Путін сам поховав "Південний потік"
"Європарламент дотримується думки, що газопровід "Південний потік" не слід будувати і що повинні бути доступні інші джерела поставок", - йдеться в резолюції цього органу
Сьогодні зранку болгарський сайт "Биволъ" потішив читачів фотографіями дунайських просторів посеред яких стоять порожні бетонні опори. До цього на них знаходилась газова мрія Путіна — газотранспортна система в обхід України.
Але болгарська сторона вирішила демонтувати демонстраційні труби російського проекту “Південий потік” на своїй території.
До...
...Після
Пізінше вже російські ЗМІ почали публікувати спростування.
“Офіційний представник компанії "Південний потік-Болгарія" спростував повідомлення, що з'явилися у ряді ЗМІ про демонтаж труб газопроводу "Південний потік" у зв'язку з наміром Європейського парламенту згорнути проект”, - написав ИТАР-ТАСС.
Виявляється труби газопроводу з першим зварним швом перевезені на склад тимчасового зберігання і надалі будуть використані при будівництві "Південного потоку".
Але навіть таке псевдопросування проекту в Європі створювало інформаційний галас, який наштовхував на роздуми, що певна невизначеність серед європейських країн і шанс на повну добудову є. Проте Європа вирішила остаточно передумати і винен в цьому тільки сам Путін.
Через маніакальне бажання “захистити” російських громадян на території України, Європа зрозуміла, що не слід витрачати навіть час на балачки щодо "Південного потоку".
Тому сьогодні Європарламент остаточно поховав “Південний потік” і проголосував за резолюцію в якій наголошується, що будівництво проекту потрібно припинити.
"Європарламент дотримується думки, що газопровід "Південний потік" не слід будувати і що повинні бути доступні інші джерела поставок", - йдеться в резолюції.
Євродепутати вже не натякають, а просто закликають повністю відійти від енергетичної залежності від Росії, а агресія в українську сторону загострила бажання повністю відмовитись від спільних проектів Європи з РФ.
"Європарламент закликає до прийняття заходів проти російських компаній та їх дочірніх підприємств, зокрема, в енергетичному секторі, а також російських інвестицій та активів у ЄС і до перегляду всіх угод з Росією з метою можливого призупинення", - наголошується в документі.
Тут міг бути російський газ
Сайт російського монополіста “Газпрому” гордо ставить “Південний потік” в ранг “найбільших проектів” і декларує кожен момент просування будівництва, навіть якщо це просто формальність.
“Газпром” наголошує, що "Південний потік" спрямований на зміцнення енергетичної безпеки Європи. Тільки чи потрібна така “енергетична безпека” Європі від росіян, мабуть, їх не дуже цікавить. Якщо простіше, то Росія просто хоче остаточно відв'язатися від транзиту газу через Україну.
Ніби сенсаційні новини жовтої преси виходили повідомлення про проект: “Росія і Болгарія підписали угоду про участь останньої в проекті”, “Сербія і "Газпром" уклали пакет угод щодо Південного потоку”, “Росія і Угорщина підписали угоду про співпрацю”, “Росія і Словенія підписали договір...”, “Росія підписала угоду про входження Хорватії в "Південний потік", “Почалося будівництво сербської ділянки проекту”. Загальний шум створював враження, що проект буде реалізовано і Європа не планує заважати.
Але заважати вона стала. “Південний потік” підпадав під дії третього енергопакету, який затвердив Євросоюз. Він передбачає обмеження для вертикально інтегрованих компаній на право володіння і управління енерготранспортними мережами.
Тобто за цими нормами “Газпром” не зміг би одночасно володіти трубами "Південного потоку" і виступати постачальником газу по них. Вимоги третього енергопакету зобов'язують російського монополіста дати доступ до своєї "труби" іншим постачальникам.
Далі скептицизм Європи до російської газотранспортної мрії ставав все помітнішим. Переговори чиновників переходили в ранг порожніх балачок. Росія продовжувала декларувати стаханівські темпи прокладання труб по своїй території і чудеса дипломатії з лояльними європейськими країнами. Але тепер загальний фон давав чітко зрозуміти, що проект зайшов в глухий кут.
Анексія Криму Росією породила нові сподівання щодо проекту. Морська ділянка газопроводу може пройти через Крим, що дозволить скоротити його вартість практично в 2 рази. Але російське "рейдерство" щодо України звичайно мало негативні наслідки для "Південного потоку".
Паоло Скароні, глава італійського партнера в проекті сказав, що ліцензія на будівництво “Південного потоку” може бути відкладена. Єврокомісія в особі єврокомісара з питань енергетики Гюнтер Еттінгера призупинила переговори з Росією щодо будівництва “Південного потоку”.
На думку експерта з енергетичних питань компанії Rusenergy Михаіла Крутихіна, агресивна поведінка російського президента навпаки зміцнила наміри Євросоюзу остаточно поховати “Південний потік”.
"Поведінка російського керівництва в Україні дійсно зміцнила рішучість Єврокомісії проводити в життя всі принципи Третього енергетичного пакету і не допустити особливої ролі, яку вимагав собі Газпром щодо Південного потоку", - розповів він Еспресо.TV.
Крутихін наголошує, що попередні переговори між Газпромом та європейськими чиновниками були і без цього безрезультатними, але тепер це стало очевидним і визначеним.
Прогрес від моменту встановлення труби на болгарській території в жовтні 2013, буквально за пів року перетворився в регрес — сьогодні трубу ніби прибрали. І не зважаючи на спростування інший момент — резолюція, виявилася реквіємом над мрією Путіна.
- Актуальне
- Важливе