Аналітика

Де відбудеться новий наступ ворога, чи він вже розпочався. Колонка Сергія Згурця

31 березня, 2025 понедiлок
21:00

Наразі існують різні версії оцінки майбутніх дій противника. Жодних підстав для припинення вогню на суходолі немає, фронтові реалії залишаються незмінними

Зміст

Напрямки можливого наступу армії РФ

Де буде новий наступ ворога, чи може він вже йде? Президент України Володимир Зеленський нещодавно, спираючись на дані розвідки, повідомив про підготовку армії РФ до нового наступу на одному чи, можливо, трьох напрямках, зокрема в Сумській, Харківській і Запорізькій областях. Наразі існують різні версії оцінки майбутніх дій противника.

Перша версія - ворог може здійснювати наступальні дії, сконцентрувавшись лише на одному напрямку. Одразу кілька напрямків для противника зараз не під силу через його попередні втрати. Донедавна центром тяжіння зусиль окупантів був Покровський напрямок. Зараз кількість атак на цьому напрямку залишається досить високою, але на тлі ефективної оборони Збройних Сил України загарбник шукає нову точку для зосередження своїх зусиль. 

Низка експертів сходяться на думці, що це буде Слов'янсько-Краматорська агломерація. Перший крок до цієї мети – спроби просування в бік Костянтинівки з різних напрямків, оскільки цей населений пункт є важливим логістичним вузлом для Сил оборони на Донбасі. Також йдеться про північний ланцюг фортець - Дружківка, Слов'янськ, Краматорськ. Активність ворога на Покровському, Куп'янському, Лиманському, Запорізькому напрямках є лише спробою розтягнути наші сили й підготуватися до дій у напрямку Костянтинівки.

Друга версія оцінки подій виходить від командира 3-го штурмового корпусу ЗСУ Андрія Білецького. Він вважає, що основна стратегія росіян зараз полягає не в оперативних успіхах, а у виснаженні Збройних Сил України на всій лінії фронту. Тактика "дрібних порізів" має призвести до ослаблення фронту й створення передумов для його обвалу. Хоча це навряд чи вдасться, така стратегія може спричинити одночасні дії противника на багатьох напрямках.

Зважаючи на зміни на мапі за останні кілька днів і на повідомлення від OSINT-аналітиків, можна зробити два акценти. Перший – Лиманський напрямок, зокрема Борівський, де ворог просувається до двох населених пунктів Катеринівка й Нове, які утворюють вузьку смугу на мапі.

Загроза полягає в тому, що захоплення Нового, який є панівною висотою, створює ризики для логістики Лиману з півночі. Противник може діяти так, щоб в перспективі ускладнити оборону Лиману. Це поєднується з його зусиллями на західному березі річки Жеребець і просуванням по лінії Терни - Ямполівка - Торське, що може створити загрозу для нашого Сіверського виступу.

Другий акцент – ситуація на Курахівському напрямку, а зараз це Новопавлівський. Попри значні втрати, ворог просувається до населеного пункту Розлив.

Розлив розташований на південь від траси Костянтинопіль - Багатир і є важливим стратегічним пунктом, оскільки захоплення цієї території може створити загрози для нашого гарнізону в Костянтинополі.
Надалі все залежатиме від того, які сили та ресурси будуть у Генерального штабу ЗСУ для ефективної протидії діям ворога. Можливо, застосують тактику, яка була успішною на західному та східному фланзі від Покровська, де вдалося окупантів зупинити.

Наразі жодних підстав немає для припинення вогню на суходолі. Фронтові реалії залишаються незмінними. Ворог намагається використати свою перевагу в живій силі, а наші оборонці застосовують усі можливості, щоб завдати максимальних втрат противнику й унеможливити його просування вглиб території України. Ця реальність зберігається на всіх напрямках фронту, хоча існують певні відмінності на окремих ділянках.

Придніпровський напрямок

Сьогодні, 31 березня, речник Сил оборони Півдня Владислав Волошин повідомив, що на цьому напрямку зросла активність противника, зокрема ворожих дронів. На Херсонщині російські оператори FPV полюють навіть на українських дітей. На лівобережжі окупанти облаштували так званий центр підготовки пілотів FPV-дронів і тренуються на цивільних українцях. Ця загроза існує вже тривалий час.

