Остап Семерак: В Україні навіть немає реєстру сміттєзвалищ

Микола Княжицький
3 липня, 2016 неділя
13:49

Міністр екології Остап Семерак розповів Еспресо про сміттєву мафію в Україні, екологічні проблеми та те, чому стала можлива катастрофа на Грибовицькому сміттєзвалищі

Остапе, коли читаєш вашу біографію, вона дуже схожа на біографію Святослава Вакарчука. Він закінчив ту саму школу, вчився на тому ж факультеті, що ви, його батько теж фізик, вони навіть працювали на одному факультеті. І Святослав зараз наближається до політики, а ви в політиці вже давно…

Ну, Славко вже був у політиці, він був народним депутатом.

А ви були знайомі?

Між нами два роки різниці, і звісно в старших класах хлопці між собою спілкуються. Ми грали разом у баскетбол, спілкувалися, тобто ми знаємося десь з п’ятнадцяти років.

Але він колись склав депутатські повноваження, йому тоді в політиці було надзвичайно складно вижити. Я підозрюю, що і вам нелегко, хоч ви в політиці, хоча ви їй присвятили все життя і займали багато відповідальних посад.

Вас завжди асоціювали з європейським підходом до української політики, але ж українська політика має зовсім інші підходи… У вас немає відчуття, що ви якась інородна частина в усьому, що відбувається навколо?

Я прийшов у політику 1990 року. Я був студентом, і це була Революція на граніті. Тоді і сьогодні українська політика – це зовсім різні речі. Тоді я дійсно відчував себе інородним тілом, бо була комуністична партія, було КДБ, і проти цього ми протестували. Тоді ми відчували себе ворогами системи і пробували запропонувати нові стандарти політики.

За роки, що пройшли, політика змінилася, люди в ній змінилися. Комусь у ній комфортно – комусь ні. Я не належу до людей, які отримують насолоду, перебуваючи в цій системі. Система донині є «кислотною», і я це відчуваю навіть працюючи вже другий раз в уряді.

В українському суспільстві існує хибне уявлення, що бути міністром – це насолода життя. Це не так. Мені дуже важко знайти професійних людей, які мали б працювати в міністерстві. Вихід дуже простий: багато проектів я роблю, залучаючи людей ззовні.

У мене є кілька робочих груп, які працюють за кошти європейських грантів і мені доводиться йти до Європейської комісії чи ЄБРР, презентувати зміни, які я хочу зробити і пояснювати які фахівці мені для цього потрібні. Звісно, це повний абсурд, і так не має бути.

І в тому є причина зовнішнього управління, хоч це роблять наші союзники, які бажають Україні добра, але часом нам треба прийняти таке рішення, яке буде непопулярним, наприклад, для якоїсь сусідньої європейської країни, тому що є певні лобістські групи в тому ж Європарламенті…

Так. От, наприклад, Дністровська ГЕС… На нас тиснуть румуни та молдавани, які проти цього проекту, тому що вони вважають, що це загрожує наповненню річок їхнього басейну. Дійсно, зовнішнє управління є – як позитивне, так і негативне.

Візьмемо той же безвізовий режим. Програма його надання була «всипана» великою кількістю вимог до України, зокрема щодо боротьби з корупцією. Очевидно, що якби не ці вимоги, наш парламент не приймав би так швидко відповідні рішення. Тобто є і позитив, і негатив, і треба дуже зважено ставитися до цього.

Мені вдалося домовитися, що в наших проектах працюють українські експерти на кошти європейських грантів. Це ті люди, які дослухаються до моєї думки, і мені комфортно з ними працювати. Але некомфортно те, що мені доводиться шукати ці гранти.

Я замість того, щоб витрачати час на роботу в міністерстві, витрачаю його на пошук фінансування для людей, які роблять реформи в Україні.

Найбагатші люди в Україні займали ту посаду, яку зараз займаєте ви. Злочевський, Ставицький… У них знаходили мільярди, колекції коштовностей, годинників, кілограми золота… Завдяки чому так збагачувалися ці «видатні екологи сучасності»?

Весь секрет – у назві міністерства. Воно називається Міністрество екології та природних ресурсів. От вони ставили наголос на другу частину назви. А природні ресурси – це неосяжне багатство, і згідно з Конституцією України це багатство належить усьому українському народу, а не якомусь окремому міністру.

На сьогодні існує проблема, з якою я як міністр намагаюся впоратися – це існуюча замкнута корупційна система розподілу багатств надр України. Надзвичайно сильні політичні вузли зав’язані в цій системі. І розплутуючи ці вузли я відчуваю відголоски з різних кінців українського парламенту, і не лише з нього.

