Чому Порошенко не підпише закон про люстрацію
Проголосований Верховною Радою «Закон про люстрацію» може стати головною фішкою передвиборчих кампаній «Народного фронту» Яценюка-Турчинова та Блоку Порошенка
Сьогодні стало очевидно, що закон «Про очищення влади», на голосування за який народні депутати витратили чимало зусиль, не буде підписаний президентом Петром Порошенком.
Сам Петро Олексійович на нещодавній великій прес-конференції прямо на це питання не відповів, зазначивши лише, що тексту закону ще не бачив, і у нього, мовляв, ще є відведений Конституцією час на прийняття рішення. В той же час сьогоднішня прес-конференція генпрокурора Віталія Яреми в принципі розставила всі крапки над «і».
«Закон про люстрацію - він у багатьох випадках не відповідає Конституції України і не відповідає вимогам міжнародного законодавства. Під цей закон підпадає понад 1 млн. громадян. Цим порушаться принцип персональної відповідальності. Якщо цей закон вступить в силу, ми породимо велику кількість звернень до судів, в тому числі і до Європейського суду з прав людини», - заявив генпрокурор.
Враховуючи ці слова генпрокурора та, власне, слизьку позицію самого Порошенка, складно уявити, що глава держави таки підпише багатостраждальний закон. Тут, до речі, варто нагадати, що документ не передбачає проходження президентом процедури люстраційної перевірки, і, відповідно, нічим Порошенку не загрожує, але лише тому, що він президент. Якби Петро Олексійович не переміг на виборах, він як колишній член уряду Азарова на жодну посаду в державі претендувати б уже не міг. Тому вдається цілком логічним, що закон про люстрацію, принаймні в його нинішньому вигляді, не дуже подобається президенту.
Крім того, перспектив закону аж ніяк не додає і той факт, що головні майбутні жертви люстрації - комуністи та регіонали збираються оскаржувати документ в Конституційному суді.
Отже, можна бути на 100% впевненим, що Порошенко закон не підпише. Цим не зможуть не скористатися конкуренти президента на парламентських виборах з націонал-демократичного табору. І «Батьківщина», і «Народний фронт», не кажучи вже про Ляшка з Гриценком, отримають чудовий привід потролити президента за небажання люстрації та й взагалі за недостатню рішучість.
У свою чергу у Порошенка заявлятимуть, що закон антиконституційний, погано і непрофесійно написаний, і лише дискредитує ідею люстрації, яка, звісно, необхідна країні, але не в тому вигляді, на якому наполягають конкуренти. Власне, тема люстрації, як і тема війни на Сході, стане однією з головних фішок цієї виборчої кампанії. Якщо у передвиборчих «танцях» навколо люстрації «Батьківщина», «Народний фронт» та Радикальна партія гратимуть як партії війни і вимагатимуть люструвати всіх і одразу, то Порошенко зі своєю політсилою залишиться в ніші поміркованого миротворця, такого собі «регіонала-лайт», з якої закликатиме підходити до процедури поступово і виважено, берегти досвідчені кадри а не рубати шашкою з плеча.
Як би там не було, але після обрання нової Верховної Ради, депутатам так чи інакше доведеться домовлятися, в тому числі і в питанні люстрації, адже зовсім з’їхати з цієї теми вже ніяк не вийде. Тому, депутати приречені писати новий люстраційний закон, але він, швидше за все, буде значно більш поміркованим, ніж нинішній.
- Актуальне
- Важливе