Ілля Пономарьов: В Україні поки буде тихо
Єдиний депутат Державної думи Росії, який не голосував за анексію Криму, Ілля Пономарьов розповів в інтерв`ю програмі Еспресо.TV "Вечірній телеекспрес" про створення російської діаспори, настрої російської еліти, нинішню ставку Путіна на Сирію та чому зачастив до Києва
Про життя в еміграції
Ну, звичайно, на Батьківщині краще, що там казати. Головне - корисніше на Батьківщині. Відчуваєш, що на Батьківщині можеш робити набагато більше, ніж в чужому середовищі, чужій країні. Мабуть, все, що не робиться, робиться на краще. Зараз, я вважаю, є дуже важливе завдання - це організувати діаспору, для того щоб допомагати Росії.
Про відчуття безпеки в США
Як у нас кажуть: "від суми до тюрми" ... - від долі не втечеш, тому особливо сильно замислюватися над цими питаннями не доводиться. Звичайно, Америка далеко і в цьому сенсі, чисто психологічно, ось мого помічника Леоніда Разважаева, наприклад, викрали в Києві свого часу, вивезли в багажнику автомобіля в Росію, розуміючи, що в Україні це легше зробити, ніж в Америці. Але льодоруби ніхто не скасовував - он того товариша Троцького в Мексиці замочили в свій час. Думаю, що за останні півтора року все таки СБУ змінилося, в порівнянні з тим, як це було під час викрадення Леоніда. Я вважаю, що та користь, яку я можу принести, переважує ту небезпеку, яка потенційно є.
Про участь Росії у війні в Сирії
По-перше, в економічному плані - це не повномасштабна війна. Йдеться про кілька тисяч російських солдатів в Україні і так само у Сирії. Звичайно, є матеріально-технічне забезпечення, але в загальному масштабі - утримання російської армії, я не вважаю, що це, грубо кажучи, подвоєння бюджету на оборону, зовсім ні. Економічно це набагато менше, ніж Радянський Союз витрачав на війну в Афганістані, де була саме повноцінна велика військова операція з великим, як називалося тоді, "обмеженим військовим контингентом". Тому економічно, я вважаю, Росія це витягне, а ось політично, соціально - тут є великі питання.
Я думаю, Путін просто хоче поторгуватися зі світом. Він бачить, що Україна пішла з передовиць світових газет і, відповідно, якісь точки для торгівлі він не отримує. Він розраховував, що вторгненням у Донбас можна буде сказати: "Ну добре, я йду з Донбасу, а ви мені за це прощаєте Крим і визнаєте, що Крим є російською територією". Ця ставка вже не спрацювала, це було видно. Відповідно, він підвищує цю ставку: "Добре, якщо ви не готові торгуватися за Донбас, давайте тепер поторгуємося з приводу Сирії". Тому що Сирія якраз на передовицях. Сирія якраз усіх хвилює, плюс потік біженців до Європи, відповідно, це проблема, яка буквально для кожного європейця є важливою, і Путін починає грати на цьому, таким чином, впливаючи на західних політиків.
Про конфлікт на Донбасі
Я вважаю, що ймовірність наступу влітку була досить велика, мені здавалося, що до цього готувалися. Саме тоді, все-таки, оскільки на Путіна теж своє оточення тисне, і вони кажуть, що все-таки санкції, це все із Заходом, якщо можна уникнути, то потрібно уникнути: "Якщо Ви, товаришу начальник, кажете "треба", значить, треба, але якщо можна було б уникнути, то краще б ближче до кухні". І тому виникла ця історія з Сирією. Путін все одно слухає людей навколо себе, і ось це такий асиметричний, як він любить казати, крок. З одного боку - підвищення градусу, з іншого боку - до цього санкції вже не пред'явити, тому що весь світ каже, що там ситуацію треба нормалізувати, ось ми і допомагаємо її нормалізувати, так, як, відповідно, вміємо. За це нас засудити не можна, тим більше, що нас офіційний уряд Сирії запрошує. Ми нічого тим самим не порушуємо.
Це говорить про те, що в Україні поки що буде тихо. Але нестабільність треба підтримувати, бо, не дай Бог, під час затишшя у вас будуть реформи, то, відповідно, позиція Путіна всередині країни похитнеться. Тому треба докладати всіх зусиль, щоб у вас ніяких реформ не було. Звідси всілякі казки про "чеченського снайпера прем'єр-міністра" і так далі. Це все спрямовано на те, щоб ваша еліта займалася зовсім іншими речами, а не економікою.
Про настрої російської еліти
У Росії джерело капіталу - це природні ресурси і державний бюджет. Державний бюджет номінований в рублях, він ніяк не скоротився, навпаки, тим людям, які особливо страждають, Путін підкидає державні контракти і всіляко про них намагається піклуватися.
Природні ресурси також все одно експортуються. Відповідно, потік валюти є. Те, що є різноманітні проблеми, пов'язані з рефінансуванням банків і т.д., але вони, безумовно, є, але за рахунок цієї "подушки" від торгівлі природними ресурсами якийсь час потерпіти можна.
І все одно всі вважають, що ці санкції, м'яко кажучи, не назавжди. Обама піде, буде наступний президент Америки, "а з ним якось передомовляться". Я вважаю, що це ілюзія, але це те, у що російська еліта вірить. І поки не відбудеться зміна влади і поки не прийде новий президент в Америці, що буде вже всерйоз і надовго, і буде зрозуміло, чи буде він домовлятися чи ні, до цього моменту еліта по-серйозному на Путіна тиснути не буде.
Про російського пропагандиста "Russia Today"
"Russia Today" впливає на людей, безпосередньо, на Заході. "Russia Today" є зараз чи не найглобальнішим телеканалом з найбільшою глядацькою аудиторією телеканалом - 700 млн людей дивиться його. У 7 разів більше, ніж населення Росії. Звичайно, це велика загроза, тому що вони атакують, грубо кажучи, 5% найрадикальніших людей "зліва", 5% найрадикальніших людей "справа". Ті, з якими мейнстрімовові західні ЗМІ, типу CNN, FOX, BBC, просто не спілкуються. Але тим самим у них виникає ось ця ось, користуючись термінологією Путіна, "5-та колона" у складі 10% західного суспільства. Вона дуже сильно мотивована, дуже лояльна до тієї політики, яку проводить Путін, і є просто провідником політики. Ці люди представлені в істеблішменті, серед простих людей і, звичайно, це найпотужніший інструмент, найпотужніший важіль впливу.
Про цькування в російських "ЗМІ"
Як сказав відомий лондонець, товариш Вінстон Черчілль, що "будь-яка згадка, крім некролога, це добре". Тому, нехай говорять, нехай підтримують інтерес - хто має вуха, той все почує.
Чому зачастив до Києва
Намагаюся уберегти деяких ваших керівників економічного блоку, людей, які тут займаються фінансами, економікою, реформами, від деяких помилок, які Росія вже робила. Я, як член Комітету з економічної політики Держдуми, відповідно, їх спостерігав, був автором багатьох важливих законів, які вам ще тільки належить прийняти. Відповідно, бачив, що працює, а що не працює. Я цю інформацію намагаюся донести.
З іншого боку, намагаюся загітувати деяких західних підприємців приходити в Україну в якості інвесторів. Розповідаю про ті можливості, які тут є. У цьому напрямку є вже певний прогрес.
- Актуальне
- Важливе