У перший місяць роботи в міністерстві я провів зібрання зацікавлених сторін – починаючи від профспілок і до компаній, що працюють в надровидобуванні та переробці. Також були представники посольств Польщі, Литви – наших сусідів, які теж мусили реформувати радянську систему, представники ЄС, країн, які інвестували в Україну.

І висновок у всіх був один: систему треба поміняти, вона має стати прозорою, відкритою, такою, де працює правило конкурентного продажу ліцензій, а не правило «волохатої руки».

Політична воля для цього є і в керівників уряду, і в керівників держави. І це дає оптимізм та сили готувати рішення. Наскільки ця політична воля буде корелюватися з рішеннями ми побачимо впродовж наступних тижнів, можливо місяців.

Але коли ми говоримо про боротьбу з корупцією – це є яскравий приклад. Тому що корупція – це не тоді, коли 50 гривень дають лікарю в поліклініці (хоч і це явище негативне), корупція – це коли за зачиненими дверима, за непрозорими правилами віддають в право користування величезні поклади нафти чи газу.

Ви хочете зараз змінити те, що вони отримували?

Я хочу змінити правило, щоб ця ліцензія чи цей дозвіл на користування продавався на відкритому аукціоні.

А ті, які вже отримано, ми можемо якось забрати і перепродати?

Це не є функція міністерства природи. Це функція правоохоронних органів, і вони цим займаються. І ті люди, яких ми згадували, стосовно них, їхніх дій, їхніх компаній йдуть розслідування та судові процеси. Я сподіваюся, що судова і правоохоронна системи виконають свої функції.

Але у мене є досвід проведення прозорих конкурсів, коли я працював в уряді Яценюка на посаді іншого міністра. Якщо пригадаєте 3G конкурс – ми зробили відкритий конкур, і якщо порівняти стартову ціну, яку пропонували мобільні оператори і кінцеву ціну, яку отримав український бюджет, то вона різниться майже у 20 разів. Така ж можливість є і зараз, і ми це повинні зробити. Отримати вигоду має бюджет.

Поговоримо про екологію. Багато хто вважає, що після того, як наш економічний розвиток сповільнився і зупинилися багато підприємств, у нас трохи не найкраща екологія в Європі. Це правда?

Це неправда. Звісно, викиди зменшилися. І не тільки тому, що промисловість впала, а й тому, що деякі підприємства почали встановлювати фільтри і зменшувати викиди. Цей процес іде. Він капіталомісткий, і тому він просувається повільно.

Але мені подобається, що в Україні захист довкілля, принципи сталого розвитку стають елементами внутрішньої політики. І це є ознаками європеїзації української політики.

Зверніть увагу на президента Литви Грібаускайте, чи президента США Обаму, чи на канцлера Німеччини Меркель – усі вони в своїй політиці постійно наголошують, що треба дбати про збереження клімату, природи, про заощадження природних ресурсів. Це є тренд сучасної економіки. І одним з моїх завдань є промоція таких принципів.

Часто чую: зараз нема грошей запроваджувати природоохоронні технології, нумо виживати,. Як і раніше завдаючи шкоди довкіллю. Але природа – не Світовий банк, вона не може відстрочити виплати по кредитах і буде нараховувати штрафи.

Наші річки брудні?

Наші річки вимагають серйозної чистки і зменшення викидів. І коли ми говоримо про викиди в річки, в повітря, то в Україні поки існує абсолютно середньовічна система «індульгенцій» – коли підприємець приходить до держави і каже: я буду викидати от таку кількість сірчаної кислоти в річку, і я вам за це заплачу, а ви порахуйте там по якихось нормативах.

І немає жодного контролю – чи він викинув у двадцять разів більше чи менше, і немає жодного стимулу ставити фільтри і припиняти викиди. Ми запропонували українському бізнесу, і наступного тижня у мене буде зустріч, образно кажучи, з гірничо-металургійним комплексом України, де ми підпишемо меморандум про рух у цьому напрямку.

Ми повинні поставити лічильники викидів на кожній точці викиду і, друге, створити систему економічних стимулів: якщо підприємство інвестувало у зменшення викидів – ми повинні зробити понижуючий коефіцієнт сплати екологічного податку.

А оця проблема з нашими сміттєзвалищами, яка вибухнула у Львові, але вочевидь є не лише там. Це проблема безвідповідальності, чи теж певного корупційного способу заробітку, тому що сміттєва мафія вважається найсильнішою по всьому світу.

