Дипломатична контрабанда. Хто замішаний в "цигарковому скандалі"

Чим може завершитися "цигарковий скандал" для українських дипломатів та до кого близькі його фігуранти

21 травня громадянин України із дипломатичним паспортом  намагався  на мікроавтобусі "Фольксваген-Транспортер" провезти через  українсько-угорський кордон майже 60 тисяч пачок цигарок.

При спробі працівників СБУ оглянути автомобіль, він заявив, що там знаходиться дипломатичний вантаж, підтвердивши це листом із посольства, і відмовився надавати доступ до нього без дозволу та присутності представника МЗС.


Врешті-решт правоохоронці все ж оглянули автомобіль та виявили у ньому 56 890 пачок цигарок вітчизняного виробництва з акцизними марками України, на загальну суму 620 911 грн.


Від пояснень водій відмовився. Митники вилучили автомобіль та незаконний вантаж, і склали протокол про порушення митних правил за статтею 483 митного кодексу України.

Пізніше заступник міністра закордонних справ Вадим Пристайко на брифінгу заявив, що в автомобілі перебувало дві особи, обидві – члени сім’ї українського дипломата. Він додав, що за законом вони теж мають дипломатичні паспорти.

Пристайко запевнив, що МЗС не санкціонувало перевезення цього "дипломатичного вантажу". А копія листа, який затриманий показував прикордонникам, до міністерства не надходила.

"Якщо лист є і був підписаний, то МЗС не давало права цій родини передавати дипломатичну пошту", - наголосив він.

Голова Закарпатської ОДА  Геннадій Москаль на своєму сайті заявив, що водієм мікроавтобуса був мешканець Києва Сергій Ліцишин – чоловік першого секретаря посольства України в Словачинні Оксани Ліцишин. За його словами, лист із дозволом перевозити на вказаному мікроавтобусі дипломатичний вантаж також підписала вона.

Дипломатичні наслідки

У 22 статті закону про дипломатичну службу вказано, що "вчинення членами сімей дипломатів  дій, що можуть призвести до негативних наслідків при подальшому перебуванні працівника дипломатичної служби у довготерміновому відрядженні" є причиною для відкликання такого працівника дипломатичної служби.

На брифінгу у Брюсселі  очільник МЗС Павло Клімкін пообіцяв швидкі висновки щодо "цигаркового скандалу". Він підтвердив, що затриманий є чоловіком українського дипломата та запевнив, що вже розпочате розслідування.

"Ми перевіримо, чи не було перед цим інших спроб це зробити, і перевіримо на причетність інших співробітників. Наша позиція – не просто нульова толерантність, а ми будемо боротися з такими випадками", - сказав Клімкін.

Вадим Пристайко частину відповідальності за інцидент поклав на посла України у Словаччині Олега Гаваші.

Гаваші

Олег Гаваші

"Посол повинен бути в курсі всього, що відбувається в його посольстві, якщо не був в курсі, то це окреме питання до посла. Але ще гірше, радикально гірше, якщо він був в курсі. Тоді будемо ставити питання президенту", - заявив Пристайко.

До кого близькі фігуранти скандалу

Як відомо, Олег Гаваші близький до нардепа-мажоритарника Віктора Балоги. У лютому-жовтні 2005 року він був заступником Балоги, коли той став губернатором Закарпатської області. Після того як Віктор Балога очолив секретаріат президента, Гаваші зайняв його крісло.

Із губернаторського крісла перейшов на дипломатичну службу – 16 вересня 2010 року указом Януковича Гаваші було призначено послом у Словацькій республіці. Місцеві ЗМІ переконують, що відбулося це не без участі Віктора Балоги.

Балогу називають "господарем Закарпаття". На дострокових парламентських виборах 2014 року на чотирьох мажоритарних округах цього регіону мандати отримали члени сім’ї Балоги: сам Віктор Балога, його брати Іван та Павло, і двоюрідний брат Василь Петьовка. На інших двох округах перемогли близький до сім’ї Михайло Ланьо та Роберт Горват, якого за інформацією ЗМІ на виборах підтримали Балоги.

Балога

Віктор Балога

Поспілкуватися із депутатом Еспресо.TV не вдалося, нам повідомили, що на даний час Балога знаходиться за кордоном. На офіційній сторінці депутата у Facebook конкретного коментаря із приводу "цигаркового скандалу" нема. Проте є свіжий допис, у якому Балога рекомендує звертати більше уваги на ввезення нелегальних вантажів, адже за його словами найбільші збитки економіці наносить саме чорний імпорт.

"Людям намагаються втовкмачити в голову, що контрабанда – це лише вивезення алкоголю і тютюнових виробів. А чорний імпорт побутової техніки, гаджетів, косметики і парфумерії – це не контрабанда? Перші особи не розуміють, що фура чорного імпорту приносить економіці більше шкоди, ніж 10 мішків бурштину? Звичайно розуміють. Але кожен грає свою роль, бо гроші люблять тишу", - зазначив він.

В свою чергу журналіст Сергій Щербина пише, що сім’я Оксани Ліцишин, чоловік якої намагався провезти контрабандні цигарки, пов’язана із бізнесом Лариси Малех – почесного консула Угорщини в Україні та колишньої помічниці депутата від БПП, куми президента Оксани Білозір.

А чоловік Лариси Малех - Петро Іванович Малех, теж дипломат - почесний консул Бразилії у Львові. 

Також журналіст зазначає, що генеральним консулом України в словацькому Пряшеві багато років працювала екс-заступник Білозір в міністерстві культури Ольга Бенч. Нагадаємо, що саме зі словацьким посольством пов'язаний "цигарковий скандал".

новини партнерів

24 лютого, 2021 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати