник Петро Бевза), проєкт матиме велику просвітницьку програму (кураторка воркшопів – Ксенія Ковальова): екскурсії, лекції, презентації книжок і журналів, воркшопи, майстер-класи, гастроподії, флористичні заходи і фешн-шоу. Запланований тематичний концерт аматорського хору БАХ, передріздвяний ярмарок майстрів кераміки й авторської графіки. Будуть показані й численні омажі творчості видатної художниці, створені сучасними митцями України.
Виставково-просвітницький проєкт "Очі квітів" триватиме з 15 грудня 2023 року до 31 березня 2024 року.
Для довідки:
Народилася Ганна Собачко-Шостак 15 грудня 1883 року в селі Скопці – відомому центрі народного мистецтва (нині Веселинівка Київської обл.).
На початку ХХ століття група професійних художників хотіла змінити світ за допомогою мистецтва. Вони вважали, що реалістичне мистецтво недостатньо виразне, зокрема і для предметного дизайну, тому створювали інноваційні форми мистецтва. Співпраця професійних художників – Олександри Екстер, Казимира Малевича, групи "Супремус" із вишивальними і килимарними майстернями в селах Київської області, а саме в селах Скопці та Вербівка, сприяла створенню перших зразків авангардного дизайну, який демонстрували на виставках у європейських містах. Однак існує і зворотний вплив. Пластичні та колористичні шукання Ганни Собачко-Шостак стали потужним джерелом інспірації для видатної авангардистки, киянки Олександри Екстер. У багатьох її безпредметних композиціях і сценічних ескізах чітко читається вплив декоративних новацій Ганни Собачко-Шостак.
Цей феномен, коли авангардний метод сповідує представниця так званого традиційного (кустарного, селянського, наївного) мистецтва, не має аналогій у світі, адже у більшості випадків професійні художники (Пікассо, Архипенко, Бурлюк) надихались творами анонімних непрофесійних митців минулого, і лише в Україні став можливим процес зворотного впливу, коли сучасна художниця, що працює з мотивами традиційного мистецтва, впливає на абстракціоністську естетику.
У 1960-х твори Ганни Собачко-Шостак побачили авангардисти другої хвилі – Алла Горська, Віктор Зарецький, подружжя Віктор і Надія Лободи, Микола Трегуб, ілюстратор Анатолій Панамаренко. Вони копіювали твори художниці й використовували її принципи для створення своїх композицій, монументальних, станкових, прикладних.
- Актуальне
- Важливе
![Румунія, прапор Румунії Румунія, прапор Румунії](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/305000_306000/305369_GettyImages-1478115586_new_80x50_0.webp)
![фейк фейк](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/300000_301000/300212_GettyImages-1365566546_new_80x50_0.webp)
![ЗСУ війна фронт ЗСУ війна фронт](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/296000_297000/296719_1_new_80x50_0.webp)
![Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347133_GettyImages-2162913584_new_80x50_0.webp)
![Дональд Трамп Дональд Трамп](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/332000_333000/332631_trump_reuters_new_80x50_0.webp)
![Вільям Бернс Вільям Бернс](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/280000_281000/280389_William-Burns_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![Володимир Зеленський Володимир Зеленський](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/332000_333000/332601_41341_new_80x50_0.webp)
![Володимир Огризко Володимир Огризко](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/222000_223000/222325_Volodimir_Ogrizko_rudenko.kiev.ua._new_80x50_0.webp)
![Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/258000_259000/258035_IMG_0156_new_80x50_0.webp)
![москва червона площа москва червона площа](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/275000_276000/275787_moskow_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![метро Харків метро Харків](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/241000_242000/241958_metro-harkiv_metro.kharkov.ua_new_80x50_0.webp)
![переможні новини переможні новини](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/313000_314000/313637_GettyImages-1390327377_new_80x50_0.webp)
![Лукойл Лукойл](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/272000_273000/272950_lukoil-isab_ap_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/311000_312000/311613_chernoe_more___new_80x50_0.webp)
![ракета "Довгий Нептун" ракета "Довгий Нептун"](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/335000_336000/335571_Obrazets-oblozhky444-4_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/304000_305000/304468_Screenshot_69_new_80x50_0.webp)