OPINION

Якщо Верховний Суд дозволить банкрутство "Укрінкому", шанси на повернення державі 2 млрд грн будуть украй примарними

Сергій Лямець
4 жовтня, 2023 середа
18:09

Немає людини – немає проблеми, казав великий гуманіст Йосип Сталін. Немає компанії – немає відповідальності, знають рейдери

Від початку існування новітньої України, зокрема, саме через банкрутство на державу перекладалися мільярдні борги. Таке може статися і цього разу.

Пару тижнів тому я писав, що колишні власники "Укрінбанку" винні державі мільярди. Але вони вирішили не віддавати ані копійки. Для цього вони розпочали банкрутство фінансової компанії "Укрінком", яку вони останні сім років називали правонаступницею "Укрінбанку". Зараз у цій історії вирішальний момент.

5 жовтня у Касаційному господарському суді у складі Верховного Суду відбудеться важливе засідання щодо банкрутства "Укрінбанку". Веде справу головуючий суддя Костянтин Огородніков. Команда суддів за його головування має вирішити, чи дозволити зробити компанію "Укрінком" банкрутом. Від цього рішення залежить, чи побачать свої гроші держава та ошукані вкладники "Укрінбанку", загалом десь на 3 млрд грн.

На чиєму боці виявиться суддівська гілка влади? На боці держави чи колишніх власників, які роками уникають повернення грошей вкладникам? Чи проявить Верховний Суд державницьку позицію втретє й остаточно?

Треба визнати, останні сім років державі в судах хронічно не щастило. Потужний НБУ принципово уникав брати участь у судових двобоях, а зусиль Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) було замало. Тому окремі суди працювали на боці колишніх власників "Укрінбанку".

Особливо допомагає колишнім банкірам Господарський суд Луганської області. Там у Клименка, який сам родом із Луганська, все виявилося добре. Не дарма фінкомпанія "Укрінком" зареєстрована саме в Сєвєродонецьку, це дозволяє вести справу про банкрутство в конкретному суді – Господарському суді Луганської області.

Спойлер: якщо Верховний Суд зараз візьме сторону колишніх власників та дозволить “Укрінкому” продовжувати банкрутство, держава програє остаточно. Суди можуть тривати ще років 5-7, бо всі судові справі, які слухаються на теперішній час або виникнуть у майбутньому, повинні будуть розглядатися в межах справи про банкрутство “Укрінкому”. І, важлива деталь, тим самим… Господарським судом Луганської області.

Проте наразі ситуація інша, ніж сім років тому. Дуже схоже, що історія таки складається на користь держави.

Після двох рішень Верховного Суду (у грудні 2019 та липні 2023) Фонд гарантування вкладів почав знов "доганяти" колишніх власників у судах. Зокрема, Верховний Суд двічі підтвердив, що фінансова компанія "Укрінком" не може бути правонаступницею "Укрінбанку", бо в принципі немає такого поняття, як правонаступництво банків. Велика Палата Верховного Суду визнала, що єдиною уповноваженою особою, яка має право приймати рішення від імені "Укрінбанку", є Фонд гарантування вкладів.

Річ у тім, що форма регулювання у банку специфічна - не можна просто взяти, і замість банку стати ПАТ, без дозволу та участі регулятора – НБУ, як це зробили колишні власники. Банк є спеціальною фінансовою установою, діяльність якої регулюється спеціальним банківським законодавством. Рішення Великої Палати ВС в силі, і єдиним розпорядником майна "Укрінбанку" може бути Фонд гарантування вкладів.

Тепер уся увага має бути прикута до засідання Касаційного господарського суду Верховного Суду 5 жовтня. Це кульмінаційне судове засідання, яке має вирішити долю "Укрінкому". КГС ВС має поставити жирну крапку у справі.

Якщо він візьме сторону держави (сподіваюся на це), ексвласникам банку доведеться повернути не лише майно банку, а і гроші, які вони роками стягували за кредитами "Укрінбанку". Адже вони через ті самі окремі українські суди тиснули на колишніх клієнтів та змушували їх платити за кредитами, хоча насправді гроші мав акумулювати Фонд гарантування, аби сплатити борги перед бюджетом.

Загалом, за даними Фонду гарантування вкладів, на сьогодні вимоги вкладників "Укрінбанку" сягають майже 3 млрд грн. Це:

- і ті 1,8 млрд грн, які Фонд виплатив вкладникам у межах гарантій, взявши позику у державному бюджеті, та які зараз вкрай потрібні країні в умовах війни;

- і понад 607 млн грн, які досі не отримали вкладники банку за своїми вкладами у понад 200 тис. грн.

