За обрієм декольте і стейки замість стоїків – 5 книг про те, чого нам (не) вистачає

Ігор Бондар-Терещенко
7 січня, 2022 п'ятниця
08:00

За недавнього часу люди мали все, що було треба. Утім, вважалося, що треба було саме те, що вони мали. Таких оксюморонів історія знала чимало, і мова у книжках цієї добірки насправді не про радянське єзуїтство і пострадянську казуїстику, а про наше сьогодення. В якому, відповідно, мовчать і мудрують, зваблюють і стоїчно сприймають реальність, наповнюючи життя новою філософією вчорашнього дня

…Щодо концепції цієї книжки можна сказати багато, але важить одне – вона якраз про мовчання. Причому те, мовчання, яке, наче у сучасного класика філософської прози, стає космосом. Особливо за столом, застіллям, душевною красномовною мовчанкою. Отже, наразі про економію мови, оскільки "Афоризми. Словомедитація" Романа Рудого (Чернівці: Книги – ХХІ) – це справжня колекція непідробних перлів житейської мудрості, яка збиралася роками, і ось тепер пропонується нашій увазі. Помилуймося? Насамперед, звісно, про першопричину – і першого крику і останнього слова, мовленого, якщо пощастить, одночасно обома. Тобто про кохання, якому в "Афоризмах" присвячено цілий розділ. "Шукають половину, а потім не знаходять місця собі", "Діти були б кращі, якби батьки були інші", "Похитування задом розхитує мораль", "Світ відкривається за обрієм декольте". Утім, не лише про кохання пише автор, і назви розділів у його збірці, в яких зібрані багаторічні поклади мудрості говорять самі за себе: "Слово про релігію", "Справи сімейні", "Мистецьким рядком", "По-людськи про людське", "Життєві візерунки", "Людина та час", "Філософія життя". Оскільки якнайкраще може розрадити і допомогти у вирішенні багатьох філософських, побутових і практичних питань влучне слово і добра порада. Майже завжди такі речі набирали у нас вигляду сталих виразів, філософем, або афоризмів – як-от у автора збірки. Який, слід додати, свого часу, а саме у 2015 році став лауреатом всеукраїнського конкурсу афоризмів, організований Київською організацією Національної спілки письменників України. Думки автора різні за своїм змістом - серйозні і не дуже, "прикольні" і глибокі, але всі вони допоможуть по-філософськи глянути на повсякденні речі і наше буття, давши можливість зазирнути в себе, відпочити у словомедитації, ще й розважитись. Усі афоризми продиктовані життям і занотовані професійним пером, адже відсіяти полову від зерна істини – на це треба неабиякого хисту і досвіду.

Що ж до наступної книжки, то варто, мабуть, визнати, що так само вправно ми навчилися говорити не те, що відчуваємо, а те, що є соціально припустимим, щоб уживатися з оточенням, досягаючи власних цілей. І щодня ми брешемо самі собі й іншим. Причому що менше ми усвідомлюємо свої приховані мотиви, то краще, бо нам не подобається навіть думка про те, які ми егоїстичні. Не кажучи про те, що брехня при цьому стає нормою. "Ми брешемо, - каже Смолич, кладучи окуляри в миску з холодцем в оповіданні "Дзеньки-бреньки" Володимира Даниленка, - але ми і це віримо". Стосовно ж холодцю, а радше того, з кого він зроблений, то зокрема у книжці Кевіна Сімлера і Робіна Гансона "Знайди слона: залаштунки повсякденного життя розуму"(Х.: Vivat) це явище, відповідно, має назву "слон у голові". Тобто нам неприємно визнавати приховану мотивацію, пояснюючи свою брехню, тому ми робимо її предметом табу замість розмірковувати про її природу та усвідомлювати причини своєї поведінки. Звісно, Смолича це не стосувалося, він був літописцем радянської системи, збудованої на брехні. Системній, радянській, нашій власній щодо усього цього в житті. Однак несвідомі мотиви, як підказує історія, керують не лише нашими особистими діями, вони також мали і мають вплив на мистецтво, освіту, медицину, політику, релігію. Існування прихованих мотивів може перешкоджати роботі соціальних інститутів, що призводить навіть до сумнівів у справедливості чи законності їх існування. Зрештою, це може призвести навіть до занепаду не те що згаданих інститутів, а й самої Системи. Що, власне, й довів, наприклад, факт розпаду Радянського Союзу. Утім, мета цієї книжки менш грандіозна, але не менш важлива — звернути нашу увагу на приховані мотиви й способи їх визначення. Тоді ми зможемо краще зрозуміти себе й інших, навчимося ліпше взаємодіяти одне з одним і не допустимо занепаду системи вже своїх власних, не брехливих стосунків. 

