Аналітика

Туреччина не відкриє протоку Босфор: патрулювання союзників у Чорному морі та нові загрози з боку РФ. Колонка Сергія Згурця

27 лютого, 2025 четвер
20:58

Патрулювання – недостатній крок для забезпечення безпеки в Чорному морі в умовах заморожування бойових дій під тиском Сполучених Штатів

Зміст

Роль Туреччини 

Андрій Клименко, керівник Моніторингової групи  "Інституту Чорноморських стратегічних досліджень", головний редактор видання BlackSeaNews вважає, що Туреччина не відкриє протоки Босфор до закінчення війни. 

"Щодо патрулювання, наразі це має казковий вигляд. У 2022 році українські експерти з безпеки разом з міністром оборони запропонували створення мінно-тральної групи з трьох країн: Туреччини, Болгарії та Румунії - для боротьби з мінами. Проте на 2024 рік було заплановано лише два виходи в море на тиждень - з 365 днів", - зазначив він.

За словами Клименка, патрулювання має бути здійснено з гідролокаторами для моніторингу повітряного та підводного простору через загрозу використання російських безпілотних катерів. Це складна робота, яку зараз виконують військово-морські сили України за допомогою малих засобів, зокрема швидкісних катерів, обладнаних протимінними та радіолокаційними засобами. Поки що ця робота успішна. При зміні цих напрямків наявність морського коридору може бути під загрозою.

Туреччина не хоче підвищувати ризики і триматиме протоки закритими, - сказав Клименко: "Там розуміють, що якщо пропустять військові кораблі, включаючи надводні кораблі українського флоту (чотири тральщики вже передані), а також військові кораблі країн НАТО, які не входять до складу Чорноморських держав, і частину кораблів Чорноморського флоту (ракетні, підводні човни, розвідувальні кораблі), які були відрізані від своїх баз у 2022 році через закриття проток, то ризик ескалації зросте".

У них є великі підводні родовища газу, які вони не хочуть піддавати ризику.

Туреччина розуміє, що в умовах війни, коли кількість військових кораблів та безпілотників збільшується, є ризик, що ракета або снаряд можуть потрапити в їхні морські бурові платформи на родовищі газу Сакар'я, на яке вони витратили 5-7 млрд доларів. Тому Туреччина буде всіма способами протидіяти таким варіантам.

Безпека у Чорному морі

Сьогодні прем'єр-міністр Британії перебуває у Сполучених Штатах. Попередньо були розмови про проєкт скерування європейських миротворців в Україну, а в драфті пропозицій, опрацьованих Францією і Британією, також є згадка про Чорне море. Йдеться про патрулювання певних сил у Чорному морі після припинення вогню або заморожування бойових дій.

З одного боку, є драфт пропозицій з боку Британії, але існує ризик, що оголошення таких варіантів припинення вогню може створити умови для повернення Чорноморського флоту до окупованого Криму та його домінування в західній частині Чорного моря. Війська можуть відновити активність, а наші далекобійні засоби враження втратять можливість здійснювати удари по об'єктах в Криму та на узбережжі Чорного моря.

Андрій Клименко вважає, що жодного перемир'я, найімовірніше, не буде. Щодо існуючих ризиків, варто зазначити, що Україна та її союзники в Британії та Франції не випадково лише сьогодні згадали про важливість морських аспектів. На морі останнім часом було спокійно, якщо не враховувати ракетні та дронові обстріли українських портових міст Одеси, Південного та Чорноморська.

"Під час так званого коридору ООН до наших портів в Одеській області заходило в середньому два судна на день, а впродовж 2024 року це було приблизно сім-вісім суден на день. Ця стабільна ситуація свідчить про успішну операцію Сил оборони України, зокрема Військово-Морських сил, щодо супроводу суден. Це комплексна, складна операція, про яку не говорять публічно щодня, що правильно. Вона забезпечує безпеку судноплавства у західній частині Чорного моря", - зазначив він.

Відомо, що 42 кораблі і катери Чорноморського флоту Росії були потоплені або пошкоджені внаслідок дій українських військових. Чорноморський флот боїться виходити з бази в Новоросійську, лише іноді здійснює обстріли і швидко повертається під захист.

Моніторинг використання Криму як платформи для обстрілів України також показує зменшення активності. Це результат ударів по окупованій території Криму нашими військами.

"Нам абсолютно не потрібно, щоб під час так званого перемир'я, під тиском Сполучених Штатів, Росія повернула свої сили до Криму, посиливши там ракетні комплекси та авіацію, відновивши контроль над західною частиною Чорного моря, як у 2022 році", - зауважив Клименко.

