Зміцнення оборони Бахмута, "вагнерівці" потужно штурмують Соледар, РФ і Білорусь розширили військові навчання. Світові ЗМІ про Україну 9 січня
Україна зміцнює оборону Бахмута, а російські загарбники поновили потужний штурм Соледара. На тлі тиску Москви на Білорусь, аби та приєдналася до війни в Україні, країни-союзники розширили військові навчання. На Донбасі зникли безвісти двоє британських волонтерів, а Кремль знову заявив про страждання українців через поставки західної зброї. Про це і не тільки писали міжнародні ЗМІ 9 січня
The New York Times:
Темпи українського наступу на сході сповільнилися, пише американське видання. Це пояснюється кількома факторами, однак в Міноборони України запевняють у поступовому просуванні. Обидві сторони заявили про намір здійснити наступ, зокрема Україна, яка прагне звільнити території з 2014 року.
Журналісти зазначають, що Україна без вагань йде у наступ з Росією у Бахмуті. Раніше під час війни керівництво України було більш двозначним щодо масштабних боїв із великими втратами. Цього разу немає жодних сумнівів. Деякі аналітики кажуть, що це має стратегічний сенс.
Українська влада відкинула твердження Росії про те, що сотні українських військових загинули під час удару по Краматорську, і жодних доказів на підтримку твердження Москви не з'явилося.
Видання пропонує ключову подію про війну в Україні кожного місяця за 10 місяців повномасштабного вторгнення.
Журналісти розповідають, як група українських волонтерів працює на полях, шукаючи трупи російських військових, щоб згодом їх обміняти на загиблих українських захисників.
Україна та Росія заявили, що у понеділок навколо міста Бахмут точилися запеклі бої. Видання пише, що звучать претензії та контрпретензії щодо можливого просування російських військ на ключовому фронті бойових дій на сході України.
Також видання пише, що зусилля Путіна розділити Захід через Україну провалюються.
The Washington Post:
Обіцяний "рік перемоги" України має хороший початок, аналізують американські аналітики. Захід з твердою рішучістю постачає зброю для ЗСУ, а українські воїни продовжують маневрувати та перехитрувати армії РФ. Західні чиновники та аналітики впевнені, якщо рік триватиме так, як він почався, є хороші шанси, що Україна зможе виконати новорічну обіцянку Зеленського та повернути собі всю територію до його кінця або принаймні достатню територію, щоб остаточно покласти край загрозі Росії.
Видання розповідає, як Київ витримує бомбардування та відключення електроенергії, як українці навчилися жити під звуки сирен та продовжують займатися своїми справами навіть при повному відключенні світла – салони та ресторани працюють при свічках і генераторах, і люди записуються у студію танців, щоб встигнути зробити те, чого хотілося раніше.
Повідомляється, що Україна звинувачує російські війська в ударі по ринку в селі на Харківщині, де загинуло двоє жінок, ще щонайменше четверо людей зазнали поранень. При тому WP зазначає, що не змогла незалежно перевірити повідомлення.
Як заявив Володимир Зеленський, українське місто Бахмут на сході, за яке триває запекла боротьба, тримається "всупереч усім шансам". Російські пропагандисти стверджували, що місто близьке до оточення, але Україна спростувала це. Разом з тим, засновник російської групи найманців Вагнера Євгеній Пригожин, можливо, намагається фінансово використовувати українські ресурси навколо Бахмута та використовує війну, щоб зв'язати свої військові сили з російськими регіональними чиновниками, пише видання з посиланням на дані ISW.
Водночас журналісти зазначають, Росія залучила "найбільш професійні підрозділи Вагнера" для захоплення Соледару. Про це сказав командувач Сухопутних військ України Олександр Сирський. При цьому він додав, що Росія не захопила Соледар і "зазнала значних втрат" у бою.
За інформацією Міноборони Великої Британії, Росія, ймовірно, розгорнула бойові літаки-невидимки Су-57 "Фелон". Місії обмежилися польотами над територією Росії, запуском ракет великої дальності в Україну. Це свідчить про те, що РФ не хоче ризикувати втратою будь-якого зі складних літаків вітчизняного виробництва на полі бою.
Російські ЗМІ та представники Москви звинуватили Україну в обстрілі двох електростанцій у підконтрольній Росії території на сході Донецької області. В Україні причетність до атаки не визнають.
CNN:
У Кремлі заявили, що поставки західної зброї в Україну "додадуть болю" і "продовжать страждання" українців. Про це речник Кремля Дмитро Пєсков сказав, коментуючи постачання від Франції, та зазначив, що навряд чи варто говорити лише про французьку зброю, оскільки "колективна Європа, США і НАТО влили в Україну десятки мільярдів доларів через постачання зброї".