До речі, щодо взаємнення, як писали поети. У збірці "Зваба і блакить. Чуттєва література українського модернізму" (К.: Стилет і стилос) так само чимало близьких зв’язків. Наприклад, у цій антології чуттєвої літератури українського модернізму химерним чином поєдналися поетично-прозовий "Блакитний роман"Гната Михайличенка з віршами Олени Теліги, Богдана-Ігоря Антонича, Євгена Плужника, Майка Йогансена, Наталі Лівицької-Холодної, Олекси Стефановича і багатьох інших поетів і поеток того часу. Укладачі недаремно зауважують, що антологія підкреслює чуттєвість української літератури і показує, що українські модерністи – це неабияк звабливо. А ще нагадують, що автори і авторки цієї збірки мають особисті зв’язки одне з одним. До прикладу, Олена Теліга вела інтимне листування з Наталею Лівицькою-Холодною. В останню натомість був закоханий Євген Маланюк, тоді як Олені Телізі присвячував доволі відверті вірші Леонід Мосендз. Про присвяти Антонича і Семенка і досі сперечаються літературознавці, а у двадцятих уся харківська літературна тусовка пліткувала про шрам від кігтів тигра над колінцем Раїси Троянкер. І це справді звабливо, і могло би бути доповнене віршами Христі Алчевської, якій листувань Ольга Кобилянська, або того ж Михайла Зерова, якщо у збірці є Павло Филипович і Юрій Клен, а також учень Алчевської – Гнат Михайличенко. Та й харківська тусівка пліткувала не лише про шрами на тілі Раї Троянкер, але й зарубки на серці її численних коханців. Згаданому Смоличу вона пояснювала, що її тягне "просто зміна мужського члена – що він може бути інакший, не такий, як у попереднього коханця – більший чи менший, товщий чи тонший". Наша Рая навіть питалася, чи варто їй кінчати життя самогубством, бо взагалі хочеться жити, і "стільки ще є мужських членів, які не побували в ній". При чому питалася за пікантних, як завжди, обставин, коли Смолич лежав у лікарні. "Рая підійшла до мого ліжка, – згадував він в "Інтимній сповіді", – під халатиком вона була зовсім гола – одвернула ковдру і лягла поруч зо мною, не скидаючи халатика".

З уваги на вищезгадані модерністські зваби книжка про філософію стоїцизму — вчення, яке сьогодні набуває все більше популярності, буде більш ніж доречна. Це практичне видання, а саме – "Нові стоїки. 52 уроки для наповненого життя"  Массімо Пільюччі та Ґреґорі Лопеза (К.: Лабораторія) – нагадує про те, що античні стоїки уміли те, що багатьом із нас сьогодні не під силу. Не замовляти стейки, а бути стоїком, тобто жити у гармонії із собою, підтримувати баланс в житті між матеріальним та духовним, не турбуватися через те, що неможливо змінити. Загалом, як бачимо, стоїки й без стейків були по-справжньому щасливими і насолоджувалися життям. Автори збірки, до речі, так само (сподіваємося). Один з них, в принципі, лише американський філософ, професор філософії та автор бестселера "Як бути стоїком", зате другий! Ґреґорі Лопез — практикуючий світський буддист і стоїк, а також засновник та фасилітатор зустрічі стоїків у Нью-Йорку, співзасновник організації The Stoic Fellowship, яка спрямована на підтримку та збільшення спільнот стоїків у всьому світі. Що ж до самої книжки, то мова у ній про те, що у сучасному світі люди весь час кудись поспішають, живуть у постійному стресі та під тиском дедлайнів. Натомість вона, мовляв — справжній практичний посібник зі змін вашого життя на краще, розрахований на цілий рік (52 тижні). Книжка не просто пояснює принципи стоїцизму, а ще й дає конкретні вправи, які допоможуть звільнитися від тягаря психологічної напруги, усвідомити внутрішню силу та почати насолоджуватися моментом. Усе це діло розбите на 3 розділи — дисципліну бажання, дії та згоди. Завдяки такому поділу у вас буде можливість досягти змін в різних сферах вашого життя, зокрема розвинути силу волі, характер та досягти омріяного "дзену" в особистому та професійному житті. Тож, будьмо відверті, ця книжка, створена не для читання, а для дій. Хоча, щоб почати діяти, треба спочатку прочитати - як саме і в якому напрямку. 