Роман Павленко, командир батальйону безпілотних систем 153-ї окремої механізованої бригади ЗСУ, розповів, що ворог активно проводить дистанційне мінування за допомогою FPV-дронів. Також зафіксовані випадки мінування за допомогою РСЗВ. Окупанти використовують протипіхотні міни ПФМ-1, так звані пелюстки, які є дуже небезпечними, оскільки їх не завжди можна виявити. Місцеві жителі часто на них підриваються, а також автомобілі. Якщо для автомобіля це закінчується втратою колеса, то для людини - тяжкі травми, відповідно, потрібна термінова евакуація. Навіть у разі швидкої евакуації, зазвичай це призводить до втрати ступні або навіть ноги до коліна.

Командир батальйон зауважив, що виявлення операторів противника – найбільш пріоритетна ціль, відповідно, відразу по ній завдається ураження. Так само ворог полює і на наших операторів. Піхотинці не так важливі, тому можна спостерігати вільне пересування піхоти з обох сторін. А дронарів ніхто не шкодує, тому використовуються всі наявні засоби для знищення екіпажу БПЛА. Слід сказати, що сьогоднішня війна – перегони дронів та РЕБ, постійно йде удосконалення цих засобів. По всій лінії зіткнення виставлений РЕБ найширших категорій, тому весь час доводиться шукати маршрути, змінювати частоти й тому подібне. Противник не змінює тактику застосування КАБів, періодично запускає ці авіабомби на глибину, починаючи від 10 км. Це не точна зброя, однак ворог не розбирає чи влучає по цивільному об'єкту, чи по військовому.

Офіцер додав, що окупанти пересуваються в цивільному одязі без розпізнавальних знаків, тому важко зрозуміти цивільна людина йде чи ворог. Противник окупував українські території, на яких залишаються наші люди, тому військові ЗСУ максимально обережно ставляться до завдання вогневого ураження. Операторам БПЛА важливо відстежити момент, коли ворог застосовує колективну зброю або здійснює якісь дії в районі його фортифікаційних споруд: переміщення по лінії окопів, захід чи вихід з бліндажів та інше. Коли наші дронарі переконалися, що це противник, тоді завдається вогневе ураження. Крім того, трапляються поодинокі випадки форсування річки ворожими ДРГ, але ці всі спроби припиняються нашим засобами.

Павленко розказав, що є компанії, які забезпечують українські підрозділи сегментом великих бомберів та FPV. Слід зазначити, що деякі FPV-дрони суттєво відрізняються, тому пілотам, щоб призвичаїтися до моделі іншої компанії, потрібно витратити декілька днів. Адже FPV – це не лише дрон, а ще й наземна станція, ретранслятори, пульти, відповідно, щоб засвоїти та підготувати комплекс потрібен певний час, а це певна проблема. Є багато виробників, які постачають свою продукцію на фронт, але виникають питання – як ці засоби допускають до використання ЗСУ? Наші оператори БПЛА вже для себе склали список компаній, які постачають жахливий продукт. Для перероблення цих дронів військові витрачають багато часу та фінансів. Щодо уніфікації бойових частин, то проблем немає, а проблема у тому, що надходить великий відсоток браку.

