
Путін опинився у складній ситуації, є три ймовірні варіанти його поведінки, – нардеп Мережко
Після перемовин у Саудівській Аравії між делегаціями України та США кремлівський диктатор Володимир Путін опинився у складній ситуації, натомість для України обставини є сприятливими з політичного погляду
Про це сказав у кулуарах Верховної Ради народний депутат, голова парламентського Комітету з питань зовнішньої політики Олександр Мережко. У Раді працювала кореспондентка Еспресо Катерина Галко.
Мережко зауважив, що найважливіший підсумок переговорів між Україною та США в Саудівській Аравії, – те, що Сполучені Штати продовжать постачання зброї й обмін розвідувальною інформацією з Україною.
"Це вже, я вважаю, безумовно, велика перемога", – сказав він.
"По-друге, ми бачимо, що президент Трамп готовий запросити президента Зеленського до Білого дому. Тобто ми говоримо про суттєве покращення відносин між США, між президентами Трампом і Зеленським. Це якраз про те, що я постійно казав у своїх інтерв'ю – що вирішити будь-які непорозуміння може тільки безпосередня зустріч сам на сам між Трампом і Зеленським. З'явилася надія", – додав народний депутат.
На його думку, Трамп має певну стратегію та певний план, оскільки ситуація, яка склалася завдяки результатам переговорів у Джидді, переконаний депутат, є дуже сприятливою для України з політичного погляду.
"На сьогодні ми бачимо, що Трамп, як і раніше, намагається показати, що він хоче миру, що йому вдалося залучити до мирного процесу (як він його бачить) президента України. Україна вчергове показала свою волю до справедливого, справжнього миру. І Путін опинився в доволі складній ситуації. Зараз йому треба якось відповідати", – пояснив Мережко.
Депутат вважає, що у кремлівського диктатора є декілька варіантів відповіді.
"Він може або взагалі не погодитися. Але політично це дуже некорисно для нього. Це означає, що США доведеться якось реагувати й надавати більше військової підтримки Україні та посилювати санкції. Другий варіант поведінки Путіна, який, на мою думу, найімовірніший – він може погодитися на припинення вогню, але висувати певні умови. З політичного погляду це теж неприємна для нього ситуацію. І нарешті, він може погодитися без якихось умов, проте ми прекрасно розуміємо, що він не буде дотримуватися перемир'я, точніше так: він дотримується перемир'я лише тією мірою, наскільки це вигідно йому. А в будь-який момент може це порушити", – сказав Мережко.
Він нагадав, що Україна вже має такий досвід, а під час мінського процесу були десятки домовленостей про перемир'я, і щоразу Путін їх порушував.
"Причому він діяв у дуже типовий спосіб, за однаковою моделлю: він і його війська вчиняли провокації, потім звинувачували Україну і порушували перемир'я. Це такий досвідчений провокатор. Тому розраховувати на те, що РФ буде дотримуватися перемир'я, навіть якщо Путін погодиться на це, – дуже наївно", – пояснив народний депутат.
Водночас у нинішній ситуації, на його думку, є один можливий психологічний стримувальний фактор – Трамп.
"На мою думку, якщо Путін погодиться на перемир'я, тоді Трамп, хоче цього чи ні, стає таким собі гарантом дотримання перемир'я. Тобто будь-які дії Путіна з порушення перемир'я будуть особистою образою Трампа і його зусиль, спрямованих на досягнення миру, як він це бачить. Це доволі нова ситуація, психологічно. І зараз ми чекаємо на те, які будуть результати перемовин команди Трампа з росіянами. Трамп сказав, що такі перемовини відбудуться або сьогодні, або завтра. Побачимо, яка буде реакція Путіна. Я хотів би наголосити, що навіть якщо Путін погодиться, це не знімає питання серйозних гарантій безпеки, питання стримування очільника Кремля. Відповідь на це питання – у свідомості Путіна. Тобто що є для нього достатнім стримувальним фактором для того, щоб Путін не порушив перемир'я", – підсумував Мережко.
Переговори США й України в Саудівській Аравії
У Джидді 11 березня відбулася зустріч української та американської делегацій за підсумками якої Київ погодився на 30-денне припинення вогню з РФ, а США - відновити обмін розвідданими та безпекову допомогу.
Державний секретар США Марко Рубіо після українсько-американських переговорів в Саудівській Аравії висловив сподівання, що РФ погодиться на тимчасове припинення вогню. Згодом речник Кремля Дмитро Пєсков, коментуючи пропозицію про 30-денне припинення вогню, зазначив, що Росія наразі вивчає заяви, зроблені за підсумками переговорів США та України 11 березня
Водночас радник Білого дому з питань нацбезпеки Майк Волц за підсумками переговорів заявив, що президент США Дональд Трамп вирішив негайно скасувати паузу у військовій допомозі Україні. Директорка Національної розвідки США Тулсі Габбард підтвердила, що президент Дональд Трамп скасував паузу в обміні розвідувальних даних з Україною
Трамп висловив сподівання, що Росія погодиться на припинення вогню в Україні терміном на місяць.
Висока представниця Кая Каллас виступила з заявою, в якій ЄС вітає спільне рішення України і Сполучених Штатів за підсумками переговорів та висловлює готовність брати повну участь у кроках для досягнення миру.
- Актуальне
- Важливе