Німеччина наразі не планує передавати в Україну основні бойові танки Leopard 2, але вона готується відправити до 40 піхотних бойових танків Marder.
Командувач Сухопутних військ України Олександр Сирський відвідав позиції у Бахмуті та Соледарі на сході України. Як пише видання, це сталося після того, як президент Володимир Зеленський назвав територію навколо українських східних міст "одним із найкривавіших місць на лінії фронту". А РФ заявила, що її війська захопили селище Бахмутське, що поблизу Бахмута та Соледара.
У Кремлі кажуть, що "цілковито довіряють" інформації Міноборони РФ про нанесення "удару у відповідь" по Збройних силах України в Краматорську. Водночас українська сторона заперечує заяви росіян про сотні загиблих українських військових. Крім того, в Росії відкинули інформацію про можливу другу хвилю мобілізації.
Видання також повідомляє, що Харківщина зазнала ракетного удару та обстрілів російськими військами у понеділок, 9 січня.
Папа Римський Франциск сказав, що війна в Україні з її "послідом смерті та руйнування" та "атаками на цивільну інфраструктуру" схожа на "злочин проти Бога і проти людства", та закликав припинити конфлікт.
The Guardian:
Україна зміцнює свої позиції навколо Бахмута на сході Донбасу після кількох днів безперервних нападів російських військ під проводом групи найманців Вагнера. Бахмут і сусіднє місто Соледар були центром інтенсивних зусиль Москви щодо досягнення прогресу в районі, куди російські війська відчайдушно намагалися просунутися з початку літа. Останніми днями російські атаки були зосереджені на Соледарі, очевидно, намагаючись відрізати місто. Видання також повідомляє про відновлення росіянами "потужного" штурму цього міста.
Росія та Білорусь розширили свої спільні військові навчання в Білорусі, оскільки зростає занепокоєння, що Москва чинить тиск на свого найближчого союзника, щоб той приєднався до війни в Україні. Видання зазначає, що дві країни додали до навчань озброєння, солдатів і спеціальне обладнання, а також тренувалися, спираючись на російський досвід в Україні.
Повідомляється також, що Британія розглядає можливість постачання Україні кількох танків Challenger 2. Це перший випадок, коли західна країна заявила, що може постачати свою саморобну важку бронетехніку Києву під час війни проти Росії.
В Україна зникли безвісти двоє волонтерів з Британії. Як зазначається, Ендрю Бегшоу та Крістофер Паррі нібито їхали з Краматорська до Соледару.
BBC:
Видання розповідає, як 64-річний британець разом з дружиною зібрали 200 тисяч фунтів, щоб допомогти знайти домівку для 40 українських біженців у Тамсайді.
Politico:
Видання пропонує матеріал про те, як в Україні під час бойових дій відбувається навчання у школах, заявляючи, що насправді війна має ще одну лінію фронту – шкільні класи. Зруйновані будівлі та відключення електроенергії заважають українському шкільництву, але тут також точиться ідеологічна війна, пишуть журналісти.
Російські заяви про те, що сотні українських військових були вбиті на вихідних у якості помсти за смертоносний новорічний удар України по армійській базі в Макіївці, є неправдивими. Україна каже, що російські претензії є не більш ніж трюком, оскільки Москва намагається відвести провину від власних військових невдач, зазначає видання.
Крім того, Київ стверджує, що російські кібератаки можуть бути воєнними злочинами. Журналісти, посилаючись на дані українських фахівців, повідомляють, що кіберчиновники в Україні збирають цифрові докази для судового переслідування в Гаазі.
Gazeta Wyborcza:
Польське видання пропонує інтерв'ю з журналісткою та авторкою книги "Це не країна. Це люди" Йоанною Рацевіч. Розмова про те, чим є війна в Україні та які інтерпретації існують. За переконанням медійниці, за великими іменниками стоять люди, які воюють за свою землю та за нове життя.
Журналісти аналізують допомогу Україні, говорячи, що крім Польщі, про готовність передати Україні танки Leopard 2 говорять також Фінляндія та Данія. Натомість голос Німеччини матиме вирішальне значення.
Для прочитання пропонується думка ексміністра національної оборони Польщі та колишнього віцепрезидента Європейського парламенту Януша Онишкевича, який говорить, що збройне вторгнення в Україну не є безпрецедентною подією в історії Росії, проводячи паралелі між Кримськими війнами Путіна з подібною агресією царя Миколи в середині ХІХ століття.
Стежте за найважливішими новинами України! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе