Реєстр олігархів почнуть заповнювати вже після війни. Пояснення Мін'юсту та Стефанчука

Кабмін за ініціативи Міністерства юстиції вніс зміни до Плану деолігархізації та відклав наповнення реєстру олігархів до завершення війни в Україні

Про це йдеться в розпорядженні Кабміну № 827-р від 19 вересня.

Згідно з документом створення та забезпечення можливості додавання до реєстру олігархів заплановано через три місяці після припинення або скасування воєнного стану.

Спочатку цей реєстр планувалося впровадити через три місяці після публікації висновку Венеціанської комісії щодо закону про олігархів.

Фото: Скрін сайту

Міністр юстиції Денис Малюська пояснив, що попри те, що закон є однією з семи умов початку перемовин про вступ України до ЄС, Венеційська комісія визнала його імплементацію не на часі.

"Однак пауза з імплементацією закону про олігархів зовсім не означає паузу у застосуванні інших інструментів: кримінальні провадження в активній стадії, повноваження АМКУ збільшені, антикорупційні інструменти відновлюються. Олігархи й надалі у фокусі уваги", - написав Малюська.

Також Україна планує під час війни провести додаткові перемовини з партнерами, вдосконалити закон з їхньою допомогою, та, якщо буде потреба, дати зелене світло імплементації, зазначив міністр.

Таку ж думку в інтерв'ю "Радіо Свобода" висловив й голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.

"Я ще раз підкреслюю, що ми домовилися з Єврокомісією, що імплементація закону (про олігархів - ред.) буде призупинена до моменту завершення війни. А імплементація закону – це у тому числі це створення реєстру олігархів", - наголосив спікер українського парламенту.

Що відомо про реєстр олігархів

У вересня 2021 року фракції "Європейська Солідарність" та "Батьківщина" подали заяву про відсторонення головуючого у ВР Руслана Стефанчука від розгляду законопроєкту про олігархів. Проте парламент провалив голосування.

5 листопада 2021 року повідомлялося, що президент Володимир Зеленський підписав закон про олігархів (проєкт №5599). Він набув чинності через шість місяців після офіційної публікації. Згідно з остаточною редакцією визначення олігархів - це прерогатива РНБО, яку очолює глава держави. Бізнесмени, які потрапили до реєстру олігархів, будуть зобов'язані подавати електронну декларацію нарівні з чиновниками. 

Законом передбачено обмеження прав бізнесменів та створення спеціального реєстру, куди будуть вносити олігархів. Для цього вони повинні відповідати 3 з 4 критеріїв:

Корнієнко заявляв, що до реєстру олігархів можуть потрапити близько п’яти народних депутатів, але їхні імена не назвав.

Міністр юстиції Денис Малюська вважає, що ознакам "очевидного олігарха" згідно з законом про деолігархізацію відповідають Рінат Ахметов та Ігор Коломойський.

У травні 2022 року Рада національної безпеки і оборони проголосувала за Положення про реєстр олігархів.

Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов у липні тогоріч повідомив, що в Україні вже підготовлено реєстр олігархів, але до цього часу не було прийнято жодного рішення про включення когось до цього списку.

У червні цього року Венеціанська комісія прийшла до висновку, що закон про олігархів не може бути застосований у поточному форматі і рекомендувала Україні прийняти системний підхід. Комісія порадила Україні відкласти впровадження закону про олігархів і виконати ряд рекомендацій. Зокрема, розробити та впровадити ефективну політику конкуренції, посилити боротьбу з корупцією на високому рівні, забезпечити прозорість та публічний контроль у сфері державних закупівель, зміцнити плюралізм ЗМІ, а також прозорість медіавласності.