Україна не є унікальною, і всі світові процеси є і в нас. І я переконаний, що проблема збирання і переробки твердих побітових відходів криється в тінізації цього бізнесу. Це є величезний пласт економіки, який перебуває в тіні і генерує кожен день готівкові гроші. І жоден чиновник, який це в тіні, під столом тримає, не хоче випустити це наверх.

Після львівської катастрофи ми повинні як на місцевому, так і на центральному рівні активізувати свою роботу. У межах відповідальності Міністерства екології та природних ресурсів я з’ясував, що немає реєстру сміттєзвалищ в Україні. Ніяких – ні легальних, ні нелегальних. Ні завантажених, ні недозавантажених, ні проектів, нічого немає. Тому сьогодні ми в міністерстві ведемо роботу по ідентифікації всіх сміттєзвалищ.

Ми створимо за кілька тижнів інтерактивну карту, коли кожен громадянин України зможе сфотографувати будь-яке сміттєзвалище, зареєструватися на інтерактивній карті через мобільний телефон, і ця інформація моментально потраплятиме на портал мінекології. І ми будемо бачити, де зафіксовано сміттєзвалища, мати можливість співставити цю інформацію з кадастровою картою – хто є користувачем цієї земельної ділянки, і працювати з ним, щоб він прибрав це сміття. Є законні підстави вимагати від власника чи користувача землі, щоб він навів порядок.

Але ж кудись треба сміття викидати.

Це друга частина відповіді на ваше запитання. Сьогодні черга стоїть іноземних інвесторів, щоб почати цей бізнес. І тільки його тінізація зупиняє цих інвесторів.

Думаєте мафія дозволить вам це зробити?

Мафія корупційна протистояла і протистоїть реформам в Україні, але ж вони рухаються. Ми приречені на цю роботу. Лише коли ми працюватимемо і матимемо підтримку суспільства, ця стара система зламається. І не треба чекати нових катастроф, тому що те, що сталося у Львові, сталося в тому числі і тому, що комунальне підприємство було задоволено тим станом справ, який є.

Я вам скажу, що впродовж трьох років комунальне підприємство не допускало на територію Грибовицького сміттєзвалища представників екологічної інспекції. Я не хочу захищати екологічну інспекцію, але це приклад того, що чиновники, очевидно, – це моє припущення – кожен день на нелегальному сортуванні сміття отримували доходи.

Тому що на це сміттєзвалище везуть і кольоровий метал, і чорний метал, і папір, картон, пластик… І є пункти прийому, які за цю сировину платять реальні готівкові кошти. Цю систему треба впорядковувати. Це сфера відповідальності органів місцевого самоврядування.

Мінжитлокомунгосп відповідає за формування державної політики, і сьогодні ми разом – Мінекології, Мінжитлокомунгосп і Мінекономіки – створили спільну робочу групу зі створення стратегії поводження з відходами. І я сподіваюся, що нам вдасться, незважаючи на протидію тіньових учасників, впорядкувати цей ринок.

Я пам’ятаю, як ви, будучи депутатом попередньої каденції, літали в Ригу і займалися розслідуванням справи так званих вишок Бойко. Ви присвячували цьому багато часу, а за минулої влади з того вийшов пшик. Вам не прикро?

Зізнаюся вам, що я цю роботу не припинив. І з кожною зміною Генерального прокурора я надсилав йому пакет документів, який я 2012-го року передав прокурору Латвії. До речі, Латвія тоді відкрила кримінальну справу і зупинила десь 71 мільйон доларів га рахунках у латвійському банку.

Поки що Бойко є народним депутатом, головою фракції «Опозиційного блоку» і намагається впливати на українську політику. Але ми бачимо і позитивні зрушення: учасника цієї корупційної схеми Кацубу затримано, а його брат також є депутатом від Опоблоку, тож має імунітет.

Я маю великі сподівання на нову генпрокуратуру, яку очолив Юрій Луценко, і думаю, що скоро ми побачимо позитивне розв’язання цієї справи. Це є лакмус для української політики, для української правоохоронної системи, лакмусова справа в боротьбі з корупцією. Вірю в перемогу справедливості над злом.