Якщо із філософією стоїцизму все зрозуміло, то варто перейти до наступної книжки, бо тут буде потрібна ще та стійкість. Адже "Лідерство в часи війни. Головні уроки від творців історії"Ендрю Робертса (К.: КМ-Букс) – це дослідження феномену лідерства на прикладі видатних воєначальників і політичних діячів XVIII-XX століть - Наполеона Бонапарта, Гораціо Нельсона, сера Вінстона Черчилля, Шарля де Ґолля, Джорджа Маршалла, Дуайта Ейзенхауера, Марґарет Тетчер. Автор (відомий британський історик) у захопливій формі знайомить нас із маловідомими чи зовсім не відомими фактами з життя цих історичних постатей та їхнім розумінням лідерства. При цьому аналізуючи, чим же відрізняються від них такі кровожерливі лідери-тирани, як Гітлер і Сталін, як їм завдяки підступу, обману й маніакальним ідеям вдавалося вести за собою народи своїх країн. І справді, чому? Адже ціле покоління радянських піонерів спільно з німецьким гітлерюгендом крокували до "світлого майбуття", і лише наприкінці думки щодо правильності їхнього шляху розділилися.  "Це питання з того часу не давало мені спокою, - визнає автор книжки. - Зрештою, тільки мистецтво керувати людьми здатне пояснити, яким чином не лише сотню людей, а інколи й сотню тисяч, мільйон (а у випадку Китаю чи Індії -- навіть мільярд) чоловіків і жінок можна повести за собою на добрі й недобрі справи". Загалом в основу книжки лягла серія лекцій автора про те, як війна породжує і виявляє найкращі та найгірші риси лідерів. Увага при цьому зосереджена на дев'яти великих лідерах та виокремленні тих особливостей їхнього характеру, які дозволяють називати їх лідерами, адже у них є досить спільних рис, аби винести головні уроки, які можна було б застосувати і в мирний час. "Ми схильні вважати лідерство властивою людині доброю рисою, але, як можна побачити з єсеїв про Адольфа Гітлера та Йосипа Сталіна, воно по суті цілком нейтральне з точки зору моралі, - нагадує автор, - адже здатне як штовхнути людство до прірви, так і вивести його до осяяних сонцем вершин. Це багатогранна і надзвичайно потужна сила, і, можливо, колись ми пошкодуємо про те, що певна особа спромоглася повести за собою бодай сотню людей". Не кажучи, додамо, про згадані мільйони. 