Проте битву ще не виграно. Навпаки, просто зараз у Господарському суді Луганської області суддя Масловський виконує всі капризи фінкомпанії й забороняє повертати "Укрінбанк" під контроль держави. Він ігнорує два поспіль рішення Верховного Суду. І це дійсно жахливо, бо виходить, що судді нижчої інстанції забороняють державі претендувати на активи банку, яким держава має управляти. Вони можуть ігнорувати не лише рішення НБУ про ліквідацію банку, яке залишається в силі, а і рішення Верховного Суду, що банк має повернутися до Фонду. Виходить, що Господарський суд Луганської області потужніший за НБУ та Верховний Суд? Він здатний зробити подарунок на 3 млрд грн. Якщо цікаво, ось посилання на ухвалу.

Якщо Верховний Суд раптом дозволить відбутися банкрутству "Укрінкому", держава може назавжди втратити близько 2 млрд грн, а вкладники - свої кошти. Без активів банку їх неможливо повернути. Завадити такому сценарію зможе суспільна увага до цього судового процесу, який уже стає дуже гучним.

Власне фігуранти розуміють, що вони намагаються розіграти вдаване банкрутство і що їхні шанси є доволі примарними. Ось чому що ближче дата суду, тим більше занепокоєння колишніх власників "Укрінбанку". Програш означатиме для них програш усієї війни, яку вони вели останні сім років.

Найцікавіше в цій історії – персони, що беруть участь у подіях. Ідеться про двох імовірних бізнес-партнерів: Володимира Клименка та Володимира Стельмаха, колишнього голову НБУ. Щодо цього партнерства ви маєте знати, що офіційно його начебто не існує. Тобто Стельмах офіційно начебто не причетний ані до "Укрінбанку", ані до "Укрінкому". Хоча багато людей на фінансовому ринку впевнені, що він там був і залишається.

І хоча за цей час Верховний Суд двічі (у грудні 2019 та у липні 2023) приймав рішення на користь Фонду гарантування, Клименко (і Стельмах, якого начебто немає) продовжували розпоряджатися майном.

Зрештою вони вирішили влаштувати банкрутство - за усією логікою, штучне. Наразі в судах компанія Клименка вимагає ліквідувати її, аби остаточно не платити по боргах нікому: ні державі, ні даруй Боже, вкладникам. Цікаво, що керівники "Укрінкому" багато років до цього заявляли, що фінкомпанія "Укрінком" є правонаступником банку і здатна виконувати свої зобов’язання перед вкладниками. Але тепер "чомусь" компанія йде в банкрутство. Цікаво, чому?

Якщо Касаційний господарський суд Верховного Суду дозволять цьому статися, надії на компенсацію 2 млрд грн залишаться вкрай примарними. А це вже кримінальний злочин, із сумою завданих державі збитків у особливо великих розмірах. Звісно, навіть у такому випадку Фонд продовжить боротися за активи. Але погодьтеся, набагато легше боротися за суцільний комплекс майна, ніж ловити окремо десятки об'єктів, що вже давно змінили своїх власників.

Загалом, у цій історії є дивна річ.

Останні роки "партнерам" неймовірно щастило. Дивіться самі, Ігор Коломойський уже має три підозри. Схоже, він надовго зависне у судах та, можливо, СІЗО. А ось у колишніх власників “Укрінбанку” поки все "кучеряво". Вони увели колишній "Укрінбанк" з-під носа держави на очах у всієї країни, але продовжують видавати себе за "чесних банкірів". Я вже висловлював припущення, що це, можливо, сталося через професійне походження партнерів "звідти". Але це неточно.

Проте, як ви знаєте, порядок б'є клас. Загалом у світовій практиці боротьба проти держави у несправедливій грі вважається a losing game. Тобто її неможливо виграти. Колишні власники "Укрінбанку" знають, що ведуть несправедливу боротьбу. Дійсно, НБУ позбавив їх банку, але й вони свого часу не зовсім прозоро отримали його у власність. Тож рахунки зведено, і тепер гра добігає кінця. Сподіваюся, вона завершиться справедливо.

Джерело

Про автора: Сергій Лямець, журналіст, блогер, колишній головний редактор "Економічної правди".

