Нормандські підсумки: Ваш хід, містере Путін!
Під вечір п’ятниці в Парижі завершилось засідання лідерів країн нормандської четвірки. Судячи з того, що вони вже озвучили, зустріч для України пройшла непогано, а от для Путіна – не зовсім
Найголовніша позитивна ознака переговорів у Парижі - це звісно, відсутність боїв на сході України. Переговори в Мінську, якщо хтось забув, проходили синхронно з битвою за Дебальцеве...
Рукостискання та вино
Цього разу зустріч Володимира Путіна, Ангели Меркель, Франсуа Олланда і Петра Порошенка проходила не в Мінську, а в Парижі. Відповідно, лідери мали навколо себе не пафосний радянський монументалізм Палацу Незалежності, а витончений антураж Єлисейського Палацу.
Зустріч пройшла порівняно швидко. Якщо у лютому четвірка прозасідала всю ніч, то тепер їм вистачило трохи більше чотирьох годин. Подейкували, що це "заслуга" Меркель – канцлера чекали вдома, де з самого ранку суботи вона мала взяти участь в урочистостях з нагоди річниці воз’єднання Німеччини.
Для Путіна поїздка в Париж мала символізувати його повернення на світову арену в якості провідного гравця, миротворця та рятівника Заходу від страшних бородатих терористів з "Ісламської держави". Мила картинка для російського телеглядача.
Та є один нюанс, про який росіянам не сказали. Цього разу на зустрічі не було їхніх "братів з Донбасу" - представників самопроголошених "республік". Бо ж вони усі мають в Євросоюзі статус нев'їзних.
Ну а поки світові лідери спілкувались за зачиненими дверима, журналісти радісно констатували: французи пригощають сандвічами та вином.
Фоторепортаж: Зустріч Нормандської четвірки в Парижі
Перед початком зустрічі багато списів зламали з приводу рукостискання Порошенка й Путіна. У таборі "зради" висловили думку, що неприпустимо тиснути руку ворогу, у таборі "перемоги" вказували, що це лише дипломатичний протокол, який мав продемонструвати світові відкритість української сторони до переговорів.
Питання про заручників, полонених і відведення озброєнь
Ще одна відмінність паризької зустрічі від мінської - відсутність підписаних після її закінчення договорів та інших документів. Як наголосив президент Франції, треба виконувати попередні домовленості - мінські. І бажано до кінця 2015 року.
Дуже показово, що Путін поїхав з Єлисейського палацу не побажавши спілкуватись з журналістами. Були чутки, що він проведе прес-конференцію в аеропорту виключно для своїх ЗМІ. Та схоже, російський президент – єдиний з чотирьох - по закінченню переговорів був не в гуморі. Тому весь тягар спілкування з журналістами взяв на себе його прес-секретар Дмитро Пєсков.
Підсумкову прес-конференцію в Єлисейському палаці провели Меркель та Олланд. А наш президент поспілкувався з журналістами вже після них в українському посольстві.
Не може не тішити, що всі учасники переговорів назвали однакову дату відведення озброєнь до 100 мм: це субота, 3 жовтня. Процес має стартувати опівночі й завершитись за 41 день. Чи виконуватиметься ця домовленість, ми дізнаємось дуже скоро, коли побачимо нові зведення з фронту.
Також тішить, що за словами Порошенка піднято питання про звільнення наших заручників і полонених, зокрема Надії Савченко, Олега Сенцова, "кіборга" Андрія Гречанова з позивним "Рахман".
З приводу Савченко прес-секретар Путіна відбрехався стандартним формулюванням про те, що "треба дочекатись вердикту суду".
Але, нагадаємо, днями російський Мін`юст несподівано заговорив про можливість повернення Надії в Україну. Її адвокати вважають, що шанси саме на такий розвиток подій дуже високі.
Що робити з місцевими виборами
Власне, саме питання місцевих виборів є найкращий показник того, чи піде Росія на поступки.
За підсумками переговорів Олланд сказав, що "вибори" на Донбасі 18 жовтня (які задумали провести керівники "ДНР", – Авт.) проводити ні в якому разі не можна. Далі прозвучало кілька знайомих ноток з плану Мореля. Він, нагадаємо, полягає в тому, що вибори на Донбасі мають пройти за українським законом, але за правилами "ДНР".
Читайте також: Морелізація Донбасу
Отже, Меркель і Олланд говорили про:
- необхідність прийняття особливого закону для проведення місцевих виборів;
- необхідність створення робочої групи "щоб результати виборів були визнані і не були оскаржені";
- амністію, яка має "прийти разом із виборами" та імунітет для кандидатів;
- покрокове відновлення Україною контролю над кордоном та виведення всіх іноземних військ з України;
- збільшення пунктів пропуску та полегшення умов роботи для міжнародних організацій;
- збільшення кількості спостерігачів та моніторингових місій ОБСЄ;
За словами Меркель, вибори мають бути погоджені з українською стороною. За словами Олланда, вибори мають відбутися протягом 90 днів після прийняття відповідного закону українським парламентом. Строки прийняття закону не озвучені.
І не дарма. Бо весь цей план може перетворитись на пил через рішення керівників "ЛНР" та "ДНР" все одно провести свої фейкові вибори. За пару годин до початку зустрічі нормандської четвірки на Газете.Ru вийшов репортаж про те як "ДНР" готується до виборів. Заголовок промовистий: "18 октября выборы будут однозначно!"
Щоб якісь політичні домовленості почали працювати, ці псевдовибори треба негайно скасовувати. Пєсков неохоче визнав, що так, питання про вибори на переговорах піднімалось.
"Президент пообіцяв, що протягом кількох днів дасть доручення проговорити ці питання з офіційними представниками ДНР і ЛНР", - сказав речник президента РФ. І додав звичну мантру про те, що "говорити про вибори у відриві від інших відповідних мінських домовленостей – таких як політична реформа та амністія – навряд чи доводиться".
Самі "офіційні представники" попросили таймаут. Вони зробили заяву про те, що викладуть свою позицію наступного тижня. Мовляв, не отримали офіційної інформації про підсумки переговорів у Парижі. Що у перекладі означає, що вони чекають на інструкції з Кремля.
Отже, доведеться почекати. Але недовго, бо Путін сам себе загнав у цейтнот.
- Актуальне
- Важливе