Віталій Портников: Україна скотилася у 90-і

Портников Віталій
22 вересня, 2021 середа
14:32

Замах на помічника президента України Сергія Шефіра - одного з найвпливовіших "царедворців" у оточенні Володимира Зеленського - продемонстрував рівень розбалансування держави таїї інституцій і поступове, але непереборне скочування держави до епохи бандитських розборок 90-х років

Зміст

Термін "царедворець" по відношенню до Шефір я обрав зовсім не як метафору. Ми прекрасно розуміємо, що помічник президента - зовсім не чиновник, не державний службовець, як і багато інших людей з найближчого оточення Зеленського. Він саме царедворець, соратник, той, хто прийшов до влади разом із Зеленським і разом з ним з влади і піде. Саме тому у тій кланової конкуренції, яка зараз спостерігається в країні і яка стала набувати тепер виразного кримінального присмаку Шефір може сприйматися не як представник держави, а як представник клану "95 кварталу", що намагається взяти реванш за животіння на корпоративах. І ставлення до нього і інших близьких соратників Зеленського може не відрізнятися від ставлення до представників родини Віктора Януковича, які теж намагалися взяти реванш за тривале перебування на других ролях у олігархічному середовищі.

Різниця тільки в тому, що до початку подій 2013-2014 років Янукович контролював силову вертикаль, розбалансування спостерігалося насамперед на рівні економічних відомств і не потрібних "гаранту" Збройних сил - що і призвело до незворотних наслідків. А зараз ми можемо говорити вже про повне розбалансування всіх державних інституцій. Будівництво держави підміняється тупим піаром, який позитивно діє на шанувальників президента. Але коли стріляють по машині високопоставленого фаворита - ніякий піар вже не спрацьовує. Як не спрацює жодний піар, коли почнеться неминучий у такій ситуації соціальний крах.