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Читайте також:
Київ
-2°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 36.74
  Купівля 36.74
  Продаж 37.36
 • EUR
  Купівля 39.64
  Продаж 40.58
 • Актуальне
 • Важливе
2023, п'ятниця
8 грудня
17:19
Ексклюзив
безпілотник Luna NG
У Defense Express розповіли про БПЛА Luna NG, який ЗСУ отримали від Німеччини
17:16
Ексклюзив
метро
У Києві низку станцій метро закрили на ремонт. Кличко назвав причину несправностей та приблизні терміни відновлення
17:08
Верховна Рада
ВР проголосувала за виведення САП зі структури Офісу генпрокурора
17:03
Ексклюзив
Володимир Путін
ОАЕ – задні двері для виходу Росії у світ: експерт-міжнародник Данилов про візит Путіна до Дубая
16:57
олімпіада 2024
Олімпіада-2024: росіянам і білорусам дозволили змагатись у нейтральному статусі
16:53
на фото завали будинку в Новогродівці
Ракетний удар РФ по Новогродівці 30 листопада: пошукові роботи завершено, всіх загиблих ідентифікували
16:40
Андрій Ярчевський
На війні з РФ загинув український боксер Ярчевський
16:40
Сідней
Австралія потерпає від аномальної спеки, у Сіднеї тимчасово закривають школи
16:34
Ексклюзив
обстріл, ППО
Авіаексперт Криволап назвав максимальну кількість ракет і "шахедів", якими РФ може вдарити за одну атаку
16:32
Пресреліз
Еспресо логотип
Еспресо утримує першість в інформаційному мовленні: у листопаді відрив від конкурентів зріс
16:08
Ексклюзив
Карта. Куп'янськ_0612
Бригада "Сталевий кордон" про Куп'янський напрямок: найбільше військових ворог зосередив біля Синьківки
16:04
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
"Слово пацана". Чи втратили ми підлітків через російські серіали?
15:52
Олександр Лисенко
ВАКС продовжив на два місяці відсторонення мера Сум, підозрюваного в хабарництві
15:51
Партнерський матеріал
Ключовий момент. Україна – Франція: "засмажили" півнів
15:42
Німеччина уряд
БПЛА, гранатомети та боєприпаси: Німеччина передала Україні новий пакет допомоги
15:33
4 проєкти з відкритих даних отримали по 1,1 млн грн на розвиток
Сприятимуть відбудові та боротьбі з корупцією: 4 проєкти з відкритих даних отримали по 1,1 млн грн на розвиток
15:15
Ексклюзив
Карта. Авдіївка_0612
Ворог усе частіше застосовує "м'ясні" штурми: Авдіївська МВА
15:13
верховна рада
Рада ухвалила законопроєкт, який пропонує змінити місце створення меморіального військового кладовища
14:51
Ексклюзив
мобілізація рф солдати орки
Експерт Ступак: Росія готує мобілізацію після переобрання Путіна
14:48
Верховна Рада
Верховна Рада прийняла закон про права нацменшин
14:45
шахрай
Гроші за "лайки": кіберполіція попередила про новий вид онлайн-шахрайства
14:23
Рада позбавила мандатів трьох нардепів
14:06
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:04
OPINION
Сергій Фурса
Що з допомогою США? Нас всі кинули? Ми всі помремо?
14:03
Оновлено
Ян Петровський
Фінські прикордонники затримали одного з лідерів російського угруповання "Русич" Петровського одразу після його звільнення з СІЗО
14:02
паспорт рф
Окупанти у Старобільську на Луганщині перестали надавати медичні послуги українцям без паспортів РФ
13:55
Андрій Шевченко
Андрія Шевченка офіційно висунули кандидатом у президенти УАФ
13:40
Оновлено
Путін
Путін оголосив про намір балотуватися в президенти РФ у 2024 році
13:38
моніторинг НАЗК
НАЗК матиме повноваження перевіряти майно держслужбовців, набуте до вступу на посаду
13:25
Оновлено
Павлоград
Росіяни завдали ракетного удару по Павлоградському району: загинула людина, 8 постраждалих
13:16
Верховна Рада
Рада ухвалила закон про збільшення чисельності НАБУ
13:16
поле, пшениця, зерно
З початку грудня Україна експортувала понад 800 тис. тонн зерна
13:04
Слов'янська ТЕС
Унаслідок російських обстрілів пошкоджено одну з прифронтових ТЕС
13:03
Ексклюзив
Речник Повітряних сил Юрій Ігнат
Ворог відновив потенціал крилатих ракет: Ігнат про нічну атаку
12:33
постер фільму Захар Беркут
У Римі з показу фільму "Захар Беркут" стартує Фестиваль українського духовного кіно
12:30
коригувальник
Мав псевдо Мазепа: в Одесі СБУ затримала чоловіка, який шпигував на користь ФСБ і планував балотуватися до парламенту
12:27
Коронавірус
З початку жовтня в Україні зафіксували майже 80 тис. випадків COVID-19
12:25
суд-вирок
Окупаційний суд Криму всупереч закону залишив без змін рішення про адмінарешт релігійного діяча
12:14
Ексклюзив
Володимир В'ятрович
Скандальне й небезпечне рішення": В'ятрович прокоментував закриття у Польщі слідства щодо операції "Вісла"
12:07
OPINION
Орест Сохар
Без членства Києва в НАТО цивілізований світ програє
Більше новин