Також існують ризики, що Росія після шокуючих дронових морських атак безекіпажних катерів по її Чорноморському флоту, намагається розробити свої морські дрони, як надводні, так і підводні. Ця робота ведеться активно з використанням виробничих потужностей.

Коли більше 200 суден, з яких 90% не належать українським судновласникам, а належать 25 країнам світу, перевозять українські товари, зрозуміло, що цей експорт приносить Україні гроші, які йдуть на війну. Це створює незручності для противника, і вони будуть робити все можливе, щоб зупинити роботу цього морського коридору.

Питання щодо демілітаризації Криму та Чорного моря можуть бути нереалістичними, вважає  керівник Моніторингової групи  "Інституту Чорноморських стратегічних досліджень". 

"Після деокупації Криму там має бути міжнародна протиракетна база, щоб захистити Європу від російських ракет. Сьогодні демілітаризація Криму після його звільнення не потрібна Україні чи Росії, яка використовує його для контролю Чорного моря. Це можливо лише після військової поразки Росії", - додав він.

Щодо санкцій Європейського Союзу та Європейських країн проти "сірого" танкерного флоту Росії, змін у морському експорті нафти немає. Відомості про те, що деякі країни відмовляються обслуговувати танкери з санкційних списків, є неправдивими. Американські санкції були ефективними через ризик повторних санкцій. Санкції Великої Британії, Європейського Союзу та Канади мають декларативний характер. Для ефективності санкцій має бути заборона на користування морським простором тих країн та економічними зонами, сказав Клименко.

Ситуація на фронті: Курськ

Є три важливі напрямки, на яких ворог намагається тиснути: Північ, Захід і Південний Схід. За оцінками аналітиків, у районах Погребки і Лебедівки тривають бойові дії. Лебедівка розташована поблизу Свердліково, яке ворог нещодавно повернув під свій контроль. Ситуація ускладнюється тим, що від Свердлікового йде дорога до Суджі, а звідти – до Сум, де ворог намагається впливати на нашу логістику.

На трасі від Суджі до Сум є такі населені пункти як Писарівка і Юнаківка, де ворог намагається за допомогою дронів на оптоволокні полювати на логістичні маршрути ЗСУ. У відповідь українські військові завдають ударів фронтовою авіацією по об'єктах, зокрема групах операторів дронів, які намагаються атакувати нашу автомобільну техніку.

Сьогодні з'явилася новина, що КНДР відправила нові підрозділи до Російської Федерації, зокрема інженерні та розвідувальні, які раніше не використовувалися Північнокорейською армією. Ці дані базуються на інформації Південнокорейської розвідки, хоча конкретних деталей не наводили. Вони були отримані з посиланням на власні джерела в одному з південнокорейських медіа, де йшлося про те, що у січні та лютому до РФ перекинули близько трьох тисяч північнокорейських військових, але це ще не підтверджено.

Нещодавно керівники ГУР давали коментарі для південнокорейських масмедіа і заявили, що не спостерігається перекидання нових підрозділів з Північної Кореї. Проте Буданов і Скібіцький зазначили, що триває підготовка північнокорейців на російській техніці, яка може бути використана в зоні бойових дій. Наразі немає остаточного підтвердження перекидання нових сил з Північної Кореї, хоча спостерігається перекидання нової техніки, нових САУ та ракет КН-23, про що повідомляє українська розвідка.

Раніше в Курській області було розміщено 12 тисяч північнокорейських військових, з яких чотири тисячі втратили боєздатність.