Теги:
Читайте також:
Київ
+18.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.22
    Купівля 41.22
    Продаж 41.74
  • EUR
    Купівля 46.99
    Продаж 47.67
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
30 квітня
19:15
швидка
На Чернігівщині в магазині стався вибух: загинула людина, є поранені
19:08
Сирський озвучив дані про втрати армії РФ з початку 2024 року
18:52
Ексклюзив
Служба зовнішньої розвідки "відкрила рахунок" ліквідованих російських військових злочинців, - Ступак
18:39
Максим Цуцкірідзе
З початку повномасштабної війни заарештували російського майна на майже 20 млрд гривень, - Нацполіція
18:37
лісові пожежі
В Ізраїлі спалахнули лісові пожежі: триває евакуація людей, дорога з Єрусалима до Тель-Авіва перекрита
18:34
електроенергія
Україна цьогоріч планує залучення близько 1 ГВт нової генерації електроенергії
18:25
Шевченківський суд взяв під варту двох підозрюваних
Суд заарештував підозрюваних у справі про постачання ЗСУ 120 тис. бракованих снарядів
18:06
соцмережа Х (Твіттер)
Соцмережа Х Ілона Маска втратила близько 10% європейських користувачів за пів року
18:06
Оновлено
Лавров
Лавров заявив, що РФ пропонує Україні прямі переговори. Сибіга прокоментував
18:05
Україна США
Україна та США "в останні хвилини" зіштовхнулися з перешкодами для підписання угоди про копалини, - FT
18:00
OPINION
Сестра Дмитрієва в Києві. Хто пустив сюди родичку головного перемовника Путіна?
18:00
Військово-лікарська комісія, ВЛК
Все, що варто знати про ВЛК і проходження медогляду обмежено придатними: пояснення адвокатки
17:52
Син Де Ніро повідомив про трансгендерний перехід
17:51
До експлуатації в ЗСУ допустили швидкісні зарядні пристрої для електроніки військових
17:41
кіно про лікарів
В Україні розбронюють деяких медиків: Міноборони пояснило, кого й чому
17:33
ЗАЕС
У РФ кажуть, що готові розмовляти зі США про їхню присутність на окупованій ЗАЕС
17:32
росія ракети
Україна під подвійним тиском російських бомб і Дональда Трампа
17:17
економіка
ВВП США знизився вперше з 2022 року через митну політику Трампа
17:16
Оновлено
міністерка економіки Юлія Свириденко
Угоду про копалини між Україною та США підпишуть упродовж найближчої доби, - Шмигаль
17:15
Поштова площа
Волонтерка Музею однієї нації: у Києві намагаються захопити пам'ятку на Поштовій площі
17:15
Ексклюзив
Віктор Орбан
Уряд Угорщини наголошує, що за найоптимістичнішими прогнозами вступ України до ЄС можливий у 2035–2040 роках, - експерт Бендаржевський
17:07
Україна ЄС
У Єврокомісії заявили, що не наполягають на відокремленні України та Молдови на шляху до членства в ЄС
17:07
Зеленський і Трамп
ЗМІ повідомили деталі розмови Зеленського і Трампа у Ватикані
17:01
Після 20-річної перерви: Джулія Дональдсон та Аксель Шеффлер працюють над новою книжкою "Ґруффало"
17:00
Ексклюзив
Віктор Орбан
Батіг навис над урядом Угорщини, - нардепка Мезенцева про блокування вступу України до ЄС
16:48
Вікторія Рощина
РФ не втрачає можливості продемонструвати жорстокість, – Єврокомісія про вбивство журналістки Рощиної
16:37
Від початку доби на фронті відбулося 100 боїв: найгарячіше на Покровському напрямку
16:35
ракетна атака на Охматдит
У МОЗ розповіли, скільки коштів витратили на відновлення Охматдиту після ракетної атаки РФ
16:24
"Minecraft: фільм"
34-секундна пісня Джека Блека з "Minecraft: Фільм" стала найкоротшим треком, що потрапив до чарту Billboard Hot 100
16:24
Україна ЄС
Єврокомісія не планує продовжувати з Україною "торговельний безвіз"
16:20
Молдова
Українські дипломи визнаватимуть у Молдові за спрощеною процедурою
16:09
Автомобілі зі США
Трамп послабив тарифи на автомобілі в рамках митної політики
16:05
Росіяни атакували "шахедами" Південне на Харківщині: серед поранених семеро дітей
16:01
OPINION
Для Путіна Київ — уже не "наше" місто. І це добре
15:23
Ліндсі Грем
"Комбінація Папа - президент США має багато переваг": сенатор Грем відреагував на слова Трампа, що той хотів би бути понтифіком
15:15
Партнерський матеріал
У батальйоні мене називають мамою: історія начальниці штабу Госпітальєрів  Ганни Федянович
15:12
Дженна Ортега
Зірка "Венздей" Дженна Ортега планує зняти фільм за сценарієм, який виношувала з 12 років
14:56
Як не потрапити на гачок шахраїв?
"Виплати по 4 тис. грн від Червоного Хреста": ЦПД попереджає про нову шахрайську схему у TikTok
14:50
Федір Веніславський
"Буде напрацьоване комплексне рішення": Веніславський вважає, що ВР більше не продовжуватиме термін добровільного повернення із СЗЧ
14:35
Ярослав Железняк
"Буде краща і менш скандальніша": Железняк заявив, що підписання "певної частини" угоди про копалини між Україною та США може відбутися цього тижня
Більше новин