 

Читайте також:
Олександр Гвоздик
20 квітня, 2021 вiвторок
Брехун та інтриган: Ексчемпіон світу Гвоздик зневажливо висловився про українського боксера Редкача
братья Кличко
21 квітня, 2021 середа
Американський важковаговик розповів, хто з братів Кличків був сильнішим боксером
21 квітня, 2021 середа
Вистачить одного удару по підборіддю: Промоутер оцінив шанси Усика проти Ф'юрі
Київ
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.91
  Купівля 27.91
  Продаж 28.15
 • EUR
  Купівля 33.42
  Продаж 33.83
 • Актуальне
 • Важливе
2021, середа
21 квітня
23:05
На Броварському проспекті внаслідок п'яного кермування вітчизняний легковик вилетів на зустрічку
У Києві "Славута" перекинулась та вилетіла на зустрічну смугу: у водія виявили 2 проміле алкоголю в крові
22:49
Олександр Зубков
Футболіст збірної України Зубков розповів, як відсвяткував тріумф у чемпіонаті Угорщини
22:41
Гройсман
Гройсман: В Україну треба запрошувати не ворога Путіна, а союзників і партнерів
22:40
поїзди
Укрзалізниця відновлює сполучення з Буковиною
22:28
Затримання активіста російськими силовиками
У Росії на акціях на підтримку Навального затримали понад 1 тис. людей
22:11
Золотий глобус
Зі складу журі "Золотого глобусу" вигнали одного з членів: назвав рух Black Lives Matter расистами
22:10
Олександр Гвоздик
​​​​​​​Пояси мені вже не цікаві, відновити кар'єру змусять тільки гроші, - український боксер Гвоздик
21:59
У 99% гостей були антитіла, - дружина Тищенка про скандальну вечірку в готелі
21:37
Юлія Клименко
Популістичні рішення на кшталт підвищення мінімалки призвели до стрімкого зростання цін, — Клименко
21:31
Мілан - Сассуоло
"Мілан" несподівано програв "Сассуоло" в чемпіонаті Італії
21:30
НАТО перехопило російські винищувачі та стратегічні бомбардувальники над Балтикою
21:29
Для звинувачень США у замаху на Лукашенка немає підстав, - Білий дім
21:17
Поліція Харківщини відпустила групи тітушок, затриманих за підозрою в організації безладів
21:14
Олександр Гладкий
"Зоря" перемогла "Олександрію" в серії пенальті та вийшла у фінал Кубка України
20:59
Прапори України та Польщі
Нарощування військ РФ біля кордону: у Сенаті Польщі ухвалили резолюцію на підтримку України
20:56
Український консул, якого затримала ФСБ, залишив територію Росії
20:33
Володимир Зеленський
Зеленський підписав закони про реструктуризацію валютно-іпотечних кредитів
20:26
Роман Вінтонів (Майкл Щур)
Ведучого "Телебачення Торонто" у центрі Києва побив водій самоката
20:13
У центрі Києва зіткнулися автівка та скутер служби доставки, є постраждалий
20:10
Євангелія
Працівники Галицької митниці вилучили раритетні Євангелія
19:55
Volkswagen
Названо найкращий автомобіль в світі у 2021 році
19:52
ОАСК
Окружний адмінсуд Києва поскаржився в ПАРЄ на спроби Зеленського ліквідувати установу
19:48
священник
Хрестини в реанімації: найменшу пацієнтку з COVID-19 охрестили у лікарні
19:26
фанати "Динамо"
Фанати атакували Луческу прямо на стадіоні, футболісти захистили тренера. Відео
19:24
Леонід Кравчук
За потреби захищати Україну підуть син і онук, - Кравчук про готовність протидіяти агресії РФ
19:21
Стерненко суд
Стерненко: перед парламентськими виборами Зеленський пропонував мені очолити одеське СБУ
19:13
Олександр Хацкевич
Екстренер "Динамо" Хацкевич відмовився від роботи у "Шахтарі"
19:00
Михайло Радуцький
Четверта хвиля COVID-19 буде восени, - Радуцький
18:56
В Україні розширять мережу служб підтримки потерпілих від домашнього насильства
18:41
"Це Путін винен": у Києві чоловік напідпитку викрав вантажівку
18:29
Шахтар - Динамо
УАФ вирішила достроково завершити чемпіонат України з футболу
18:24
Посилка
В поліції заговорили про прив'язку поштових переказів до паспортних даних. Кажуть - для боротьби з наркотиками
18:23
карантин
Чернівецька область вийде з "червоної" зони 22 квітня
18:19
У Польщі почнуть послаблювати карантин з 26 квітня
18:18
Руслан Малиновський
Не знаю нікого, хто був би радий Суперлізі, - Малиновський
18:06
окупанти
Окупанти обстріляли українські позиції із БМП
18:00
На Львівщині ветерани УПА отримають грошову допомогу до Дня Героїв
17:58
США в Росії
Росія висилає ще 10 дипломатів США
17:51
Агробізнес - Динамо
"Динамо" розгромило "Агробізнес" та вийшло у фінал Кубка України з футболу
17:47
Посольство Російської Федерації в Києві
Висланий з України російський дипломат покинув країну
Більше новин