І тут найголовніше - які висновки для себе зробить влада. Чи зрозуміє вона, що потрібно будувати державу - інакше з країни, яка прагнула до Європи, ми перетворимося на країну, яка виявилася у Африці. Або спробує скористатися злочином, щоб створити умови для утвердження авторитарного режиму без ефективних інституцій - і тоді ми опинимося у Африці ще раніше, ніж нам видається.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+26.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, четвер
11 червня
12:06
путін
Путін підписав закон про арешт майна росіян, які виїхали за кордон
11:58
Ексклюзив
іноземний легіон
Україна могла б активніше залучати іноземних добровольців до війська, - полковник ЗСУ Кащенко
11:52
Александр Стубб
Стубб відмовився бути посередником на переговорах ЄС — Росія
11:43
Дональд Трамп
На G7 спробують залучити Трампа до плану відновлення переговорів з РФ, - Bloomberg
11:32
Сергій Єлісєєв
Ексвіцеадмірал ВМС України Сергій Єлісєєв заочно отримав 15 років за держзраду
11:30
шахи
ФІДЕ призупинила членство шахової федерації РФ
11:20
Оновлено
Куйбишевський НПЗ
Дрони атакували Афіпський НПЗ у РФ, а в Криму - вибухи і пошкоджені мости
11:08
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Валерій Залужний
Політтехнолог Подорожній пояснив, чому мирний процес понизить рейтинг Зеленського на користь Залужного
11:02
ЗАЕС
На окупованій росіянами ЗАЕС стався 19-й блекаут: ситуація в енергосистемі 11 червня
11:01
OPINION
Україна-Польща. Підлаштовуватися під ультиматуми — шлях у нікуди
10:52
Нова Вільга карта
Росія будує новий гарнізон поблизу кордону з Фінляндією
10:48
валюта
Курс валют на 11 червня: гривня продовжує падати щодо долара та євро
10:40
Ексклюзив
Оксана Жолнович, міністерка соцполітики України
Мігранти можуть бути проблемою або стартом для розвитку, залежно від правил, які ми визначимо, - Жолнович
10:29
Оновлено
Наслідки удару по Чебоксарам, Чувашія
Атака "Фламінго" на завод у Чебоксарах: у Dnipro Osint нзвали кількість ракет, які досягли цілі
10:25
Ексклюзив
Запоріжжя
Росіяни прагнуть окупувати Оріхів і прорватися до Запоріжжя, - Братчук
10:20
Оновлено
Один з ОТРК "Іскандер" на трасі у Калінінградській області РФ (13.09.205)
РФ обстріляла Україну безпілотниками та "Іскандерами": у Конотопі загинула людина, немає світла та води
09:58
Піт Геґсет
Геґсет під час тренування з військовими на Гуантанамо попередив Кубу про наслідки за купівлю дронів
08:41
Оновлено
багі ATC BOLT 1000
За добу на фронті відбувся 251 бій, РФ втратила 1310 військових. Підсумки роботи Сил оборони за 10 червня
08:28
Китай Тайвань
Тайвань провів бойові пуски HIMARS у бік Китаю
08:10
Кубок світу, чемпіонат світу 2026, ЧС-2026
Мексика - ПАР: де та коли дивитися матч-відкриття ЧС-2026 з футболу
08:00
OPINION
Росія поступово втрачає монополію на темп війни
07:46
Ексклюзив
Оксана Жолнович, міністерка соцполітики України
Ми в жодному разі не маємо перетворитися на країну дешевої робочої сили, - ексміністерка соцполітики Жолнович
07:20
СБУ провела обшуки у фігуранта "плівок Міндіча" бізнесмена Василя Веселого, - ЗМІ
2026, середа
10 червня
23:14
Куйбишевський НПЗ
Куйбишевський НПЗ зупинив роботу після нічної атаки БПЛА, – Reuters
22:59
Ексклюзив
НБУ
Попри неадекватність дій Нацбанку, я впевнений, що ніякого обвалу курсу не буде, - економіст Кушнірук
22:58
Заступник глави ОП Татаров програв суд ексдиректору НАБУ Ситнику й "Суспільному мовленню"
22:55
Ексклюзив
Марина Данилюк-Ярмолаєва
"Удар по іміджу спецслужб": Данилюк-Ярмолаєва про заяву Лубінця щодо заблюрених людей на зустрічі з омбудсменкою РФ
22:43
Фортифікації, зуби дракона
НАБУ й САП прийшли з обшуками до Держфінмоніторингу через розкрадання на будівництві фортифікацій, – ЗМІ
22:35
Ексклюзив
Андрій Смолій
Смолій: Рейтинги довіри КМІС не є електоральними та не прогнозують вибори
22:06
Володимир Зеленський і Емманюель Макрон
Макрон запросив Зеленського на саміт G7 у Франції
22:04
Ексклюзив
Крим можуть поступово ізолювати з повітря та моря, - військово-політичний оглядач Коваленко
21:53
росія потяг ржд
Більшість поїздів курсуватиме вдень: після ударів ЗСУ в Криму скоригували розклад потягів 
21:51
Ексклюзив
У Костянтинівці почалися міські бої, росіяни намагаються відрізати промзону міста, - Коваленко
21:39
Кабмін
Уряд витратив 96% річного резервного фонду, і майже третина затрат не відповідають меті, – Рахункова палата
21:08
безпілотник, дрон, шахед
РФ атакувала два іноземні суховантажі в Чорному морі й південь Одещини
20:35
Ексклюзив
Енергетика, споживання електроенергії
В Україні не буде інвестицій заради інвестицій, оберуть сектори, - експерт з євроінтеграції Веселовський
20:27
НАБУ й САП викрили масштабну схему розкрадання запчастин до бронетехніки на понад 350 млн грн
20:08
Владислав Бельбас і Томас Ґоттшильд
"Українська бронетехніка" й концерн MBDA, виробник ракет Taurus, домовилися про стратегічну співпрацю
20:01
OPINION
Коли закінчиться наша війна?
19:56
Ексклюзив
Оксана Жолнович, міністерка соцполітики України
Українцям, які повертаються з-за кордону, потрібно буде заново адаптовуватися, - ексміністерка соцполітики Жолнович
Більше новин