Читайте також:
Дмитро Ярош
17 січня, 2022 понедiлок
Ярош до Зеленського: Бережи Порошенка, бо якщо його "валануть" російські спецслужби - буде велика біда
Валерій Залужний
17 січня, 2022 понедiлок
Головнокомандувач ЗСУ Залужний: нам загрожує не 100 тис. військових РФ, а мільйонне військо
17 січня, 2022 понедiлок
Україну 18 січня накриють холод, штормовий вітер і сніг, - синоптик Наталка Діденко
Київ
-3
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 28.22
  Купівля 28.22
  Продаж 28.55
 • EUR
  Купівля 32.1
  Продаж 32.56
 • Актуальне
 • Важливе
2022, вiвторок
18 січня
14:51
На лікування онкології у 2022 році виділили на 4,8 млрд грн більше, ніж торік, - НСЗУ
14:46
Оновлено
Володимир Зеленський та Ентоні Блінкен
Блінкен зустрінеться із Зеленським у Києві 19 січня
14:44
Можуть вивести з ладу літаки: у США авіакомпанії попросили не розміщувати вежі 5G поблизу аеропортів
14:44
Мохаммад Джавад Вафаеї-Сані
В Ірані відомого боксера засудили до смертної кари за участь в акціях протесту
14:41
Кулеба
Принизити Захід і повернути Україну під контроль РФ, - Кулеба назвав мету Путіна
14:39
Євгенія Закревська
Справу підозрюваного в організації вбивства Юрія Вербицького навмисне затягують – правозахисниця
14:36
Ердоган вважає "нереалістичним" напад Росії на Україну
14:22
Нагадують бластери із "Зоряних війн": на станції "Академік Вернадський" записали "спів" тюленів
14:20
В Україні сформують понад 150 батальйонів Сил тероборони
14:14
Руслан Фомін
Ексфутболіст "Шахтаря" вирішив завершити кар'єру
14:06
Поліція замінування
У Києві евакуйовано людей з Апеляційного суду, ОАСК та 40 шкіл
13:55
У Києві 1,5-річна дитина випала з 15-го поверху
13:52
Зеленський Дуда
Зеленський обговорить з Дудою безпеку в Україні та загрози з боку Росії
13:39
Олександр Усик
Усик показав, як відсвяткував 35-річчя
13:33
Наталка Діденко
19 січня в Україні послабне вітер і похолодає, - синоптик Наталка Діденко
13:28
кіберполіція
Кіберполіція знешкодила міжнародну мережу VPN-сервісу, який використовували кіберзлочинці для атак вірусами-шифрувальниками
13:17
Дмитро Пєсков
Постачання зброї Заходом Україні не сприяє зменшенню напруженості, - Пєсков
13:09
Андрій Шевченко
Шевченко може змінити Луческу на посаді головного тренера "Динамо", - ЗМІ
13:04
Олександр Антонюк
Наступним на лаву підсудних сяде Зеленський, – політолог Антонюк про процес над Порошенком
12:58
КНДР ракета
КНДР підтвердила запуск двох балістичних ракет
12:56
Роберта Мецола
Європарламент очолила Роберта Мецола
12:50
Кріштіану Роналду
Роналду розповів, скільки ще років триватиме його кар'єра
12:41
Укргазвидобування
600 тис. грн за підписання угод: посадовця Укргазвидобування викрили на вимаганні хабаря
12:35
Ексклюзив
порошенко зеленський
Віталій Портников: "Вертикаль" популізму почала руйнуватися
12:25
covid
МОЗ оприлюднило перелік симптомів штаму "Омікрон"
12:23
Посольство США в Україні
США планують "найближчим часом" призначити посла в Україні, - сенатор Портман
12:22
Андрій Шевченко та Мауро Тассотті (ліворуч)
"Бенфіка" оприлюднила офіційну заяву через чутки про призначення Шевченка
12:05
Наживо
Роман Цимбалюк
Лавров - "терпіла", брехлива російська дипломатія: Роман Цимбалюк у стрімі з Сергієм Руденком
12:03
Російсько-білоруські навчання
Війська РФ почали прибувати до Білорусі для спільних навчань, які триватимуть з 10 по 20 лютого
12:02
Ув'язнений окупантами в ОРДО українець Уткін зазнав катувань і потребує негайної госпіталізації
11:44
Тайсон Ф'юрі та Джозеф Паркер (ліворуч)
Ф'юрі виклав фрагмент запеклого спарингу з ексчемпіоном світу
11:28
Оксана Забужко
"Копіпаст московського сценарію "возвращение Навального", тільки ми не моcковити": Забужко про судовий процес щодо Порошенка
11:20
Франсіско Хенто
Помер єдиний в історії шестиразовий володар Кубка чемпіонів
11:18
нафта
Ціни на нафту досягли максимуму з 2014 року
11:15
Кінопроєкт Алієва про депортацію кримських татар "Орталан" пройшов відбір на Berlinale
10:59
Ми повинні дати Путіну зрозуміти, що "Північний потік-2" не працюватиме в разі нападу на Україну, - сенатор США Ромні
10:40
Бруно Лаббадіа
"Дженоа" знайшла заміну Шевченку на посаді головного тренера
10:31
РФ заперечила евакуацію з України своїх дипломатів, українське МЗС не отримувало таких повідомлень від дипмісій жодної країни
10:27
В Афганістані стався землетрус магнітудою 5,3, загинуло щонайменше 26 людей
10:10
Казахстан - Україна
ФІФА анулювала жовті картки футболістів збірної України перед матчем плей-офф ЧС-2022 проти Шотландії
Більше новин