Теги:
Читайте також:
Київ
+4.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.22
    Купівля 41.22
    Продаж 41.77
  • EUR
    Купівля 44.73
    Продаж 45.46
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
16 березня
14:36
Оновлено
Підозрюваний у вбивстві Дем'яна Ганула дезертир під час служби у боях не був, а увесь час лікувався: заява 28-ї бригади ЗСУ
14:33
Туреччина . Посольство в Україні в Києві
"Підтримуємо територіальну цілісність і суверенітет України": МЗС Туреччини оприлюднило заяву до 11-ї річниці анексії Криму
14:30
Ексклюзив
В Україні стартує акція "Цифрове прибирання": координаторка руху Let’s do it Ukraine Дарʼя Шуть поділилась деталями
14:28
медики
На ТОТ Запорізької області окупанти змушують купувати ліки для поранених російських військових, - "Жовта стрічка"
14:04
Президент Фінляндії Александер Стубб
Фінський президент Стубб: метою РФ є затягування часу
14:03
OPINION
В оточенні Зеленського прораховують моделі наступництва
14:00
На півдні України під час будівництва фортифікацій знайшли поховання VI-V ст. до нашої ери
13:43
Папа Римський, Папа Франциск
"Продовжується високопотокова киснева терапія": у Ватикані розповіли про стан госпіталізованого Папи Франциска
13:16
Оновлено
дискотека
У Північній Македонії через пожежу на дискотеці загинули щонайменше 50 людей
13:04
Азербайджан Арменія
В Азербайджані заявили про обстріл їхніх позицій з боку Вірменії, Єреван заперечує
12:42
Балістика, ракета, шахед, дрон, атака
Зеленський: РФ протягом тижня запустила по Україні понад 1020 БПЛА, майже 1360 КАБів і більше 10 ракет
12:37
OPINION
Закриття "Радіо Свобода" і "Голосу Америки" - закономірний процес і результат виборів у США
12:03
OPINION
Трамп поламає систему. Але американці народжені вільними
11:53
Еммануель Макрон
"Це не справа Росії": Макрон заявив, що Україна не має погоджувати з російською владою розміщення європейських військ
11:22
Сі Цзіньпін
Сі Цзіньпін відхилив запрошення на ювілейний саміт ЄС-Китай, - FT
10:51
Марк Карні
"Настав час Росії добросовісно сісти за стіл переговорів": новий прем'єр Канади Карні поговорив телефоном із Зеленським
10:28
Ексклюзив
окупанти, оркі, російські солдати
Окупантам не вдається перекидати техніку на правий берег річки Оскіл, - заступник командира БПАК "Ахіллес" Маляревич
10:00
OPINION
Про закриття Радіо Свобода
09:59
"Yankee go home!": у Гренландії жителі протестують проти заяв Трампа про підпорядкування острова США
09:10
Білий дім
Білий дім опублікував перелік претензій до "Голосу Америки", через які було припинено фінансування
09:05
ЗСУ, ППО
Сили ППО знищили 47 з 90 російських БПЛА
08:59
Оновлено
Наслідок російського удару по Чернігову (вечір 15.03.2025)
РФ атакувала Україну БПЛА: в Ізюмі є загибла та постраждалі, у Чернігові влучання по 5-поверхівці
08:55
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
У Чорному морі відсутні військові кораблі РФ
08:37
Дональд Трамп
"Хворі дегенерати": Трамп спростував новину, що Віткофф нібито 8 годин чекав Путіна
08:17
Минулої доби на фронті відбулося 148 бойових зіткнень: найбільше росіяни атакували Покровський напрямок
08:07
OPINION
Чому Україна — не Афганістан
08:06
Торнадо
Через торнадо у США загинули щонайменше 33 людини
08:00
Огляд
ЗСУ, дрони
"Лінія дронів": що це і як Україна будує невидиму стіну проти ворога. Пояснюємо
07:49
Ілюстративне фото
Японія планує розмістити на острові Кюсю ракети великої дальності, - ЗМІ
07:37
Александар Вучич
Вучич заявив, що готовий до виборів у найближчі місяці, якщо цього вимагатиме опозиція
07:26
Оновлено
Дональд Трамп
Новий уряд США лишив "Радіо Свобода" без фінансування, співробітників "Голосу Америки" відправили у безстрокові відпустки
07:16
Рубіо, Лавров
"Відновлення зв'язку між країнами": держсекретар США Рубіо поговорив телефоном з Лавровим
07:05
Інфографіка
БМП. вбиті росіяни
Засіб ППО, 10 танків і 1400 окупантів: втрати РФ за добу війни в Україні
00:30
Ексклюзив
Дональд Трамп
Позиція США щодо питання Тайваню залежатиме від того, як закінчиться війна в Україні, - Портников
00:28
Італія
"Це війна, і необхідно боротися": мер Мілана підтримав Україну
2025, субота
15 березня
23:30
Торговельний кіоск поблизу зі школами (Левада, Полтава)
У Полтаві перед двома школами зʼявився кіоск з написом "Одноразки": чим це закінчилося
22:50
Ексклюзив
Путін зустрічається з російськими пілотами на авіабазі Хмеймім. 11 грудня 2017
Якщо Трамп зупинить військову допомогу Україні, він позбудеться єдиного інструменту тиску на Путінa, - Портников
22:46
Кір Стармер
Коаліція охочих відкинула підхід Путіна "так, але" до припинення вогню в Україні, - Sky News
22:24
Грандіозна опозиційна акція у Белграді (вечір 15.03.2025)
Грандіозна ініційована студентами акція протесту у Белграді: сербське МВС каже про 107 тисяч присутніх, організатори наполягають на 1 мільйоні
22:11
путін
Путін заборонив громадянам України та інших "недружніх держав" реєструвати нерухомість на ТОТ
Більше новин